Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2392.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224848
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclurile mele si diverse intrebari


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2674

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Apr 2024 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorin georgescu a scris:
catalin dumitru, nu te face ca nu intelegi diferenta intre a pune un senzor digital in spatele unui telescop, ocular, luneta, etc si a pune un obiectiv in fata unui alt obiectiv.


Nu înțeleg prea bine , am pus telefonul sau săpuniera așa cum le-a făcut mă-sa , nu am îndepărtat obiectivele .
Nu mă interesează cine pune obiectiv peste obiectiv , mi se pare o tîmpenie .
Am reacționat pentru că ai afirmat undeva mai sus că nu se pot face poze de calitate decât cu obiective foto .

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata de catre catalin dumitru la 02 Apr 2024 15:28, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2829

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Apr 2024 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca sunt intr-o situatie neprevazuta si vad ceva interesant la mare distanta de fotografiat, si nu am alta solutie fotografica (teleobiectiv de focala foarte mare) atunci folosesc fara nici o remuscare binoclul chiar si cu telefonul mobil. Si pot iesi poze foarte bune atat artistic cat si tehnic. Am facut si eu astfel de poze si voi mai face cand n-am alta solutie! Deci aici sunt de acord! Dar ce vreau sa subliniez este ca indiferent ca fotografia respectiva are valoare artistica si tehnica, aceasta nu spune mai nimic despre performantele binoclului in modul vizual (cu exceptia compararii AFOVului intre doua binocluri diferite, unde fotografia prin binoclu este foarte elocventa). Deci suntem liberi si chiar se pot face poze fantastice la ocularele unui binoclu sau spottingscop, dar ideea pe care o sustin este de alta natura: cand unica mea intentie este doar sa prezint performanta optica a unui binoclu, fotografiile de test facute cu binoclul pus in fata unui aparat foto, nu sunt revelante cu privire la performantele binoclului respectiv in modul vizual.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 02 Apr 2024 15:30, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2024 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezonez intru totul cu prima parte.
Cu a doua insa nus ce sa zic, probabil mai trebuie elaborat nitel...poate exista o explicatie stiintifica, sau poate e doar o concluzie personala ...
tudor a scris:
..fotografiile de test facute cu binoclul pus in fata unui aparat foto, nu sunt revelante cu privire la performantele binoclului respectiv.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2674

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Apr 2024 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic că sunt destul de relevante în ceea ce privește claritatea periferică și distorsiunea .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2829

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Apr 2024 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin Dumitru,
Am crezut si eu initial asta, pana cand am facut niste poze prin niste oculare la telescop. In poze aveau o distorsiune urata de tot, nu ca la vizual. Obiectivul telefonului meu a amplificat distorsiunea prezenta la vizual intr-un mod drastic, deci nu conform realitatii din fata ocularelor la vizual. Iar claritatea periferica tine si de claritatea periferica sau de curbura de camp a obiectivului foto cu care se face fotografia, deci nu se poate trage o concluzie pe baza unei foto, pt ca realitatea de la vizual in fata ocularelor e alta.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 02 Apr 2024 15:59, modificat de 3 ori in total
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 292



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 02 Apr 2024 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu stiu de ce trebuie sa ne incapatanam in a recunoaste o realitate indubitabila, nu poti face comparatie intre doua binocluri pe baza pozelor facute prin ele. Mai repet inca odata ce a zis Tudor, nu e vorba daca faci sau nu poze bune prin binoclu, e vorba despre faptul ca NU poti compara binoclurile pe baza pozelor, cum vrei sa compari rezolutia a doua binocluri facand poza cu telefonul prin ele iar cand maresti imaginea nu mai vezi nici 30% din detaliile vazute cu ochiul prin binoclu???? Acum chiar trebuie sa acceptam ca laptele de bivol e negru? Nu avem binocluri de doua zile si am consumat destul timp pe tot felul de teste. Faceti o poza prin binoclu cu absolut ce vreti voi, apoi verificati ce detalii mai vedeti in comparatie cu ce vedeti cu ochiul prin binoclu, e o discrepanta izbitoare, nu are nici un sens contraziceri sau altele de acest fel. Daca vedeti aceleasi detalii prin binoclu care le vedeti si in poza (mai bine zis invers), dati aici un exemplu concret de binoclu si cu ce ati facut poza. Nu e corect asa? Sa ai un fundament la ce sustii. Pozele prin binoclu sunt "nivelate", nu se mai vad diferente intre ele decat cele foarte mari, dar nu avem nevoie de poze ca sa comparam Swarovski cu Auriol, comparatiile seriose se fac intre binocluri cu diferente vizibile pt "carcotasi", hai sa nu scoatem discutia din context. Cine vrea sa compare binoclurile pe baza pozelor.....succes! Faceti achizitii asa! Succesul e de partea ....vanzatorului. (presupun ca nu facem poze prin binoclu la 30m..., ca atunci vorbim limbi diferite)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2024 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu doar opinam ca ar fi interesant sa facem poze. Daca voi vreti sa faceti teste sau nu, daca vreti sa tineti cont de poze sau nu pentru evaluare, e libertate totala aici. Din ce am observat pe net, "reviewerii" care prezentau poze/filme mi se pareau mult mai utili decat cei care vorbeau tinand un binoclu in mana. Parerea mea fireste.

Cristian Kata a scris:
..dati aici un exemplu concret de binoclu si cu ce ati facut poza..
De exemplu: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=22424 , https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=225941#225940
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 292



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 02 Apr 2024 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar eu doar spun ca nu poti compara din poze, nu am nimic cu pozatul prin binoclu, ba chiar pozez cam de fiecare data cand il folosesc, dar pozele mele facute cu tel meu (mai slab) prin Zeiss Conquest sa zicem, o sa fie mai slabe decat niste poze prin Lacerta Prime facute cu un tel mai "smecher", in acest caz care binoclu e mai bun? 10 tel fac 10 poze in zece feluri prin acelasi binoclu, nu zic ca nu da bine pozele in review-uri dar....cam atat.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2024 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
.. nu am nimic cu pozatul prin binoclu, ba chiar pozez cam de fiecare data cand il folosesc...
Ai vazut! Ne intelegem noi pana la urma, se pare ca suntem toti de-un fel... Laughing

Cristian Kata a scris:
Iar eu doar spun ca nu poti compara din poze, nu am nimic cu pozatul prin binoclu, ba chiar pozez cam de fiecare data cand il folosesc, dar pozele mele facute cu tel meu (mai slab) prin Zeiss Conquest sa zicem, o sa fie mai slabe decat niste poze prin Lacerta Prime facute cu un tel mai "smecher", in acest caz care binoclu e mai bun? ..

Un tel mai bun va scoate mai clar in evidenta slabiciunile unui binoclu, astfel ca decizia de a descalifica un Lacerta, daca este o lamaie, ar trebui sa fie mai simpla...cred.
Putem compara situatia descrisa de tine daca pui pozele, dar cred ca si un tel mai slab va pune in evidenta calitatile unui Zeiss, daca le are:
- campul (AFOV-ul)
- uniformitatea campului
- marginile campului
- contrastul
- claritatea
Culorile sunt mai dificil de evaluat, dar in general un tel are WB destul de bun.

Telefoanele astea mai noi au optica destul de bine corectata, camp plat, lipsa CA, detalii relativ bune. Ce-i drept nu am ochi de vultur, poate voi vedeti dincolo de ce poate cel mai tare telefon, nu va pot contrazice aici.
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 02 Apr 2024 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

toate telefoanele, subliniez, toate, fac foto de rahat. Dar evident, depinde la ce nivel discutam. Ca poate vine vreunul aici pe forumul asta si ridica in slavi binoclul de la Lidl de 80 lei si atunci o sa simtiti pe pielea voastra cum e! Very Happy
"Discutia" (care nu e o discutie, sunt doua linii paralele, doua lumi care vorbesc doua limbi diferite) ar fi daca inteleg eu bine, ca s-ar putea face comparatie intre binocluri prin pozele facute la ocular. Am scris (evident, in zadar, nu are cine sa inteleaga) unica foto cat de cat relevanta ar fi doar un senzor digital montat direct la ocular (la distanta potrivita) asa cum exista camere digitale cu senzor montat la telescoape. Aia e foto. Restul, adica pusul telefonului la ocular e joaca de copil. Urez succes celui care alege sau judeca sau isi face pareri despre ceea ce se posteaza pe net filmat sau pozat cu telefoane!

Dar este uman si firesc, acele filmulete si foto sunt mult mai interesante decat trancaneala unuia cu binoclul in mana care 15 minute iti povesteste toate alea, de obicei marketing platit. Dar e o capcana deoarece iti poti face pareri complet gresite si poti face alegeri proaste bazate pe asa ceva. Pana la urma tot pe baza de relatari ale cuiva (binevoitor) care se pricepe in domeniu se pot face alegerile bune.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu am nimic impotriva sa va pozati ocularele cu ce telefon vreti. E haios, chiar si eu am pozat si trimis pe "uatzap" din entuziasm. Dar pozele alea nu spun chiar nimic despre calitatea reala a binoclului si chiar a lunetei (unde exista si dispozitiv de prins telefon la ocular sau chiar de prins aparatul foto).

In unele cazuri se mai poate intelege (ghici) cate ceva din astfel de poze si filme, chiar si eu am vizionat si cautat pe net cand mi-am ales lunetele..... Dar cand le-am si avut..... a fost alta situatie, nu degeaba am returnat doua ca sa o gasesc pe a treia si cel mai bun indiciu nu au fost pozele si filmele prin lunete ci.... pretul.... (ca "ieftin si bun" nu exista oricat am dori noi asta --- desi scump si prost exista din plin!.... mai ales intr-o lume care "alege" pe net......adica fix ceea ce discutam aici....).
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2674

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Apr 2024 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din toată polologhia asta cu pozatul , nu trag decât o singură concluzie : unele oculare sunt bune pentru pozat afocal iar altele , nu. Nu mă interesează trasul prin binoclu , e cam aiurea . Dar am făcut asta de curiozitate și nu a ieșit așa rău cum afirmă @tudor , de exemplu .
Nici vorbă de modificarea în rău distorsiunii sau a clarității la marginea câmpului . Ba dimpotrivă , în cazul meu a ieșit poza mai clară decât ce vedeam , pentru că aparatul foto sau camera mobilului nu au prezbitism și astigmatism .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1282




MesajTrimis: 02 Apr 2024 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:

Nici vorbă de modificarea în rău distorsiunii sau a clarității la marginea câmpului . Ba dimpotrivă , în cazul meu a ieșit poza mai clară decât ce vedeam , pentru că aparatul foto sau camera mobilului nu au prezbitism și astigmatism .

Uite un exemplu in care apar amandoua, atat o modificare la margine dar si o claritate mai buna decat ce vede ochiul .
Camera vede un halou galben la marginea obiectivelor, eu ma straduiesc sa-l vad cu ochii mei dar nu e.
Pe de partea cealalta amanuntele pe care le vad in fotografie parca sunt mult mai pronuntate decat ce am vazut cu ochii prin binoclu. In fotografie aproape ca vedeam structura celulara, cu ochiul liber nu prea am fost izbit de acest lucru.



Compress_20240402_200845_5430.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  469.14 kb
 Vizualizat:  de 479 ori

Compress_20240402_200845_5430.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4801

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 02 Apr 2024 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Optic vorbind, conteaza foarte mult si cum potrivesti pupila de iesire (pe tot campul vizual) cu pupila de intrare efectiva a obiectivului. La obiective mai sofisticate, problema e ca lentilele din fata sunt destul de departe de diafragama si se proiecteaza o pupila efectiva astigmatica si descentrata, cu toate efectele negative.

P.S. ultima poza e pe 3 biti jumate ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2024 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La tel mi se pare destul de simpla potrivitea:
- campul sa fie relativ uniform iluminat
- marginile afov-ului sa fie simetrice, uniforme in culoare si forma, mai ales la tranzitia interior/exterior
- imaginea sa fie centrata
Daca nu e centrat sau nu e perpendicular apar destul de evidente problemele.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2829

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Apr 2024 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Din toată polologhia asta cu pozatul , nu trag decât o singură concluzie : unele oculare sunt bune pentru pozat afocal iar altele , nu. Nu mă interesează trasul prin binoclu , e cam aiurea . Dar am făcut asta de curiozitate și nu a ieșit așa rău cum afirmă @tudor , de exemplu .
Nici vorbă de modificarea în rău distorsiunii sau a clarității la marginea câmpului . Ba dimpotrivă , în cazul meu a ieșit poza mai clară decât ce vedeam , pentru că aparatul foto sau camera mobilului nu au prezbitism și astigmatism .

Exact asta este și ideea pe care o susțin. Uneori în unele situații poate să iasă fotografia mai bine decât la vizual, sau în alte situatii mai prost ca direct la vizual. În funcție de cum arhitectura obiectivul foto face sau nu "casă bună" cu formula optică a ocularului binoclului sau telescopului. Daca fac o evaluare (un review) unui binoclu ajutat de un aparat foto, e logic că evaluarea respectivă va fi implicit influențată și de acel aparat foto, care poate evidenția mai mult unele aberatii de la vizual iar pe altele sa le estompeze si chiar mascheze definitiv, în funcție de cum se combina cei doi protagonisti optici (ocularul +obiectivul). Iata o analogie mai familiară nouă tuturor astronomilor: Este oarecum similar ca atunci când spunem că un anumit ocular se comportă (sau nu) bine cu un anumit barlow. Când vreau să prezint un anumit ocular nu ii atasez un anumit barlow și zic că asta e o evaluare doar a ocularului respectiv. Ci spun ca este o evaluare a intregului ansamblu ocular+barlow. Amândoi protagoniștii vor intra în ecuația evaluării influențând rezultatele evaluării...este logic. Tocmai de aceea pozele prin oculare nu sunt folosite prea des la review de instrumente folosite doar la vizual. Decât in scop explicit pt AFOV, sau să se arate ceva probleme majore în imagine.
Deci putem spune ca cutare telefon merge de minune cu cutare binoclu! Dar informația asta nu ajută deloc pe cel ce vrea să cumpere acel binoclu doar pentru vizual. Și nici pe cel ce vrea să cumpere acel telefon pentru poze de concediu Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact