Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
6960.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224747
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclurile mele si diverse intrebari


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Feb 2024 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba este si binocular daca vrei.
Telescoapele catadioptrice se construiesc acum cu primara mobila, fie ca-s Maksutov, fie ca-s SCT.
De aceea, acestea se preteaza, fara modificari, fara alte accesorii, la observatii binoculare cu vizor bino.
Doar creste EFL si deci scade campul efectiv, ce-i drept.

Dar fie ca-i spotter, fie ca-i Mak +++ etc, se pierde naturaletea viziunii, maniabilitatea si ergonomia care (zic eu) la binoclurile de mana (pana la maxim 10x) ating un maxim.
De aceea corect este sa vedem aceste binocluri ca instrumente complementare tuturor celorlalte instrumente astronomice sau terestre.
Este loc in arsenalul nostru optic si pentru binocluri de mana, si pentru telescoape, si pentru binoscoape. Si pentru instrumente terestre.
Desi nu am deschidere spre peisaje de acasa, si eu am trei instrumente pentru observatii terestre: luneta de pirati ''no name'' si luneta ruseasca Turist 10x30mm, ambele cu erector lentila si luneta Hensoldt-Wetzlar 25x56mm cu erector prismatic. Prima e asa si asa, e buna pentru reenactment. Luneta ruseasca e buna dar mica. Ultima, cea nemteasca, e fantastic de buna.

Dau legatura inapoi in studio.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Feb 2024 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ex. trompeta asta e buna de ceva ?
https://www.teleskop-express.de/en/binocul...ieces-8489

P.S. Ce-ati facut cu site-ul TS ? Shocked



bw65z-spektiv-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.46 kb
 Vizualizat:  de 673 ori

bw65z-spektiv-1000.jpg


Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 55

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 26 Feb 2024 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca s-a ingrasat topicul deschis de mine. Ma simt ca pinguinul Ramon din Happy Feet care s-a bagat intre morse si lei de mare generand o intreaga zarva intre giganti. Very Happy

Revenind la shlapii nostrii (de urcat dealul din parcul IOR), Bresser-ul meu de plastic (20x80) are lentilele verzi (de-a binelea - ca la toate pocnitorile chineze....desi exista unele care nu au nici o culoare, pura sticla de borcan) pe cand in review-ul lui Dbird din anul de gratie 2013 el mentioneaza ca lentilele sunt indigo: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=11829
Credeti ca ori am primit o piraterie, ori firma Bresser si-a bagat picioarele ?! Totusi.... sunt vreo 11 ani de atunci!

Si tot o intrebare de la pinguinul Ramon - aici in RO care NU ar fi magazin de tzepari ?! (daca exista anumite retineri, pot primi raspunsul si in privat. Multumesc anticipat!).

PS - bineinteles ca purced la returul shlapilor. A fost o experienta. Review-ul ar fi simplu (dar sunt constient ca pinguinul Ramon nu are drept la review in lumea morselor si leilor de mare), este un gunoi bun care mi-a facut o impresie chiar placuta. In ciuda faptului ca are claritate cel mult 70% (optimist!) din centru si restul e grav fara claritate, in ciuda faptului ca aberatiile cromatice sunt maricele (dar la alte pocnitori de plastic chinez sunt mult mai mari), totusi nu ma oboseste deloc la ochi iar in centru claritatea e suprinzator de buna (desi sticla nu e cea mai buna) sau atat cat se poate, si ceea ce mi-am dat seama in final, culorile sunt chiar bune. Faza cu "lebada verde" e o metafora stil pinguinul Ramon,, in fapt lebedele sunt deosebit de albe si provoaca aberatii cromatice pe contur.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2024 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
De ex. trompeta asta e buna de ceva ?
https://www.teleskop-express.de/en/binocul...ieces-8489
Tudor a testat candva un TS de genul:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=159641#159641



Citat:

P.S. Ce-ati facut cu site-ul TS ? Shocked
Noi? Voi!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 26 Feb 2024 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin, vreau doar sa te intreb ce parere ai despre comentariul pe care cu ceva timp in urma mi l-ai adresat avand in vedere ca am avut dreptate referitor la amandoua achizitiile tale. Poate ca ar fi bine totusi sa mai asculti si de sfaturile altora, e un semn de intelepciune pe cand neascultarea este un semn de mandrie,trufie. Sa nu crezi ca doar eu am observat aceste lucruri, oricine poate face o achizitie gresita dar tu te-ai cam grabit sa pui "la punct" aici pe forum persoane despre care nu stii absolut nimic, inclusiv moderatori. Eu zic sa te gandesti de doua ori inainte sa scrii un nou comentariu in acelasi stil Smile.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2024 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Are Stanescu dreptate ca se fac observatii prea putine ? Da, ca are dreptate.


Stanescu Octavian a scris:
toata aceasta este doar o joaca privitul ce nu lasa urme decat pe mnoment nu faci astronomie e numai joaca personala fara rezultate folositoare , astronomii adevarati folosesc extrem de putin privitul cu ochii prin lentile iar 7x -10x este chiar de rasul lumii ...


Stanescu Octavian a scris:
privitul prin binoclu zic ca polueaza un forum al astronomilor amatori se vb prea mult si se analizeaza cu mult peste telescoape


Din citatele de mai sus bag de seama ca nu prea seamana ce zice unul si celalalt. Nea Mircea, daca ai vreun interes la Stanescu intelegem, ca doar oameni suntem, dar nu ne lua pe toti de prosti.
Cu privire la primul citat va recomand o documentare mai buna, s-ar putea sa fiti uimiti de rezultate daca o faceti temeinic.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 26 Feb 2024 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dincolo de simpatiile personale ale fiecaruia fata de alti membri ai forumului (ceea ce nu e un lucru rau), trebuie deasemenea stabilit ca cele doua afirmatii se contrazic una pe alta.
Pentru ca numarul de observatii e direct proportional cu numarul de ,,poluari ".
Fara poluari nu exista achizitii de instrumente, iar fara acestea nu sunt observatii. Cineva trebuie sa se hotarasca! 😊
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Feb 2024 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
privitul prin binoclu zic ca polueaza un forum al astronomilor amatori se vb prea mult si se analizeaza cu mult peste telescoape....

Saracele telescoape, le plang de mila pentru ca traiesc un cosmar pe acest forum, acest cosmar se numeste Binoclu.


Definitia Binoclului:
Binoclul este acel instrument de copii care, din cand in cand, devine BAU BAUL telescoapelor mari si performante. Foarte urat din partea unui instrument asa mic, este faptul ca, datorita nerusinarii caracteristice lui, poate polua grav tihna instrumentelor mai mari si plenare din acest forum elitist. Este instrumentul ce iti provoaca doar o placere de moment cand privesti prin el, dar in nici un caz nu poate sa nasca Adevarata Stiinta. Aceasta Stiinta este rezervata sa se nasca doar prin privitul prin telescoapele mari si dolofane. Unii cercetatori au observat ca simpla contemplare la apertura de 500mm, chiar daca e acoperita cu capac, in unele cazuri, iti poate provoaca in constiinta un sentiment stiintific atat de superior, incat iti arunci toate binoclurile de la balcon! Doar in astfel de momente de extaz stiintific, vom avea un puternic sentiment elitist ca am ajutat la Progresul Stiintific in Societatea Noastra a Instrumentelor Mari. Binoclul cu apertura lui mica nu are aceasta capacitate de a genera aproape instantaneu stiinta adevarata.
Definitie pe scurt: Binoclu=placere copilareasca de moment, Telescop= stiinta savanta si progres multilateral dezvoltat
(citat din DEX editura O. S.)

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2024 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

va pare ca eu trag in jos activitatea si rezultatele astronomilor amatori daca nu incurajez pierdere de timp si resurse discutii multe ce nu tin de activitati utile astronomiei in jurul instr foarte mic cu 7-10x marire . sau sunt imp aduc folos imens calitatile optice extreme pe bani grei la instr 30-50 mm mariri mici binocuilare iar lumea pe asta sa mizeze in activitate astro cu sparlovski si zeisss. oare div Cassini cu ce instr s-a descoperit in 1675 ? nenea ala avea luneta de 6m focala 63mm diam si 90x marire . aveti instrumetre ca sa vedeti div Casinii ? merg binoclurile mici sparlovski la casini ?
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 55

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 26 Feb 2024 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deja curge sange intre morse si lei de mare care se bat intre dansele..... zise pinguinul Ramon un pic trist, cel care din greseala a declansat acest razboi fratricid pe plaja cu sau fara shlapi!

Aveti-va ca fratii..... sau de fapt nu va aveti chiar ca fratii !.... Sub Soare (si Luna) e loc pentru toata lumea, atat pentru mare mester slefuitor de mari lentile cat si pentru snobul cumparator de mic "sparlovski" de bani nesimtiti de multi (spre pizma unor mari mesteri slefuitori de mari lentile si oglinzi).

Deci ...e pacat! Sunteti putini! Ar trebui mai multa toleranta. Nu suntem toti la fel.... si nici nu trebuie!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Feb 2024 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-ți fă probleme Ramon, pardon... Sorin, în legătură cu asta!
Sunt discuții vechi, antice și de demult! N-au finalitate, ci doar mai scot capu' din când în când... Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Feb 2024 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Cu Stanescu m-am mai sfadit si eu pentru critici privitoare la utilizarea instrumentelor mici, el are ''o problema'' si cu acelea, nu numai cu binoclurile 7x-10x.
Dar mesajul de fond al lui este acela ca nu se fac si nu se discuta aici observatii cu instrumente puternice.
De ce sa-l contrazic in aceasta privinta daca are dreptate ?

Nu iau de prost pe nimeni. Si aici, si in activitatea profesionala, am folosit pe larg abilitatea de a intelege si mesajele subliminale, nu doar cele la vedere.
Copacii nu trebuie sa ne impiedice sa vedem padurea.

Parerea ca ''la noi'' se fac observatii putine o impartasesc in continuare.
Indrazneste cineva sa ma contrazica ?
Sa caute la acest link si sa verifice datele ultimelor observatii raportate si va vedea ca altii sunt pe val .
Un torent continuu de observatii. Dati click pe icoane, nu pe text. Unele rapoarte insa merg inapoi in timp, pana in 1905, vezi in coloana din dreapta ecranului.

https://eszlelesek.mcse.hu/main.php

Tin la forumul nostru asa cum este dar as dori sa fie mai activ in ceea ce priveste observatiile. In aceasta privinta am alta opinie fata de Stanescu, sa fie acelea cu ce instrument pofteste fiecare amator, binoclu mic, mare, telescop, ochiii liberi, seestar etc.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2024 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca este relevant dar pe CN discutiile despre binocluri sau alte categorii de instrumente sunt aproape la paritate. Iar zona de Observatii este mult mai "saraca", doar Astrofoto este ceva mai activa.


 Descriere:
 Marime fisier:  358.16 kb
 Vizualizat:  de 473 ori




Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2024 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea ok, eu nu am in intentie sa va schimb parerile, fiecare e liber sa traiasca cu ale lui, dar ... nici nu accept indicatii prin ce instrumente am voie sa ma uit si prin ce nu.
Oricum mofturile lui Stanescu nu i le pot satisface, nu am decat instrumente mici, de alea de "rasul lumii" cum le numeste el.
Despre observatii in general as insista ca nu sunteti documentati suficient, poate povestim intr-o zi intre patru ochi sau doua urechi, vedem noi...
Numai bine!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 26 Feb 2024 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
cu APM 16x70 ED pe trepied am vazut inelul Saturn separat de bila sferica a planetei lipsit total de vreo aberatie croma . Jupiter un cerc perfect cu banda si 4 sateliti cristal perfect punctiformi . la cer de munte spectacol total la Deep sky . deci am scula ce trebuie ...


Nu prea suntem consecveti, ori e laie ori balaie?
Sau numai cele de 7x si 10x pocnesc iar restul sunt deja in categoria telescoape!? Am folosit destul de mult si Swaroprostie sau Sparowsky dar si APM. Diferente exista, in ciuda cifrelor mai mari ale APM-ului.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 8 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact