Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224906
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclurile mele si diverse intrebari


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 14 Feb 2024 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclurile mele si diverse intrebari
Raspunde cu citat (quote)

Va salut. Postez inventarul meu:
Celestron NATUREDX 12x56 (nou, folosit doar de cateva ori)
Celestron SkyMaster 15x70 Long Eye (cumparat SH, pe asta l-am mai folosit sa ma uit la stele)
CANON Field 8,2 gr H Bak04 Prism 12x45 (2 bucati, unul defect - l-am scapat pe jos, pe ciment si s-a dereglat - dupa care l-am cumparat si pe al doilea deoarece desi foarte ieftin, imi plac, sunt usoare)
Copitar 7x50 Field 7,1 gr (vintage, luat de mult din talciok, merge perfect insa sta degeaba ca e cam mare si greu, mai bine car SkyMaster-ul decat pe asta)



001.Celestron-NATUREDX-12x56-(4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  189.58 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

001.Celestron-NATUREDX-12x56-(4).jpg



002.Celestron-NATUREDX-12x56-(1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  137.21 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

002.Celestron-NATUREDX-12x56-(1).jpg



003.Celestron-NATUREDX-12x56-(3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  137.66 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

003.Celestron-NATUREDX-12x56-(3).jpg



008.Celestron-SkyMaster-15x70-Long-Eye-(2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  112.12 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

008.Celestron-SkyMaster-15x70-Long-Eye-(2).jpg



007.Celestron-SkyMaster-15x70-Long-Eye-(1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  94.67 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

007.Celestron-SkyMaster-15x70-Long-Eye-(1).jpg



009.Celestron-SkyMaster-15x70-Long-Eye-(3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  193.53 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

009.Celestron-SkyMaster-15x70-Long-Eye-(3).jpg



005.CANON-Field-8,2-gr-H-Bak04-Prism-12x45-(2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  196.25 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

005.CANON-Field-8,2-gr-H-Bak04-Prism-12x45-(2).jpg



004.CANON-Field-8,2-gr-H-Bak04-Prism-12x45-(1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  83.77 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

004.CANON-Field-8,2-gr-H-Bak04-Prism-12x45-(1).jpg



006.CANON-Field-8,2-gr-H-Bak04-Prism-12x45-(3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  198.97 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

006.CANON-Field-8,2-gr-H-Bak04-Prism-12x45-(3).jpg



Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  178.15 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(4).jpg



Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  93.34 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(1).jpg



Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  277.57 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(2).jpg



Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  159.26 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

Copitar-7x50-Field-7,1-gr-(3).jpg


Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 14 Feb 2024 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ar trebui sa spun mai multe despre cele de mai sus.

Cel mai bun dupa parerea mea este Celestron SkyMaster 15x70 intr-un mod categoric. Desi un model foarte ieftin, m-a surprins calitatea. L-am cumparat second hand si cand l-am probat doar mi-am dat seama ca nu-i defect iar pretul a fost foarte mic. Nu ma pricep in domeniu, sunt doar simplu hobby-ist dar ce pot spune, cred ca am nimerit un exemplar foarte bun. Daca ma uit pe cerul Bucurestiului care are de obicei foarte putine stele, cu asta vad mult mai multe, pur si simplu vede ce cu ochiul liber nu exista. Dar are un imens dezavantaj, din mana nu reusesc sa-l tin cat de cat stabil, imi este imposibil! Cred ca cei 15X reprezinta prea mult pentru a fi tinut din mana. Claritatea este foarte buna (in opinia mea), anul trecut am vazut Jupiter cu 4 sateliti, unul era in stanga si 3 in dreapta (din Bucuresti! Care e acoperit mereu de o cupola de pacla)), am vazut si Saturn (preferatul meu) cu inelul, adica mi-am dat seama care e inclinatia inelului iar Luna e un spectacol, daca il dau cuiva care nu stie despre domeniu, invariabil aud un mare WOW cand se uita la Luna! Insa e cam greu si mai ales foarte mare, caratul acestei namile e o problema chiar daca sunt biciclist si am coburi.

De aceea am prins drag de acel CANON din foto cumparat in vara trecuta cu 180 lei din talcioc. De nou. Pur si simplu mi-a placut! E usor si destul de clar si nu imi tremura atat de teribil precum SkyMaster. Am fost cu el la BIAS Baneasa in august trecut si acest plastic (probabil un fake chinez denumit "Canon") era exact ce trebuie! Minunat..... pana cand stand pe scaunelul meu pliant, s-a desprins bareta si a cazut fix pe ciment! Dupa care vedeam doua avioane in loc de unul! M-am tot gandit sa caut un mester sa mi-l repare, se vede unde a cazut, pe ocularul drept si fara dubiu s-a deplasat ceva in el. Asta poate a fost si motivul sa ma inscriu aici, sa caut un mester....... Insa minunea m-a costat 180 lei..... Si astfel, duminica asta am fost in talciok..... si am mai gasit unul identic tot la acelasi pret, tot nou. L-am probat acolo si mi s-a parut la fel de bun. Oricum, peste toate vechiturile (binocluri) care se vand acolo! Mecanica mi se pare foarte buna, e fain de tinut in mana, nu e pretentios la reglaj, e usor, deci minunat pentru purtat mereu..... Mai ales din cauza greutatii reduse. Nu am gasit informatii pe net despre acesta de unde as deduce ca poate e o piraterie chineza, mai ales din cauza pretului foarte mic. Dar culmea, mi se pare .....bun!

Celestron NATUREDX 12x56 l-am cumparat nou, nout din "Olix". E foarte greu, imaginea e clara prin mijloc, mecanica e tare fina si buna dar are aberatii cromatice la greu. Banui ca asa se spune la un cerc galben sau albastru din jurul Lunii. Care se vede fantastic de bine si luminoasa cu asta si tremura mult mai putin decat SkyMaster-ul mare..... insa cu asta nu mai e cazul acela sa vad jdemii de stele care cu ochiul liber nici nu le banui. Imaginea e buna cam 80% din centru, culorile faine, calde.,.... dar e cam sorcova din cauza aberatiilor cromatice (sau cum s-or numi?!). Pacat, deoarece este extrem de clar, sharp, culorile foarte calde, se tine bine in maini, tremura mult mai putin...... Dar totusi nu-l folosesc. E greu si daca e sa aleg cu care plec (in coburii bicicletei) mereu aleg SkyMaster!

Vechitura Copitar 7x50 e chiar impresionant pentru o vechitura, campul vizual pare foarte larg, claritatea e mare, e luminos, cu tremuratul e super confortabil la 7X. Dar e greu si mare si are..... 7X. La asta nu mi-am batut capul cu stelele, nu poate mare branza. E mai mult asa de muzeu. Tot din talciok l-am luat acum multi ani, ales din gramada pe motiv ca dintre toate asta era ca magarul intre oi, mult mai bun decat toate vechiturile. Si evident, si un pret mic.

Dar de ceva vreme ma tot gandesc sa-mi cumpar totusi un binoclu meserias, unul adevarat. Sunt constient ca toate astea pe care le am sunt cel mult niste mediocritati (amarate). Probabil prima intrebare pe care as primi-o ar fi..... in ce scop?!..... Nu stiu ce sa zic, la mine e mai mult asa "de chichi". Imi place sa ma uit la cerul noptii, m-a fascinat sa observ Jupiter si Saturn! Dar si ziua imi place sa ma "benoclez" asa de florile cucului, mai ales ca sunt din ala care iubeste orice teritoriu nepopulat, cat mai pustiu, cat mai natural, cu cat mai putini manelari si oameni, etc.

Tot cititnd pe net (sa imi fac si eu capul mare) am ajuns sa ma tot gandesc la un APM. Sunt scumpe. Dar sunt educat sa inteleg ca "ieftin si bun" nu exista (decat in capul fraierilor).
Ma tot uitam la asta:
https://www.apm-telescopes.net/en/apm-ed-a...binoculars
Nu prea inteleg daca e chiar identic cu asta? (ca pretul e cam acelasi):
https://www.astroshop.ro/instrumente/apm-b...ed/p,77908

Dar o mare problema exista la mine (....nu neaparat banii la suma asta, desi ma doare si voi manca mai putin!) ---- nu am avut si nu am tinut niciodata vreunul care se regleaza independent pe fiecare ocular. Imi imaginez ca e foarte lent si incomod. Apoi alta problema este sa nu cumva dupa ce dau suma asta deloc mica sa regret deoarece "plasticul" SkyMaster are totusi 15X si lentile de 70mm !..... Iar un APM cu lentila de 70mm..... chiar ca nu ma duce buzunarul.... Is too much for me! .....Plus ca sunt tare ale naibii de grele!.....

Din ce mi-am dat seama despre mine, nu prea imi place sa car trepiede, sunt din ala mai putin chivernisit, care prefera totusi sa manevreze grabit jucaria fara trepied. Ceea ce, sunt constient, e o prostie la peste 10x.......(ca poate si 10X e prea mult!), adica din punctul de vedere al unui pasionat tacticos care se aseaza, aranjeaza, pregateste, studiaza..... etc. Eu nu prea.....

Deci, ce ma sfatuiti ?! (in afara sa probez fizic un APM din asta...... dar nu am unde proba! Am vazut pe net ca exista pe vremuri un magazin si in Bucuresti pe sos. Dudesti-Pantelimon dar din cate am inteles, nu mai exista, kaput.....).
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1288




MesajTrimis: 14 Feb 2024 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe cele doua site-uri e prezentat unul si acelasi binoclu. Binoclurile de la APM au o optica buna, multe dintre modelele sale actuale sunt ED APO.
Cat despre o noua achizitie poti sa-l cumperi pe cel de pe site (550 €) sau poti primi un 11x70 ED APO, care e mult mai scump decat 12x56, si in acelasi timp cred ca mai potrivit pentru tine, cu 500 € de la mine. L-am folosit mai deloc pentru ca mai aveam si altele, iar pentru ca maine sau vineri primesc un Steiner Nighthunter m-am hotarat sa dau APM-ul.
Despre seriozitatea mea pot vorbi colegii de pe forum.
Spor la observatii! 🙂

https://www.teleskop-express.de/de/ferngla...uellt-9355



Compress_20240211_190230_0478.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  934.39 kb
 Vizualizat:  de 882 ori

Compress_20240211_190230_0478.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10654



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2024 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum e APM-ul? Sunt binocluri ok?
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1288




MesajTrimis: 14 Feb 2024 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere da , sunt bune. Pe diferite site-uri de astronomie sunt nenumarate Reviews despre modelele APM. La un moment dat cineva de pe Cloudynights a testat un binoclu APM intr-un laborator de optica si a postat rezultatele. Un alt coleg de forum l-a certat pentru asta. Rezultatele iesisera atat de bune incat cel ce s-a aratat nemultumit ca ele au fost facute publice a exclamat: Adio de acum binocluri ieftine de la APM, Markus Ludes o sa le creasca pretul! 🙂
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 15 Feb 2024 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

adica asta: https://astromagazin.ro/binocluri/12690-bi...rogen.html

https://www.cloudynights.com/topic/644178-...um-ed-apo/

Adica 2,13 kile..... Tot ma gandeam sa merg la sala ca am maini de gaina.....

Din ce oras esti? (nu scrie la profil).

PS - astept si alte opinii.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1288




MesajTrimis: 15 Feb 2024 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am raspuns in privat ca sa nu amestecam lucrurile.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 15 Feb 2024 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Cum e APM-ul? Sunt binocluri ok?


APM-urile sunt binocluri bune; eu am unul, care nu e ED, dar are foarte putin cromatism.
Are si o claritate superba, pana aproape de marginea obiectivelor. Luna se vede superb, chiar daca se remarca cromatismul pe margine (e foarte mic).
Daca cauti pe acest site, la review-uri, o sa gasesti review la APM 10x50 ED, la 25xx110, cel putin (cred ca mai sunt si la alte modele).

sorin georgescu a scris:
Probabil ar trebui sa spun mai multe despre cele de mai sus.
....
Dar o mare problema exista la mine (....nu neaparat banii la suma asta, desi ma doare si voi manca mai putin!) ---- nu am avut si nu am tinut niciodata vreunul care se regleaza independent pe fiecare ocular. Imi imaginez ca e foarte lent si incomod.
...
.


Cele cu reglaj independent se folosesc putin diferit fata de cele cu reglaj central.
La reglajul central, e nevoie de ajustari mai dese in functie de distanta.
La reglajul independent, reglajul facut pe un obiect, la distanta, se pastreaza pe o gama mult mai mare de distante diferite. Are nevoie de ajustari mult mai rar.
Binoclurile cu reglaj independent, nu se recomanda, pentru birding si alte activitati unde e nevoie de ajustari dese pt a vedea detaliile. La astronomie, in schimb, sunt superbe.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10654



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2024 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorin georgescu a scris:
..acel CANON ...180 lei ...talcioc. ..nou. ..
Aceste cuvinte n-ar trebui sa apara intr-o aceeasi fraza... Rolling Eyes
Eu sunt de parere ca nu e chiar ok sa incurajam fake-urile, asta presupunand ca e un fake.


gpaunescu a scris:
valy a scris:
Cum e APM-ul? Sunt binocluri ok?


APM-urile sunt binocluri bune; eu am unul, care nu e ED, dar are foarte putin cromatism.
Are si o claritate superba, pana aproape de marginea obiectivelor. Luna se vede superb, chiar daca se remarca cromatismul pe margine (e foarte mic).
Daca cauti pe acest site, la review-uri, o sa gasesti review la APM 10x50 ED, la 25xx110, cel putin (cred ca mai sunt si la alte modele).
Multumesc. Mi-ar fi placut ceva cu magnificatie mai mare, am constatat ca la observatii terestre 10x mi-a ramas mic, ma strange, si as vrea ceva binocular, cu imagine dreapta, mai portabil, pentru cand plec prin excursii cu masina. APM pare singura solutie ok.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1288




MesajTrimis: 15 Feb 2024 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Mi-ar fi placut ceva cu magnificatie mai mare, am constatat ca la observatii terestre 10x mi-a ramas mic, ma strange, si as vrea ceva binocular, cu imagine dreapta, mai portabil, pentru cand plec prin excursii cu masina. APM pare singura solutie ok.


Problema e ca si rezolvata, iti dau 11x70 ED APO al meu, se incadreaza in dorintele tale! 🙂
E ca nou, iar asta nu e gluma.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10654



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2024 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
valy a scris:
Mi-ar fi placut ceva cu magnificatie mai mare, am constatat ca la observatii terestre 10x mi-a ramas mic, ma strange, si as vrea ceva binocular, cu imagine dreapta, mai portabil, pentru cand plec prin excursii cu masina. APM pare singura solutie ok.


Problema e ca si rezolvata, iti dau 11x70 ED APO al meu, se incadreaza in dorintele tale! 🙂
E ca nou, iar asta nu e gluma.
Multumesc de oferta. Din pacate nu ma incanta, e doar 11x, am deja 2 de 10x. Poate pentru astro noapte e perfect, eu il vreau (si) pt zi.

Printre altele sunt tentat oarecum de asa ceva, Tudor i-a facut un review:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1288




MesajTrimis: 15 Feb 2024 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bun si acela, constructia e exact ca a celui de 11x , numai ca ofera o magnificatie mai mare.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 15 Feb 2024 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:


Printre altele sunt tentat oarecum de asa ceva, Tudor i-a facut un review:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0


La 16x, aproape sigur iti trebuie suport.
Eu am luat Bresser Pirsch 15x56 ED (e roof), si e greu din mana; ma straduiesc sa-l tin fara sa tremure, dar din cauza magnificatiei, orice miscare a mainiilor se vede. Pe trepied e o incantare.
Singurul punct negativ pe care as putea sa-l gasesc, e ca e foarte sensibil la focusare; adica acum sunt in focus, dar daca putin misc rotita , se vede imediat blurat. Asta in comparatie cu 10x42 ED, care are o plaja mai mare.
In schimb noaptea, e superba marirea de 15x si FOV-ul relativ ok.

Ma gandeam sa incerc si un 12x56 ED, dar inca ma mai abtin.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10654



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2024 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident trepied, oricum il port in portbagaj by default. Merge si din mana, cred, stai relaxat pe sezlong la plaja, cu coatele pe genunchi sau pe scaun, cu binoclul in mana si privesti relaxat sectorul nudi..aa..pasarelele din padure ...fara stress
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 15 Feb 2024 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, la sectorul, nud, iesi prea mult in evidenta cu ditamai binoclu Laughing Laughing Laughing
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact