Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_001602_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224896
Numar de utilizatori inregistrati: 2839
Cel mai nou utilizator inregistrat: buldozeru
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care sunt cele mai negre ceruri de la noi din tara?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 14 Iul 2008 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, daca este cineva serios in prvinta asta si-si asuma, sa spunem coordonarea evenimentului, il rog sa deschida un topic dedicat!
Domnul Stanescu?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Iul 2008 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau poate Mircea Pteancu Smile El a fost primul cu ideea. Traiasca ... Laughing
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Iul 2008 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai poate ne strangem 10-15 persoane.....
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Iul 2008 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dorind o intalnire (Star party) cu participarea din toata tara, macar 3 sa fim, raman la idea de Fagaras la Balea Lac unde stam cu telescoapele la 2050 m.
Este aproape in centrul tarii, problema e cu vremea, trebuie sa studiem prognoza si sa fim pregatiti de plecare doar cind e sigur frumos, senin pt cateva zile. chiar si asa pot aparea oricand din senin nori si chiar ninsoare.
noaptea temperatura poate ajunge la 0 grade.
Mai jos vedeti o poza cu Newtonul 280mm din 15august 1993 la Balea Lac, apoi o poza mai recenta din 1-5 iulie (imprumutata de pe Alpinet).am insemnat pe poza recenta locul unde am stat in 1993
Cazarea indicata (dormit in masina,cort, ziua). sau 180 Ron camera daca sunt disponibile. Eu as veni cu Newtonul de 380mm f/4,7
Sa auzim pareri si amatori!



B lac.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  159.41 kb
 Vizualizat:  de 8191 ori

B lac.jpg



Balea Lac.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  120.62 kb
 Vizualizat:  de 8191 ori

Balea Lac.jpg


Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 15 Iul 2008 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare buna locatia, fiind in centrul tarii.
Sacul de dormit e suficient de calduros pentru vremea de acolo ? La Balea Lac am intalnit cea mai deasa ceata. Nu vedeam la mai mult de cativa metri (chiar si 2-3 metri).

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Iul 2008 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Forever_Man - nu cred ca merge doar cu sacul de dormit, observa ca in poza din iulie acolo sunt zapezi; oricum la altitudinea aia e frig noaptea garantat. Eventual un cort mai bun + saci dormit + pijamale imblanite Laughing )

@Stanescu Octavian - vremea e foarte capricioasa la altitudinea aia; intr-adevar trebuie sa fim super sharp de atenti cu prognozele ca sa merite efortul.
Eu as veni cu un Dob de 8" pe care-l iau saptamana asta, refractorul 70/900 si un binoclu Pentax 10x50.
Cred ca am putea fi totusi mai mult de 3, tocmai de asta propun sa deschidem un topic cu nume semnficativ pentru asta.

Dar cabanele ce se vad in poza nu ne distrug cerul? Vad ca sunt patru, iar alea din stanga is destul de mari....Sad
Dar o locatie la o altitudinea mai joasa nu s-ar gasi? Ne-ar coafa din mai multe puncte de vedere:
1) vreme pe care te poti baza mai mult daca ai o prognoza buna;
2)
a) temperaturi mai ridicate cat sa nu fii nevoit sa dai la cabana 540 de lei pe 3 nopti in care nici nu dormi; mai pun ceva si-mi iau un NAGLER Laughing
b) nu trebuie sa-mi iau cojoc si manusi ca sa stau noaptea sa observ Rolling Eyes
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Iul 2008 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rog un moderator sa rupa posturile incepand cu cel cand am propus eu star party national pe 14.07.2008 si sa le insereze pe un nou topic cu titlul Star Party National August 2008!

Mersi!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 08 Aug 2008 08:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La sfarsitul lui iulie am fost la munte in complexul turistic Poiana Zanelor, undeva in muntii Rodnei. Acolo am vazut unul dintre cele mai bune ceruri.
Desi roiul dublu se vede cu ochiul liber si pe ceruri nu foarte bune, credeam ca mai mult de 2 pete albe nu se poate vedea. Aici insa se vedeau stelele componente. M34 din Perseu se vedea cu ochiul liber. In partea din dreptul Lebedei, Calea Lactee se intindea pana aproape de Delfinul. In partea din dreptul Andromedei nu avea o limita clara, ci scadea stralucirea treptat pana dincolo de Andromeda. Din pacate, in dreptul Sagetatorului era un munte. Cine stie cat de frumos as fi vazut nebuloasele de pe acolo... La observatiile cu binoclul, roiul globular M71 din Sageata (unul dintre roiurile nu prea luminoase) se vedea neasteptat de luminos. Am incercat sa vad M110 si M32, dar nu cred ca am reusit.

In noptile noroase, norii nu se vedeau, ci erau doar pete negre pe cer, lipsite de stele, asta insemnand ca poluarea luminoasa nu ajunge pana acolo, fiind foarte redusa. Insa, chiar cat am stat in statiune, au fost puse becuri de-a lungul strazii.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Inginerul
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2010
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Ian 2011 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Poluare luminoasa
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani tuturor forumistilor!
Aduc la viata topicul asta pentru a nu deschide altul pe aceeasi tema.

Dupa cum probabil stiti, Pierantonio Cinzano a alcatuit pe la sfarsitul anilor '90 o harta a poluarii luminoase, folosind informatii obtinute de satelitii americani DMSP.
Hartile pe regiuni pot fi downloadate si sub forma de overlay pentru Google Earth (daca are cineva nevoie de detalii pot posta link-uri si coordonatele folosite de mine in Google Earth pentru o aliniere cat mai buna a overlay-ului peste orase).

Probabil ca stiti de asemenea despre masuratorile facute in 2009 in Romania. Informatiile sunt disponibile aici.
Din cate am citit pana acum, rezultatele obtinute cu aparatele de masurare a calitatii cerului ar fi destul de precise.

Problema: daca e sa compar harta Europei facuta de P. Cinzano si datele culese de romanii nostri, nu prea ajung la aceleasi concluzii.
De exemplu, pe harta, cerul din Costesti (Jud. Valcea) pare sa fie mult mai bun decat in Colibasi (Jud. Giurgiu), desi din masuratorile de pe poluareluminoasa.ro, diferenta nu e decat de 0,1 (probabil insesizabila).
Sunt constient ca situatia s-a schimbat fata de momentul in care P. Cinzano a publicat lucrarea, dar ma gandesc ca dinamica nu poate fi atat de mare in 10 ani incat cerul unui oras sa ajunga de la "Rural/suburban transition" la "Typical truly dark site" cum e cazul Colibasului.

Voi ce parere aveti? Exista totusi o coerenta pe care eu nu reusesc s-o gasesc sau harta lui P. Cinzano nu mai e de actualitate?

_________________
Maksutov-Cassegrain: Skywatcher Skymax 80/1000
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2011 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Informatiile lui Pierantonio Cinzano au cel putin 10 ani vechime.
Dat find ca ne ducem traiul intr-o tara in proces de dezvoltare (lol), ca sa ma exprim intr-un limbaj clasic de lemn, iluminarea publica si privata a diverselor zone se afla in continua schimbare, din pacate - pentru noi - pe o panta ascendenta.
Masuratorile ce se reflecta in pagina mentionata au fost sporadice din pacate, dat fiind ca exista putine SQM-uri care sunt folosite destul de rar.
Sus
mihai_sarb
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2010
Mesaje: 3



Localitate: Stuttgart

MesajTrimis: 04 Ian 2011 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E diferenta enorma fata de acum 10 ani.
Acum 10 ani puteam sa vad roiul dublu din Perseu fara probleme, iar Calea Lactee arata superb din satul bunicilor (la cativa km departare de Campia Turzii).

Anul trecut, am vazut din nou cerul de acolo de cateva ori, si am ramas surprins de schimbare: abia daca mai poti sa distingi Carul Mic Sad( Campia Turzii si Turda fac o cupola de lumina de toata frumusetea, iar satul (care e defapt foarte mare - 5-6000 locuitori) care inainte avea 10-15 lumini maxim, acum are lumina aproape in fiecare stalp (unul dintre stalpii cu iluminat public fiind acum chiar in dreptul casei bunicilor).

De asemenea, daca ai zburat cu avionul pe deasupra Romaniei acum 7-8 ani ai vazut o mare diferenta in iluminatul satelor fata de cele din vest. Acum 8 ani, cand treceai din Ungaria in Romania se distingea clar: subit satele (aici ma refer la cele din Banat) erau mult mai slab luminate si aveau eventual pe strada principala o "ghirlanda stirba" de lumini. Acum insa, mai toate satele sunt puternic luminate si nu iti mai dai seama de aceasta diferenta cand treci granita (nu poti sa iti mai dai seama daca ai trecut deja sau nu in Ro dupa iluminatul public).
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2011 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iluminatul public din zonele rurale a sporit enorm in ultimii 10 ani in Romania. In mai toate satele si satucele este exact asa cum spune Mihai: bec la fiecare stalp. Ceea ce nu ar fi o problema uriasa, in esenta, daca nu ne gandim ca autoritatile locale ar putea cheltui banii astia mult mai bine pe canalizari si asfalt. Dar asa e la romani in materie de prioritati: punem totdeauna carul in fata boilor.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mihai_sarb
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2010
Mesaje: 3



Localitate: Stuttgart

MesajTrimis: 04 Ian 2011 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu, se pare ca nu ai inteles problema: e nevoie de iluminat ca sa nu dai in gropi Razz
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Ian 2011 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... sau mai degraba de un tractor care sa iti scoata masina impotmolita in mocirla de pe ulitele satelor din Romania.

Iar canalizarea satelor nu e obligatorie, oricum, in tarile de pe continentul nostru, Africa.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2011 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.transalpina.biz

poate cea mai frumosa din Romania,se poate parcurge cam cu orice masina, ar fi super de un star party, cazare in Ranca la preturi decente sau pentru cine vrea cort am eu mai multe Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact