Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
prima_615.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224981
Numar de utilizatori inregistrati: 2842
Cel mai nou utilizator inregistrat: Hybrid
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un sfat bun


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Un sfat bun
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit un video care descrie patania unui posesor de refractor, care a vrut sa remedieze o problema care poate sa apara in sezonul rece la instrumentele optice. Respectiv contractia diferentiata a elementelor optice si a structurii metalice in care aceste elemente sunt montate. Astfel, celulele metalice, in general facute din aluminiu, se contracta mai mult decat sticla, si daca nu exista in celula compensatoare de dilatatie, sticla poate suferi deformari sensibile.

https://youtu.be/Qoas5M5yV-s

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10657



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un dew heater nu rezolva problema cu contractia celulei?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ce faci daca din diverse motive nu mai functioneaza, si esti departe de casa?
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10657



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu faci nimic. Sau cumperi un telescop cu celula cu compensare termica.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4805

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Dec 2023 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O freci la rece pana se incalzeste. Celula.

P.S.
Din cate inteleg, telescopul avea lentilele cam stranse de la bun inceput, si la temperatura normala.
Apoi, pe la 0 grade Celsius, omul a destrans un surub care i s-a parut mai teapan si a functionat binisor asa vreun an.
Pe urma, la -10 grade a inceput sa destranga la intamplare si alte suruburi, fara sa marcheze pozitia initiala, fara sa destranga si sa stranga si surubul simetric, fara sa le mai blocheze ...

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce lula ....

Din raspunsurile voastre se vede clar ca nu v-ati obosit sa va uitati la acel video, ci doar ati postat asa, la plezneala, pe baza a ce am scris eu ca introducere in subiect. Bravo, cu asemenea comentarii o sa ajutati mult. Probabil ca sunteti foarte mandri de voi, ca ati postat ceva si azi.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10657



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca nu ai citit raspunsurile noastre si ai postat presupunand ca n-am vazut filmul sau ca am comentat pe langa.
Desigur nu sunt de acord cu solutia frecatului ca sa se incalzeasca, ca ies stele miscate.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Dec 2023 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu înțeleg de ce trebuie să fie așa de complicată panarama aia de celulă . Există soluții mai simple , cu auto centrare prin strângerea inelului filetat .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema cred ca este datorita faptului cu fiind tipuri diferite de sticla, fiecare avand alt coeficient de dilatare, ar trebui trei inele independente, cum a fost la vechiul Zeiss APQ. Si nu stiu daca aceasta solutie cu autocentrare merge in acest caz. La telescopul din video, cred ca este o celula simpla.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2023 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Există soluții mai simple , cu auto centrare prin strângerea inelului filetat .


Cum? Se poate descrie in cuvinte metoda?

Oricum sfatul mosului e bun, nu faceti asa ceva!

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Dec 2023 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil nu merge decât la obiectivele cu spațiere mai largă . Am găsit spațiatoare cu secțiune romboidală , la care două muchii calcă direct în zonele marginale concave și respectiv convexe , ale suprafețelor învecinate .
Suprafața de contact fiind mică , lentilele alunecă ușor la locul potrivit , atunci când inelul filetat începe să pună puțină presiune .
Există două condiții pentru o aliniere care să dea imagini bune , prima , să avem de a face cu lentile prelucrate corect , cu centre optice coaxiale ale curburilor și cu grosimi periferice uniforme .
A doua condiție este ca strângerea inelului filetat să se facă în poziție orizontală .
Acolo unde spațiul dintre celulă și margini era prea mare , am plantat câte o curea de cauciuc , din alea de la mecanismele de casetofon ( aveam la un moment dat vreo 2500 de bucăți , de toate grosimile și diametrele Smile ) , astfel eliminam riscul de a aluneca vreo sticloanța , din cauza gravitației .
Am aflat repede după ce am început să gâdil obiective fraunhofer , că poți strica imaginea chiar dacă lentilele nu sunt strânse prea tare . Dacă le strângi prea mult apar spike-uri , dacă le strângi prea putin , apare coma . Așa că gumele de casetofon au eliminat din chinuială .
Oricum ar fi , celula prea festă pe lentile , face mai mult rău . Am avut obiective la care făcea nasoale la frig amărâta de celulă din plastic . Mizerii din P.R.C. !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4805

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Dec 2023 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai bagat guma pe margini ?
Ai sa razi dar industrial se foloseste injectare cu silicon elastic exact in scopul asta.

Cat despre compensarea termica, este mai greu s-o faci pe lateral (radial), in general se aplica logitudinal pentru a nu afecta spatierea intre lentile, pentru a compensa dilatatia lentilelor in sine + schimbarea indexului de refractie cu tempereatura, adica fineturi.

Nici cu materialele nu-i simplu, de ex. daca folosesti inox care-i mai apropiat de sticlelel optice, este mult mai rigid decat aluminiul, si greu de prelucrat.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 20 Dec 2023 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pot face multe șmecherii , cu privire la alinierea și fixarea lentilelor . Dacă inelul de strângere e destul de lat , se poate grava un canal în care să intre un inel de gumă , cu rol de garnitură , de data asta . Și in fundul celulei se poate pune unul , cu două din astea , strângerea poate fi făcută mai fermă , fără riscul apariției devierilor de la stigmatism . Și cred că celula devine mai rezistentă la șocuri , mai ales dacă mai are și inele din astea în jurul marginii lentilelor .
Dacă îmi aduc aminte bine , acromatul SW 102/500 luat de pe forum în 2010 , are un inel de cauciuc între lentila crown și inelul filetat . Deci , s-au gândit bine alții , probabil înaintea mea .
În 1992 am pus o curea de casetofon în jurul celulei metalice de la monoclul sovietic 20x60 . Nu cred că a adus mari avantaje imaginii dar dădea mai bine la ochi așa , cu celula centrată în raport cu tubul .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4805

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Dec 2023 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca au infipt suruburile de reglaj drept in sticla, atunci conteaza foarte mult pretensionarea acestora (strangerea). Am vazut o varianta de la acelasi telescop cu cate 8 suruburi puse la 45 de grade, la fiecare lentila.

Mai jos un exemplu de ansamlu partial reglabil, cu lentilele lipite cu "guma".



fig11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  125.49 kb
 Vizualizat:  de 913 ori

fig11.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2023 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
... prima , să avem de a face cu lentile prelucrate corect , cu centre optice coaxiale ale curburilor și cu grosimi periferice uniforme .


Prima conditie e foarte greu de realizat practic. Dubletele in general, fie ele Fraunhofer sau de alte mame, sunt foarte permisive la centraj, de cele mai multe ori este suficient unul mecanic si treaba este ok.
Tripletele insa sunt mult mai restrictive la acest capitol, cel putin cu un ordin de marime si doar un centraj mecanic este departe de a fi suficient.
Din cauza asta mosul din filmulet a spus ca obiectivul este total compromis dupa ce a umblat la el si ca luneta trebuie schimbata cu totul. La inceput am crezut ca se alinta dar daca te duci la o firma specializata, centrajul unui obiectiv triplet depaseste lejer in bani valoarea lunetei.
Deci sfatul este bun!

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact