Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupi+sateliti.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225230
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu livrat cu probleme


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 314



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Aug 2023 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Poate ca are forma de binoclu, dar atat timp cat nu asigura un focus bun din cauza acelor miscari ce nu ar trebui sa fie...si-a pierdut orice drept de a se numi binoclu." Ai dreptate, doar ca aici e vorba de total altceva, focusul e foarte ferm fara nici o problema, aici e vorba de o rozeta externa care este plasata peste "sistemul" de focusare a ocularului, e ca si o manusa, care are niste crestaturi incat sa actioneze crestaturile ansablului respectiv, aceste crestaturi sunt o idee mai largi decat cele de pe restul ansamblului incat se simte un mic joc strict al rozetei externe pe care o actionezi cu mana, nu exista nici un fel de problema la focusare, este strict o chestie de aspect exterior, optica nu e afectata deloc, totul functioneaza perfect, toate modelele de explorer (8x 10x 12x) au acest neajuns, ca la unu se simte mai mult si la altul mai putin tine de vaselia aceea foarte lipicioasa pe care o folosesc ei la acest ansamblu de focusare si care preia jocul, am si eu un 10x50 pe care l-am dat la copii si nu m-am deranjat sa elimin jocul acela pt ca nu merita efortul, dar se poate elimina cu 3 picaturi de lipici care sa preia locul spatiului inutil. Probabil tu ai inteles ca e afectata focalizare de aceea vorbeam "limbi diferite", iar acea substanta care pare ca un lac laptos e folosita si la Lacerta si la Delta, daca binoclul nu e decolimat in rest e ok, doar nu crezi ca eram ingaduitor cu probleme de focusare. (Nici vorba de suparare Smile ).
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1303




MesajTrimis: 25 Aug 2023 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, vezi ca acum ne-am inteles, acum e o alta perspectiva! 🙂
Dar o sa vina si raspunsul detaliat la intrebarea ta, chiar acum l-am trimis spre Mircea, el o sa se ocupe de asta ( sper, si il rog in acelasi timp)!
Cam intr-o saptamana.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4817

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Aug 2023 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu livrat cu probleme
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ai mai folosit un binoclu (sau alte instrumente optice cu ocular/vizor), s-ar putea ca aceste aspecte sa fie si probleme de adaptare a ochilor si a imaginii mentale. Exista tendinta mentala de a privi si focaliza "aproape", la imaginea "din instrument", mai ales cand apropii binoclul de ochi. Incearca sa privesti mai relaxat, "departe", prin binoclu, nu in binoclu. Eventual sprijina-l pe ceva ca sa nu te afecteze miscarea mainilor. Presbiopia afecteaza privirea apropiata.

P. S. Trebuie sa fii atent si la reglarea dintantei dintre ochi ...

FlorinT a scris:

- cele două cercuri de clar parcă nu reușesc să le fac un singur cerc (aici poate nu mă pricep eu - sunt neexperimentat - o fi de la ceva probleme cu ochii mei suferinzi de presbiopie);
...
- tot privind prin binoclu, după ce am reglat focusarea pe un obiect, e firesc să fie blurat dacă îl mut undeva mai înspre marginea lentilelor? adică dacă nu îl mai centrez pe mijloc (acolo dacă vreau pot face un nou reglaj de focalizare; dar nu ar trebui să poată focaliza cu toată suprafața lentilelor odată?)
...
De văzut prin binoclu, se vede bine, îmi place luminozitatea și limpezimea lentilelor care oferă imagini impresionante.
...
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 20




MesajTrimis: 25 Aug 2023 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este. Nu partea functionala are acel joc ci doar inelul care, usor prea larg executat joaca atat longitudinal (asta datorita cotei de adancime a inelului) cat si circular, creand doua puncte de actionare (in loc de o actionare instantantanee) dreapta/stanga.
Si eu sunt de parere ca este doar un moft poticnirea doar de acest mic neajuns, pentru ca nu influenteaza caracteristicile optice.

Dar acum am noul binoclu sosit cu acel joc al inelului de compensare dioptrii mai rezonabil, un instrument fara pete, fara surplus de adeziv in jurul cilindrului ocularelor, nici picaturi ale acestuia pe partile exterioare ale binoclului. Dar cel mai important, este si mai calitativ la aspectul optic. La ce ma refer? La confortul vizual in general dar exista si un aspect concret de relatat...

Precizez mai intai ca, ieri cand am intrat pe forum si am citit raspunsurile voastre, intrasem sa mai pun o intrebare vizavi de blurarea imaginii (initial focalizata clar in centru). Deficienta incepea de undeva de pe la jumatatea razei cercului de clar, poate chiar mai dinspre centru putin pana la margine. Eram curios sa stiu daca e normal sa blureze pe o zona asa de mare? Desigur, am testat privind si separat cu cate un ochi (la dreptul era mai accentuat putin) si daca fixam obiectul in zona ce il blura si refocalizam pentru acea zona, obtineam claritatea ca si in centru.

Noul exemplar are campul de clar mai intins as zice, mai ales inspre partea de sus.

Ce am gasit in neregula?... Surubelul de pe axul central pe care se afla stantata si scala cu distanta interpupilara, era desfiletat semnificativ ceea ce facea ca cilindrele oculare sa joace cu tot cu bratele lor. L-am infiletat si problema s-a rezolvat, cel putin partial. Adica a mai ramas un mic impediment. Cand misc cele doua brate ale binoclului, pentru reglarea interpupilara, surubul cu scala indicaoare se misca impreuna cu inelul/brat suport al ocularului din dreapta. Deci actionand reglajul pentru distanta interpupilara se misca odata cu punctul indicator si scala, indicatia ramanand fixa undeva peste 70 (care este maximum) unde s-a oprit stangerea surubului de fapt. Dealtfel, si cu surubul slabit problema persista. Daca aveti solutia de remediere o astept, Dar nu este o mare problema cat timp functional este ok, si doar indicatia lipseste.

Per total consider ca este clar mai OK acest al doilea exemplar, si asta mai ales d.p.d.v. optic (aspectul care trage cel mai mult in cantar). Asa ca l-am pastrat.

Acum o sa-l predau adevaratului proprietar (ca e al unuia dintre cei doi juniori ai mei), iar eu pot pleca linistit in vacanta programata.

LE: Acum, citind citarile puse de nobody am realizat ca am reusit pana la urma sa validez editarea postarii in care am adaugat si detaliile cu privire la blurarea pe extreme. Am crezut ca nu mi-a luat-o.

@nobody , multumesc, are logica ce zici. Ce voiam eu sa vad clar nu merge pe ochii mei decat cu ochelarii de aproape. Doar stiam ca asta trebuie sa vad , un cerc prin suprapunerea corecta a celor doua obiective. Doar ca privind expres pentru a identifica contururile suprapuse sau nu, limitarea ochilor mei nu oferea si conturul clar al celor doua cercuri de suprapus. Ideea de contur clar o aveam din imaginile video unde am mai urmarit prezentari de binocluri.
Invat mereu cate ceva, si pentru asta va sunt recunoscator.

Pentru orice alte sugestii si pentru orice intrebare sunt pe-aproape.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9052

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Aug 2023 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit tot ce ati spus fiecare aici.
Asa cum i-am scris lui Cristib, abia astept sa fac observatii cu Nikon Aculon 10x50mm. Voi scrie pe larg despre ele.

O spun la modul admirativ, intotdeauna am fost impresionat de capacitatea altora de a analiza tot felul de detalii atunci cand vine vorba de un instrument optic. Ii invidiez si as vrea sa am si eu acest dar.
Ca auto-apreciere insa, mie imi liseste aceasta calitate de ''scartar la stand''.
Ma aseaman mai mult cu un pilot de incercare. Iau instrumentul si fac observatii cu el, dar ''la greu''.
Pot sa va arat, daca vreti, cat de tocite sunt focuserele mele si cat de ferfenita atlasele.
Daca instrumentul da rezultate la observatii, pe cerul real, importanta a tot felul de detalii tehnice se estompeaza.
Stiu ce este calitatea optica in actiune si acolo greu ma intreceti careva in a fi ''scartar''.

Stima, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 314



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Aug 2023 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Noul exemplar are campul de clar mai intins as zice, mai ales inspre partea de sus." Nici vorba de asa ceva, exclus 100% Smile .
Deci am gasit modelul "adversar" la Explorer, Nikon Aculon Smile))), chiar va rog pe toti sa nu va suparati pe mine dar asta e o gluma in adevaratul sens al cuvantului, fara nici un fel de ironie, sa fim seriosi....
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1303




MesajTrimis: 25 Aug 2023 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti te rog detalia?
Pe de o parte citezi o parere despre un defect remediat printr-un schimb la Lacerta apoi iti versi furia pe un Nikon. Ce sa intelegem?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 314



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Aug 2023 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

....eu am incercat sa fac un pic de lumina dar se prefera bezna. Am inteles ca omul e incepator, toti am fost, dar acest forum este citit de multe persoane care pot fi derutate de anumite afirmatii false. Treaba cu zona de clar mai mare este o aberatie, si acum nu ma adresez incepatorului cu termenul "aberatie" ci celor mai vechi care inghit camila asta, cum sa fii atat de naiv sa crezi ca are alte oculare ca si formula optica??? Daca la primul avea si alte probleme de focalizare admiteam ca poate o lentila biconvexa e montata invers si scade si zona de clar....ipoteze, dar nici vorba de asa ceva, totul este rezultatul unei potriviri incorecte a binoclului la ochi, si nu e unicul, sunt multi care privesc gresit in special prin binoclurile cu oculare mari. Treaba cu Aculon, este exagerat sa compari un binoclu cu lentile non-sticla ca sa nu zic plastic, cu un sistem de prindere a prismelor destul de instabil etc etc. E suficient sa pui la ochi doar un moment Aculon apoi Explorer si poti da verdictul. Imi pare rau ca nu am desfacut ocularul la Aculon pt ca sigur mai gaseam o surpriza de proportii. Daca am ajuns la asemenea comparatii...atunci putem compara inclusiv cu Canon 20x50 (in realitate 7x50) si cu orice ne mai trece prin cap. Aici scopul e unul singur: jos cu Lacerta. Si ca sa fiu mai transant, Bresser HD 10x50 bak4 varianta cu oculare mari, este peste Aculon si costa jumate, iar pe olx se gaseste la 150 lei, cand i-am dat la om binoclul reparat (Aculon-ul) i-am dat sa se uite si prin Bresser pt ca il tin in masina, a ramas fara cuvinte, asta a fost reactia, acum vrem sa il comparam cu Explorer....succes!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1303




MesajTrimis: 25 Aug 2023 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca aveti o foarte mare experienta cu aceste binocluri!
Multumim pentru explicatii.
Dar v-ati fi facut mult mai util faca interveneati pe topicul legat de Aculon 10x50. Unde ati fost atunci?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 314



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Aug 2023 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristib, dupa cunostintele tale, crezi ca se poate ca noul binoclu sa aibe zona de clar extinsa "mai ales in zona de sus"??? Adica zona de clar nu este circulara???, jos e mai neclar dar sus e mai clar Smile)). Cica a fost "remediat defectul", las-o balta cu defectul asta inchipuit.

@FlorinT, te rog eu sa intorci binoclul cu susul in jos si sa privesti asa, o sa vezi ca tot sus o sa fie mai clar indiferent cum il tii, totul tine de pozitia binoclului la ochi. (Da jos capacul cu gradatia si fa o poza la axul central, apoi trimite-mi pe privat, te ajut eu sa remediezi problema, daca vrei)
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1303




MesajTrimis: 25 Aug 2023 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal nu am intalnit astfel de defecte si nici nu imi doresc asta.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 207



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Aug 2023 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

„Cristib, dupa cunostintele tale, crezi ca se poate ca noul binoclu sa aibe zona de clar extinsa "mai ales in zona de sus"??? Adica zona de clar nu este circulara???, jos e mai neclar dar sus e mai clar Smile)). Cica a fost "remediat defectul", las-o balta cu defectul asta inchipuit.”
Numele meu nu e nici pe departe Cristi dar fenomenul e familiar. Am un binoclu care pare să fie proiectat astfel; partea inferioară a câmpului vizual pare să focalizeze mai bine pe obiecte mai apropiate. Când îl folosesc pentru observatii la mare distanță mi se pare mai eficient să-l întorc cu susul în jos, probabil pentru că ochii mei au o tendință naturală de a privi în jos - sunt miop. Nu-s convins că e un defect de fabricație, pare să fie o chestie gândită pentru beneficiul pasionaților de vânătoare.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 314



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 26 Aug 2023 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ASA CEVA NU EXISTA! Un binoclu care are o anumita zona din camp neclara si este asimetrica in camp, este un binoclu cu probleme la sticla, in prisme sau obiective din cauza unor "valuri" in sticla (si nu o sa fie prezenta pe ambele tuburi problema). Aceste zone sunt de obicei "ascunse" de producator, la binocluri cu excentrice la obiective ai posibilitatea de a jongla putin si a scoate zona neclara cat mai spre exterior , daca nu ai excentrice nu mai poti face astfel de "manarii" asa usor. Nu exista binoclu proiectat in asa fel incat sa aibe zone de clar mai extinse in partea de sus sau de jos.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 314



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 26 Aug 2023 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La viteze peste 90km/h imi bate volanul la masina, cred ca asa e gandita pt a nu circula cu viteza mare, daca echilibrez rotile imi dispare aceasta extraoptiune Smile.
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 20




MesajTrimis: 26 Aug 2023 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
....eu am incercat sa fac un pic de lumina dar se prefera bezna. Am inteles ca omul e incepator, toti am fost, dar acest forum este citit de multe persoane care pot fi derutate de anumite afirmatii false. Treaba cu zona de clar mai mare este o aberatie, si acum nu ma adresez incepatorului cu termenul "aberatie" ci celor mai vechi care inghit camila asta


Chiar vreau sa priviti cu retinere detaliile tehnice care pot fi eronate datorita lipsei mele de experienta, ori poate si datorita unor deficiente anatomice personale la ochi.
Prin binoclu am privit fara ochelari deoarece clar, asa imi este mai confortabil.
Dar tot gandindu-ma si incercand sa gasesc explicatia erorii mele, pentru ca acum nu mai am binoclul sa pot repeta verificarile practic, mi-am amintit ca ochii mei pare ca isi schimba dioptria in functie de unghiul in care privesc. De exemplu, la televizor, cand mut unghiul (pun barba in piept privind pe sub sprancene cu ochii larg deschisi sau invers cu ochii mijiti si capul pe spate). Sigur, nu am procedat astfel cand am privit prin binoclu, dar poate unghiul tot a fost putin diferit in tatonarile mele.

Surubul central... Am vorbit cu baiatul sa-mi trimita o fotografie si o pun, doar ca nu stiu cand reusesc sa gasesc timp. Dar ce pot sa descriu este ca sub surubel nu era nimic (o saiba care sa mute frecarea pe suprafata corecta, ma gandeam ca poate ar trebui sa fie acolo). Gaura bratului-ocular drept este ovala pe orizontala care probabil asa trebuie sa fie. O sa pun si poza imediat ce pot face asta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact