Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224975
Numar de utilizatori inregistrati: 2841
Cel mai nou utilizator inregistrat: focexa3681
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutare!


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
KOLS
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2023
Mesaje: 15



Localitate: Domnești

MesajTrimis: 18 Aug 2023 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutare!
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Sunt incepator in ale astronomiei vizuale. Am achizitionat primul telescop acum aproximativ 4 luni (un Dob de 8” impreuna cu un EP Explore Scientific LER 6mm) si un binoclu cu un an inainte de asta (un Nikon Action Extreme 10x50).
Intotdeauna am fost fascinat de astronomie. De mic am privit cerul instelat si m-am straduit sa inteleg ce se intampla acolo, “sus”.

Usor, usor, am inceput sa citesc una-alta despre astronomie si fizica, sa observ si sa inteleg lucrurile din jurul meu…pana cand ma lasa memoria si trebuia sa le observ si inteleg din nou Laughing !
Momentan, fiind la inceput, activitatea mea consta in a cauta DSO-uri timp de 40 de minute , a intra pe CloudyNights sa citesc daca si altii vad la fel de “prost” ca si mine obiectul respectiv, pentru ca mai apoi sa ma intorc la luna, planete, si/sau star hopping cu binoclul/scope-ul.
Sunt inca in perioada lunii de miere cu Saturn, pentru ca trezeste ceva in mine de fiecare data cand indrept telescopul in directia sa.

Pe forum imi propun sa citesc despre evenimente astronomice, despre gear, tips and tricks, poate poate sa mai cer un sfat din cand in cand si sa rasfoiesc sectiunea de Bazar.
Cu alte cuvinte sa explorez putin si comunitatea de astro din Ro!

Multumesc pentru accept-ul pe forum! Very Happy

Cer senin!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2023 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Intr-adevar la inceput DSO nu se vad chiar ca in pozele de pe internet, dar cu timpul, cu experienta o sa constati ca si cu experienta si cu noi achizitii DSO-urile tot nu se vad ca in pozele de pe internet....si totusi noi amatorii de bucuram cu fiecare observatie si cu fiecare telescop nou achizitionat! Laughing

Domnesti de Bucuresti?
Sus
KOLS
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2023
Mesaje: 15



Localitate: Domnești

MesajTrimis: 18 Aug 2023 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, la inceput este o mica frustrare care, pe parcurs, se transforma intr-o provocare.

Stiam de inainte sa imi cumpar Dob-ul ca ce vedeam eu pe net (astrofoto) nu se va compara cu ce voi vedea cu ochii mei, dar tot a fost un mic soc atunci cand nu reuseam sa gasesc Andromeda in ocularul telescopului (desi ma uitam unde trebuie, cred Confused ), dar odata ce luam binoclul in mana o puteam vedea instant. She's a beauty!

Oricum, nu m-am simtit impacat oricat am citit eu despre cum luminozitatea si contrastul imaginii se pierde odata cu magnificatiile mai mari haha Laughing . Dar asta nu a facut decat sa ma "inraiasca" mai tare si sa incerc si mai mult sa o prind odata si odata in ocular!

Domnestii de Bucuresti, da! Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2023 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KOLS a scris:
..se transforma intr-o provocare.
Cam asta e atitudinea corecta, si e bine ca ti-ai dat seama relativ repede. Si eu am inceput tot cu un binoclu si un newton de 8", dar la mine a durat cam 20 de ani sa ajung la concluzia ta Rolling Eyes

De la Ghencea la Domnesti e doar o aruncatura de bat. Faci observatiile de la/din curte?
Sus
KOLS
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2023
Mesaje: 15



Localitate: Domnești

MesajTrimis: 18 Aug 2023 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din curte sau, mai rar, scot telescopul undeva pe la Ordoreanu pe un dig.
Acolo am orizontul foarte liber datorita elevatiei si faptului ca nu sunt asa de multe constructii prin zona respectiva! Si cerul este, conform LightPollutionMap, putin mai "curat". Very Happy

Sper sa ajung curand prin Teleorman, unde am gasit cateva zone de Bortle 3!

_________________
Gear:
Bresser 8" Dob + Explore Scientific LER 6,5 mm EP.
Nikon Action EX 10x50 Binos.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Aug 2023 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kolea

Bine ai venit pe forum si in astronomia de amatori !
Ai echipament foarte bun. Ma gandesc ca ai si alte oculare la dobul de 8'' nu doar cel de 6 mm.

Ma bucur sa aflu ca esti un observator perseverent, asa se ajunge la multe si interesante obiecte ceresti observate.
Foloseste surse de informatii de incredere, de preferinta cartile de astronomie scrise de autori recunoscuti nu prostioarele scrise pe internet de cine stie ce agiamii.
Exemplu: am citit odata pe Cloudy Nights cum povestea un amator despre rezolvarea stelei duble Albireo, cu un SCT de 8'' si folosind marirea de 400x.
De fapt, Albireo este rezolvat fara probleme de oricare binoclu 10x cu optica decenta.

Observatorii cu experienta la ocular vor confirma cresterea contrastului odata cu magnificatiile mai mari. Aceasta se vede insa doar facand cum ai zis, revenind din nou si din nou.
Din cauza acelui plus de detalii si contrast au fost inventate de vreo 400 de ani ocularele puternice, cele pe care dam o gramada de bani.

Cer senin, spor la observatii, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
KOLS
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2023
Mesaje: 15



Localitate: Domnești

MesajTrimis: 18 Aug 2023 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Mircea!

Intr-adevar, mai mult ca sigur este cu mult mai de incredere informatia din carti recunoscute, dar unde castiga de cele mai multe ori internetul, cred eu, este la capitolul accesibilitate. Poti scoate telefonul acolo, pe loc, sa incerci sa te lamuresti (cu riscul asumat se a te lovi de niste aberatii din cand in cand Laughing ).

Cu siguranta, odata cu anii si cu experienta, se vor strecura si niste carti de astronomie la mine in biblioteca Very Happy !

Multumesc pentru cuvintele de bun venit!

Seara frumoasa si cer senin! Very Happy

_________________
Gear:
Bresser 8" Dob + Explore Scientific LER 6,5 mm EP.
Nikon Action EX 10x50 Binos.
Sus
KOLS
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2023
Mesaje: 15



Localitate: Domnești

MesajTrimis: 19 Aug 2023 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Ma gandesc ca ai si alte oculare la dobul de 8'' nu doar cel de 6 mm.


Am uitat sa raspund la asta, my bad Laughing
Mai am un 25mm stock venit odata cu telescopul. Ma gandesc ca este cu mult inferior la nivelul optica fata de Explore Scientific. Cu toate ca spun asta, de multe ori il prefer pe acela pentru contrastul putin mai mare si campul mai larg Very Happy .

Urmatorul pe care doresc sa il achizitionez este tot un Explore Scientific dar cu lungime focala mai maricica, undeva la 30+ mm.

_________________
Gear:
Bresser 8" Dob + Explore Scientific LER 6,5 mm EP.
Nikon Action EX 10x50 Binos.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Aug 2023 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kolea

Inca odata, bine ai venit in cel mai frumos hobby din lume care este Astronomia !

Cand vei avea chef sau nevoie de carti, scrie-mi mesaj privat, am adunat o gramada, poate o am pe cea de care vei avea nevoie.

Ce focala are dobul tau de 8'' ?
Daca are focala de un metru (F/5), cu ocularul de 30mm vei fi chiar pe pragul de marire minima.
Daca telescopul are focala de 1200mm F/6, atunci vei avea pupila de iesire de 5mm, foarte buna.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
KOLS
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2023
Mesaje: 15



Localitate: Domnești

MesajTrimis: 19 Aug 2023 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,

Multumesc pentru amabilitate, daca voi avea vreodata nevoie de material de astronomie, stiu la cine sa apelez! Very Happy

Cat despre lungimea focala a Dob-ului, este de 1218mm, ceea ce intr-adevar inseamna ca este un f6 (rotunjit la perfectiune, chiar Laughing ).
Daca nu ma insel, cu un EP de 30mm voi obtine o magnificatie de 40x(?). Am observat ca prefer magnificatia mai mica pentru DSO-uri, asa ca un 40x suna foarte interesant. Daca gasesc si unul UWA la pret rezonabil, zburd!
M-am entuziasmat, iertare. Laughing
In orice caz, in secunda in care imi ajunge urmatoarea piesa, fac prima postare pe forum!

Pana atunci, cer senin!

_________________
Gear:
Bresser 8" Dob + Explore Scientific LER 6,5 mm EP.
Nikon Action EX 10x50 Binos.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Aug 2023 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere Kolea !

Dar nu trebuie sa astepti pana la cumpararea unui ocular nou si fitzos ca sa scrii pe forum despre ce si cum vezi. Sau sa intrebi de ce nu vezi obiectul x sau y.
Eu am primit de la colegii de forum numeroase sfaturi si indicii care m-au ajutat sa vad multe obiecte.

La F/6, un ocular de 30mm iti va asigura o pupila de iesire de 5mm. Cu aceea deja poti face observatii chiar si in prezenta unei poluari luminoase nu prea puternice.
Eu am un ocular de 30mm cu camp de 60 grade, il folosesc mai nou la observarea stelelor variabile.

Atasez o poza cu ocularul LV 30mm x 60 grade, pe standard 2'', pe dobsonianul meu Toleascop 200mm F/ 6,16.

Cer senin, Mircea



DSCN5715 - Copia.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  773.35 kb
 Vizualizat:  de 834 ori

DSCN5715 - Copia.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2023 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine si venit,
Cunosc destul de bine Teleorman si am studiat harta poluarii luminoase din zona. Chiar am fost acum 2 ani la observatii langa satul Comoara ( aproape de Draganesti Vlasca). Cerul este bun dar drumul pana acolo pe ruta Roata- Videle nu este convenabil : sosele proaste si multe sate. Mai este si varianta pe DN spre Alexandria pana la Draganesti apoi stanga spre Toporu si Razmiresti dar tot faci mai mult decat la Fundulea.DN spre Alexandria este aglomerat , radare si politisti care dau amenzi ca mergi cu 43 Km pe ora in zona limitata la 30.
Tu in ce zona din Teleorman vrei sa mergi? Suntem vecini de zona , eu locuiesc in Dragomiresti Deal .
Gelu
Sus
KOLS
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2023
Mesaje: 15



Localitate: Domnești

MesajTrimis: 21 Aug 2023 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gelu!

Si eu tot fix la Comoara ochisem! Chiar la capatul satului, acolo unde soseaua da in camp, am vazut ca era un loc foarte bun pentru setup.
Poate-poate s-a mai lucrat la sosele intre timp Confused

Daca este chiar atat de aiurea drumul, voi mai cauta si alte locuri prin apropiere, desi Comoara parea cel mai ok la raportul accesibilitate/rating pe Bortle.. Very Happy

Ar mai fi o optiune, undeva langa Mihaesti, mai la vest de Comoara. Acolo pare si mai intunecat cerul dar sunt si niste km in plus.
Daca de acum doi ani ai gasit vreun alt loc pentru observatii tot prin zona asta si esti dispus sa impartasesti, as fi incantat sa il aflu si eu!
Am o curiozitate, se vede o diferenta majora intre calitatea cerului de la Dragomiresti si cea de la Comoara? Nu am iesit pana acum din Bortle 5 si nu vreau sa imi fac iluzii. Laughing

Merci frumos pentru mesaj! Very Happy

_________________
Gear:
Bresser 8" Dob + Explore Scientific LER 6,5 mm EP.
Nikon Action EX 10x50 Binos.
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2023 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Este diferenta mare intre marginea Bucurestiului si Comoara, totusi nu te aventura cu asteptarile , nu este Atacama. Putem merge impreuna odata pana acolo , cu toate ca prefer la Prundu sau Fundulea.

Gelu
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9490

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2023 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Dacă reușim să ne adunăm la Fundulea sau Prundu poți încerca diverse oculare ale mele sau colegilor și vedem ce se potrivește mai bine cu telescopul tău. Eu observ DSO cel mai mult cu dobsonianul Hinds 158x1240mm cu ocularul Panoptic de 24mm pe 1.25". Nu am focalizator de 2" așa că nu pot folosi oculare mai largi, dar am în trusă un Lacerta ED de 30mm pe 2" pe care ți-l pot împrumuta.

Pentru roiuri sau nebuloase planetare e bun ES de 6mm dar ai nevoie și de măriri mai mici, date de oculare de 10 și 8mm. Seria SWA de 68 grade (sau mai bine UWA de 82 grade) este confortabilă la vizual pentru că îți asigură un timp suficient înainte de a trebui să reajustezi poziția telescopului. Insa aceste oculare sunt mai scumpe si nu totdeauna la fel de reusite ca originalele Televue. De exemplu clonele TS UWA nu sunt parfocale ceea ce este deranjant. Poate ES sunt mai OK din acest punct de vedere.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact