Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Mare_Crisium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224912
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

TV Pan 24 si alte oculare


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Iun 2023 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului: TV Pan 24 si alte oculare
Raspunde cu citat (quote)

Am citit multe lucruri bune despre ocularele Tele Vue , deci cand am avut ocazia am luat un Nagler 9mm chiar de la un coleg de pe forum. Mi-a placut foarte mult cum se vede , atat direct cat si cu Barlow 2x asa ca , in urma norocului la calatorii externe a unui amic , am reusit sa iau si un Panoptic 24mm la un pret mai decent.
Dai un ban dar stai in fata cum e vorba veche , se vede extrem de bine , si imi place ca e si micut si compact , nu trage telescopul intr-o parte cand schimbi ocularul ca sfintele grenade de pe 2" Very Happy
Fata de imaginea pe care o percep prin ocularele ES mi se pare ca TVurile au o nuanta mai 'rece' si cumva ajuta la perceperea anumitor detalii , imi place de exemplu foarte mult cum se vad micro craterele de pe Luna , acele mici cratere din interiorul craterelor mai mari.
Eram un pic ingrijorat de ce vazusem discutat despre distanta de eye-relief mai mica la Panoptic dar ochiul meu e confortabil cu ocularul , doar cupa sa fi fost un pic mai inalta daca s-ar fi putut ar fi ajutat la blocarea luminii nedorite.



Image00001.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  320.34 kb
 Vizualizat:  de 2671 ori

Image00001.jpg



_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
romh
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2023
Mesaje: 186

Motto: Dupa suisuri urmeaza coborasuri

Localitate: KL

MesajTrimis: 01 Iun 2023 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa colectie, si eu am inceput sa pretuiesc ocularele usoare si la un moment dat o sa pun maina pe un televue. Pentru ochii de intelept ca sa nu zic mosneag relieful mic este ok. Am observat pe ebay niste modele mai.vechi de televue si mai mici chiar decat cel de 9mm dar inca nu m-am hotarat.
_________________
Mak 70, binoclu 10x50
Pixel 6a
Ochiul drept
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Iun 2023 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dap , doar asa 'de test' am avut ocazia sa arunc un ochi printr-un ES 12/92. Nu am nimic sa-i reprosez optic , mie insa mi s-a parut bizara senzatia de 'largime' , si la Nagler a trebuit sa ma obijnuiesc cu privitul 'in margini'
Ceea ce mi s-a parut ..interesant...este ca a trebuit reechilibrat agregatu' dupa ce s-a pus ocularul...are un kil... Shocked
Pan-ul mi se pare combinatia perfecta pt ce tuburi am , intra foarte bine atat pe 102 cat si pe 72.
Pe 72 am descoperit ca cel mai bine il fixez nu introdus pana la capat , prinderea sa se faca pe portiunea dreapta nu in undercut.Asa se pozitioneaza mai la mijlocul intervalului de reglare , nu are prea lung tubul saracutul Wink

_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2675

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Iun 2023 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări pentru achiziție Very Happy !

Panopticul de 24 e într-adevăr bestial . Îmi place că nu-i pasă de astigmatismul ochilor mei și nici de diferitele curburi de câmp (pe care le transformă în distorsiune pernă suplimentară , el având deja propria lui distorsiune ) ale instrumentelor .

Transmisia e grozavă și dintre ocularele complicate , e posibil să fie cel mai bun pentru țintele palide .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 02 Iun 2023 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Smile
Chiar stateam si ma gandeam daca nu cumva motivul pt care se inteleg ochii mei asa bine cu el este tocmai ca imi corecteaza ceva pe acolo.
Inca nu port ochelari, dar doar pt ca nu am inca probleme de 'marire' nu inseamana ca nu sunt alte defecte Confused

_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 12 Aug 2023 01:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vrabia malai viseaza si eu oculare Takahashi TOE , din pacate mai va pana acolo. Asa ca am agatat un Lacerta UWAN 4mm scos la vanzare de un coleg de forum si bine am facut !
Din ce am mai citit pe net , acest ocular ar fi se pare o clona Nagler. Dupa ce l-am folosit cap la cap cu un Nag T6 9mm cred si eu acest lucru. Este un pic mai mare si mai greu decat cel de 9mm dar din pozele altora am vazut ca si Naglerul de 3.5mm este mai mare asa ca se respecta proportiile.
Fiind sezonul planetelor l-am scos sa vad gazosii , din motive tehnico-administrative aka zugravit l-am pus momentan doar pe 72ED. Saturn bine definit , diviziunea Cassini vizibila , am reusit sa-i arat si sotiei . Jupiter frumos , patru benzi de nori vizibile , am incercat si un filtru UHC sa mai scot un pic de contrast, a aratat bine dar filtrul meu , banuiesc generatie mai veche , a adaugat doua mici halouri rosu/albastru - nu deranjeaza , cel putin nu pe mine , planeta in sine se vede clar si chiar taie nenorocirea care iese din lampile cu sodiu de pe strada.
O data pus in ocular s-a simtit mai usor decat ma asteptam , le-am pus pe montura AZT6 si am putut sa o tin foarte putin stransa si sa o misc din varful degetelor. Fata de combinatia Nag 9mm + Barlow 2X care ar fi echivalentul unui 4.5mm mi s-a parut mai comod , pentru ochii mei este un ocular placut care nu oboseste si a carui pozitie optima este usor de gasit si de pastrat. Usor fenomen de kidhey-bean in afara pozitiei optime , dar subtire , fara sa afecteze zona centrala in care era planeta.
O alta bila alba , ocularul are gatul suficient de lung ca sa ajute obtinerea focusului la 72ED care are focuserul este cam scurt si unde orice alt element care poate sa lungeasca distanta ajuta mult.
Are si o bila neagra, cupa ocularului lasa de dorit din punctul meu de vedere , este prea moale si prea putin adanca , seamana la dimensiuni tot cu Nag dar nu si la textura.



Nag T6 9mm & Lacerta UWAN 4mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  152.77 kb
 Vizualizat:  de 2342 ori

Nag T6 9mm & Lacerta UWAN 4mm.jpg



Nag T6 9mm & Lacerta UWAN 4mm (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  411.08 kb
 Vizualizat:  de 2339 ori

Nag T6 9mm & Lacerta UWAN 4mm (2).jpg



Nag T6 9mm & Lacerta UWAN 4mm (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  388.2 kb
 Vizualizat:  de 2339 ori

Nag T6 9mm & Lacerta UWAN 4mm (1).jpg



_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Oct 2023 06:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Viața... atât de minunată... atât de bizară...mai ales cand ma gandesc la sirul de intamplari intamplatoare care au trebuit sa se intample pentru ca eu sa ajung de partea gresita a oceanului , in acel loc bizar unde etajul 1 nu exista ca e Parterul si sare numaratoarea direct la 2.
Dar , daca tot sunt aici , m-am gandit să-l salut pe Don Pensack de la Eyepiecesetc și să văd dacă îmi pot potoli setea de Naglere starnita de 9mm luat de la un coleg de forum; asa ca momentan nu mai mi-e sete , doar foame nitzel ca EP-urile costa asa ca acum sunt la cura de C.P.-i ca sunt ieftini pe aici. Asta e , nu poti sa le ai pe toate.
Ca sa nu ma plictisesc , cand am plecat am bagat-o in traista si pe Miss Violet , care a vazut cu ocazia asta locuri neasteptate si s-a trezit ca i s-au infipt in...partea dorsala... chestii la fel de neasteptate. Evident , arata in continuare grădinile violete, dar sunt mulțumit că este ușoară și portabilă. Dacă o lentila singulara a fost buna pentru Galileo, este cu siguranță bine pentru mine și trebuie să recunosc, cu un Tele Vue in partea din spate, nu este chiar așa de rău nici cu un OTA 70/350 : Jupiter cu toate cele patru luni și o stea care pare o lună a cincea , Saturn arătândusi clar inelele spre încântarea colegilor cu care împărtășesc priveliștea si C.P.-ii și, ca întotdeauna, frumoasa Selene care isi pune craterele, colțurile și crăpăturile la vedere.



Trei Naglere si un Everbright.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  125.02 kb
 Vizualizat:  de 2092 ori

Trei Naglere si un Everbright.jpg



Miss Violet.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  104.13 kb
 Vizualizat:  de 2092 ori

Miss Violet.jpg



Miss Violet pe picioare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  56.24 kb
 Vizualizat:  de 2092 ori

Miss Violet pe picioare.jpg



_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9490

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2023 08:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faină colecție, s-o folosești sănătos!

TV-urile mici sunt Plossl, deloc de lepădat! Cine are montură EQ și poate urmări planetele sunt excelente și nu costă așa mult.

Am și eu clona de Nagler de 4mm dar branduită TS. Mie mi se pare că nu este așa de reușit ca fratele de 7mm pe care l-am testat în paralel cu Naglerul de 7mm și nu se vede optic nicio diferență, poate un observator versat să aibă ceva de comentat. Ceea ce m-a deranjat pe mine este că nu este parfocal cu celelalte din serie.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Oct 2023 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Erwin, momentan ma amagesc cu jucaria mica , de abia astept sa le pun pe tunuletul de 102mm ! La ocularele Lacerta se pare ca varianta de 4 mm este cea mai reusita din serie , tinand cont cat de usor il folosesc - pozitia optima si comoditatea la privit - nu pot decat sa fiu de acord.
Sunt curios cum se va compara cu Nagul de 5mm cu care toata gasca a vazut 2 dungulite pe Jupiter. E o intreaga teorie legata de Naguri ca ar avea belele la pozitionare , dar 8 oameni care nu au treaba cu astronomia s-au uitat fara probleme si s-au bucurat cateva ore de benoclat la ceruri Very Happy

_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Oct 2023 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nagler sunt niște oculare superbe! Felicitări!
"Teoria legata de Naguri ca ar avea belele la pozitionare" amintita de tine, ține mai mult de estetica FOVului nu de un neajuns al ocularelor, și se explica astfel:
Datorita distantei de privit mici (eye relief) și campului aparent mare de 82⁰, aceste oculare sunt limitate când vine vorba de privit întregul FOV dintr-o data pana la diafragma de camp. Pentru a vedea tot FOVul trebuie sa ne mulțumim cu miscarea fetei în fața ocularului ca să vedem spre margini. Aici este problema tuturor ocularelor de 82⁰ sau mai mari, nu numai a acestor Nagle-uri. Asta pentru ca AFOVul cel mai mare pe care îl poate vedea ochiul uman, intr-un mod natural si fara eforturi de vedere periferica si fără să se miște în FOV, este cam 65⁰-70⁰. Dupa cum spuneam, aici este vorba de estetica imaginii generale fiind un aspect subiectiv. Un ocular de 65⁰-70⁰ te lasa sa privesti intregul camp pana la field stop dintr-o singura privire, dand senzatia imersiva a privirii printr-un geam dintr-o data. Cu Nagler observi dintr-o data tot aceste 65⁰- 70⁰ din cele 82⁰, dar singura diferenta este ca nu se mai vede "rama geamului" (field stopul). Insa, daca misti capul poti vedea și o parte din "rama geamului", dar niciodată tot field stopul deodată, intreg ca un cerc (poate doar cu vedere periferica in unele cazuri rare). Avantajul ocularelor de 82⁰ este atunci când urmărim o planeta dintr-un capăt al FOVului în celalat, fara sa mai mișcăm telescopul asa de des, in schimb trebuie sa ne mișcăm noi capul în fața lentilei ocularului ca să urmărim planeta.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9042

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Oct 2023 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bivanus

Felicitari !
Sa aduni asa comoara pe bucatele cere multa perseverenta, cand iti propui ceva vad ca stii sa tii directia.

Am si eu Lacerta 4mm UWA si sunt multumit de acest ocular.
Ceea ce cred au ca-i lipseste este un manson reglabil prin infiletare cum au ocularele Planetary. Care manson sa iti permita sa reglezi pozitia optima de vedere.
Stiu ca aici pe forum majoritatea este lesinata dupa ER cat mai mare. Nu ca am chef sa fiu Gigi Kontra dar asta e o prostie, ER trebuie sa fie optim si sa asigure protejarea ochiului contra poluarii luminoase ambientale.
Unde trebuie sa tin eu ochiul, e un pic prea departe adica boneta de cauciuc este un pic mai scurta decat trebuie.
Manosanele filetate sunt foarte democratice, permit adaptarea tuturor observatorilor pentru nevoiel lor specifice.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 01 Oct 2023 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari ,nu ma feresc sa spun ca daca nu ajungeam fizic aici departe unde am dat pe trei EP-uri si o diagonala noi cat as fi dat in Romania pe doua EP-uri la mana a doua cu siguranta nu le-as fi avut.

@Mircea Pteancu: 100% de acord cu mansonul ! Este cred eu singura buba dar una care m-a facut sa ma gandesc serios sa iau Dlite.Am vorbit mult pe tema asta cu Don , parerea lui a fost ca daca pana acum nu am ochelari si probleme evidente de vedere si m-am inteles bine cu cel de 9mm , sa merg totusi pe Naguri.
@Tudor: Unul din argumentele omului a fost exact ce spui legat de timpul de vizibilitate al unei planete fara miscarea telescopului . Si chestia cu asa numitul 'efect de hublou' a intrat in discutie, exemplul a semanat cu ce spui , si interesant , a clarificat de ce gama Delos care este long eye-relief 72-deg apparent e mai vanduta la ora actuala si decat celebrele Ethos.

Ceea ce m-a impresionat au fost vastele cunostinte tehnice legate nu doar de EPuri de top dar de toate jucarelele de la Zeiss la Made in China, bucuria care o simteai cand discuta de astronomie si echipamente , si aprecierea pentru Miss. Violet careia i-a prezis performante decente in gama de EP-uri 3.5 - 16 mm . Pentru 3.5mm cred ca o sa iau un Barlow mic gen lentila insurubabila 2x de la SvBony sa o combin cu ocularul de 7mm , ar fi 100x , mai mult decat onorabil.

_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 14 Dec 2023 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Omu gospodar - zice o vorba din batrani - face vara sanie si iarna car.
Asa ca am carat dinspre Bucuresti un APM UFF 30mm care probabil va fi exploatat pe campiile ceresti ale Caii Lactee mai la vara Very Happy



APM_UFF_30mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  532.32 kb
 Vizualizat:  de 1262 ori

APM_UFF_30mm.jpg



_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9042

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2023 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo !
Nu trebuie sa astepti pana la vara.
Orion si Monoceros sunt in Calea Laptelui, indreapta pe Coana Violeta armata cu APM 30mm si bucura-te de ce vei vedea.
Mai ales in Monoceros e densitate stelara foarte mare , un telescop RFT prezinta imagini nemaipomenite.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 106



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 27 Dec 2023 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul asta am avut parte de o surpriza....Doamna Craciun Very Happy ...a ajuns la concluzia ca multe cutiute de carton puse una peste alta pot avea tendinta sa cada , asa ca am primit o cutie pentru oculare Idea


EP Box.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  240.29 kb
 Vizualizat:  de 854 ori

EP Box.jpg



_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact