Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_09_01_16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fotografii la spectrele stelare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Feb 2023 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Fotografii la spectrele stelare
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor.

Ca sa nu mai alterez topicul "Spectroscop home made" din sectiunea DIY /ATM / Reparatii am decis sa prezint fotografiile spectrelor stelare intr-un nou topic dedicat.

Deci, cum am mai spus si in celalalt topic, am inceput sa fac fotografii la spectrele stelare cu noul spectrograf format din newtonianul de 76/700 si prisma-obiectiv primita de la @Valy si deja am ajuns sa fac fotografii la spectrele a 10 stele: Sirius, Aldebaran, Betelgeuse, Bellatrix, Rigel, Regulus, Capella ,Procyon, Castor si Pollux. Smile
Insa nu am reusit sa termin de prelucrat decat spectrele la 4 din cele 10 stele, anume: Sirius, Betelgeuse, Aldebaran si Capella. Inca mai am de lucru la celelalte 6 stele.
Am obtinut spectrograma la spectrele celor 4 stele cu ajutorul softului Visual Spec, insa trebuie sa instalez softul BASS care este mai avansat in analiza spectrelor , poate calibra mai precis spectrele si poate indentifica automat liniile spectrale de absorbtie. Smile
La spectrul lui Sirius incercasem sa aplic o corectie de raspuns spectral al camerei Point Grey insa am renuntat la spectrele de fata ,pana ce voi putea calibra precis spectrele intrucat nu sunt liniare, acesta fiind singurul dezavantaj al prismelor in general. Ar mai fi si greutatea lor cam mare dar se poate rezolva prin reechilibrarea telescopului pe care sunt montate prismele. In rest au numai avantaje fata de retelele de difractie, sensibilitate ridicata, transmisie aproape liniara pe toata lungimea spectrului (in afara de UV si IR extrem ; <350nm>2000nm). La fel si cu colorarea spectrelor ,am renuntat pana ce rezolv cu calibrarea precisa a spectrelor.

Prelucrarea spectrelor consta in : calibrarea cadrelor brute cu cadre dark si stacking-ul lor in Photoshop, apoi decuparea unei portiuni inguste din spectrul obtinut dintr-o zona cu luminozitate mai uniforma de-a lungul spectrului si extinderea pe latime a acelei portiuni. In cazul de fata spectrul nu a incaput in intregime in campul camerei, am facut trei serii de cadre si in urma stacking-ului celor trei serii de cadre am otinut trei imagini cu cate o portiune a spectrului pe care le-am unit intr-o panorama obtinand astfel o imagine cu intregul spectru al stelei.
La achizitia cadrelor folosesc o expunere de 4s (maximul camerei) si tracking cu viteza de +/- 0,25-0,5x care e mai indicata decat oprirea tracking-ului si se pot obtine spectre mai stralucitoare la stele mai slabe, mai ales cu viteza de tracking de 0,25x. Desigur ca cu o camera capabila de expuneri mai lungi de 4s se pot obtine fie spectre mai largi la viteza de +/- 0,25x , fie mai stralucitoare, la viteze de tracking de <0,25x (daca se pot obtine asemenea viteze ,din setari la controlerul monturii)



spectrum of sirius.jpg
 Descriere:
Spectrul stelei Sirius. Captura : camera Point Grey Chameleon 13s2m + newtonian 76/700 cu prisma-obiectiv de 4".
 Marime fisier:  37.15 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of sirius.jpg



spectrum of sirius vspec.png
 Descriere:
Spectograma spectrului stelei Sirius obtinuta cu softul Visual Spec.
 Marime fisier:  5.71 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of sirius vspec.png



spectrum of aldebaranb.jpg
 Descriere:
Spectrul stelei Aldebaran. Captura : camera Point Grey Chameleon 13s2m + newtonian 76/700 cu prisma-obiectiv de 4".
 Marime fisier:  35.38 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of aldebaranb.jpg



spectrum of aldebaran vspec.png
 Descriere:
Spectograma spectrului stelei Aldebaran.
 Marime fisier:  6.65 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of aldebaran vspec.png



spectrum of betelgeuse final.jpg
 Descriere:
Spectrul stelei Betelgeuse. Captura : camera Point Grey Chameleon 13s2m + newtonian 76/700 cu prisma-obiectiv de 4".
 Marime fisier:  31.21 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of betelgeuse final.jpg



spectrum of betelgeuse.png
 Descriere:
Spectograma spectrului stelei Betelgeuse.
 Marime fisier:  6.84 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of betelgeuse.png



spectrum of capella.jpg
 Descriere:
Spectrul stelei Capella. Captura : camera Point Grey Chameleon 13s2m + newtonian 76/700 cu prisma-obiectiv de 4".
 Marime fisier:  46.71 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of capella.jpg



spectrum of capella vspec.png
 Descriere:
Spectograma spectrului stelei Capella.
 Marime fisier:  5.87 kb
 Vizualizat:  de 1858 ori

spectrum of capella vspec.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2023 07:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo! Ai avansat mult pe direcția asta, nu știu pe nimeni să fi obținut atâtea rezultate în spectrometrie.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Feb 2023 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.

Recent am instalat softul BASS pentru analizarea spectrelor si am ramas uimit de cat de bun este in comparatie cu Visual Spec. Very Happy
E intr-adevar mai complex dar poate suporta orice tip de fisier ,de la RAW, FITS si TIFF pana la PNG, BMP si chiar JPG, spre deosebire de Visual spec care suporta doar BMP, FITS si .PIC ,calibrarea se poate face cu mai multe linii de referinta (3-4 sau mai multe) ceea ce este de dorit in cazul spectrelor neliniare produse de prisma si pe Visual Spec nu era posibil, acepptand doar calibrarea cu doua linii. Are si posibilitatea de stacking si calibrare a imaginilor brute cu spectrul cu cadre dark, flat ,bias si multe alte functionalitati. Softul BASS genereaza automat o spectrograma, spre deosebire de V Spec la care trebuie scanat spectrul apoi genereaza spectrograma si eticheteaza automat liniile spectrale direct pe spectrograma. Mai are posibilitatea de a modifica intinderea imaginii cu spectrul in asa fel incat sa apara cat mai liniar, bineinteles, dupa ce a fost calibrat.

Am analizat spectrul stelei Sirius pentru test si am reusit sa il calibrez cat de cat corect in asa fel incat aproape se potriveste cu spectrul de referinta al clasei spectrale A din care face parte si Sirius, generat de soft. Smile Si am reusit sa etichetez cele mai vizibile linii ale Hidrogenului, H alpha, H beta ,H Gmma ,H delta etc. Desigur ca daca dau sa apara toate liniile disponibile in intervalul in care e cuprins spectrul stelei imi apar multe etichete pentru multe linii in asa fel incat se suprapun si nu se mai intelege mai nimic pe spectrograma,de aceea trebuie filtrate cele mai intense linii ,care sunt mai rare iar citirea se face mai usor.
Oricum mai am de invatat sa utilizez corect softul BASS, o sa analizez so spectrele celorlalte stele la care am facut fotografii si chiar la spectrul solar. Smile



spectrum of sirius bass analyse.png
 Descriere:
Analizarea spectrului stelei Sirius cu softul BASS pentru spectroscopie.
 Marime fisier:  131.71 kb
 Vizualizat:  de 1754 ori

spectrum of sirius bass analyse.png



bass spectroscopy sirius.png
 Descriere:
Comparatie intre spectrul stelei Sirius si spectrul de referinta al clasei spectrale A din care face parte si Sirius. Spre deosebire de spectrul de referinta ,spectrul stelei Sirius mai contine si linii ale Oxigenului in portiunea rosie si IR a spectrului
 Marime fisier:  144.02 kb
 Vizualizat:  de 1754 ori

bass spectroscopy sirius.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2023 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In partea stanga a graficului, pe zona liniara, parca ar fi armonice, exista vreo explicatie?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2023 07:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, Iulian! Vezi că la opțiuni ai posibilitatea să configurezi rezoluția graficului, să-l mărești astfel încât să se potrivească cu rezoluția imaginii spectrale. Ce nu este prea grozav este că atunci când salvezi graficul nu se salvează și imaginea asociată în partea de jos sau sus, eu le-am salvat separat și le-am lipit după aia, în Gimp.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Feb 2023 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@valy.
Acele armonice din stanga spectrului si a graficului (spectrogramei) sunt liniile din seria Balmer ale hidrogenului care sunt din ce in ce mai dese spre UV pana cand apare o discontinuitate pe la 360 - 370 nm , ca un fel de banda , care insa nu apare in spectrul de fata . Ceva similar se poate vedea in portiunea IR a spectrului solar , o banda produsa de oxigenul atmosferic terestru, pe la lungimea de unda medie de 760 nm , urmata de niste linii dese ca niste armonici, aceea este discontinuitatea din seria Paschen a oxigenului.

@Erwin.
Da, inca mai am de invatat optiunile softului BASS , o sa incerc sa configurez rezolutia graficului . Am tras si manualul de utilizare al softului si o sa il citesc sa invat procedurile de prelucrare a imaginilor cu spectre , calibrarea corecta a spectrului , aplicarea corectiei de raspuns a ansamblului instrument-camera , intrucat atat camera cat si instrumentul (in special prisma din fata telescopului) modifica curba de luminozitate a spectrelor stelare. Insusi neliniaritatea spectrului produs de prisma induce o modificare a curbei de luminozitate a spectrului , spre UV luminozitatea scade ca urmare a dispersiei mai mare decat spre rosu/IR , unde dispersia este mai mica si luminozitatea mai mare. Dealtfel se poate vedea si in imaginea cu spectrul stelei Sirius si spectrul de referinta diferenta evidenta a curbei de luminozitate dintre cele doua spectre.



a_band_171.jpg
 Descriere:
Banda A 760 nm din spectrul solar. Discontinuitatea Paschen a oxigenului atmisferic terestru.
 Marime fisier:  180.57 kb
 Vizualizat:  de 1726 ori

a_band_171.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Feb 2023 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inspre albastru-violet-UV cred ca se mai simte si absorbtia sticlei de la prisma + cea atmosferica cu tot cu imprastiere (Rayleigh scattering).


Atmospheric_Transmission.svg.png
 Descriere:
 Marime fisier:  119.29 kb
 Vizualizat:  de 1697 ori

Atmospheric_Transmission.svg.png


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Feb 2023 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
In partea stanga a graficului, pe zona liniara, parca ar fi armonice, exista vreo explicatie?


Da, poti sa le consideri armonice de la orbitele electronilor.
In principiu: https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_spectral_series
Mai sunt si alte multe combinatii.



640px-Hydrogen_transitions.svg.png
 Descriere:
 Marime fisier:  65.58 kb
 Vizualizat:  de 1681 ori

640px-Hydrogen_transitions.svg.png


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Feb 2023 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai avansat in privinta prelucrarii spectrelor stelare cu softul BASS, deja am reusit sa calibrez corect spectrul folosind ca referinta liniile din seria Balmer ale hidrogenului, in special la spectrul stelei Sirius, in care aceste linii sunt mai intense, apoi spectrele a inca trei stele, Capella, Betelgeuse si Aldebaran, le-am calibrat folosind ca referinta spectrul stelei Sirius.
Am constatat ca trebuie ca imaginile cu spectrele stelelor sa le decupez in asa fel incat sa aiba aceleasi dimensiuni, mai ales latimea (inaltimea nu prea conteaza), in Photoshop/GIMP inainte de analiza cu BASS, pentru a putea fi calibrat corect spectrul. Deasemenea spectrele trebuie aliniate dupa un spectru de referinta (ex. Sirius) in care apar linii comune, cele mai de seama fiind liniile A si B produse de oxigenul atmosferic in portiunea rosie si infrarosie si care apar in toate spectrele stelare indiferent de tipul spectral.
Cel mai importat lucru este ca softul poate permite calibrarea spectrelor neliniare, precum cele produse de prisme, folosind optiunea Cubic sau Polynomial in fereastra cu punctele pentru calibrare a spectrului, totodata spectrul neliniar este modificat in asa fel incat devine liniar. Am folosit 11 puncte pentru calibrare, de la UV pana in IR, pentru a fi sigur ca calibrarea este cat mai corecta, ceea ce este si dovedit de imaginile de mai jos cu comparatia dintre spectrele celor 4 stele si spectrele de referinta din clasa spectrala corespunzatoare din care fac parte cele 4 stele, liniile spectrale coincid aproape perfect. Smile
Mai am insa de invatat cum sa aplic corectia de luminozitate, dat fiind faptul ca o serie de factori duc la modificarea curbei de luminozitate al spectrelor stelare, printre care raspunsul camerei, transparenta prismei si a atmosferei terestre dar si neliniariatea spectrului care spre portiunea albastra/UV duce la scaderea luminozitatii ca urmare a faptului ca spectrul este mai intins in aceasta portiune si cresterea luminozitatii in spre rosu si mai ales IR, datorita comprimarii spectrului in aceste portiuni. Am observat ca softul are si optiunea aceasta de corectie a curbei de luminozitate a spectrului, ramane sa incerc.
Pe urma ,dupa ce aplic si corectia de luminozitate ,voi analiza cu softul BASS liniile spectrale din spectrele stelare realizate de mine, poate chiar sa analizez efectul Doppler in spectrele unor stele binare spectroscopic, precum Spica (Alpha Virginis). Smile



spectrum and graphics of 4 stars.png
 Descriere:
 Marime fisier:  100.7 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

spectrum and graphics of 4 stars.png



sirius spectrum and graphic.png
 Descriere:
 Marime fisier:  35.91 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

sirius spectrum and graphic.png



capella spectrum and graphic.png
 Descriere:
 Marime fisier:  40 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

capella spectrum and graphic.png



aldebaran spectrum and graphic.png
 Descriere:
 Marime fisier:  40.21 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

aldebaran spectrum and graphic.png



betelgeuse spectrum and graphic.png
 Descriere:
 Marime fisier:  39.31 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

betelgeuse spectrum and graphic.png



sirius spectrum and a0v spectral class reference.png
 Descriere:
 Marime fisier:  137.76 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

sirius spectrum and a0v spectral class reference.png



capella spectrum and g0 spectral class reference.png
 Descriere:
 Marime fisier:  148.7 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

capella spectrum and g0 spectral class reference.png



betelgeuse spectrum and m4 spectral class reference.png
 Descriere:
 Marime fisier:  152.61 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

betelgeuse spectrum and m4 spectral class reference.png



aldebaran spectrum and k5 spectral class reference.png
 Descriere:
 Marime fisier:  149.42 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

aldebaran spectrum and k5 spectral class reference.png



calibrate spectrum.png
 Descriere:
 Marime fisier:  151.98 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

calibrate spectrum.png



unstretch unliniar spectrum.png
 Descriere:
 Marime fisier:  122.37 kb
 Vizualizat:  de 1622 ori

unstretch unliniar spectrum.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Feb 2023 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata tot mai bine.
Spectrele alea de referinta sunt fara efectele atmosferice, nu ?
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Feb 2023 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, dupa cum se poate vedea in imagini spectrele de referinta sunt neafectate de atmosfera, in primul rand nu mai apar liniile si benzile de absorbtie A (760 nm ) ,B (687 nm) produse de oxigenul din atmosfera , precum si benzile produse de vaporii de apa.
Apoi curba de luminozitate a spectrelor de referinta se apropie mult de curba Planck de luminozitate a unui corp negru, spre deosebire de spectrele obtinute de mine care prezinta curbe vizibil modificate , afectate de cel putin 4 factori: raspunsul spectral al camerei care prezinta scadere spre UV si IR, transparenta prismei care deasemenea , scade in portiunea UV , mai jos 400 nm, in IR efectul de intunecare pare mai diminuat , atmosfera terestra care in portiunea albastra si UV produce extinctie exponentiala , datorita oxigenului , iar in IR datorita vaporilor de apa, si nu in ultimul rand neliniaritatea spectrului care duce deasemenea la o modificare a curbei de luminozitate a spectrelor stelare. Nu am idee cum au fost obtinute spectrele de referinta dar banuiesc ca daca au fost facute cu instrumente prin atmosfera terestra sigur au fost corectate de efectele atmosferei imclusiv prin eliminarea liniilor si benzilor produse de atmosfera. Spectrele de referinta sunt din arhiva softului BASS. Alta varianta ar fi obtinerea spectrelor de referinta cu instrumente plasate in cosmos , pe orbita terestra unde ar scapa de efectele atmosferei, inclusiv de turbulenta.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Feb 2023 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate citesc poti sa-ti generezi profil de corectie pentru 'Atmospheric Extinction' in functie de altitudine/inaltime terestra ('elevation') si ... altitudine unghiulara ('altitude') la 'Tools -> Atmospheric Extinction menu'. Si pe urma mai poti sa-ti faci un rofil de calibrare la echipament pe steaua Vega.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Feb 2023 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat ca softul are optiunea de generare a unui profil de corectie fata de extinctia atmosferica , va trebui sa incerc sa fac corectia. Iar pentru profilul de corectie pentru instrument ma gandeam daca cumva merge si pe steaua Capella care in aceasta perioada trece la meridian pe timpul serii (19:00), chiar mai aproape de zenit decat Vega?
Pentru steaua Vega va trebui sa astept pana in primavara ca sa o fotografiez la zenit dimineata sau pana in vara ca sa o prind la zenit seara sau la miezul noptii.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2023 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faină treabă, Iulian! Spor și cer senin!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Mar 2023 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tavi. Smile

Pe 1 martie am prins cer cu seeing bun si am repetat capturile la spectrele stelelor Sirius, Betelgeuse, Aldebaran , Capella, Procyon, Rigel si Pollux, intrucat liniile de absorbtie se vedeau mai clare decat prima oara cand am fotografiat spectrele stelelor enumerate mai sus, aceleasi ca si acum, cu exceptia lui Castor la care nu am mai repetat capturile.
Am folosit de data asta tehnica video, adica am filmat spectrele cu camera Point Grey, nu am mai folosit expunere lunga ca nu prea mi-a placut cum iesise spectrele prima oara.
Prin metoda filmarii unde expunerea este mult mai mica (50-200 ms) liniile spectrale se vad mult mai clare si efectul turbulentei este mai redus decat la expunere lunga ( de ordinul secundelor), insa metoda e limitata in privinta sensibilitatii , cu toate astea se pot filma spectre la stele cu magnitudinea de pana la 1,5.
Cu metoda expunerii lungi pot ajunge la magnitudini de pana la 3-4 cu camera Point. Posibil cu o camera planetara sa se poate ajunge si la peste 5 magnitudini, fiind mai sensibila si cu SNR mai bun decat camera Point Grey.

Revenind la spectrele stelare ,am prelucrat deocamdata numai spectrul stelei Sirius, care va fi spectrul de referinta pentru calibrarea spectrelor celoarlalte stele si a iesit foarte clar prin metoda filmarii, in afara de liniile hidrogenului din seria Balmer mai apar si alte linii mai subtiri si mai greu vizibile, care in spectrele anterioare fie nu se vedeau fie se vedeau difuz.
Am reusit sa il calibrez cu softul Bass si chiar sa-i analizez liniile, descoperind linii ale heliului, sodiului si fierului, dar si linii ale oxigenului si vaporilor de apa care apartin de atmosfera terestra. Nu am reusit insa sa generz un profil de corectie fata de actiunea atmosferei si a instrumentului aupra curbei de lumina, dar voi rezolva odata ce inteleg procesul de prelucrare al datelor in softul BASS. Trebuie sa mai citesc manualul de utilizare al softului BASS precum si topicuri de procesare cu acest soft.

In urma calibrarii spectrului lui Sirius ,l-am liniarizat, folosind functia Polynomial cu 7 puncte de calibrare (am observat ca daca pun mai multe decat suporta softul, sau prea putine, incepe sa apara erori de pozitie la punctele de calibrare si nu il mai calibreaza corespunzator) si a generat si o imagine sintetica a spectrului care apare mult mai liniar decat originalul, am pus si o imagine de comparatie a celor doua spectre, cel original neliniar , produs de prisma si cel sintetic modificat de soft, care apare liniar.



spectrul lui sirius.png
 Descriere:
Spectrul stelei Sirius, obtinut prin metoda filmarii, la care liniile apar mai clare decat prin metoda expunerii lungi. Captura: Point Grey Chameleon + newton 76/700 cu prisma-obiectiv de 4".
 Marime fisier:  183.38 kb
 Vizualizat:  de 1492 ori

spectrul lui sirius.png



sirius big chart with labels.png
 Descriere:
Graficul spectrului stelei Sirius, cu etichete in dreptul liniilor de absorbtie.
 Marime fisier:  102.04 kb
 Vizualizat:  de 1492 ori

sirius big chart with labels.png



sirius nonlinear prism spectrum vs linear spectrum.png
 Descriere:
Comparatie intre spectrul neliniar original (sus), produs de prisma, si spectrul modificat si liniarizat de softul BASS (jos).
 Marime fisier:  184.93 kb
 Vizualizat:  de 1492 ori

sirius nonlinear prism spectrum vs linear spectrum.png



sirius linear color spectrum.png
 Descriere:
Spectrul stelei Sirius in varianta color, liniara.
 Marime fisier:  2.41 kb
 Vizualizat:  de 1492 ori

sirius linear color spectrum.png



sirius linear spectrum.png
 Descriere:
Spectrul stelei Sirius in varianta mono, liniara.
 Marime fisier:  2.09 kb
 Vizualizat:  de 1492 ori

sirius linear spectrum.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact