Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_05-05-25.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225112
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fizica filozofata


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Sep 2023 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Majoritatea oamenilor de stiinta vede spatiul fizic ca pe o "matematica aplicata", cantitatile si valorile lor depinzind in cea mai mare masura de "autoformarea, autoimpunerea unitatilor naturale de masura" si implicit de asa-zisa diversitate a lor.

Precizia de masurare este strict legata de etalonul natural cel mai fin avut la indemana si nu in ultimul rand, avand in vedere asa-zisele efecte secundare ale oricarui astfel de experiment, de numarul zecimalelor puse in slujba unei cat mai mici abateri in actul de determinare.

Strict matematic, spatiul fizic pare sa detina o infinitate de locatii si implicit o infinitate de informatii cu privire la localizarea acestora, cu precizie maxima desigur.

Realitatea respinge experimentele de confirmare a preciziei maxime in determinare, logica face acelasi lucru.

De ce?

Fiecare valoare a unui sir nelimitat de zecimale, ce reprezinta informatia cu privire la exactitatea locatiei intr-un spatiu real, constituie in acelasi timp un numar nelimitat de informatii adiacent insiruite, nu oricum ci intr-un spatiu din ce in ce mai limitat.

Ideea de existanta a unui spatiu cu o multitudine de minuscule locatii, ce contin acelasi numar nelimitat de informatii, nu mai poate justifica ideea de baza a diversitatii locatiilor.

Ce inseamna practic acest lucru?

Mai devreme sau mai tarziu, numarul posibil, numarul real al zecimalelor, intra intr-un asa-numit "proces al saturatiei", cauza pentru care, precizia in determinare este obligata sa intre, din punct de vedere teoretic si implicit practic, intr-un asa-numit "proces al oscilatiei", adica proces in care distantele dintre locatii se modifica permanent determinand asa-numitul "proces al miscarii" (pe baza de expansiune/colaps) si nu in ultimul rand al unui asa-numit proces al constientizarii acesteia.

De ce?

Pentru ca procesul justificat teoretic este si unul practic, real, in conformitate cu logica si nescapat de sub control, de sub observatie nici-un moment, este un proces al logicii aplicate pe durata nedeterminata.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3546



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Sep 2023 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si care e scopul discutiei aveti cunostinte superioare fata de oamenii de stinta de varf? ce ati putea realiza practic cu aceste cunostinte ? putem zbura in cateva zile la M31 Andromeda . putem levita pe un covor sau un scaun fara zgomot doar plutire ? ce anume in afara de texte scrise mai puteti da concret practic utilizabil ?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Sep 2023 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa ai prea multa stiinta pentru a iti da seama ca exista o stiinta a binelui, o stiinta a raului si un inevitabil dezechilibru marcant intre cele doua.
Suntem martorii nevoilor din ce in ce mai mari, sperantelor de a beneficia de medicamente tot mai scumpe, sperantelor de a beneficia de iahturi si buncare cat mai performante, sperantelor pline de fericire in compania tineretii fara batranete, vietii fara de moarte.

Muritorilor de rand li se rezerva stres, paine si circ, obtinute sub anonimatul imprimantelor performante pana la un punct, in ciuda cunostintelor de varf a oamenilor de stiinta, nu stiu sa genereze suflete, suflete dorite a fi din ce in ce mai putine la numar.

Visand la covorul menit sa ne sustina in levitatie si surdina, iarba de sub picioare pierde tot mai mult teren, tunetele, fulgerele, tornadele, cutremurile, dronele si sirenele se inmultesc ca ciupercile, concurenta manipularilor glorios ambalate ne revigoreaza starea precara de spirit.

Cunostintele enumerate in textele mele tocmai anuleaza ideea de "utilizabil", de "scop in sine", ideea de a ajunge in locuri aflate la distante unde doar osemintele pot eventual ajunge, in locuri ostile vibratiilor specifice sufletelor.

Materia intunecata este pretutindeni inmagazinata, calatorind cu o viteza excesiv de mare, veti scoate la lumina parte semnificativa din aceasta materie, parte ce o veti acumula pe persoana fizica, atata timp cat veti mai putea beneficia de statutul de persoana fizica.

Daca nu ati observat, aceste cunostinte au valoare prin simplu fapt ca sunt noutati, necombatute cu argumente practice.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3546



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Sep 2023 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

faptul ca o creatura expune lumii ce rumega si gandeste nu inseamna nimic folositor . nici macar cat o pictura melodie sau poezie
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Sep 2023 07:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti dreptate domnule, bune sau rele, ideile, caci despre idei era vorba in expunerile mele, nu pot atenua sau stavili dependenta, foamea acuta de util, utilitati si urmele acestora.

Prin omniprezenta sa constientizare si ajunsa la saturatie, natura va reusi sa supravietuiasca, sa stearga pe cat posibil excesul de seringi, de pungi si peturi, de orgolii, de urme adanci brazdate in plamani mai mult sau mai putin umani.

"Zile putine, zile desarte, zile fara de sfarsit, zile ne lasa, zile ne asteapta, rute povara, rute de lut, dreptatea costa, aievea ori inexistenta, dreptatea striga, dreptatea geme si ne asteapta, cu drag, in plasa ei."
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2684

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 12 Sep 2023 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu vreau să știu de ce mama naibii nu s-a inventat încă fotosinteza artificială . Soare avem căcălău , vânt la fel , să captăm CO2 din atmosferă , eliberăm oxigenul și carbonul dacă ne prisosește , îl băgăm dreaq înapoi în pământ . Sau mai bine îl transformăm în alcool etilic , facem vodcă sintetică și o vindem la ruși . Very Happy
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Sep 2023 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cere si ti se va da, deocamdata, la moda este dorinta de a ne diminua, conform prognozelor si semnificativ sponsorizata, doleanta este pe cale de a se realiza, greierii se vor bucura de utilitatile ramase fara stapan si de o viata tihnita, sper ca glumesc.

Catalin, ai grija, nu le da idei, astia ar fi in stare sa produca orice le va aduce confort si avantaje, distrug gratuitul habitat existent si ofera altul la schimb, bob cu bob, numarat.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Sep 2023 07:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
aveti cunostinte superioare fata de oamenii de stinta de varf?

Desi, consider ca nu este chiar o intrebare, voi incerca sa raspund.
M-am nascut in era lampilor si am absolvit, chiar in domeniu, in era procesoarelor, tehnologia cunoaste si azi o perioada a sa exploziva, uneori chiar periculoasa.
Tehnologia pare sa fie inaintea teoriei, adica inaintea cunoasterii depline, inaintea sigurantei in dezoltare.
"Superioritatea" tehnologiei in fata teoriei este dovada unui ecart, a unui gol teoretic ce se adanceste, ce necesita a fi completat, a unui necesar general valabil, atat pentru omul de rand cat si pentru omul de stiinta de varf.
Expunerile mele au in vedere acest gol, aceste cunostinte lipsa, cunostinte care uneori par sa fie la limita banalitatii.
Exemplu:
O cutuma, domeniului numerelor reale R i se atribuie eronat un context, un atribut, o proprietate, "continuitatea".
Irevocabil, acest atribut, aceasta practica, actioneaza ca un tavalug in demersurile teoretice ulterioare, antrenand practic o eroare fundamentala, intre oricare doua numere exista un gol, deci o intrerupere, multimea punctelor, oricare ar fi ele, neputand fi cauza unei dimensiuni fizice, functiile cu argumente numere irationale sunt inaplicabile, raman vesnic in stand by pana la aflarea valorii ultimei zecimale, o zecimala care practic nu exista, un banal detaliu ignorat de teoriile actuale.
Se doreste o teorie unificata, o unificare a ceea ce nu se cunoaste, nu este cunoscut in detaliu nici macar separat, se doreste o teorie unificata grefata pe fondul unei crize deontologica, morala.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2684

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Sep 2023 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici avem un paradox, între oricare două numere reale există totodată o infinitate de alte numere reale, care bineînțeles, luate separat, au un spațiu între ele.
Am rămas fascinat în urmă cu mulți ani de modul în care a tratat problema infinitului, marele George Gamow.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10664



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2023 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am fost fascinat de modul cum trateaza electronistii astfel de "infinitati": daca au o influenta sub 10% se ignora...si lucrurile functioneaza foarte bine de zeci de ani, nu s-a plans nimeni ca nu-i merge bine calculatorul sau becul...

Pana la urma e si vina noastra: daca admitem ca intre oricare doua numere exista un altul, cam ne-o facem cu mana noastra...cum se spune. Ar trebui pusa o limita, si ea exista, doar ca nu suntem noi capabili sa o determinam. Infinitul e o imposibilitate a noastra de a intelege lucrurile. Si daca nu le intelegem poate nu ar trebui sa mai inaintam in directia asta generand alte neintelegeri inutile.

catalin dumitru a scris:
..Am rămas fascinat în urmă cu mulți ani de modul în care a tratat problema infinitului, marele George Gamow.
Care ar fi concluzia, in doua-trei cuvinte?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Sep 2023 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pana la urma e si vina noastra: daca admitem ca intre oricare doua numere exista un altul, cam ne-o facem cu mana noastra...cum se spune. Ar trebui pusa o limita, si ea exista, doar ca nu suntem noi capabili sa o determinam.


Pasul 1: ca sa facem determinarea, trebuie mai intai sa demonstram ca exista limita.
Oricare doua numere, aflate pe o dreapta, pot fi despartite de un plan cu o grosime diferita de zero, altfel spus, accentul se pune pe segmentul diferit de zero ce face diferenta intre cele doua, deci limita exista.

Pasul 2: vorbim incorect de diviziune eterna, despre numarul nesfarsit de zecimale in contextul unei masuratori reale, cu precizie cat mai mare in determinare.

Exemplu: in urma unei masuratori reale, precizia depinde de etalonul cel mai performant de masura, etalon care ar trebui sa aiba dimensiunea mai mica decat valoarea zecimalei, adica sa fie o subdiviziune a acesteia, caz in care virgula nu isi mai are rostul, masuratoarea putand fi doar multiplu al acestui minuscul si performant etalon natural, acestui limitat spatiu.

Pasul 3: daca acest etalon natural chiar exista, in conditia unei precizii maxime, il vom nota cu "1", caz in care, toate punctele vor fi aliniate la distanta 1 pe orice dreapta.
Doua drepte ce se intersecteaza intr-un punct vor scoate la iveala faptul ca, distanta dintre oricare doua puncte distincte, aflate unul pe o dreapta si celalalt pe cealalta dreapta, are in mod cert o valoare diferita de cea a numerelor intregi.

Concluzie:
- orice etalon am alege, orice segment am alege, acesta nu poate oferi masuratori in plan si implicit nici in volum, in spatiu, cu valori ce exprima precizie maxima, absoluta;
- imprecizia in determinare este variabila si implicit etalon teoretic si natural de masura;
- volumul gazduieste, volumul este generat de garantarea acestor imprecizii, acestor erori, acestor nedeterminari, acestor abateri controlate, acestor vibratii, acestor semnale, acestor informatii, acestor dezechilibre;
- volumul nu este un spatiu constant, perfect delimitat, creste si descreste cu un debit relativ constant "1" (fenomen resimtit ca si sarcina electrica), cresterea, dezvoltarea fiind intotdeuna asimetrica (o dezvoltare, evolutie geometrica simetrica putand usor a fi utilizata in ideea determinarii absolute, preciziei maxime in determinare, repaosului absolut, idee inacceptabila asa dupa cum s-a vazut).
Citat:
Eu am fost fascinat de modul cum trateaza electronistii astfel de "infinitati": daca au o influenta sub 10% se ignora...si lucrurile functioneaza foarte bine de zeci de ani, nu s-a plans nimeni ca nu-i merge bine calculatorul sau becul...

Connoisseurii doresc spatiu de depozitare a informatiei si o viteza de accesare cat mai mare, adica sa impinga acel 10% cat mai spre 0,00000 ... % .

Domnul despre care v-am povestit anterior, cel cu sansa ca Iisus sa fi existat, m-a intrebat cum am determinat valoarea sarcinii electrice, nu i-am dat un raspuns, pentru ca nu citise cu interes lucrarea mea, lucrare in care am notat valoarea sarcinii electrice, in mod evident, ca fiind "1", dupa care am cautat factorii si masura in care o alta alegere facuta prin consens a influientat valoare obtinuta experimental, respectiv conventionalul μ0 .
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2684

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Sep 2023 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
catalin dumitru a scris:
..Am rămas fascinat în urmă cu mulți ani de modul în care a tratat problema infinitului, marele George Gamow.
Care ar fi concluzia, in doua-trei cuvinte?


Poate cea mai interesanta a fost demonstrația din care rezultă că pot exista infinituri mai mari decât altele .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10664



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2023 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai un infinit, il imparti in doua si obtii doua infinituri mai mici. Desi daca vrei sa verifici aceasta relatie prin compararea celor doua infinituri, faptul ca sunt infinite nu pot fi masurate si implicit comparate.
Infinitul e analog cu recursivitatea, doar ca pentru a nu da batai de cap la recursivitate s-a inventat stack overflow.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Sep 2023 07:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vrem sau nu, traim in acest spatiu nelimitat, ne proclamam aisbergurile inteligentei ce onoraza plaiurile tocmai populate.
Cu o varsta de invidiat, habitatul intretine o ordine, respecta in mod logic, natural, limite si masuri de autoconservare, de supravietuire, principii in actiune ce, momentan, depasesc puterea de intelegerea umana.

Citat:
faptul ca sunt infinite nu pot fi masurate si implicit comparate.

Uneori, preconceptiile sunt ca niste ochelari de cal, asezam, cu gratie, carul inaintea boilor, dam necontrolat frau imaginatiei, plecand la razboiu doar cu orgoliu, nemasurat.

Cu ce sa le masuram?
De ce sa le masuram?

Acolo unde exista o ordine, actul de masura este deja inclus.
Acolo unde nu exista o ordine, inseamna ca nu exista, nu exista localizat, nu exista aievea.

"Rumegand" pe indelete, tocmai am atras atentia ca oricare etalon de masura am utiliza, eventual un segment de dreapa cu valoarea conventional aleasa "1", "ne paste" inevitabil o imprecizie in determinare, diferita de zero si oscilanta, oscilatii care, in masura in care devin relativ armonice, devin performante etaloane, naturale si nu conventionale, de masura, indiferent de bataia sau bataile noastre de cap in acest sens.

Oricare matematica, oricare calcul are la baza existentei sale "matematica simpla", "matematica elementara", accesibila si mai ales vorbita, pe limba tuturor.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Sep 2023 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din instinct, ca un impuls aproape mecanic, odada familiarizati cu ideea de impuls si variatie a acestuia, antrenam si ideea de vector, in a carui origine se afla un punct material.
La nivel macro al observtiei, atunci cand nu se pune problema unei "minore", nesemnifiative abateri, lucrurile functioneaza in ceea ce priveste tratarea problemei impulsului.

La nivel micro al observatiei, tratarea individuala, scoaterea dintr-un asa numit context al asa numitului impuls nu mai este in niciun caz benefica, dimpotriva, actiunea in sine trebuind analizata "la pachet" cu contextul, cu mediul, cu spatiul din apropiere, practic spatiul fiind rodul abaterilor, nedeterminarii, modificarilor succesive, oscilatiilor, limitarilor in incercarea divizarii necontrolate a lucrurilor.
In aceasta situatie, la un nivel micro corespunzator, o unica relatie fizica de vecinatate defineste, genereaza un spatiu, un volum diferit de zero in care singurele actiuni permise sunt cele dictate de aceasta lege, de aceasta relatie, divizarea nemaiputand fi luata in calcul.

Pentru a ne putea obisnuii cu aceasta idee, recomand urmatorul exercitiu:
Considerati ca sunteti un punct material, inertial desigur, dimensiune zero, aflat in miscare pe o traiectorie, linie dreapta.
Seful va roaga sa faceti toate manevrele posibile, va ofera orice ajutor in acest sens, posibilitatea de a accelera sau frana, de a schimba directia etc., asa incat sa patrulati o vreme intr-un plan sugerat de dumnealui.
Intrebare:
Dupa cate interventii considerati ca puteti satisface doleanta sefului dumneavoastra?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact