Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lupli.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224975
Numar de utilizatori inregistrati: 2841
Cel mai nou utilizator inregistrat: focexa3681
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teo Lazar


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 18 Oct 2022 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Teo Lazar
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!

Fascinat fiind de mult timp de astrofizica si paradoxul existentei, acum cateva saptamani am hotarat, nu mai stiu cum, s-o incerc si pe asta, poate reusesc sa starnesc vreo pasiune urmasilor.

Am zis sa incep molcom, pentru a digera usor (dpdv financiar) eventualul esec, cu un refractor, (cica) acromat, 70/F6, cu montura azimutala cea mai ieftina si fragila, pentru ca, la o adica, sa ramana macar un instrument foarte portabil pentru spionat pasari, caz pentru care am completat cu un ocular zoom si adaptor smartphone.

Din lipsa de timp si nopti senine cand este si timp, tot ce am reusit sa vad a fost o cotofana si petele solare.
A fost suficient ca sa inteleg ca am de ce trece la pasul doi, adica refractor (ceva mai) acromat 70/F13 si montura EQ2 care functioneaza decent si fara exagerata aliniere polara (doar cu busola si gradatiile monturii). Luna, Jupiter, satelitii galileeni vizualizati la limita de 150x, m-au lamurit ca este necesara si motorizarea RA si filtrul cu polarizare variabila si masca Bahtinov.
Au urmat in conditii mult mai bune si Saturn, Marte si roiul Pleiadelor.
De doua zile am "furat" un Maksutov 90/F14/eq1 si am reusit sa percep castigul dat de apertura putin marita, pe un Jupiter puternic tulburat de atmosfera si greu de prins fara baterie in cautatorul red dot
Concluzia e ca in Ucraina - e nevoie de artilerie grea, asa ca planul ideal pe cativa ani este un refractor acromat lent/mare si/sau unul rapid/mediu cu montura eq5/exos2, poate un catadioptric portabil de 5"(127mm) pe vechea montura eq2, iar in curte, de-l va aduce barza, un newtonian dobson de 10"(254mm). Pe parcurs, camera foto pe ocular/roata de filtre RGB, motorizare, ghidare automata, oculare wide angle.
Voi vedea ce aduce timpul si Bazarul.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Oct 2022 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Teo, bine ai venit.

Un setup portabil si inca destul de generos il poti forma cu un Mak127 sau chiar C6 pe un EQ3-2 - ajungi, cu tot cu accesorii si contragreutati si trepied (chiar si cu picioare de otel, dar diametrul picioarelor ceva mai mic, de 1.5"), cam pe la 15kg, maxim 20 daca iei si un laptop dupa tine sa iei imagini la planete.
Avantajele unei lunete nu o sa le regasesti la nici un dobosnian sau catadioptric Smile deci, poate n-ar fi o idee rea sa cauti in paralel un ED in jur de 70-80mm; corectiile, mai bune decat ale unui acromat de acelasi raport focal, permit sa folosesti luneta la orice de la birding la planete (am reusit sa vad Jupiter la 240x cu ED80-ul meu, spre exemplu).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 19 Oct 2022 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru experiența împărtășită, de care cu siguranță voi ține cont!
N-am pomenit nimc de un apocromat, pentru că deja wishlist-ul este scandalos de lung și apocromatului îi stă mai bine ca o fantezie secretă Very Happy
Până acum nu mi-a devenit foarte clar ce model de apocromat aș prefera, nici diferența în utilizarea practică la diverse aperturi suportabile financiar mergând până în 100mm și/sau comparativ dublet/triplet sau cu diverse acromate RA. Va trebui sa obțin mai multă experiență practică pe diverse instrumente până să fac o primă alegere care să fie și optimă și finală.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Oct 2022 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai stai, stai.. Laughing n-a pomenit nimeni nimic de vreun apo Very Happy Aia e treaba ta cat te poti intinde cu bugetul, daca la ED stranuta pupila.. nah, aia e, apo sa fie. Dar altfel, nu orice zboara .... e apocromat Laughing
Asocierea "prima alegere" cu "finala" nu prea da bine Very Happy De regula, dupa prima intotdeauna mai urmeaza ceva

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Oct 2022 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Teo Lazar
Raspunde cu citat (quote)

Teo Lazar a scris:

De doua zile am "furat" un Maksutov 90/F14/eq1 si am reusit sa percep castigul dat de apertura putin marita, pe un Jupiter puternic tulburat de atmosfera si greu de prins fara baterie in cautatorul red dot
Concluzia e ca in Ucraina - e nevoie de artilerie grea, asa ca planul ideal pe cativa ani este un refractor acromat lent/mare si/sau unul rapid/mediu cu montura eq5/exos2, poate un catadioptric portabil de 5"(127mm) pe vechea montura eq2, iar in curte, de-l va aduce barza, un newtonian dobson de 10"(254mm). Pe parcurs, camera foto pe ocular/roata de filtre RGB, motorizare, ghidare automata, oculare wide angle.
Voi vedea ce aduce timpul si Bazarul.


Salutare si bine ai venit!

Am avut/am mult mai multe decit ai tu pe wish list.Dupa zeci de ani de holbat la ceruri,o singura concluzie:apertura rules.In afara de newtoniene,restul sunt doar "fancy",instrumente care vor ajunge rapid la "Bazar".Lista ta(daca esti vizualist si stai la casa intr-o zona Bortl decenta)ar trebui sa cuprinda un singur lucru:un newtonian pe montura Dobson cit de mare si dotat iti permiti.Daca iti iei intrumente mai mici,gen refractoare/catadioptrice,etc,va trebui sa iesi din zona de confort,sa umbli aiurea pe cimpuri/dealuri/munti sa gasesti zone suficient de negre pentru a valorifica la maxim potentialul micilor instrumente.
Daca vrei sa te faci fotograf de ceruri,e cu totul alta lista.Cele 2 liste au putine in comun.
Bafta,orice ai alege!

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 08 Noi 2022 01:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata, ma limitez la vizual. Gasesc foarte interesanta si fotografia, dar asta implica timpul pe care probabil nu-l voi mai avea niciodata.

De la planul initial, deja am deviat. Jucaria de acromat 70/900 s-a metamorfozat intr-un Mak 127/1900 pe montura Exos2/EQ5 pe care se va acomoda curand si un refractor de 11kg. Noroc ca impartim cheltuiala in mai multe familii.
Alta vedere la Jupiter si Saturn, chiar fara motorizare, in zona Bortl 4.
Luna mai asteapta, ca nu era pe cer cand era senin si era si timp.
Interesant a fost Marte. Deloc clar. Era abia rasarit si foarte afectat de aberarii cromatice f mari. Presupun ca e efectul atmosferei si pare ca sunt solutii de compensare la pretul corespunzator.
Am revenit la roiul Pleiadelor si mi-a fost clar ca lungimea focala mare a Mak-ului a devenit dezavantaj.
Apoi, mai pe bajbaite si cu Stellarium in fata, in vreo 30 de minute am nimerit si Andromeda, exact ca orbul Braila, cand nu mai speram nimic. A doua zi, ceva mai bine, doar 5 minute si macar am invatat sa recunosc vizual doua constelatii din zona. Aceeasi problema ca la Pleiade, camp vizual prea mic la asa dist. focala mare. Asta e, mai compensam putin in viitor cu oculare mai grase. De la plossl 26mm la 32-40mm cu camp vizual mai mare, trebuie sa se vada sigur ceva mai mult. Sa vedem si filtrele CLS/UHC daca aduc vreo minima senzatie de culoare.
Cam aici am ajuns. Urmeaza refractorul cel gras si poate candva, galeata de lumina pe montura dobson.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2022 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo Lazar a scris:
.. Mak 127/1900 .. De la plossl 26mm la 32-40mm cu camp vizual mai mare..
Trebuie vazut daca merg astfel de oculare de focala mare pe mak-ul tau.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2022 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo

N-am auzit de Mak 127x1900mm. Poate e 127x1500 ?

Cu ocularele ai grija, dumnealor sunt oleaca perverse.
Daca un ocular are focala de 40mm nu inseamna ca iti va oferi camp real mai mare pe cer decat unul de 25mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 09 Noi 2022 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E chiar cu focala de 1900mm. Mai mare n-as fi putut nimeri Smile

Ocularul stock este un Bresser 26mm(52°), iar cele de la care sper un camp vizual mai mare sunt Omegon 32mm(52°) si 40mm(45°). De la ultimul, da, n-am mari sperante ca va face mai mult decat precedentul, dar am zis sa nu-i despart, ca par a fi frati Smile

Varianta in care as modifica iesirea instrumentului pentru prisma si oculare de 2", mai grase, cu camp mai mare si cu focala mai lunga, presupun ca nu ar aduce nimic in plus, avand in vedere constructia si dimensiunile interne, asa ca, sper ca ocularul de 32mm sa dea mai mult si asta e, telescop bun pt planete si carat in rucsac.



Screenshot_20221108_223858.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  102.17 kb
 Vizualizat:  de 2180 ori

Screenshot_20221108_223858.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Noi 2022 01:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pt. precizare !
Focala de 1900mm e mare.
Va fi greu de folosit pe altceva decat montura ecuatoriala sau GOTO. Grele de carat.
Campul va fi mic chiar si cu oculare foarte scumpe cu camp de 100 grade.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 09 Noi 2022 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam asta e ce mi-a iesit cu ocular de 26mm. Si probabil a doua poza e o predictie buna pentru ocular de 32mm. Un mic castig. As zice ca se scoate 1°.
Tare sunt curios ce va face un reducator x0.5 chinezesc de focala de 50 de lei. N-ar costa prea mult experimentul.



Screenshot_20221109_010333.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  411.82 kb
 Vizualizat:  de 2168 ori

Screenshot_20221109_010333.jpg



Screenshot_20221109_010826.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  416.8 kb
 Vizualizat:  de 2168 ori

Screenshot_20221109_010826.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Noi 2022 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, Plossl 32mm iti va asigura un camp real de aprox. 52-53 minute de arc.
Exemplul cu M31 nu este prea bun.
In realitate vei vedea doar partea centrala ... daca nu vei merge undeva cu cer Bortle2.

Opinia mea sincera despre modificarea telescopului Masutov de 127mm pentru iesire de 2'' mai bine o tin pentru mine ca poate esti suparacios.

O intrebare: de ce nu alegi Makul de 127mm cu focala mai scurta ?
Am citit numai lucruri bune despre el. Avem colegi care au asa ceva si sunt foarte multumiti de el.
A fost raportata rezolvarea unor duble cu separatie de 0.9'', ceea ce este superb la apertura de 127mm.
Eu vad numai minusuri din cauza focalei de 1900mm.
Toate avantajele sunt de partea producatorului nu a clientului.
Ai observat ca vei avea obstructionare centrala de 27% ?
Pentru un telescop F/D =15 este imensa.
Atat am eu la dobsonianul ''Ratusca cea urata'' D=125mm care este la F/D= 7.

Nu incerc sa-ti schimb alegerea, doar incerc sa o inteleg.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 10 Noi 2022 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atât s-a putut - meandrele stocurilor concrete de marfă. Zicea un clasic că, ce, dar focalele de 1900mm nu-s pentru oameni? Smile
Astea-s creioanele, cu ele colorăm, așa că vedem ce putem face - asta fiind o activitate plăcută inginerului din fiecare.
În afara drumului Bazarului, o soluție ușor accesibilă pare a fi un reducător de distanță focală - pare că unii sunt mulțumiți de rezultat și de lungul șir de vorbe/încercări și ipoteze.
Alta, pare să fie în oculare cu focala peste 32mm, dar care nu mai produc câmp larg decât în varianta de 2", caz în care îmi pare că, de regulă, necesită în apropierea ocularului un traseu optic de același calibru. Adică o diagonală de 2", caz în care, ce-ar mai conta un adaptor SCT->2" ?

Obstrucția centrală de 27% raportată la diametru (35mm), e totuși de doar 9% raportată la captura de fotoni și aș zice, după intuiție, că produce efecte mult mai puțin vizibile comparativ cu o reducere a aperturii tot de 27%. Până la urmă am ales instrumentul ca să încapă în valiză și să-i fie suportabile cele 3kg de o montură EQ2 pe drumuri de munte (că acasă e pe Exos2)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2022 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cumva dai de vignetare daca folosesti un focal reducer? Astfel ca chiar daca ai o focala mai mica, campul real tot cam ala este, adica ceea ce iti da un ocular de 32mm pe 1.25, daca nu cumva si cu el obtii vignetare.
Sus
Teo Lazar
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2022
Mesaje: 19



Localitate: Galati

MesajTrimis: 10 Noi 2022 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranță trebuie să fie un punct de la care apare vignetarea, dar probabilistic, pana acolo, cred ca se va inregistra si un castig de camp vizual. Si 10% e un castig bun ( mai ales la dobanzi Smile ). La oculare cu camp larg si observatie vizuala, cred ca as suporta vignetarea.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact