Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
best18.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224940
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dobson Fine Control


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cuzzea
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2022
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Sep 2022 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Dobson Fine Control
Raspunde cu citat (quote)

Dobsonieni, aveti idee dacă este ceva care m-ar ajuta sa fac ajustări fine pe o montura dobson?

Momentan am un stoc Skywatcher 200/1200 is nu ma descurc la magnificari mari (ocular <6mm). Nu ma intereseaza sa il automatizez, deoarece inca imi face placere sa urmaresc eu obiectele de pe cer. Am "lucrat" pe un eq3 a unui prieten si e o placere sa invarti de rotite si telescopul sa se miste cate putin. Am luat in calcul si optiunea asta (sa trec pe un eq) doar ca pentru al meu imi trebuie de la eq5 in sus, cu niste costuri considerabile.

Ma gandesc ca nu sunt singurul cu problema asta si sunt curios cum au rezolvat altii.

Mersi.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9043

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2022 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu o sa-ti placa ce iti spun dar telescopul nu cred sa aiba vreo hiba si nici nu necesita o alta montura.
Tot ce lipseste este mai mult timp petrecut la observatii cu telescopul. La mariri mari.
Ai maner sau buton in zona superioara a tubului ?
Vorbesc de acel maner/buton folosit la ''miscarea fina'' a tubului ? Foloseste-l cu incredere.
Nu o spun spre lauda ci ca motivare : Armand, Costel Barza (si chiar si subsemnatul), folosim oculare de pana la 2.5mm pentru observarea stelelor duble subarc deci mariri de 400x-500x fara nici un fel de mecanisme.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cuzzea
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2022
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Sep 2022 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă bucur sa aud asta. Înseamnă ca fac eu ceva greșit și trebuie doar sa mai exersez și sa nu cheltuiesc bani.

Da, am maneta de care sa trag și o folosesc. Doar ca mai tot timpul e ca o smucitură, asta presupun din cauza ca e prea strâns. M-am jucat cu presiunea de strângere (am o maneta de strangere cu ambreiaj-arc) și nu reușesc sa găsesc o "Setare" care sa meargă.

Daca il las prea moale nu mai apare smucitura, doar ca tubul gliseaza în jos (asta fără sa pun pe el un ocular mare sau vre-o camera.
Daca il strang mai tare atunci nu mai aluneca în jos, dar, apare smucitura și pe langa asta după ce îl fixez pe poziție, când ii dau drumul aluneca putin (cam 1/2 din view la 5mm), după care se stabilizează.

In mare, totul merge bine (chiar cu smucitura aia) cât timp tin mana pe el, când ii dau drumul atunci pleacă el de nebun. Dacă aș avea mana mai stabil și nu ar tremura cred ca nici asta nu m-ar deranja așa tare.

Edit: Voi folosiți contragreutăți la Dobson?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9043

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2022 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pune te rog o poza sau link despre care montura vorbim.
Din descriere pare a fi Skywatcher.

La dobul SW de 250mm nu este nevoie de greutati.
La dobul de constructie proprie Toleascop 200mm am inclus in montura un fel de contragreutate.
La maneta ai un rulment axial intre manerul ei si placa laterala a leaganului ?
Insa smucitura cred ca vine mai degraba de la lagarul vertical.
Acela trebuie dadacit, dar fii optimist, se poate.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cuzzea
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2022
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Sep 2022 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acesta este telescopul

https://astromagazin.ro/telescoape/395-tel...pyrex.html



telescop-skywatcher-dobson-2001200-pyrex.jpg
 Descriere:
Acesta e manerul de care ziceam, care are un fel de ambreaj care imi permite sa il strang si totusi sa permita rotatia (are un rulment cu un arc)
 Marime fisier:  10.1 kb
 Vizualizat:  de 1881 ori

telescop-skywatcher-dobson-2001200-pyrex.jpg



telescop-skywatcher-dobson-2001200-pyrex-2.jpg
 Descriere:
Acesta este telscopul.
 Marime fisier:  41.6 kb
 Vizualizat:  de 1881 ori

telescop-skywatcher-dobson-2001200-pyrex-2.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9490

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2022 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fă rost de un magnet de la un difuzor mare. Găsești ieftin la târgurile de vechituri. Tubul telescopului este din oțel moale așadar poți să-l echilibrezi foarte bine așezând magnetul unde trebuie. Odată echilibrat vei putea lucra cu el la strângerea corectă, fără smucituri.

E foarte posibil să fi fost montate greșit rondelele de altitutine pe tub. Chinezul care l-a asamblat o fi greșit măsurătoarea. În acest caz este o problemă de garanție dar eu nu m-aș sinchisi să fac alte găuri și să mut rondelele în centrul de greutate. Probabil nici nu trebuie mult astfel că găurile vechi să rămână acoperite de rondele.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Sep 2022 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este destul de usor, si relativ simplu sa faci un mecanism pentru dirijarea controlata manual la un dobson. Iti trebuiesc 3 fulii de dimensiuni diferite, pe care poti sa le faci eventual acasa, din placaj, sau alte materiale asemanatoare, o tija filetata, un snur, eventual cauti la mercerie unul mai rezistent din nylon, si cateva piese de prindere pe care le poti face in casa. Schema de principiu o postez mai jos. Nu e foarte grozav desenata, si nici detaliata pana, dar cred ca destul ca sa se inteleaga principiul.

Ai doua fulii, F1 si F2, unite de un snur. Fulia F1 este solidara cu telescopul si rotirea ei inclina telescopul. Snur e bine sa fie trecut de odata si jumatate peste fulia F1, ca sa aiba aderenta mai buna, dar nu foarte. Snurul e antrenat de tija filetata T prin intermediul unei placi PF in care faci o gaura filetata. Trebuie sa faci un ghidaj langa tija, ca sa nu lasi placa sa se roteasca. Cel mai usor e facand inca o gaura in placa, prin care sa treaca o tija lisa. Eu nu am reprezentat-o in desen, ca se pot imagina si alte solutii pentru sina de ghidaj in functie de ce materiale ai. Pe desen mai apare un element, LB, adica levier de intindere (sau blocare), care are in capat o fulie F3. Acesta are rol de intinzator al snurului. Astfel, in pozitie orizontala, acest levier intinde snurul, astfel incat prin frecare de fulia F1, si prin rotirea tijei filetate, telescopul se va misca controlat, si destul de fin pe axa orizontala. Iar cand levierul e in pozitia ridicata, snurul nu mai e intins, si miscarea telescopului e libera, putand astfel sa il deplasezi pe unghiuri mari, fara sa misti tija filetata. Restul, elemente de prindere ale componentelor si altele le imaginezi tu.

Cam in acelasi fel poti face si un sistem pentru miscarea telescopului pe axa verticala.



Mecanism dobson.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  29.37 kb
 Vizualizat:  de 1800 ori

Mecanism dobson.JPG



_________________
Dragos N
Sus
cuzzea
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2022
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Sep 2022 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea o sa incerc cu contra greutatile, am mai gasit niste postari despre asta. https://stargazerslounge.com/topic/350293-...dobsonian/

@Dragos Pare destul de simplu proiectul. Este de ajuns un snur sa il miste? Am incercat cu mana sa imping de cercul care face contact cu montura si nu se misca. Ma gandesc daca schimb suportii de plastic pe care sta cu niste rulmenti sau sa ii ung cu wd sau ceva ar trebui sa scap de problema. Am inteles desenul, mai putin partea cu PF. Presupun ca bara cu filet e fixa, si cand rotesc de ea se va misca PF sus jos (acesta fiind prins de snur, astfel tragand snurul si miscand telescopul), corect?
cred ca bara filetanta ar trebui sa fie pe exterior, si pentru conexiunea dintre PF si snur ar trebui sa fac o gaura in montura. Deja am emotii Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Sep 2022 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Importante sunt doua lucruri. Telescopul sa fie cat de cat echilibrat, si mai important, surubul de care ziceai ca daca il strangi telescopul se misca greu, sa il lasi liber, astfel ca snurul sa il poata antrena. Si daca esti atent la principiu, tot snurul va tine telescopul pe pozitie, cand levierul e pe pozitia orizontala.

Asezarea pieselor depinde de tine, cum o gandesti. Important e ca fulia F1 sa fie solidara cu telescopul. Evident ca mai e un aspect de care depinde buna functionare. Nivelul frecarii dintre snur si fulia F1. Prea putin nu e bine, ca poate aluneca. Prea mult iarasi nu e prea bine, dar e mai putin daunator, pentru ca inseamna ca telescopul va fi mai greu de miscat liber, dar se va misca bine in rest.

_________________
Dragos N
Sus
cuzzea
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2022
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Sep 2022 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit un snur cu diametrul de 5mm. Am incercat cu el acuma la mana. Nu face priza pe plastic. Cred ca ar trebui sa ii maresc aderenta cumva. Face sens sa nu faca priza pentru ca inelul care face legatura dintre telescop si montura culiseaza pe niste tamburi, deci e facut sa culiseze usor.


IMG_4922.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  303.33 kb
 Vizualizat:  de 1766 ori

IMG_4922.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Sep 2022 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca gasesti un cauciuc subtire, ai putea sa il lipesti pe butuc, si astfel cresti aderenta. Eventual o curea dintata ar fi cea mai buna. Dar mai e o problema daca vrei sa folosesti butucul ala. Ca trebuie sa faci un cerc ca o margine a butucului, sa nu scape snurul intre butuc si montura.
_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Sep 2022 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O solutie la care m-am gandit acum ar fi sa faci un cerc din lemn sau placaj, ca are coeficient de frecare destul de bun, cu diametru interior cat butucului, si de care poti sa prinzi usor o margine din placaj facuta dintr-un cerc cu acelasi diametru interior si cu diametrul exterior un pic mai mare.

Nu uita sa decuplezi acel ambreiaj cand faci probe cu snurul.

_________________
Dragos N
Sus
cuzzea
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2022
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Sep 2022 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ambreiajul nici macar nu il pot cupla, am testat fara el, doar telescopul sprijinit pe tamburi. Deoarece am mers cu bucla dubla de snur mi-a ridicat cercul, deci mi l-a descentrat si manerul nu mai intra in montura de pe telescop.

Ma gandeam si eu la asta, sa facu un chenar de lemn. Sincer aici imi era frica sa ajung pentru ca stiu din experienta ca taierea de cerc la mana e cea mai grea, chiar daca am pendular, niciodata nu am reusit, si imi trebuie sa fie cat mai perfect ca lemnul sa faca contact cu cercul atasat pe telescop. Chiar si asa, ma gandesc ca ar trebui sa il fac din 2 semisfercuri pe care sa le unesc cu niste suruburi, ca sa pot aplica presiune pe cercul care tine telescopul sa am forta de frecare cat mai mare. Daca ar merge, si ar putea sa invarta telescopul doar prin frecare atunci nici macar nu imi mai trebuie curea, snurul as putea sa il leg de marginea din lemn, deoarece maximul de rotatie e de 180 de grade.

Sincer speram sa existe o solutie mai usoara, fara sa pierd mult timp, dar cand o sa gasesc ceva timp sa cumpar lemn/ tije/ etc. o sa incerc. Macar cu extensia de lemn peste suport nu ar presupune o alterare distructiva a suportului, lucru care vroiam sa il evit cat mai mult.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Sep 2022 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La acest sistem nu prea conteaza precizia. Ce conteaza esta ca fulia F1 sa fie solidara cu telescopul, si sa fie cat de cat concentrica cu axul orizontal al monturii. Nici macar nu conteaza daca exteriorul ei este un cerc perfect.

Da, daca ai vrea sa faci un sistem care sa poata face urmarire motorizata, atunci ar conta. Dar sistemul intreg ar trebui regandit pentru a obtine precizie in urmarirea tintei. Ar fi nevoie de ansamblu roata dintata-curea dintata in loc de fulie si snur, ambreiaj montat pe butuc dar actionat altfel, si multe altele. Astfel de sisteme exista pentru dobsonuri, in special la cele mai mari, dar costa destul.

_________________
Dragos N
Sus
cuzzea
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2022
Mesaje: 17



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Sep 2022 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles. Ma duc prea departe pentru ce caut eu. Am ajuns pana si pe aici: https://www.instructables.com/Equatorial-Platform-for-the-North/

Mi se pare o idee buna schita si cred ca trebuie sa pun creionul pe hartie si sa fac un plan. Dar totodata o sa mai insist la mana cu ajustari mai mici, sa ma asigur ca este o problema si nu doar eu sunt problema Smile

Daca o sa gasesc timp si o sa fac proiectul vre-o data o sa revin aici cu update-uri Smile

Mersi la amândoi pt sugestii.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact