Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1-21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224960
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

oculare pentru binoviewer?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 17 Sep 2022 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului: oculare pentru binoviewer?
Raspunde cu citat (quote)

Am de mai multa vreme un cap de microscop Zeiss, la care apertura de iesire este de vreo 24mm. Ca sa trec la barelul de 1,25" am facut doua portoculare foarte scurte, in ideea de a putea folosi capul si fara corectoare sau barlow. Distanta de la apertura capului la capatul barelului este de minim 1 mm (pentru cel mai lung barel pe care il am eu acum).

Neavand experienta cu binocularele, m-am gandit sa incep cu niste oculare care sa asigure un camp maxim la luneta mea (140/1180). Inainte de a cumpara ceva, am incercat cu un singur Hyperion 24mm, care are un field stop mare (peste 28mm) si asa cum era de asteptat, apertura de iesire a capului de microscop actiona ca un stop defocalizat, astfel ca la marginea campului era un inel cu iluminare variabila. Este greu de estimat cat camp 100% iluminat ramanea, dar probabil ca macar vreo 5 grade din AFOV-ul de 68grd al ocularului erau inutilizabile. Dupa socoteala mea din campul de 1,38grade ar ramane vreo 1,2grade.

Banuiesc ca ocularele celebre gen panoptic, ES etc care au toate field stop-ul cam de 27mm se vor comporta precum hyperionul care are 28mm.
O intrebare ar fi: exista oculare cu camp totusi larg, (dar nu foarte larg) la care sa nu apara zone neiluminate si care sa imi dea totusi 1,1-1,2 grade FOV?

O a doua intrebare este despre capatul opus de lungimi focale. Stiu ca multi se uita prin binoculare la planete. Insa ce mariri maxime sunt rezonabile la un binocular? E vreo limita de marire la care e dificil sa mai fuzionezi comod imaginile celor 2 oculare?

Sorin
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 18 Sep 2022 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc, de cativa ani, binoviewere IOR, de microscop.
Pe unul l-am lasat cu portocularele originale de 23.2mm (de fapt i-am pus doua reglabile, ca avea doar unul reglabil), iar celui de-al doilea i-am facut niste cupe de 1.25" mai scunde, pt ca ocularele de 1.25" sa fie mai aproape de prisme si sa nu vigneteze diafragma de camp subdimensionata. Insa celui de-al doilea bino i-am pus oculare de microscop pe 30.5mm (focala 25mm), cu un mic manson de tabla ca sa ajunga la 31.7mm.

Legat de intrebarea privind puterea maxima, pe binoviewerul pe 23.2mm am pus oculare de binoclu (doar celulele cu lentile) de 13.3mm focala, camp 66 grade, de la un binoclu sotem 15x50 - care, culmea, s-au potrivit la fix pe diametru. Vreau sa spun ca am folosit si inainte (pe C8 ) si inca il mai folosesc (pe C6), atunci cand a permis / permite seeingul, la puteri si de 300x-400x, fara nici o problema legata de suprapunerea imaginilor. Cat despre claritate - n-am vazut imagini mai frumoase cu ocularele de 1.25" pana acum Smile pana la iesirea din camp.

Asa ca, nu-ti face griji, totul e sa rotesti ocularele in portoculare pana ajung imaginile cel mai aproape de a se suprapune perfect, restul mai poti face si din prismele bino-ului - desfaci mantaua din surubelele alea fine, pui pe stea/planeta/bec aflat f f departe si reglezi finut din surubelele de colimare pe un canal (stang sau drept, care ti se pare ca e decalat).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc saiph. E foarte incurajator ceea ce ai scris. Pe C8 13,3mm inseamna vreo 150x. Ar fi super sa pot vedea cu capul acela de microscop la 150x. Poate ar merge si ceva deep sky la 150x, insa diametrul lunetei mele e cam mic fata de C8 si capul mananca si el probabil multa lumina. Am un ocular de 8mm, insa nu-mi permit sa-l duplic ca e prea scump. Trebuie sa caut niste oculare mai ieftine si sa iau doua.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9490

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit recent și eu un binocular de microscop IOR. Încă nu am timp să mă ocup de el și perechile de oculare de microscop cred că le-am dat. Are și prisma de la intrare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2022 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine doreste sa se uite cu "puteri mari" la planete prin binoviewer, problema se pune gresit ce fel de oculare trebuie sa folosesc. La binoviewer secretul este barlow pt planete, spre exemplu, orice barlow normal de 2x, daca se interpune intre diagonala si binoviewer, se va transforma in 4x datorita distantei in plus a binoviewerului de aproximativ 110mm dintre barlow si ocular. Daca veti pune oculare de 20mm in bino, si folositi orice barlow 2x bunicel de pe piata, veti obtine un grosisment de 236x, care este f bun pt planete.
Facand asa impuscati mai multi iepuri, din care enumar: Un ocular cu focala lunga (20, 25mm etc) va fi mai bland cu colimarea binoviewerului, unul cu focala scurta va da imaginu duble f usor daca e decolimat. 2 la mana, daca puneti oculare de 4mm sau 3.2mm, etc o sa va creasca aberatiile cromatice, de sfericitate, etc ale binoviewerului, pe cand ocularele mari, nu.
Ca sa nu va vigneteze, cumparati cu incredere skywatcher planetary 20mm, sunt ieftine si excelente, iar ca barlow, un celestron 2x sau un TS sau ceva de genu este f bun. Daca luneta e perfect colimata si obiectivul este de o calitate buna, atunci formula optica descrisa de mine mai sus o sa va dea rezultate excelente la planete, garantat! Smile

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Sep 2022 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin Sfartz a scris:
Multumesc saiph. E foarte incurajator ceea ce ai scris. Pe C8 13,3mm inseamna vreo 150x. Ar fi super sa pot vedea cu capul acela de microscop la 150x. Poate ar merge si ceva deep sky la 150x, insa diametrul lunetei mele e cam mic fata de C8 si capul mananca si el probabil multa lumina. Am un ocular de 8mm, insa nu-mi permit sa-l duplic ca e prea scump. Trebuie sa caut niste oculare mai ieftine si sa iau doua.


Pai da, 150x, iar cu barlow, cam acolo duce.
Apropo, vezi ce tip (design optic) de barlow folosesti, pt ca drumul optic (si geometric) prin bino amplifica factorul de marire.
Eu am pus celula de la un barlow 2x cu tub lung, a.i. drumul optic prin bino ajunge sa fie aproape egal cu drumul geometric prin tubul lui original, si astfel mentine cei 2x chiar 2x, nu 3x sau 3.5x cat ai obtine cu un barlow shorty pus in nasul binoului.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 20 Sep 2022 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc bino ior cu oculare foarte lejere , de 25 mm , și pot ajunge la măriri nesimțite pentru că la intrarea în binocular înfiletez un plossl ușor sub corectat .
Imaginea obținută e dreaptă dar nu asta e important , ci faptul că plossul (simetric) de la intrarea în bino anulează cumva aberația produsă de sticlăria din binocular . Astfel , combinația merge fără greață pe tot felul de refractoare rapide .

Am folosit și kellner-e de binoclu dar deja mărea prea mult . Însă la Lună e spectacol, detalii incredibile doar cu acromatul 102/500 .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Sep 2022 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Luna e si guilty pleasure-ul meu, recunosc Very Happy In mod bino, la >60x (de preferat undeva pe la 90x, dar pana in 120x), senzatia aia cand vezi ditamai bila plutitoare in fata ochilor - mai ales montat binoviewerul in lungul axei - e intr-un mare fel. Imi place ca pot sa-l pun si pe teleul Tair 3S - compact, compact, dar duce 90x, setat la f/8, fara nici o greata.
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 21 Sep 2022 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor. Dupa citirea postarilor lui catalin si saiph am decis sa urmez sugestia lui julliano si am comandat 2 oculare skywatcher planetary de 25mm. Vad ca ar produce fara amplificari un camp de 1,23 grade, care e oleaca mai mic decat 1,38 produs de hyperion si alte oculare uw. Poate scap deci de vignetarea aceea.

Nu stiu ce o sa arate pe la margini in modul "wide", dar orisicum cu un barlow 2-3x se vor dovedi probabil bune la luna si poate la ceva dso.
Alta varianta in locul unui barlow 2x-3x, ar fi sa cumpar niste oculare mai scurte 8-10mm. Sau sa dublez ocularul delos de 8mm pe care deja il am, dar asta e o varianta cam scumpa si nici nu stiu inca daca cu 8mm se vor alinia bine imaginile.

Pentru planete am un powermate 4x pe care nu imi aduc aminte de ce l-am luat si care probabil va functiona cu binocularul la 5x astfel ca ar rezulta 236x ceea ce e ok pentru luneta mea. E marirea pe care o foloseam uzual in mod mono la planete cu oculare de 5mm.
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Sep 2022 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am zis ocularele de 20mm, nu de 25mm. Alea de 25 vigneteaza in toate binoviewerele chinezesti, mai putin Maxbright 2. Daca ai modelul de bino zeiss ca aici: https://tinyurl.com/5a4ew5ka , atunci sigur nu-ti vigneteaza pt ca pe bino asta zeiss il am si eu si nu vigneteaza planetary de 25mm.
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Sep 2022 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SW Planetary de 25mm are cam acelasi camp vizual real ca Plossl de 32mm.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 21 Sep 2022 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

julliano a scris:
Eu am zis ocularele de 20mm, nu de 25mm...Daca ai modelul de bino zeiss ca aici...


Multumesc julliano. Da stiu ca ai spus 20mm, dar m-am gandit ca au totusi un field stop mai mic decat alte oculare wa si poate nu vor vigneta. Nu am modelul acela de bino. E unul clasic cu prisme. Am banuit problema ce ai mentionat-o, dar mi-am spus sa le incerc totusi mai intai pe cele de 25. Asa ca am intrebat-o inainte pe doamna ce le vinde, daca le pot returna sau schimba si ea mi-a spus ca nu e nici o problema.
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Sep 2022 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, oricum, chiar daca vigneteaza, mie personal mi s-au parut f f bune, merita clar macar avute in colectie, mai ales ca pretul nu e mare. M-am uitat cu ele prin skywatcher 80ed la Soare, cu prisma Herschel (lunt), si imaginea a fost extraordinara! Dar sunt f bune si pe timp de zi pt ca nu au kidney bean, au un eye relief bun, iar daca le "dezbraci" de imbracamintea exterioara, devin si mai subtiri si usoare, f usor sa-ti bagi nasul intre ele mai ales la observatiile de zi unde te uiti fix in jos la 90 de grade.
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 25 Sep 2022 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit ocularele Skywatcher planetary 25mm si le-am testat. In mod neasteptat nu vigneteaza aproape deloc pe capul acela de microscop. Ocularele sunt neasteptat de bune si produc un camp masurat de 1,26grade.
Am incercat sa aliniez imaginile din binoviewer, dar din pacate nu am reusit decat pe verticala, dar asta nu are nimic de-a face cu capul de microscop sau cu ocularele, ci cu portocularele facute de mine. Trebuie sa largesc gaurile lor de fixare ca sa permita o plaja mai mare de reglaj. Imaginile s-au suprapus la 47x insa datorita separarii orizontale marisoare privitul era cam obositor.
Am incercat sa pun si powermate-ul 4x dar din pacate planul focal e impins inapoi cu vreo 8cm fata de pozitia maxim extinsa a focuserului. Ar trebui sa pun niste prelungitoare dar ma gandesc ca va fi solicitat prea tare focuserul.



sky.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  102.71 kb
 Vizualizat:  de 1730 ori

sky.jpg


Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 26 Sep 2022 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai largit gaurile portocularelor si am reglat capul de microscop mai intai cu ocularele de 25mm (47x).
Pare-se ca portocularele facute de mine sunt ok, caci strangand mai excentric ocularele sau rotindu-le, nu se schimba nimic la imagine. Capul este la randul lui rigid si probabil are prismele deja aliniate cum trebuie.
Am reusit sa pun si powermate-ul acela 4x, si imaginile se suprapun lejer cu reglajul anterior in care aveam doar ocularele de 25mm. Banuiesc ca marirea reala e vreo 5x deci vreo 240x. Insa varianta asta arata ridicol si pare debila/riscanta.



power.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  128.56 kb
 Vizualizat:  de 1677 ori

power.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact