Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m27_background_correction_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224765
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Focalizare individuala vs focalizare centrala...


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 08 Sep 2022 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Focalizare individuala vs focalizare centrala...
Raspunde cu citat (quote)

Eu, incepator fiind, am fost pus in dificultate cu focalizarea individuala. Mi s-a parut cam peste mana.
Voi cum va intelegeti cu acest reglaj?
Beneficiezi de un plus de calitate la reglarea individuala?



binoclu-apm-ed-apo-7x50-cu-nitrogen.jpg
 Descriere:
Cu focalizare individuala pe fiecare ocular
 Marime fisier:  39.97 kb
 Vizualizat:  de 1667 ori

binoclu-apm-ed-apo-7x50-cu-nitrogen.jpg



binoclu-vortex-diamondback-hd-10x50.jpg
 Descriere:
Cu rotita centrala pentru focalizare
 Marime fisier:  33.18 kb
 Vizualizat:  de 1667 ori

binoclu-vortex-diamondback-hd-10x50.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Sep 2022 07:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Pentru observatii astro focalizarea individuala nu imi pune nici o problema. O setezi si o lasi asa mult timp. Insa la observatii terestre focalizarea centrala are avantajul rapiditatii si folosirii mult mai placute in comparatie cu cea individuala.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9487

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2022 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avantajele focalizării individuale ar fi: greutate redusă, robustețe și fiabilitate, reducerea costului de fabricație. Eu am un binoclu Swarovski 7x42 care are o profunzime de câmp destul de mare, astfel încât nu prea umblu la reglaje nici pe timp de zi. Este mai ușor și mai compact deși e pe sistem Porro decât un binoclu similar cu reglaj central. Așa că este mai comod de observat cu el din mână.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 09 Sep 2022 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, dar care este metoda cea mai rapida de a face focus la cel cu reglare pe fiecare ocular?
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 09 Sep 2022 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pima data reglezi distanta interpupilara (e foarte important). Eu apropii sau departez pana cand obtin un cerc perfect atunci cand privesc prin binoclu.
Apoi, fac reglaj pe fiecare ochi (acoper celalalt tub si privesc normal fara a inchide ochiul de la tubul acoperit).
Dupa aia, asa cum au zis si colegii, folosesc binoclul; in general, rar mai am nevoie din nou de reglaje (cel putin in sesiunea respectiva).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 09 Sep 2022 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum am citit si eu ca la acest binoclu, cu reglaj separat pe fiecare ocular, reglezi doar clarul pe fiecare ochi apoi nu mai ajustezi de la un plan la altul.
Dar care e explicatia ca imaginea este clara pe fiecare plan in parte, incepand de la 10-15m incolo?
Eu la Monarch M5 tocmai asta m-a facut sa renunt, ca nu aveam clara imaginea aproape niciodata si chiar in plan extrem de indepartat unde ar fi spre infinit tot mai aveam ajustari de facut de la un obiect la altul...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Sep 2022 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Focusul central este mult mai practic daca subiectul observat isi schimba distanta si pozitia foarte des! Iar focusul individual este ok doar daca subiectul observat este static. De exemplu la observarea pasarilor focusul central este cel mai bun. Insa la astronomie nu iti mai trebuie obligatoriu focus central, se poate trai si fara focus central.
Cand vine vorba de campul de profunzime, nu mai conteaza tipul de focus. Campul de profunzime e dat mai mult de magnificatia binoclului. Un 7x, in general, va trebui focalizat mai rar decat unul de 10x cu acelasi diametru, indiferent ca are focus central sau individual

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Sebastian Soltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2020
Mesaje: 24



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 09 Sep 2022 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, dar cand vorbim de subiect in miscare te referi la miscare intr-un plan apropiat, nu?
Daca eu merg la munte, mare sau ma uit la stele, in principiu nu trebuie sa fac reglaje dese, nu?
La Monarch daca ma uitam la blocul de vis-a-vis si apoi ma uitam la pomul de langa el trebuia sa fac ajustari iar DOF fiind foarte subtire ajustarile sunt fff fine si fff dese...

Apropo, am fost ieri la Astromagazin si am pus mana pe mai multe binocluri (APM 12x50, Vortex 10x50, etc). M-a surprins placut un Vortex 10x50 cu focus reglat central. Foarte frumoasa si clara imaginea.
Acum mai vreau sa fac test la ei cu Lacerta 10x56, Omegon Brightsky 10x50, dar cred ca deja sunt hotarat catre uriasul APM 10x50 Laughing
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9487

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2022 08:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multă lume merge către 10x50 pentru astro. Dar este dificil de observat din mână mult timp cu un astfel de binoclu, fără a folosi o metodă oarecare de stabilizare. Cea mai la îndemână este "bizooka", suportul de umeri care asigură o stabilizare bună și o libertate de mișcare suficientă, mai puțin la zenit. Observarea cerului nocturn ajunge la cu totul alt nivel dacă se reduce tremuratul mâinilor, inerent după un timp oarecare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2022 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Antrenament, mult antrenament. Merita caci in general focalizarea individuala este asociata binoclurilor profesionale. Si cand cumperi un Ferrari, in banii respectivi se regaseste o saptamana de training pe respectiva masina....caci 5-600 de cai se conduc diferit de cei circa 100 cat suntem noi , uzual, obisnuiti.
Spre exemplu eu tin intre podul palmei si ultimile trei degete (mijlociu, inelar si mic) umerii binoclului si cu degetul mare si aratator rotesc ocularele. Mie imi pare usor, incearca. Ar mai trebui sa te obisnuiesti sa faci clarul simultan pe ambii ochi mentinandu i deschisi...in timp real sa zic asa... poate putin mai greu dar prin antrenament se invata .... orice ...si tot ce initial a parut greu devine usor.
Deci antrenament, mult antrenament.
Si daca totusi in final tot ti se pare greu...treci integral pe binocluri cu focalizare centrala.
Revin si aici cu ideea care am mai spus-o zilele trecute. Nu exista profunzime de camp efectiva, exista doar o senzarie de clar pe o distanta mai mare sau mai mica. La orice binoclu daca vrei sa vezi cu adevarat clar la maximul posibil trebuie facut clar la fiecare distanta..altfel as spune ca ati investit prea multi bani in binoclul vostru..... Laughing
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 10 Sep 2022 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Ar mai trebui sa te obisnuiesti sa faci clarul simultan pe ambii ochi mentinandu i deschisi...in timp real sa zic asa... poate putin mai greu dar prin antrenament se invata .... orice ...si tot ce initial a parut greu devine usor.

Eu cu ambii ochi deschisi focalizez pentru dreptul si la binoclurile cu focalizare centrala, bineinteles dupa ce-am focalizat central numai pentru stangul... Wink
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 10 Sep 2022 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sebastian Soltan a scris:
Daca eu merg la munte, mare sau ma uit la stele, in principiu nu trebuie sa fac reglaje dese, nu?


Ba da, trebuie.

S-a spus ce era de spus despre comparatia intre cele doua metode de realizare a clarului, dar as vrea sa mai adaug ceva. Chiar daca in general se spune ca o data ce ai realizat clarul pentru fiecare ochi (vorbesc despre binoculul cu reglaj individual), nu mai este nevoie de ajustari, eu as spune ca nu-i chiar asa. Nu vei avea acelasi clar perfect la 200m cum vei avea la infinit. De exemplu, eu reglam binoclurile cu focus individual (Steiner 8x56, Fujinon 10x50, Nikon 10x70, etc.) pe stele, sa fie punct perfect, si asa le foloseam si ziua, dar nu era chiar perfect clar totul de la 50m la infinit. Eu as imparti aceste doua categorii de binocluri astfel:

Astro: focus individual sau central
Natura: focus central si doar focus central, altceva nu exista.
Astro si natura: focus central.

Te vei gasi in situatia in care vei vrea sa vezi o pasare, un animal, etc., vei pune APM-ul la ochi si vei observa nu este clara imaginea, vei incerca sa faci clarul cu un ochi si mai apoi cu celalalt, iar in timpul acesta te vei concentra la claritatea imaginii si nu la subiect, care poate va pleca, si vei ramane cu binoclul adaptat pentru acea distanta (+/- cativa m). Vei trece de cateva ori prin aceasta situatie si vei vrea sa arunci binoclul cu focalizare individuala. Iti spun din propria experienta. La astro, da, ai facut focusul o data si lasi asa, nu mai umbli la el, teoretic, niciodata.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 11 Sep 2022 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca va enerveaza reglajul clarului mai ales la reglaj individual, puteti incerca varianta "perma focus", chiar am avut in mana unu, doar "avantaje" are, nu mai ai treaba cu reglaje, e mai fiabil pt ca nu se misca nimic in el, doar il pui la ochi si gata, in regim astro nu mai zic, stelele se vad mai mari nu mici ca si cand sunt focusate corect, vezi doar stele "dezvoltate" Smile. Pe mine APM-ul ma enerveaza in ultimul timp la maxim, in primul rand pentru ca nu il am, si apoi pentru ca nu e mai ieftin, in rest e in regula.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 12 Sep 2022 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La observații pe timp de zi , îmi convine focalizarea centrală , mai ales că bagă nasul și restul familiei . Soția e mioapă cu vreo -2 , băiatul are și el ceva minus ușor . Mă gândeam chiar să pun motoraș pe roata de focus ,să le fie mai ușor .

La astro , se împute treaba , se simt mici variații de dioptrie , inclusiv la ochii mei . Plus că focalizarea centrală are toleranțele ei, care sunt cu atât mai deranjante cu cât binoclul are "x" mai mare .
Așa am aflat că băiatul e ușor miop Smile , pentru că arunci când îl întrebam dacă vede bine la distanță , îmi spunea că totul e ok .
Ar fi fain să existe reglaj individual și simultan pe aceeași sculă . Dar probabil că producătorii nu vor face asta vreodată .

Am pus mai demult pe hârtie o schemă dar a ieșit cam complicată : roți dințate , două coroane dințate "in-out" , platouri cu sateliți fixe ,dantură pe corpul ocularelor , două ambreiaje , etc . Totul de adaptat pe un binoclu cu focalizare individuală .

(nu cred că mai apuc să termin proiectul )

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Cornel
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2022
Mesaje: 31

Motto: "Noi urmarim, sa nu fim urmariti!"

Localitate: Galati

MesajTrimis: 12 Sep 2022 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De fapt sunt cateva binocluri care au focalizare individuala si centrala. ATN si Vortex stiu eu. Dar sunt pentru aplicatii militare si costa cat nu face.
Dar ar fi o treaba super sa fie si binocluri de genul asta

_________________
Carl Zeiss Deltrentis 8x30, IOR B/BI 7x40, Steiner MM 10x50, ЗОМЗ БИЦ 12X40, ЗОМЗ БИЦ 20X60, КОМЗ МИ 8X30.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact