Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_Capture_04_04_2011_22_52_28_C1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Adaus la -Formula lui Fresnel-


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2022 07:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Iacob.
1) Nu era vorba de persistenta iluziei. Era vorba ca iluzia este doar o mistificare a realitatii, o desprindere de realitate, specifica doar spiritelor extraterestre.
2) Relatiile matematice se folosesc in fizica, tocmai pentru a da exactitate reflectarii, tocmai pentru a elimina iluzoriul.
3) Trecerea prin filtrul gandirii are rostul de a intelege ceeace nu este perceput cu simturile, ceeace se intampla in sanul materiei inponderale, materie care nu emite niciun semnal care sa fie receptionat de simturi. De aceea materia inponderala este doar presupusa si existenta ei este dedusa doar din logica fenomenelor observabile.
4) Va repet ca nu ne intereseaza daca realitatea a aparut accidental sau intentionat. Spuneam doar ca realitatea este o entitate cu existenta obiectiva, care nu poate fi considerata iluzie. Fiindca din realitatea fizica vin multime de semnale, receptionate de simturi.
5) Propagarea este doar transmiterea miscarii, transmiterea semnalelor prin spatiul fizic. Si asa stiu, ca semnalele, ca sa se propage, au nevoie de un mediu de propagare. Mediu care este suportul miscarii. Si atunci daca lumina este unda fara mediu de propagare, cum se propaga totusi? Dv sustineti ca tot spatiul este mediu e-m. Dar in sistemul oficial nu se spune asa ceva. Si cand se spune spatiu e-m, asta inseamna ca spatiul fizic, nu ar fi un vid gol sec, ci ar fi plin cu radiatie e-m venind din toate directiile, de la toate sursele de radiatie din univers, nu ca ar fi mediul de propagare a luminii.
6) Ramane in continuare problema daca este logic, din p.d.v al fizicii, sa se compare viteza relativa dintre sisteme V cu viteza absoluta de propagare a luminii. Comparatie din care ar rezulta un factor care sa produca efecte fizice in universul fizic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Aug 2022 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Gheorghe,
In practica valoarea numerica a unei marimi masurata este cunoscuta numai aproxi­mativ, indiferent de calitatea masuratorii efectuate.
In cazul nostru, observabila pe care dorim a fi masurata este miscarea, viteza, s/t si nu intamplator am adus in discutie deplasarea unui punct pe o curba, aspectele acestui exercitiu logic putand fi suficient de relevante.
De ce?
Pentru ca, este imposibil sa deplasezi un punct pe o curba fara ca acesta sa paraseasca curba, fara sa aiba loc corectii in cee ce priveste directiile si micii sai pasi, ceea ce ne conduce la ideea ca dinamica turbionara este o dinamica a liniilor frante, schimbari sistematice de directie si implicit erori sistematice de apreciere, de masura, chiar si in cazul aplicarii celei mai performante strategii de apreciere.
Avem preconceptii in ceea ce priveste dinamica naturala si viteza ei de deplasare, directie si viteza de deplasare pe care aceasta reuseste sa o aiba permanent in vizor, prin corectii sistematice.
Fiecare tic Δt presupune o abatere de la directie Δα, un nou inceput, un nou pas Δs.
Matematic, valoric se stie ca cele mai bune aproximari se fac in cazul in care r>>Δs.
Presupunem ca fiecare schimbare de directie are loc in cele mai bune conditii, adica r>>Δs si suprafata masurata de raza in unitatea de timp este aproape constanta ΔS≈k, adica abaterile de la acest tip de aproximare sunt neglijabile.
Dinamica si implicit curba imaginara spre care tind toate abaterile si implicit toate corectiile este de tip surub, adica abaterile si implicit corectiile nu se au loc in acelasi plan, originea razei de curbura se deplaseaza si ea, nu in acelasi plan in mod evident, practic avem imaginea a 3 vectori, vectorul r plus cei doi vectori aflati la fiecare capat al sau, pasi marunti, practic vectorii de capat pot fi aproximati ca fiind perpendiculari pe r si repartizati in planuri aproape perpendiculare.
Unind imaginar cu linii varfurile si originile celor 3 vectori, obtinem imaginea unui tetraiedru si implicit a unui ΔV≈k. Acest mic, nou si relativ constant volum sistematic relevat este fix rezultatul cotat ca fiind efectul de sarcina electrica, cei 2 vectori de capat fiind in acest caz, cazul aprecierii prin maxima aproximare, fix vectorii H si E.
Dupa cum am vazut, dinamica are rolul de a aproxima si de a corecta erorile de aproximare, erori omniprezente, erori ce ne dau de furca, ne ordoneaza si ne intretin actiunile.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2022 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Iacob.
Constat ca in continuare nu raspundeti la chestiunile aduse in discutie. Nu era vorba de miscarea punctului pe o curba, de dinamica curbilinie, de pasi marunti de abateri si corectii s.a. Si dupa cum spuneti dv, ati gasit ca un volum elementar triedric DV, ar produce efectul de sarcina electrica. Dedusa din insumarea celor trei vectori pe miscarea (dinamica) elicoidala.
Era vorba de chestiunea de la punctul 6.
Citat:
6) Ramane in continuare problema daca este logic, din p.d.v al fizicii, sa se compare viteza relativa dintre sisteme V cu viteza absoluta de propagare a luminii C. Comparatie din care ar rezulta un factor care sa produca efecte fizice in universul fizic.

Asta este problema care doresc sa o lamurim. Coeficientul relativist este fizic sau metafizic. Fiindca TR , pe baza acestui coeficient, face predictii asupra evolutiei spatiului si timpului. Ba si asupra evolutiei masei. Si se spune ca predictiile relativitatii au fost verificate in zeci de teste. Si a iesit intotdeauna ca Einstein a avut dreptate.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Aug 2022 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu era vorba de miscarea punctului pe o curba, de dinamica curbilinie, de pasi marunti de abateri si corectii s.a. Si dupa cum spuneti dv, ati gasit ca un volum elementar triedric DV, ar produce efectul de sarcina electrica. Dedusa din insumarea celor trei vectori pe miscarea (dinamica) elicoidala.

Domnule Gheorghe, este vorba de imposibilitatea deplasarii unui punct pe o curba si implicit de deplasarea numai prin efectuare de corectii sistematice.
Cei 3 vectori nu se insumeaza, dupa fiecare tic efectuat avem in discutie alti 3 vectori, fiecare dintre ei avand alta origine, alt sens si alta valoare, fiecare tic-tac aduce in discutie un nou set de 3 vectori si implicit un nou volum relevat, sunt seturi de vectorii ce exemplifica in ansamblul lor inlantuit comportamentul electromgnetic, comportamentul ondulatoriu, comportamentul inductiei, modul cum se realizeaza miscarea si nu in ultimul rand modul cum se ajunge al acea valoare maxima a vitezei de deplasare.
Acel volum este un debit volumic sistematic relevat, este fix efectul de sarcina electrica, iar vectorii aflati la extremele vectorilor raza, sunt sir de vectori ce ii reprezinta fix pe E si pe H.
Dinamica este o insiruire de traiectorii liniare necoplanare, insiruire aproximata ca avand aspect turbionar, aspectul unor sistematice corectii.
Citat:
Era vorba de chestiunea de la punctul 6

Citat:
Asta este problema care doresc sa o lamurim. Coeficientul relativist este fizic sau metafizic. Fiindca TR , pe baza acestui coeficient, face predictii asupra evolutiei spatiului si timpului. Ba si asupra evolutiei masei. Si se spune ca predictiile relativitatii au fost verificate in zeci de teste. Si a iesit intotdeauna ca Einstein a avut dreptate.

Einstein a avut dreptate, apar corectii, corectiile prezise nu sunt intocmai ca valoare cu cele verificate experimental, dar conteaza faptul ca ele exista, sunt o realitate, isi fac treaba.
Pentru a explca acest fenomen al corectiei, este imperios necesar sa intelegem, sa constatam mai intai cum viteza de inaintare este conditionata de niste delay-uri, de niste transferuri ale planurilor de inaintare, de niste fragmentari.
Acel raport nu este un simplu factor, este un parametru fizic, "c" este o valoare,o constanta aleasa prin consens," v" este parametru fizic, nu are o valoare exacta in nici-un moment al existentei sale, o valoare reala si dedusa empiric.
Aveti obiceiul de a nu acorda atentie detaliilor ce fac diferenta, le bagatelizati importanta si chiar natura lor, dupa care va "scandalizati" atunci cand apar efectele ignorantei dumneavoastra.
Pun pariu ca, daca v-asi cere sa imi spuneti o singura idee prezentata de mine, nu v-ati aduce aminte vreuna, in cel mai fericit caz, ati expune o idee ridicola, rastalmacita la un nivel zero de valoare.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2022 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob.
Trebuie sa imi cer mii de scuze si sa imi asum eroarea pe care am savarsit-o cand am confundat triedrul cu tetraedrul. Daca ati spus ca ati dedus generarea unui volum elementar DS din intalnirea celor trei vectori, am crezut ca acel volum elementar ar fi de forma tetraedrica si muchiile unei suprafete, a tetraedrului, ar fi acei vectori care se sprijina fiecare pe extremitatile celorlalti vectori. De aici ideea ca acei vectori s-ar insuma. Sigur ca dumneavoastra care presupun ca ati facut o viata intreaga analiza vectoriala, nu poate sa va scape nicio eroare. Imi este clar ca triedrul este una, iar tetraedrul este alta. Spuneti ca triedrul vectorilor exemplifica miscarea si viteza maxima absoluta. Asta zau ca nu inteleg nimic. Cum trebuie sa traduc -exemplifica-? Am fost incantat ca ati transat dilema factorului relativist si ati afirmat hotarat ca este un factor fizic. Adica admiteti ca ar fi un factor fizic, care ar produce efecte fizice in universul fizic. Se vede inca o data ca judecata mea nu se potriveste cu judecata savantilor. Eu am zis, dupa judecata mea ca raportul beta, odata fiindca compara o marime fizica fictiva cu una absolut reala si apoi fiindca este doar un adimensional fizic, ar fi doar un numar si ar fi ceva metafizic, care, dupa judecata mea, nu ar putea sa produca niciun efect fizic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Aug 2022 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Spuneti ca triedrul vectorilor exemplifica miscarea si viteza maxima absoluta. Asta zau ca nu inteleg nimic. Cum trebuie sa traduc -exemplifica-?

Neatentie, lipsa de concentrare!
Scoateti din context, era vorba de:
- un sir motivat de triedre, volume cu valoare diferita si extrem de apropiata in acelasi timp, diferenta de valoare din ce in ce mai mica de la un volum la altul, ca si cand procesul fizic ar fi unul de autocorectie;
- schimbari de directie si implicit viteza de deplasare variabila intr-un asa numit plan longitudinal al deplasarii pe durata unei oscilatii;
- durata unei oscilatii complete se compune si dintr-o perida de pierderi insiruite de spatii triedrice, ceea ce face ca timpul fizic, pe durata unei oscilatii complete, sa aiba doua sensuri distincte de scurgere, sa zicem simbolic "pierdere si recuperare de timp".
- Pe durata unei oscilatii complete, abaterile de directie proiectate pe planul transversal al deplasarii nu descriu niciodata un tur complet, o infasurare de 360 de grade.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Aug 2022 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E posibil sa spuneti ca Iacob are o fixatie, nu e adevarat, am mai multe.
Ei bine, detaliile enumerate privind miscarea si solutia sa fac parte din solutia unica a deplasarii confirmate, solutie unica a problemei adresate anterior, aceea cu spatiul in care punctele se deplaseaza unul fata de altul fara ca un singur punct sa fie in nici un moment in repaus absolut.
Existenta reala a unui punct aflat in spatiu real in repaus absolut nu poate fi argumentata si implicit nu poate fi solutie.
Astronomii privesc universul, pozitionarea galaxiilor si a corpurilor ceresti in general care, evident, se afla in miscare in acest plan posibil al observatiei.
Miscarea este mult mai evidenta atunci cand privim deplasarile la nivelul unei planete sa zicem, alt plan posibil al observatiei.
In laboratoare, la microscop sunt vizibile alte miscari, evident alt plan al observatiei.
Sunt expeimente ce scot in evidenta modificarile de unda, modificarile in afara atomilor, traiectoriile unor particule etc.
Exista si un planul de observatie la nivel micro, un plan in care observatia se restrange asupra unei singure relatii, nu poate fi observat in mod direct deoarece aceasta ar insemna prezenta unei a doua relatie, este un plan al intimitatii, plan al relatiei care se preocupa/manifesta doar de ea insasi, este planul considerat ultimul ce asigura fundalul tuturor celorlalte manifestari, observatii.
In acest fundal actioneaza relatii ce actioneaz intr-un spatiu restrans, tranzitand spatiul considerat fundal (unii ii mai spun si spatiul gol) cu o viteza medie pe durata unei oscilatii complete ce tinde spre valoarea maxima "c".
In acest spatiu si prin prezenta acestor relatii corpuscul/unda se "ascunde ceea ce unii numesc "materie neagra, mai in gluma sau mai in serios eu asi numi-o prezenta romulana, prezenta camuflata.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2022 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Iacob.
Va spun ca ma gasesc intro situatie foarte ingrata. Fiindca Dv aveti impresia sentimentul si convingerea ca explicati in permanenta viziunea dv asupra mecanismelor care produc fenomenele omniprezente, iar eu nu pricep nimic. Iar eu, in ignoranta mea, daca nu pricep nimic din eseurile dv-stra, am impresia ca veniti cu fraze mestesugite, tocmai ca sa ascundeti viziunea dv-stra asupra meacnismelor generatoare ale fenomenelor omniprezente. Adica am impresia ca nu vreti deloc sa ne impartasiti, sa ne prezentati viziunea dv-stra, foarte clara, asupra mecanismelor intime, generatoare ale fenomenelor omniprezente. Eu eram foarte curios sa vad daca exista cumva convergente cu viziunea mea asupra mecanismelor generatoare ale fenomenelor omniprezente. Chiar nu pot sa pricep, ce sunt acele volume triedrice relevate, care exemplifica miscarea punctelor materiale pe o curba. Si ce puncte materiale au campurile fizice?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Aug 2022 06:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Gheorghe.
Aveti perfecta dreptate, personal am avut nevoie de o perioada semnificativa de timp pentru a ma obisnui cu ideea.
Va multumesc pentru interes si daca doriti voi incepe, pas cu pas, intr-o ordine fireasca, logica, elementara.
Citat:
Adica am impresia ca nu vreti deloc sa ne impartasiti, sa ne prezentati viziunea dv-stra, foarte clara, asupra mecanismelor intime, generatoare ale fenomenelor omniprezente. Eu eram foarte curios sa vad daca exista cumva convergente cu viziunea mea asupra mecanismelor generatoare ale fenomenelor omniprezente.

La experimentul Michelson si Morley, spre exemplu, observabila principala era "deplasarea".
Dinamica este o insiruire de pasi, deplasari, este fenomenul omniprezent si obligatoriu in vederea otinerii unei informatii, unui mesaj, este ingredientul intim si mai putin intim al oricarui proces, a oricarui fenomen.
Citat:
Chiar nu pot sa pricep, ce sunt acele volume triedrice relevate, care exemplifica miscarea punctelor materiale pe o curba. Si ce puncte materiale au campurile fizice?

La acest nivel al clarificarilor este prematur sa introducem un alt concept, precum punctul material sau campul fizic, cu atat mai mult cu cat aceste concepte sunt insotite de neclaritati, de semne de intrebare, actualul concept va fi conturat din aproape in aproape, practic se va autocontura, autoreleva.
In aceste conditii, vom incepe prin a ne indrepta atentia spre miscare si posibila sa traiectorie, vom incerca sa depistam, intr-o logica cat se poate de elementara, solutia sau solutiile posibile ca fiind trasee permise ale miscarii.
Orice traseu este permis miscarii?
Sunt permise doar traseele care dovedesc prezenta miscarii.
Cui dovedesc traseele prezenta miscarii?
Raspuns: observatorilor.
Poate miscarea sa fie observator?
Nu numai ca poate dar este si imperios necesar ca punctele ce definesc traiectoria sa aiba un amplasament conjugat, adica sa para ca sunt intr-o relatie, adica sa para ca stie una despre cealalta, ca si cand s-ar observa reciproc.
Va rog sa imi spuneti daca aveti nedumeriri din simpla expunere facuta pana acum, daca nu, atunci vom merge mai departe cu explicatii aflate in concordanta cu logica elementara, cu demersuri care sa justifice, spre exemplu, necesitatea "punctelor distincte" in existenta traiectoriei, doar asa vom putea justifica, pas cu pas, relevarea acelor siruri de triedre si implicit, principiul ca si solutie a miscarii reale, abservabila.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2022 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Iacob.
Vreau sa va spun ca doresc sa incheiem dezbaterea noastra aici. Fiindca nu pricep nimic din ce insirati. Sunt doar perifraze si demagogie seaca, care nu raspunde de fel la chestiunile puse. Si nu cred de fel ca ati gasit originile miscarii universale, numai din analiza vectoriala. Folositi orice ocazie ca sa va expuneti fanteziile dumneavoastra. Pe mine nu ma mai intereseaza de loc mecanismele generatoare ale fenomenelor omniprezente. Pe mine ma obsedeaza acum sa stabilesc daca ecuatia relativista a gravitatiei este ecuatie fizica sau metafizica. Fiindca in toata literatura de specialitate nu se dau niciodata dimensiunile fizice ale termenilor din formula. Si am gasit trei pareri pe internet. Ba ca este ecuatie de abstractiuni matematice, fara legatura cu realitatea fizica. Ba ca este ecuatie de energii. Ba ca este ecuatie de presiuni. Cand spui energie sau presiune asta implica si forta. Dar daca zice ca gravitatia nu este forta, ar insemna ca este doar abstractiune matematica. Adica ar fi doar metafizica. De aceea va rog pe dv-stra, ca un specialist al vectorilor, care nu pot sa cred ca nu ati studiat atent ecuatia relativista a gravitatiei, sa imi dati dimensiunile fizice ale tensorilor din ecuatia relativista a gravitatiei. Sau macar un link la o lucrare in care sunt date si ati vazut dimensiunile fizice in LMT sau in m; Kg; s, ale termenilor din formula. Eu unul am incredere absoluta in sistemul bidimensional al marimilor fizice. Si daca am dimensiunile fizice ale tensorilor din formula relativista a gravitatiei, pot sa stabilesc precis daca este relatie fizica, daca reflecta fenomene fizice, sau daca este metafizica, adica daca este doar o formula de numere.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Aug 2022 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Gheorghe,
Asa dupa cum am mai spus, stalciti ideile expuse de mine.
Citat:
Si nu cred de fel ca ati gasit originile miscarii universale, numai din analiza vectoriala

Orice cuvant adaugat intr-o fraza poate dauna, eu nu am spus ca miscarea are origini si nici ca este universala, am dat curs uni exercitiu de deduceri pe baza de logica elementara si nicidecum o analiza mai mult sau mai putin fantezista de analiza vectoriala, in astfel de conditii este normal sa nu intelegeti nimic, sa o percepeti ca pe o "perifraze si demagogie seaca", eventual sa nu doriti intelegerea ci doar persiflarea.

Un ganditor spunea "nu dati lutul din care se fauresc ideile olarilor caci il va face oale si ulcele.
Citat:
Pe mine nu ma mai intereseaza de loc mecanismele generatoare ale fenomenelor omniprezente.

Necunoasterea principiului de functionare a oricarui fenomen in general, a omniprezentei miscari in particular si mai ales lipsa de interes pentru cunoasterea acestora duce in mod automat la nedumeriri, la bizare intrebari cu privire la natura, dimensiunea lucrurilor.
Citat:
Pe mine ma obsedeaza acum sa stabilesc daca ecuatia relativista a gravitatiei este ecuatie fizica sau metafizica. Fiindca in toata literatura de specialitate nu se dau niciodata dimensiunile fizice ale termenilor din formula. Si am gasit trei pareri pe internet. Ba ca este ecuatie de abstractiuni matematice, fara legatura cu realitatea fizica. Ba ca este ecuatie de energii. Ba ca este ecuatie de presiuni. Cand spui energie sau presiune asta implica si forta. Dar daca zice ca gravitatia nu este forta, ar insemna ca este doar abstractiune matematica.

Asa dupa cum am mai afirmat, in realitate totul da cu virgula, inegaltati, inegalitati, inegalitati.
Toate fenomenele resimtite de noi declanseaza un proces al filtrarii, "metamorfozeaza" intr-un concept, o idee, un gand, o apreciere, o viziune, o vizionare etc.
Acest proces este o ruda, o solutie a miscarii, una aparent complexa, dar sa stiti ca orice proces mai mult sau mai putin sofisticat, are la baza in compunerea sa existenta unor comportamente relativ simple.
Metafizica este un concept, "un copil", un varf de lance, o forma de manifestare a naturii.
Citat:
Si daca am dimensiunile fizice ale tensorilor din formula relativista a gravitatiei, pot sa stabilesc precis daca este relatie fizica, daca reflecta fenomene fizice, sau daca este metafizica, adica daca este doar o formula de numere
.
Nu, nu pot, le impiedica virgula, dumneavoastra aveti probleme de apreciere, orice relatie fizica este o reflexie a naturii, metafizica fiind si ea o relexie a naturii.
Am impresia ca, dumneavoastra confundati relatia fizica, adica relatia din natura, din teren cu relatiile inscriptionate din culturile de specialitate, relatii care va ajuta la intelegerea intr-un fel sau altul a comportamentelor fizice.
Dimensiunea nu este o simpla notiune, este o realitate, este un numar minim de informatii pe baza carora poti sa iti faci o impresie corecta asupra oricarei alte informatii derivate ale acestora.
Exemplu: pentru explicare, teoria stringurilor a avut nevoie de introducerea in discutie a nu mai putin de 11 dimensiuni, triedrul prezentat de mine, in insiruirea sa, reprezinta 1 string si l-am introdus pe baza unor minime informatii.

Am rugamintea de a nu imi mai inzorzona ideile, o metafora poate fi eficienta, poate inlocui o mie de cuvinte, cu conditia sa fie pusa la coltul ei.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2022 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Iacob.
Am impresia ca nu ati inteles ce v-am rugat. Eu v-am rugat sa imi dati dimensiunile fizice ale termenilor din ecuatia de camp a lui Einstein. Am contat pe faptul ca sunteti expert in vectori si am crezut ca ati studiat cu atentie ecuatia de camp, ecuatia relativista a gravitatiei si mi-am zis ca pt dumneavoastra este floare la ureche, sa postati dimensiunile fizice ale tensorilor din formula. Dar vad ca tot ma duceti cu insiruiri de fraze din care nu inteleg nimic. Fiindca acum sunt obsedat de aceasta chestiune. Si nu ma mai intereseaza mecansmele care genereaza fenomenele omniprezente. Daca am vazut ca nu primesc niciun raspuns concret, m-am resemnat si am ramas tot la teoria mea mecanicista, la baza careia am pus presiunea unilaterala sau asimetrica, ca fiind cauza generala a miscarilor din universul fizic. Si am zis ca primele structuri cu presiuni asimetrice, aparute in universul fizic ar fi fotonii. Asta fiindca termenii din formula intensitatii radiatiei, a lui Poynting sunt presiuni. Din plasma formata din primii fotoni usori, ulterior, prin cicluri de contractie si dilatare a universului, ar fi aparut fotonii grei din care s-au nascut pariculele elementare, particule care ar contine in ele presiunea fotonilor din care s-au nascut. Dar cu nasterea particulelor din fotonii grei a aparut masa particulelor, masa de repaus sau masa inerta, dar si masa gravifica, ca rezultat al interactiunii substantei cu spatiul fizic, dar si ca forma de energie potentiala, rezultata din convertirea energiei cinetice a fotonilor in energia campului magnetic al semiundelor, din sistemul de unde stationare de foarte mare amplitudine, al particulelor elementare.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Aug 2022 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Gheorghe,
Am inteles exact ce m-ati rugat, numai ca nu v-a convenit raspunsul meu.
Daca nu va intereseaza geneza fenomenelor, a fenomenelor care se genereaza si regenereaza clipa de clipa, nu vad cum ati putea intelege ce este aceia o dimensiune reala a lucruilor.
Inteleg ca dumneavoastra doriti sa rastalmaciti regulile unui "joc" inventat numit "dea FIZICA", marturisec ca in scoala mi s-a predat regulile acestui joc, le cunosc suficient de bine incat sa trec la un alt nivel al cunoasterii, sa aspir la cunoasterea regulilor de pe terenul adevarat de joc.
Jocurile de culise nu sunt specialitatea mea, acolo regulile depind de inventatorii jocului, daca ei spun ca bosonul da masa atunci nu avem sa spunem decat aleluia!
Citat:
Fiindca acum sunt obsedat de aceasta chestiune.

Obsesia dumneavoastra nu este aceasta chestiune, este aceea de a sta la masa bogatilor, la masa "arpagicilor", la masa aclamatilor in caz ca nu ati inteles din prima.
Citat:
Daca am vazut ca nu primesc niciun raspuns concret, m-am resemnat si am ramas tot la teoria mea mecanicista, la baza careia am pus presiunea unilaterala sau asimetrica, ca fiind cauza generala a miscarilor din universul fizic.

Domnule, raspuns ati primit, bun sau prost ati primit, nu imi puneti mie in sarcina problema dumneavoastra de receptivitate, DA asimetria este cauza, asimetria este o omniprezenta pe care trebuie sa o dovediti, pentru asta aveti nevoie de argumente ce fac parte din ceea ce nu va intereseaza si anume "de ce miscarea este asimetrica si numai asimetrica?"
Citat:
Asta fiindca termenii din formula intensitatii radiatiei, a lui Poynting sunt presiuni. Din plasma formata din primii fotoni usori, ulterior, prin cicluri de contractie si dilatare a universului, ar fi aparut fotonii grei din care s-au nascut pariculele elementare, particule care ar contine in ele presiunea fotonilor din care s-au nascut. Dar cu nasterea particulelor din fotonii grei a aparut masa particulelor, masa de repaus sau masa inerta, dar si masa gravifica, ca rezultat al interactiunii substantei cu spatiul fizic, dar si ca forma de energie potentiala, rezultata din convertirea energiei cinetice a fotonilor in energia campului magnetic al semiundelor, din sistemul de unde stationare de foarte mare amplitudine, al particulelor elementare.

Un talmes-balmes, parte adevarat, numai ca trebuie pusa ordine, prezentarea trebuie facuta pe baza de argumente justificate in cascada, caz contrar, oricare cap ce preia motamo aceasta insiruire este mai mult sau mai putin "varza".
Argumentul este acela care nu are pereche, nu are contra argument.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2022 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Iacob
Citat:
Am inteles exact ce m-ati rugat, numai ca nu v-a convenit raspunsul meu.


Vreti sa spuneti cumva ca prin acea insiruire de fraze, dv ati postat dimensiunile fizice ale tensorilor din formula relativista a gravitatiei, sau a campurilor in LMT? Si eu nu le-am vazut si nu mi-a placut raspunsul? Pai ma tot ut si nu le vad. Daca sunteti amabil sa le mai scrieti odata si sa le ingrosati, ca sa nu le scap din vedere.
Eu am cautat sa prezint viziunea mea asupra mecnismelor de la baza fenomenelor omniprezente, intro expunere foarte concisa, in doua fraze si sase randuri. Ceeace de la d-voastra nu am vazut in toate postarile. Si vi se pare ca este un talmes-balmes, o varza sau un ghiveci. Argumentarile acelor asertiuni se gasesc in pdf-urile cu teoriile respective, pe care le-am postat in pagina forumului. Si sunt la nivel de liceeu, accesibile oricarui liceean. La acest nivel vroiam sa vad si viziunea d-voastra asupra mecanismelor generatoare ale fenomenelor omniprezente.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Aug 2022 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Vreti sa spuneti cumva ca prin acea insiruire de fraze, dv ati postat dimensiunile fizice ale tensorilor din formula relativista a gravitatiei, sau a campurilor in LMT? Si eu nu le-am vazut si nu mi-a placut raspunsul?

Domnule Gheorghe,
Ideile multor fraze insiruite de mine apartin stiintelor deja consacrate, personal sustin ideea conform careia semnificatia, insemnatatea dimensiunilor fizice este eronat perceputa si implicit eronat interpretata.
Exemplu: asa-zisa a patra dimensiune, timpul, este ceva imposibil, ceva neconceput încă de mintea omenească.
Mai mult decat atat, cele trei dimensiuni, aparent extrem de evidente, dau batai de cap in momentul in care viteza de deplasare si implicit timpul isi pun amprenta asupra lor.
Pe scurt, traumatism intelectual mai mult sau mai putin mascat de catre cei care inteleg cat de cat efectele relativitatii.
Practic, nu exista si nici nu poate exista o asa-zisa dimensiune fizica pura, intotdeauna existand o dependenta, o relatie fizica intre ele.
Aceste relatii fizice isi fac efectul si implicit sunt vizibile pe diferite planuri ale observatiei, planuri distincte, planuri care, mai mult sau mai putin aparent, aduc in discutie noi variabile fizice, noi conotatii privind ideea de dimensiune fizica.
Citat:
La acest nivel vroiam sa vad si viziunea d-voastra asupra mecanismelor generatoare ale fenomenelor omniprezente.

Miscare, asa se numeste fenomenul omniprezent, miscare ce scoate in evidenta asimetriile spatiului fizic si implicit diverse informatii.
In fundal, in planul intim al observatiilor, traiectoriile sunt explicate de mine prin "insiruire de fraze", insiruire de idei motivate, argumentate, un mod nou, eficace, accesibil in mare parte oricarui nivel uman de pregatire.
Dumneavoastra insistati sa prezint mecanismele spatiului fizic intr-o maniera a secolului trecut, o maniera intretinuta de preconceptii, o maniera care pe langa faptul ca da batai de cap lasa si multe semne de intrebare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact