Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC7000LRBGfwffro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Adaus la -Formula lui Fresnel-


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2022 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Este vizibil ca logica mea nu se potriveste cu a savantilor. Si dumneavoastra vedeti propagarea fotonilor si respectiv a undelor E-M prin spatiul vid, ca un proces inductiv. Eu am gasit (dedus) ca lipsa retroradiatiei si sinfazarea campului electric cu cel magnetic, fapte constatate experimental, ar fi dovada faptului ca in vid nu functioneaza mecanismul undelor, care cere conversia prin succesiune, a energiei unui camp in energia celuilalt. Prin unde intelegem doar propagarea unui proces vibrator, prin care punctele materiale ale unui mediu, executa miscari oscilatorii de o parte si de cealalta a pozitiei de echilibru (de repaus). Eu am gasit ca asa zisa unda E-M ar fi un relief electromagnetic, compus din circulatiile inlantuite ale campurilor elctric si magnetic, in planuri perpendiculare, care contin directia de propagare. Si propagarea ar fi doar o alunecare hidrodinamica prin vid, sub actiunea fortei electromagnetice. Forta ce imi apare ca un efect hidrodinamic de tip Magnus. Cu aceeasi logica atipica am gasit ca figura care apare pe ecran, in experimentul Shtern-Gerlak, ar reflecta fidel structura bipolara a electronului, compus din doua semiunde diametral opuse, in care este distribuita toata energia electronului si respectiv toata cuanta fotonului gama electronic. Si structura aceasta bipolara, a electronului, nu ar permite existenta a doua tipuri de electroni. (Cum este interpretata acea figura in teoria oficiala). Unii electroni, cu momentul magnetic paralel cu momentul cinetic si altii cu momentul magnetic antiparalel la momentul cinetic. Si am explicat acest fapt, prin aceea ca fiind in rotatie foarte rapida, semiundele diametral opuse ale electronului se misca in sensuri opuse. Si aflanduse intrun camp magnetic exterior, electronul nu poate interactiona cu campul magnetic, decat cu o singura semiunda. Si exista probabilitatea egala ca unii electroni sa interactioneze cu o semiunda si altii sa interactioneze cu cealalta semiunda. Efectul fiind deplasarea atomilor de argint intrun sens sau in sens opus. In ce priveste mecanismul gravitatiei, eu am dedus ca pe langa fluxul eteric de aspiratie exista si fluxul eteric de refulare, cu viteza mult mai mare, dar fiind imprastiat si incoerent, are pondere redusa in efectul gravific. De aceea preponderent este efectul fluxului eteric de aspiratie, care fiind masiv si coerent, genereaza depresiunea din jurul masei. Depresiune care ar determina efectele gravitatiei. Mai vreau sa adaug ca intradevar un reper in universul fizic nu poate sa fie decat o masa. Si aceasta masa se naste din interferenta constructiva a fotonilor grei, dupa refractia lor la 360 de grade. La celelalte idei din postare dumneavostra, nu stiu ce sa raspund, fiindca ma depasesc.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Iul 2022 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Gheorghe
Inteleg perfect logica dumneavoastra, acum cca 40 de ani si la mine functiona aproximativ aceeasi logica, multe necunoscute, multe cutume deprinse in timpul scolii.
E normal sa trecem prin aceste experiente, ar fi fost dezamagitor ca, cunoasterea sa se finalizeze la cativa pasi facuti in viata, practic si mai ales ca un non-sens toti am fi fost la fel.
Intr-un fel, va invidiez dorinta dumneavoastra de cunoastere.
Sa trecem la subiect.
Citat:
Si dumneavoastra vedeti propagarea fotonilor si respectiv a undelor E-M prin spatiul vid, ca un proces inductiv.

1. fotonul este tot o unda electromagnetica, una mai monotona, una care nu poate fi vizualizata in mod direct.
2. spatiul nu este si nici nu a fost niciodata un vid, este definit de toate tipurile de oscilatii, propagari.
3. in interiorul fotonului, electricul, magneticul, raza de curbura, forta, acceleratia se confunda, adica nu se mai deosebesc substantial.
Citat:
Mai vreau sa adaug ca intradevar un reper in universul fizic nu poate sa fie decat o masa.

Propagarea, deplasare are loc prin existenta unor garantate abateri de la liniaritate, aceste abateri sunt cele care dau considtenta, dau masa.
Dumneavoastra, oamenii de stiinta in general, asa-zisa stiinta localizeaza carul inaintea boilor, adica neglijeaza aportul geometriei, pozitionarii.
Practic, asimetria geometrica este aceea care este prima semnalizata, luata in calcul, evidentiata de logica, purtatoare de logica, irefutabila.
Citat:
La celelalte idei din postare dumneavostra, nu stiu ce sa raspund, fiindca ma depasesc.

Sunt idei demonstrate, sunt idei care mi-au permis sa deduc pe baze pur teoretice valori precum cea a luminii, a sarcinii electrice, a valorii fortei de atractie universala, a valorii constantei de actiune si nu in ultimul rand a valorilor defectiunilor de masa, defectiuni datorate unor simple forte de atractie/respingere coulombiana.
Sincer, cautarile dumneavoastra sunt virusate de multe cutume. In principu, aceste cutume sunt folositoare la scara macro, conduc la obtinerea uni rezultat rapid al cautarilor fara sa afecteze substantial rezultatul cautarilor.
Utilizate, la scara micro, aceste cutume sunt extrem de daunatoare, sunt otrava curata in ceea ce priveste determinarea, cunoasterea.
La scara micro, electricul, magneticul, forta, raza de curbura, masa etc. au conotatii din ce in ce mai asemanatoare.
Nimic nu se divide etern, orice mesaj, daca exista, nu poate fi deterioarat total, repaosul absolut, simetria este un nosn-sens, orice abatere, orice asimetrie este cuantificata de un observator, cuantificare ce nu scapa unui alt tip de observatie si implicit a unui alt tip de observator., evolutia, oricare ar fi ea nu va fi nioadata vaduvita de urmaritori.
Concluzie:
Legea universala este legea asimetriei garantate, lege ce da viata si legitimitate tuturor celorlalte legi fizice.
Se impune o reconversie personala, in masura in care doriti sa descifrati secretele cunoasterii la nivelul cel mai intim cu putinta, nivel plin de surprize, va asigur.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2022 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
.
La scara micro, electricul, magneticul, forta, raza de curbura, masa etc. au conotatii din ce in ce mai asemanatoare.
.
La nivel micro treaba nu cumva este statistica pura? Care e o cutotul alta poveste fata da intuitivul pe care il observam si/sau masuram in miscare, electromagnetism, vid, flux etc?
Statistica impaca cumva atat haosul cat si ordinea, merge atat la micro cat si la macro, merge chiar si la noi, de ex sondajele agrega intr-o simpla cifra comportamentul aparent diferit al oamenilor .
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2022 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
1) Eu am am zis ca ceeace se chiama unda E-M, ar fi doar o aparenta, data de structura periodica si de miscarea uniform rectilinie, cu viteza constanta. Dar am ajuns la concluzia ca in vidul cosmic, neinertial si inelastic, nu ar putea functiona mecanismul undelor si deci nu ar putea exista oscilatii sau vibratii. Ci ar exista doar translatii, vazute ca alunecari hidrodinamice prin eter.
2) Eu mi-am imaginat spatiul fizic, ca fiind materializat de un fluid perfect, absolut curat, fara impuritati ca particule si campuri.
3) Si eu mi-am imaginat ca in structura (in interiorul) fotonului sunt doar circulatiile campului electric si al celui magnetic, fara de nicio vibratie. Dar am ajuns la concluzia ca circulatia campului magnetic s-ar produce cu viteza constanta a luminii. In timp ce circulatia campului electric ar prezenta o mare variabilitate in domeniul vitezelor subluminice.
4) Deplasarea corpurilor, ca stare de miscare, in sistemul terestru este observata in permanenta. Fiindca miscarea poate fi usor raportata la repere terestre. In spatiul cosmic, miscarea adica deplasarea sau translatia corpurilor este vazuta de astronomi, cu instrumentele lor. Si se poate spune ca translatia substantei este un fenomen universal. Dar relativitatea nu are nicio explicatie pentru fenomenul translatiei. Eu am ajuns la concluzia ca daca la impactul corpurilor (la ciocnirea lor) apare o presiune care le striveste, aceasta presiune ar aparea doar din interactiunea dinamica, a substantei cu spatiul fizic, materializat de fluidul perfect si inponderabil. Aceasta presiune dinamica a spatiului asupra substantei ar face si inertia substantei. Inertie care de asemenea nu este explicata de relativitate. Si in procesul ciocnirilor o parte din presiune se transfera de la un sistem la altul. Am zis ca presiunea dinamica a spatiului asupra substantei ar fi de fapt o asimetrie in sfera de presiune din jurul corpurilor. Asimetrie de presiune, care face ca intotdeauna corpurile (substanta) luneca doar acolo unde este presiunea mai mica.
5) In ce priveste geometria, cu figurile si relatiile geometrice, dupa mine sunt doar metafizica. Fiindca nu produc niciun efect fizic. Dar bineinteles ca sunt importante pentru modelarea structurilor dinamice.
6) In incheiere, vreau sa va spun ca m-ati facut curios, cum ati gasit valorile constantei gravitationale G si a constantei de actiune h. Eu am gasit pe modelul de gratar cilindric, foarte multipolar al nucleonului, ca factorul gravific nucleonic Gn ar fi egal cu 8.eps0. si ar fi cu 5,7% mai mare decat valoarea gasita (masurata) experimental de Cawendisch. Aceasta relatie ar putea sa sustina ideea ca gravificul este derivat din electric. Si deci ar indica o cale spre unificarea electromagnetismului cu gravitatia.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Iul 2022 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
La nivel micro treaba nu cumva este statistica pura? Care e o cutotul alta poveste fata da intuitivul pe care il observam si/sau masuram in miscare, electromagnetism, vid, flux etc?
Statistica impaca cumva atat haosul cat si ordinea, merge atat la micro cat si la macro, merge chiar si la noi, de ex sondajele agrega intr-o simpla cifra comportamentul aparent diferit al oamenilor .


Statistica este un mod de aproximare pur uman, electromagnetismul este un mod de aproximare universal.
Oamenii au comportamente diferite, fiecare comportament fiind diferit de cel stabilit statistic.
In momentul in care doresc sa vizualizez un caz ca atare, statistica nu imi mai este de folos, practic imi doresc un zoom atat de puternic, atat temporal cat si spatial, incat celelalte cazuri sa nu mai conteze, sa nu imi mai influenteze, vicieze informatia, detaliile care stabilesc diferentierea.
Dupa cum bine stiti, numarul zoomurilor posibile este limitat, daca nu ar fi asa, cu usurinra am trage concluzia ca intr-un spatiu finit ar putea fi stocat un numar infinit de informatii, ceeace practic ar face imposibila orice tip de diferentiere, detaliere si implicit accesul la informatie.
Dincolo de planul informational oferit de ultimul zoom posibil, cu vizibilitate asa-zis directa, se afla un plan al observatiilor asa-zis discrete, adica un plan in care evolutia este marcata de relatii fizice captive, relatii inchise intr-un volum, un volum in care modificarile, schimbarile respecta o singura regula.
La acest nivel real al observatiei, relatiile sunt de acelasi tip, fiecare captiva in colivia sa, colivie nelimitata perfect dar finita, colivie ce cunoaste doua tipuri succesive de manifestare, unul in care volumul coliviei este sistematic in crestere, celalat comportament marcand descresterea sistematica a volumului sau.
Captivitatea si modificarea sistematica, ondulatorie confera acestor relatii fizice statutul de unda si corpuscul, corpuscul pe care eu il numesc, la singular, foton, in timp ce aspectul ondulatoriu il asimilez ca si comportament electromagnetic.
Specificul acestui corpuscul/unda este faptul ca schimbarile, modificarile sistematice au o dezvoltare permanent asimetrica, asimetria fiind legea universal valabila a spatiului fizic, legea adevarului confirmat, legea existentei.
Urmarind pas cu pas, la nivel mental, observ cu relativa usurinta faptul ca cresterile/descresterile au loc prin atasare/detasare sistematica de volume relativ constante ca valoare, atasare/detasare mereu asimetrica, cu aspect turbionar.
Citat:
In incheiere, vreau sa va spun ca m-ati facut curios, cum ati gasit valorile constantei gravitationale G si a constantei de actiune h.

Urmarind aceeasi pasi, din aproape in aproape, incercand sa inteleg mai intai fenomenul si apoi elaborand calculul aferent, pe cat posibil cel mai simplu cu putinta.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Iul 2022 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
In ce priveste geometria, cu figurile si relatiile geometrice, dupa mine sunt doar metafizica. Fiindca nu produc niciun efect fizic. Dar bineinteles ca sunt importante pentru modelarea structurilor dinamice.

In zilele noastre sunt promovate tot mai mult cutume precum "imi asum", "doar metafizica", etc, cutume aruncate ca praf in ochi celor curiosi sau celor casca gura.
Domnule Gheorghe, figurile si relatiile geometrice naturale sunt efecte fizice mai mult decat evidente, sunt evenimente in derulare, conectate intre ele atata timp cat, putem spune cu certitudine ca nici-o figura, imagine, panorama nu seamana identic una cu cealalta.
Acest lucru inseamna ca, oricare eveniment, oricare actiune reala (prin dinamica sa) promoveaza "stigmatul" unei figuri geometrice si implicit al unor calitati.
Dumnezeu nu a jucat si nici nu putea juca niciodata zaruri cu figurile ce ilustreaza practic structurile posibile ale Universului atat in intregul cat si in particularitatea sa.
Fizica in general si dumneavoastra in particular aveti atentia indreptata doar spre partea plina a paharului, spre cantitate.
Sunt intrebari a caror valoare depaseste chiar si valoarea raspunsului, nu intamplator m-ati indrebat cum am ajuns la valoarea constantei de actiune, valoare care face referire directa la cantitate.

"Adevarata particula a creatiei", numitorul comun al tuturor actiunilor, este un "etalon real" atat in ceea ce priveste spatiul cat si timpul, are volum, are forma, are puls, ticaie si nu in ultimul rand este forma, aspect, rezultat al unui comportament legitim, coerent, proces rational cuplat, ancorat atat in propriul comportament, de moment, cat si in alte procese, procese ce promoveaza alte moduri posibile ale observatiei, observatii in care cantitatea nu mai are un rol atat de relevant.

Actiunea minima poate fi suficient de bine descrisa din punct de vedere al aspectului cu ajutorul a 3 vectori necoplanari, un tetraedru foarte alungit, disproportionat, trei din laturile acestui tetraedru fiind marcate de acesti vectori, actiunile minime sunt intotdeauna insiruite intr-un numar suficient de mare incat sa exprime cea mai performanta forma de aproximare cu putinta, acest tip de comportamet se numeste electromagnetism si nu promoveaza in ansamblul sau relatii de tip sinusoidal.
Valoarea normala a actiunii minime, a actiunii considerate numitor comun, este 1 desigur, pentru a ajunge la valoarea masurata empiric este necesar sa intelegem fenomenul ca atare dupa care sa aplicam transformarile in unitatile de masura promovate si acceptate de Fizica.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2022 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Sunt idei demonstrate, sunt idei care mi-au permis sa deduc pe baze pur teoretice valori precum cea a luminii, a sarcinii electrice, a valorii fortei de atractie universala, a valorii constantei de actiune si nu in ultimul rand a valorilor defectiunilor de masa, defectiuni datorate unor simple forte de atractie/respingere coulombiana.
Sincer, cautarile dumneavoastra sunt virusate de multe cutume. In principu, aceste cutume sunt folositoare la scara macro, conduc la obtinerea uni rezultat rapid al cautarilor fara sa afecteze substantial rezultatul cautarilor.
Utilizate, la scara micro, aceste cutume sunt extrem de daunatoare, sunt otrava curata in ceea ce priveste determinarea, cunoasterea.

Dl Iacob
Doresc sa imi dati un link unde pot sa vad deductuiile dumneavoasatra pur teoretice. Eu am tot rasfoit prin forum dar nu am gasit o arhiva cu lucrarile postate de diversi colaboratori.
Vreau sa spun ca eu am mers pe principiul ca la nivelul micro si ultra microscopic ar functiona aceleasi legi care sunt constatate la nivel macroscopic. Nu am vazut nicaieri limite de aplicare a legilor fizicii.
Citat:

Urmarind aceeasi pasi, din aproape in aproape, incercand sa inteleg mai intai fenomenul si apoi elaborand calculul aferent, pe cat posibil cel mai simplu cu putinta.

Dupa cum spuneti dumneavoastra, inseamna ca ati inteles clar fenomenele si ati incercat descrierea lor matematica. Si nu puteti sa ne spuneti, in cateva fraze, asa concis cum functioneaza aceste fenomene fizice ubicue ca; translatie, inertie, gravitatie, lumina s,a. Acestea sunt fenomenele care m-au obsedat si pe mine si pentru care am cautat niste explicatii mecaniciste, de nivel foarte simplist.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 31 Iul 2022 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu am ajuns la concluzia ca daca la impactul corpurilor (la ciocnirea lor) apare o presiune care le striveste, aceasta presiune ar aparea doar din interactiunea dinamica, a substantei cu spatiul fizic, materializat de fluidul perfect si inponderabil. Aceasta presiune dinamica a spatiului asupra substantei ar face si inertia substantei. Inertie care de asemenea nu este explicata de relativitate. Si in procesul ciocnirilor o parte din presiune se transfera de la un sistem la altul. Am zis ca presiunea dinamica a spatiului asupra substantei ar fi de fapt o asimetrie in sfera de presiune din jurul corpurilor. Asimetrie de presiune, care face ca intotdeauna corpurile (substanta) luneca doar acolo unde este presiunea mai mica.

Domnule Gheorghe,
Stiinta nu are nicio explicatie pentru existenta niciunui tip de forta, nu exista si nici nu poate exista atingere directa.
Asimetria fizica vine la pachet intotdeauna cu existenta unor relatii, dependente ale spatiului, cuplaje, inductii, oscilatii etc.
Miscarea la nivel macro este datorata intotdeauna si in totalitate pasilor mici specifici manifestarilor inductive ale nivelului micro.
"Cogito, ergo sum" se aplica la orice nivel comportamental, altfel spus, toate manifestarile fizice sunt coerente, armonios, logic, ordonat.
Dependentele, relatiile fizice ce practic "tranziteaza" spatiul fizic, au un domeniu de aplicabilitate, un spatiu, un volum.
La nivel micro si mai ales la nivelul celei mai simple relatii cu putinta, domeniul ei de aplicabilitate isi modifica relativ rapid si profund forma, am explicat deja acest lucru pe acest topic. Volumul sistematic atasat/detasat este practic efectul cunoscut ca si sarcina electrica.
Dezvoltarea asimetrica este singura solutie, singura care exclude starea de repaus absolut, o stare considerata non-sens, irealizabila practic, nesustenabila.
Pe de alta parte, inductia, contactul imperfect se asimileaza usor cu existenta unor spatii despartitoare, izolatoare, trasee si directii preferentiale, curenti, abateri de la directia perfect filara, delay-uri, tictacuri si nu in ultimul rand numerabilitate, masura, cuantificare.
Particula ce gazduieste alternativ doua relatii fizice promoveaza in principiu manifestari de tip exponential si logaritmic, aceste doua tipuri de manifestare sistematic alternative conturaza viteza maxima de deplasare, viteza luminii.
Domnule Gheorghe, consider ca ar fi mai benefic sa imi cereti punctual sa explic oricare afirmatie in parte facuta de mine, eventual neinteleasa pe deplin.
PS
Armonia Universului Fizic
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Aug 2022 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Si nu puteti sa ne spuneti, in cateva fraze, asa concis cum functioneaza aceste fenomene fizice ubicue ca; translatie, inertie, gravitatie, lumina s,a.

Consider ca spusele mele v-au provocat o si mai mare neplacere, deruta, nedumerire.

Inductia este fenomen ubicue, frazele solicitate de dumneavoastra pot fi rezumate prin cuvantul inductie si va ajuta intr-un mare fel doar in masura in care reusiti sa va acomodati cu profundele sale intelesuri.

Expeimentele ce isi propun "intalnirile de gradul III", adica intalnirile asa-zis directe, "la bustul gol", face to face cu eterul sunt cea mai elecventa dovada a faptului ca fenomenul inductie electrica nu este pe deplin digerat, pe deplin inteles, abilitatea palparii jucand un rol important in impunerea si conservarea acesui complex uman.

Din fericire nu avem o abilitate care sa perceapa in mod direct toate semnificatiile depline ale inductiei, ale accesului indirect la toate semnificatiile informatiei, caz contrar, diversitatea si existenta in sine ar fi o simpla utopie.

Inductiv, semnalele, undele ajunse la noi, participa la perceperea unor imagini, sunete, temperaturi etc, specifice mediului inconjurator.


Orice unda, oriunde si oricand, este deja o interferenta cu spatiul, cu eterul fizic. Fiecare oscilatie completa este rezultatul interferentei, interferenta in sine este un passing, "vantul eteric" este tocmai acest etern transfer, mutatie, modificare de perceptie, teleportare, growth from within.

Nu veti putea pescui niciodata o picatura arucata in apa, rugati-va mai bine sa ploua, acesta este un indemn la meditatie profunda, meditatie sprijinita acolo unde este cazul si de calcule cantitative, de aparat matematic.

In fapt, oricand si oriunde, gandirea, logica este matematica pe cat de pura tot pe atat de completa, incluzand aici desigur si fizica, metafizica, etc.

Oricare spatiu fizic este rezultatul, efectul unei inductii, interferente, puct.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2022 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Teoria mecano-eterica a gravitatiei
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Va marturisesc ca am un sentiment puternic de penibil, fiindca nu inteleg nimic din toate frazele din postarea dumneavoastra. Vreau sa spun ca am rasfoit lucrarea dumneavoastra referitoare la; -Armonia universului-. Mi-am adus aminte ca am vazut-o in urma cu mult timp. Si atunci mi-a venit ideea sa postez rezultatele cercetarilor mele. Si acum ma lovesc de aceeasi imposibilitate de intelegere a textului expus intrun amestec de idei din filozofie si din teoria informatiei. Nu am reusit nici macar sa imi dau seama ce dimensiuni fizice ar fi avut constantele gasite de dumneavoastra. Eu raman totusi foarte curios, sa stiu cum se pot determina valorile constantelor fizice universale, numai pe cale teoretica. De aceea ma gandesc ca ar fi minunat daca ati posta un pdf cu deductiile teoretice ale valorilor constantelor fizice universale, dar expuse doar intr-un limbaj fizico-matematic. Cred ca intrun astfel de articol s-ar vedea imediat si viziunea dumneavoastra asupra interactiunilor fizice. Si ar fi , dupa mine, o postare foarte interesanta, apreciata de membri seriosi ai forumului. In incercarile mele, eu doar am gasit ca acele constante fizice universale, ar fi adimensionale. Dar nu mi-am pus problema sa fac determinarea teoretica a valorilor acelor constante. In viziunea mea toate interactiunile fizice ar fi efecte hidrodinamice in sanul materiei inponderale. Dupa mine, logica fenomenelor fizice, ne obliga sa admitem existenta materiei inponderale, care materializeaza spatiul fizic si in sanul careia se desfasoara toate fenomenele fizice. Fenomenele fizice, inseamna in general translatie, deplasare, adica miscare. Si aceasta deplasare este posibila doar daca exista o presiune care sa faca inpingerea. Dar cand se ajunge la nivelul particulelor elementare, se pune problema cum apare presiunea care le pune in miscare. Aici judecata se infunda. Cum ar putea sa apara presiunea in sanul materiei inponderabile?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Aug 2022 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Fenomenele fizice, inseamna in general translatie, deplasare, adica miscare. Si aceasta deplasare este posibila doar daca exista o presiune care sa faca inpingerea.

Toate fenomenele fizice sunt in esenta si in micimea lor INDUCTIE, orice transfer se face prin INDUCTIE.
INDUCTIA inseamna printre altele transferul unei informatii/relatii.
Citat:
Eu raman totusi foarte curios, sa stiu cum se pot determina valorile constantelor fizice universale, numai pe cale teoretica.

Nu veti putea intelege determinarea valorilor constantelor inainte de a intelege cum si de ce apar ele, rolul lor etc.
Citat:
Si acum ma lovesc de aceeasi imposibilitate de intelegere a textului expus intrun amestec de idei din filozofie si din teoria informatiei.

Ma tem ca niciun text sau calcul nu poate sa va usureze intelegerea, ideile sunt absolut noi, nu au aproape nimic in comun cu ideile deja vehiculate atat in filosofie cat si in teoria existenta a informatiei, sunt produsul unor deduceri pur teoretice ale ADEVARULUI, in spiritul logicii si mai putin al simturilor.
Citat:
Dar cand se ajunge la nivelul particulelor elementare, se pune problema cum apare presiunea care le pune in miscare.

Nu apare presiune, este doar INDUCTIE, trasee/directii preferentiale, linii de camp, salturi etc.
Ideea de presiune si aparatul matematic dezvoltat la nivel macro nu va mai este de niciun folos in interpretarea comportamentului numit INDUCTIE, inductie ce da continut si forma nivelului micro.

Cum puteti descrie fenomenul in care, punctele imaginare ale unui spatiu se departeaza toate unul fata de altul fara a contine/include niciun puct cu viteza de deplasare zero?

Solutia la aceasta problema va va ajuta sa intelegeti tainile comportamentului realitatii atat in micimea cat si in intregul ei.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Aug 2022 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
... Cum puteti descrie fenomenul in care, punctele imaginare ale unui spatiu se departeaza toate unul fata de altul fara a contine/include niciun puct cu viteza de deplasare zero?...


E ca și cum spațiul ar fi pe suprafața unui balon în continuă umflare (expansiune)? Nu asta "vede" de fapt fotonul? Că oricum pentru el, timpul și distanța (pe direcția de deplasare ) nu au relevanță, adică sunt egale cu zero. Cel puțin așa ne învață T.R.
Cum e până la urmă?

Ar mai fi o variantă, aceea în care Universul are aceeași dimensiune ca în momentul nașterii lui (adică aproape zero), iar tot ce se găsește în el se micșorează accelerat și probabil la infinit.

Bineînțeles, nu avem cum să aflăm care e varianta corectă .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2022 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Aici spuneti asa
Citat:

Domnule Gheorghe, consider ca ar fi mai benefic sa imi cereti punctual sa explic oricare afirmatie in parte facuta de mine, eventual neinteleasa pe deplin.

Pai eu v-am rugat sa imi explicati dumneavoastra, exact punctual, cum vedeti translatia, adica deplasarea sau miscarea substantei si apoi cum functioneaza inertia gravitatia si lumina. Fiindca ati spus ca ati ajuns la un adevar. Ce fel de adevar este acela la care ati ajuns dumneavoasra? Este un adevar filozofic sau este un adevar fizic? Eu sunt de acord ca in teoria dumneavoastra sunt idei noi si de neinteles, pentru profani. Dar totusi cred ca teoria dumneavoastra ar trebui scrisa, expusa in limajul fizicii comune, ca sa fie inteleasa de toata lumea, nu doar de specialisti. Eu am spus ca in toate aceste fenomene trebuie sa existe o presiune asimetrica. Presiune asimetrica, care inpinge substanta in lunecare prin vid, in translatie cu inertie si in atractie gravifica. Este gresita aceasta viziune a mea? Si intradevar admit ca inductia ar fi aceea care ar creea presiunea in sanul particulelor elementare. Dar prin inductie nu intelegem influienta unui mediu extern necunoscut. Noi prin inductie intelegem fenomene dinamice care apar la variatia (cresterea sau descresterea) campurilor fizice. Campurile fizice ar fi circulatii ale materiei inponderale. Dar si aceste circulatii, ca sa existe ar avea nevoie de o presiune care sa le inpinga. Campurile care pleaca din substanta, din particulele elementare, sunt pompate de structurile dinamice ale particulelor elementare. Si trebuie sa admitem ca in sanul particulelor au loc o sumedenie de procese inductive. Si interferenta inductiilor din particule cu inductia campurilor acceleratoare, genereaza presiunea care accelereaza particulele in acceleratoare. Fara inductie nu ar fi posibila accelerarea particulelor in acceleratoare.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 02 Aug 2022 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Bineînțeles , nu avem cum să aflăm care e varianta corectă .

De ce?

Ce ne impiedica sa aflam ADEVARUL?

Nu are LOGICA sufieciente resurse?

O vorba de duh spune: "niciodata sa nu spui niciodata".

Sa facem o analiza succinta pe textul celor doua variante:
catalin dumitru a scris:
E ca și cum spațiul ar fi pe suprafața unui balon în continuă umflare (expansiune) ? Nu asta "vede" de fapt fotonul ? Că oricum pentru el , timpul și distanța (pe direcția de deplasare ) nu au relevanță , adică sunt egale cu zero .Cel puțin așa ne învață T.R .

Argumentul, oricare ar fi el, in cazul cand aceasta varianta ar fi solutie, trebuie sa fie de natura practica si implicit teoretica, nimic din ceea ce este posibil practic nu se desfasoara ILOGIC.

Constatarea directa, practica presupune existenta unui etalon de masura, un numitor comun specific atat nivelului micro cat si nivelului macro al observatiei.

OK - balonul se umfla, observatie facuta la nivel macro.

La nivel micro al observatiei imi indrept atentia asupra detaliilor desigur, acolo unde pot da ochii cu numitorul comun, cu actiunea minim posibila.
Pentru ca intalnirile de gradul III nu sunt practici ale nivelului micro al observatiei, o sa incerc sa ini raspund la cateva intrebari:

Cum arata suprafata balonului?

Este aceasta suprafata o delimitare perfecta, precizie maxima in determinare?

Daca DA, sfera perfect simetrica sau nu (nu avem cum sa stim deocamdata acest lucru), atunci toate actiunile stipulate ipotetic ar fi (tot ipotetic vorbind) perfect radiale, perfect liniare, filare.

Vorbind despre existenta reala a unei raze, vorbim despre ceva finit, ideea de deplasare la nesfarsit pe aceasta raza face ca punctul aflat in asa-zisa expansiune radiala sa sfarseasca prin a ajunge, mai devreme sau mai tarziu, exact in punctul din care a plecat, ca si cand nu s-ar fi miscat deloc.

Daca delimitarea nu este perfecta, atunci lucrurile se schimba fundamental, grosimea balonului va fi in crestere, volumul mantalei balonului va fi in crestere, partea din exterior va avea o expansiune mai rapida fata de partea dinspre interiorul balonului, apar acceleratii, complicatii, nici vorba de TR.

Concluzie: varianta nu este sustenabila.
catalin dumitru a scris:
Ar mai fi o variantă , aceea în care Universul are aceeași dimensiune ca în momentul nașterii lui ( adică aproape zero) , iar tot ce se găsește în el se micșorează accelerat și probabil la infinit .

Dupa cum s-a constatat anterior, presupusa miscare radiala (deci intr-un spatiu finit si indiferent de sensul deplasarii) este o ipoteza nesustenabila, deplasareaa sfarseste in acelasi punct, ca si cand miscarea nu ar avea loc.

Infinitul nu este si nici nu poate fi o masura a lucrurilor.

Ambele variante sunt incorecte.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Aug 2022 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru explicații Smile .

Nu am înțeles chiar tot dar mă străduiesc. E un pic ciudat atunci când fizica se îmbîrligă cu filozofia.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact