Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_001602_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Adaus la -Formula lui Fresnel-


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2022 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit acest fisier, care am crezut ca l-am postat imediat dupa postarea celui cu -Formula lui Fresnel- Dar am uitat de el. Rasfoind paginile forumului am vazut ca a disparut si fisierul cu -Teoria mecano-eterica a gravitatiei-. Se vede ca a deranjat pe cineva, caruia nu i-a placut explicatia mecanismului gravitatiei, care nu se bazeaza pe metafizica relativista. Nu stiu daca ar mai avea un rost sa il postez inca o data. In fisierul acesta de acum, este expus un experiment de tip Fizeau, modificat. Este tot un experiment interferential, dar cu mediul dens pus doar pe o cale a luminii. Experimentul ar avea rostul sa evidentieze starea de miscare a unei aeronave in raport cu Pamantul. Formulele la care am ajuns, seamana foarte bine cu relatiile lui Martin Hoec, care a imaginat un experiment asemanator, in urma cam cu unsecol si jumatate


Adaus la Formula lui Fresnel.pdf
 Descriere:
In fisier sunt date relatiile prin care s-ar putea determina viteza unei aeronave, prin comparatia deplasarii franjelor de interferenta in miscare, fata de fotografia franjelor de interferenta din repaus.

Descarcare
 Nume fisier:  Adaus la Formula lui Fresnel.pdf
 Marime fisier:  168.66 kb
 Descarcat:  de 52 ori


_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 06 Iul 2022 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Rasfoind paginile forumului am vazut ca a disparut si fisierul cu -Teoria mecano-eterica a gravitatiei-.

Topicul respectiv nu a disparut, ci a fost mutat in categoria Teorii alternative, categorie inchisa cu mult timp in urma din cauze obiective... Wink
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Iul 2022 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezultatele experimentului lui Martin Hoek au fost complet negative.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2022 07:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Marius T
Daca fisierul cu mecano-eterica gravitatiei, scrisa de mine, a fost mutata la -teorii alternative-, ar insemna ca exista si o teorie oficiala, care explica mecanismul gravitatiei plecand de la dinamica nucleonilor, de care nu am nicio cunostinta.
Dl Nobody
Am citit acum pe net, ca Martin Hoek, ar fi incercat sa dovedeasca vantul eteric, folosind lumina dispersata spectral. Si a obtinut rezultate nule la deplasarea franjelor de interferenta. Insa experimentul lui a dovedit dinou existenta coeficientului (factorului) de antrenare din teoria lui Fresnel. Eu am argumentat ca acel factor de antrenare partiala a eterului, de catre mediul transparent in miscare, ar aparea datorita cuplajului densitatii masice a luminii cu densitatea masica a mediului dens si transparent si in miscare, prin care trece lumina. Cuplajul acesta ar exista precis, deoarece am gasit ca densitatea masica este data de patratul inductiei magnetice. Inductie care pleaca din adancul substantei. Patratul inductiei magnetice (B^2~ro) apare si in formula lui Poynting, in care apare presiunea magnetica (B^2/mu0), ca presiune dinamica (ro.c^2) a tensorului radiatiei. Si am ajuns la concluzia ca acest cuplaj explica foarte simplu si experimentul M-M si refractia si dispersia luminii.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2022 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Erwin
Dumneata ce spui de experimentul lui Martin Grusenik?. Dovedeste sau nu, la modul indubitabil, existenta fluxului eteric de aspiratie al substantei (al planetei)? Si teoria prin care am incercat sa argumentez aparitia fluxului eteric de aspiratie al substantei, nu este argumentata cu matematica consistenta? Si de cand a publicat Grusenik rezultatele experimentului cu interferometrul in plan vertical, putea sa fie repetat de zeci de ori si teoria putea sa fie validata de institutiile oficiale. Cred ca aceasta inertie a autoritatilor in domeniu, se datoreaza tocmai cercurilor relativiste, foarte conservatoare, care nu vor sa admita, cu niciun chip, existenta materiei primordiale, inponderala, inelastica, incompresibila si insesizabila.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2022 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am referit la șirul de mesaje off-topic.

D-le Gheorghe Adrian
Nu am nicio părere pentru că nu cunosc acest experiment și nici nu am timp să stau să demontez sau să confirm niște teorii care nu țin de domeniul meu, fizica solară. Cine afirmă ceva este cel care trebuie să aducă dovezile. O materie "insesizabilă" este și "materia întunecată" și dezbaterile sunt aprinse pe această temă. Când vom avea dovezile concrete, indubitabile, atunci putem demonstra o teorie sau alta. Unde sunt lucrurile incerte este normal să existe reticență în a le accepta.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 13 Iul 2022 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
M-am referit la șirul de mesaje off-topic.

Am separat off-topic-ul intr-un subiect nou, "Categoria "Teorii alternative" si subiecte mutate", la "Despre forum si site, sugestii, opinii"...
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2022 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Erwin
Cred totusi ca experimentul M-M il cunosti si stii ca rezultatul nul a fost explicat oficial de relativitate, care a prezis dilatari ale timpului si contractii ale spatiului, pentru a explica egalitatea timpilor cu care lumina strabate bratele perpendiculare, ale interferometrului rotit in plan orizontal. Rezultatul nul a demonstrat ca nu exista o curgere de fluid eteric ca suport al luminii, in plan orizontal, la suprafata pamantului. care sa modifice viteza luminii. In experimentul lui Grusenic, interferometrul de tip Michelson, este rotit in plan vertical. Si deplasarea franjelor de interferenta, in cursul rotatiei, ar dovedi, fara niciun dubiu, curgerea fluidului eteric inspre masa planetei. Aceasta ar fi o dovada experimentala a fluxului eteric de aspiratie al planetei si in general al substantei.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Iul 2022 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar ca rezultatul este tot nul.
Deplasarea franjelor sunt cel mai probabil de la flexari mecanice. Daca ar fi fost efectul a nu stiu ce fluid magic ce-l soarbe Pamantul, atunci trebuia sa se observe un dublu ciclu de miscare a franjelor la o rotatie a aparaturii. A rezultat un fel fir cu plumb cu laser fancy.

Experimente M-M si similare s-au facut gramada si in ultima vreme, cu aparaturi serioase, la precizii de 10^-17.
Acelasi rezultat nul.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Iul 2022 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Cred ca aceasta inertie a autoritatilor in domeniu, se datoreaza tocmai cercurilor relativiste, foarte conservatoare, care nu vor sa admita, cu niciun chip, existenta materiei primordiale, inponderala, inelastica, incompresibila si insesizabila.

Logic, exitenta, realitatea ar trebui sa fie constituita din ceea ce este sesizabil, sesizabil intr-un fel sau altul.
Sesizarea, observarea directa este considerata experiment, proba de necontestat, se repeta experimentul, in principiu rezultatul este acelasi, bit of cake.
Lucrurile stau cu totul altfel in momentul in care dorim sa facem o observatie, pe baza unui experiment desigur, cu un grad de precizie din ce in ce mai ridicat, adica sa intram in maruntaiele realitatii.
Logica spune ca experimentul, pentru a aduce noutati, trebuie sa fie diferit de cel specific observarii asa-zis directe.
Logica spune ca, pentru a nu influenta experimentul si implicit rezultatul, nu este permisa prezenta observatorului, ceea ce practic anuleaza accesul la observatie.
Nu de putine ori, doleantele noastre sunt in contradictie cu logica.
Inainte de a dezvolta un aparat material sau matematic trebuie mai intai sa verificam aspecte specifice ce tin de logica.
Absorbit sau nu, fluidul la care incercati sa va raportati reprezinta un cumul de observatii, informatii, detalii, adrese, finit evident.
Din motive logice, aceste adrese, detalii au un volum garantat, un volum pe care practic si evident logic nu il poate aspira nimeni.
Miscarea, deplasarea nu tine de aspirarea unui volum in detrimentul altui volum, la nivel micro miscarea are cu totul alte conotatii, conotatii sustinute de logica.
Faptul ca multe generatii au cochetat cu experimente practice privind miscarea la nivel elementar dovedeste ca nu s-a exploatat suficient resursele logicii.
La nivel micro sau macro, toate experimentele sunt in concordanta cu logica, sunt logica aplicata, sunt logica in carne si oase.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 14 Iul 2022 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Nobody
Din valorile prezentate intrun tabel, postat cu ceva timp in urma, chiar se vedea o repetare a deplasarii franjelor de interferenta, de doua ori la o rotatie completa, a interferometrului in plan vertical. Experimentul asemanator s-a efectuat si in secolul trecut. Dar rezultatele nu au fost luate in considerare, fiindca lumea trebuie sa fie dopata cu relativitate. Eu sunt convins ca mecanismul subtil al gravitatiei este explicat fara metafizica relativista, numai cu fluxul eteric de aspiratie al substantei. Flux care este dovedit si de experimentul Pound-Rebka. Numai ca in articolele cu experimentul, nu se da niciodata viteza membranei difozorului, la care prin efect Doppler se compenseaza deviatia de frecventa, suferita de fotonii gama in campul gravific terestru. Tot asa fiindca totul trebuie explicat doar prin relativitate.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Iul 2022 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Videou' lui Martin Grusenick [atentie la transcrierea numelui]: https://www.youtube.com/watch?v=7T0d7o8X2-E

Se vede ca la o rotatie verticala, frajele au doua alternante de miscare stnga-dreapta, doua treceri prin zero, adica exact un singur ciclu.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Iul 2022 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Cred totusi ca experimentul M-M il cunosti si stii ca rezultatul nul a fost explicat oficial de relativitate, care a prezis dilatari ale timpului si contractii ale spatiului, pentru a explica egalitatea timpilor cu care lumina strabate bratele perpendiculare, ale interferometrului rotit in plan orizontal.

Nu au stiut, nu au putut domnule Gheorghe sa explice, ignoranti sau poate nu, nu ii este oricaruia lesne sa inteleaga si mai ales sa poata explica de ce c + c = c, ei doar au postulat acest lucru, tinand cond doar de ratiunea practicii desigur.
Desi am explicat logic in repetate randuri acest lucru, in masura in care sunteti dispus, pot relua aceste explicatii.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2022 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaus la -Formula lui Fresnel-
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Eu am postat niste mesaje ca raspuns la postarea d-lui Erwin, care pretindea date experimentale concrete si matematica consistenta care sa sustina si sa valideze o teorie gravitationala. Si i-am indicat experimentul lui Grusenik, experiment care pare sa sustina ideea fluxului eteric de aspiratie al planetei. Dar dumnealui a intors-o zicand ca nu este in domeniul preocuparilor dumnealui. Si atunci i-am amintit de experimentul M-M si experimentul Pound-Rebka.Experimente care nu pot sa cred ca nu le cunoaste. Experimente care sunt explicate prin efecte relativiste, dar care pot fi si dovada fluxului eteric de aspiratie al planetei. Nu am avut de loc intentia sa deschid o discutie pe seama acestor experimente. Iar in ce priveste chestiunile de logica, eu vad ca logica mea nu se potriveste cu logica savantilor. Savantii tot sustin existenta undelor E-M, in vid, fara mediu de propagare, precum si miscarea fara suport material. Eu vad ca in vidul inelastic, inponderal si neinertial, nu poate exista vibratia punctelor materiale si nu poate functiona mecanismul undelor. Asa ca in vid este doar translatie, nicio vibratie. Si translatia apare ca interactie, ca efect al presiunii dinamice a spatiului fizic, materializat de oceanul eteric, asupra structurilor dinamice ale substantei.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Iul 2022 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Gheorghe,
Undele electomagnetice se perinda inductiv prin asa-zisul spatiu vid, spatiu care in principiu este fructul propagarii, atat a undelor elecromanetice aflate in discutie, vizibile direct, cat si a unor unde/particule ce nu sund vizibile direct.
Savantii, oricare ar fi ei, recunoscuti sau mai putin recunoscuti, cei cu inclinatii spre cunoastere, poarta si mai ales promoveaza, transmit ca pe un virus "stigmatul" unor dogme, adica a unor adevaruri imbracate in minciuna, usor cosmetizate.
Logica este ca picatura de apa, usor diferita de la individ la individ.
Ex:
Dumneavostra afirmati ca, gravitatia ar fi fenomenul de "ingurcitare" a spatiului de catre corpurile, structurile materiale.
Adevarat este fapul ca, structurile materiale se comporta ca si cand ar "infuleca" acest spatiu, un aparat matematic consistent ar fi oricand bine venit in sustinerea acestei afirmatii.
Ce te faci in acest caz cu structurile materiale imense, ce indepartandu-se etern accelerat una de alta, dau senzatia ca ejecteaza, la fel de etern, spatiu in jurul lor.
In principiu, atat logica dumneavoastra cat si a celorlalti are vulnerabilitati.
In principiu, adevarata stiinta presupune recunoasterea acestor vulnerabilitati, admiterea lor ca devaruri doar din perspectiva unor beneficii.
Este evident faptul ca modelele nostre nu inlocuiesc realitatea, dar ne ajuta, ne faciliteaza intelegerea, decodificarea sa.
Citat:
Asa ca in vid este doar translatie, nicio vibratie.

Translatia inseamna deplasare pusa in evidenta, dovedita. Punerea in evidenta este imposibila din punct de vedere teoretic si implicit practic in absenta abaterilor, impreciziei in determinare.
Logica spune: orice adevar necesita a fi dovedit.
Miscarea, propagarea oricare ar fi ea inseamna practica, practica ce necesita a fi dovedita tot prin practica.
Miscarea admisa ca fiind perfect filara sau perfect planara nu poate fi admisa ca proba, argument practic in favoarea existentei acesteia, ermetism, nu avem mesaje din partea acestei miscari, nu avem confirmare si implicit adevar.
In astfel de situatie, translatia este doar o aproximare a propagarii si implicit a oscilatiei.
Stationare sau nu, oscilatiile, vibratiile sunt vizibile in urma existentei unui alt plan posibil al observatiei, plan datorat unor vibratii transformate in unde, nestationare, ce conturaza practic o relatie fizica monotona, o particula pe care eu o numesc "foton", la singular, un fel de interferenta cu vecinatatea, o relatie fizica ce calatoreste inductiv, din aproape in aproape aparent incognito.
Orice reper considerat a fi corp material este cladit in interior pe existenta unor interactii interioare, unor interferente.
Spatiul asa-zis vid este rodul unor interferente, unor cuplaje, unor propagari.
Spatiul asa-zis gol este un mediu n dimensinal, un mediu cu multiple planuri, posibilitati de transmitere a informatiei, a mesajului.
Aceste planuri interfereaza intre ele, interferenta nevizibila la prima vedere, nevizibila atat cat sa nu deranjeze "vizibilitatea" unui alt tip de transmitere posibil al mesajuliui.
Ex: invizibilitatea directa a interferentelor ce dau nastere spatiului asa-zis vid permite observare asa-zis directa precum este interferenta prezentata in experimentele mentionate de dumneavoastra.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact