Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu APM 100mm 45 grade


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2022 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam azi cum s-ar vedea planetele mai bine: prin binoclu SD 100 cu oculare de 2.5mm la un grosisment de 220x, sau printr-o luneta SW120ED cu binoviewer?
Greu de facut calcule in cap pana nu se face un test concret. Very Happy

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2022 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

julliano a scris:
Ma gandeam azi cum s-ar vedea planetele mai bine..
Cu un newton/cass de apertura cat mai mare Smile
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Iun 2022 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

julliano a scris:
Ma gandeam azi cum s-ar vedea planetele mai bine: prin binoclu SD 100 cu oculare de 2.5mm la un grosisment de 220x, sau printr-o luneta SW120ED cu binoviewer?
Greu de facut calcule in cap pana nu se face un test concret. Very Happy

Eu cred ca vor fi foarte asemanatoare!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 17 Iun 2022 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ED ul are prioritate,apertura mai mare.
Cu binoclul se pot vedea mai luminoase,dar apertura/rezoluție mai mica.In plus binoclurile cred ca sunt mai potrivite la DSO,mai luminoase decât un telescop de apertura echivalenta.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2022 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema este complexa. Un binoclu de 100, va aduna lumina din doua aperturi de 100mm, iar creierul le va aduna. In plus, nu stiu in ce masura se poate considera apertura sintetica in cazul unui binoclu, asa cum se procedeaza in cazul telescoapelor VLT, dar cred ca acest aspect nu trebuie pierdut din vedere, macar ca posibilitate. Dar fiind SD, probabil ca maximul maririi clare nu va fi de 2x apertura in milimetrii, ci ceva mai mic. Si mai exista ceva ce e mai putin discutat in legatura cu binoclurile, in special cele mari. Unele firme pun prisme mai mici decat ar trebui, si de aici rezulta o luminozitate redusa fata de capacitatea lentilelor.

Pe de alta parte, o luneta ED de 120mm va avea o imagine mai clara decat un singur tub SD de 100mm, dar va fi afectata de limitarile proprii ale capului binocular. Eu am cumparat un cap binocular ca sa il folosesc pe un newton, dupa care l-am masurat, am facut calculele si mi-am dat seama ca un astfel de cap lucreaza la un raport F/D mai mare de 8. Tot ce e mai mic este limitat de constructia interna a acestui cap. Daca ar exista capete binoculare de 2'' poate ar fi altceva. Astfel, luminozitatea scade cu un raport mai mare de 1,4, cu cat raportul F/D al lunetei/telescopului este mai mica de 8. Asta este unul din motivele pentru care aceste capete binoculare se vand in kit cu acele corectoare, in fapt niste lentile barlow, care muta punctul focal, dar in acelasi timp care lungesc focala instrumentului, si maresc raportul F/D, astfel incat capul binocular sa nu obtureze conul de lumina..

De aceea, eu as merge pe binoclu. O alta varianta ar fi un maksutov mare cu un cap binocular.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2022 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 220x binoclul ar trebui sa fie aproximativ perfect colimat ca sa nu te ia durerea de cap. Probabil lucrul asta se aplica si la capul binocular dar aici lucrurile par a fi mai simple.
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2022 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tai luneta de 120 sa pui binoviewer sa intre in focus nativ fara barlow, si daca faci testul cu lanterna la unul dintre ocularele binoviewerului și iese pe la oiectiv tot diametru de 120mm, deci nu taie nimic apertura, eu zic ca e bine. Acum totul depinde de calitatea binoviewerului, sa aducă informația maxima. Pe de alta parte, eu am făcut test "pe direct" cu delite 18.2mm pus direct in diagonala m-am uitat la niste stele de magnitudine mare, sa fie la limita pt instrument, apoi am pus in modul binoviewer. Ma asteptam sa nu le mai vad, binoviewerul sa taie din lumina si sa pierd informație. De unde, ca cu bino parca acele stelute pe care abia le vedea in mod ciclopic, le vedem un pic mai ușor prin "defectele" date de binoviewer. La fel am făcut si la niste nebuloase, ciclopic versus "binoviewer cu limitari", si tot mai multe detalii vedeam cu 2 ochi. Deci pana la urma m-am intrebat unde este dezavantajul binoviewerului dacă la final vedem/percepem mai multa infornatie decat in mod ciclopic.
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2022 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este posibil ca eu sa fi gresit la calcule atunci cand am masurat capul binocular, desi ma indoiesc. Pe de alta parte, imaginea adunata cu ambii ochi este mult imbunatatita fata de cea cu unul singur. Cat priveste teste pe stea, eu nu am facut, ci doar m-am uitat la luna prin maksutov 150. Asa ca nu pot comenta despre luminozitatea la margine de camp. Iar acum am vandut capul binocular deoarece ochii mei nu mai sunt in forma de odinioara.
_________________
Dragos N
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2022 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, m-am exprimat eu gresit, nu m-am referit la amplasarea in marginea campului aparent, ci la limita potentei instrumentului, pt 100ed magnitudine limita ar fi in jur de 11,8, deci am luat niste stelute din zona asta de magnitudine cu care am facut testul (steaua fiind pus fix in centru) in mod ciclopic versus binoviewer si a castigat bino.
Deci o sa-mi dau tot eu un posibil raspuns, unde cred ca castiga clar modul ciclopic: la camp mare, cum este dat de acest ocular imens Explore Scientific 100° Series 3" 30mm: https://explorescientificusa.com/products/100-30mm

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2022 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi interesant de masurat campul vizual pe un camp stelar cu si fara binoviewer. Bine inteles, daca e pus pe un instrument cu un F/D mai mic de 8. Acum chiar imi pare rau ca nu am facut eu testul, sa vad daca se confirma calculele. Daca apare o ingustare sau o umbrire semnificativa la marginea campului vizual.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2022 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uau Shocked ... s-a scris mult de cand nu am mai poposit pe aici.

Citat:
Ce m-a uimit e ca varianta mai mica APM 70mm semi apo are mult mai putine aberatii cromatice decat ce am vazut in pozele de aici cu 100mm semi apo ...


Se pare ca variantele mici acromate (70 si 82mm) sunt ceva mai versatile in ce priveste domeniile de utilizare (observatii terestre, lunare si DS) decat cele mari (120 si 150mm) care cred ca fac o figura buna mai mult la DS unde castiga lumina din belsug si unde aberatiile cromatice nu sunt vizibile. In cazul celor mici cred ca poate fi aplicata vorba aia, "din toate cate putin" in timp ce pentru cele mari devine evidenta specializarea catre DS.
Varianta acromata de 100mm cred ca se afla undeva "intre ape" insa cu ajutorul unor filtre long pass ar putea sa devina la fel de versatila ca cele mici, totul e sa jonglezi cu maiestrie arta compromisului ...
Si mai zic ceva despre varianta asta de 100mm, pun pariu ca la DS binoclul acromat este la fel de bun ca cel ED.

In ce priveste intrebarea lui Iulian as fi la fel de curios sa aflu un raspuns avizat si cred ca el e printre putinii de aici care nu l-ar putea da. In ce ma priveste, pentru observatii planetare, eu nu as trece sub o pupila de 0,5mm. Toate incercarile de pana acum mi-au demonstrat ca nu castig in acest caz decat pierdere de lumina si imagini mai soft. Singurul domeniu pentru care as depasi pragul 2D ar fi la stele duble.

Dragos, cum ai calculat limitele capetelor binoculare? Tin minte ca am incercat si eu acum ceva timp insa mi-au dat alte valori decat cele spuse de tine, poate am gresit. Am cautat ieri hartiile pe care am facut aceste calcule dar nu le-am mai gasit. Poate reusim impreuna sa o scoatem la capat.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2022 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, nu mai stiu foarte exact, si nici hartia cu calcule nu o mai am, ca asta a fost intr-o perioada destul de turbulenta. Din cate imi amintesc, am facut calculul pentru ca voiam sa il pun pe un newton, fara sa folosesc corectoarele, si imi trebuia lungimea drumului optic. Si cu ocazia asta am observat ca diametrul de intrare e destul de mic, mai mic decat ma asteptam eu. Acum, e posibil ca diametrul asta sa fie diferit de la un fabricant la altul, si de aici sa fie ceva diferente. Lungimea drumului optic am masurat-o direct, punand capul binocular pe un refractor 90/900, cu tub taiat si focuser foarte lung, cum nu se mai fabrica acum, si masurand diferenta pe tubul focuserului, folosind acelasi ocular, si aceeasi tinta vizuala. Tin minte ca am facut semne cu un marker permanent pe tubul focuserului.

Acum nu exclud posibilitatea sa fie o eroare, dar mie imi trebuia un raport F/D de 5 sau mai mic, si din ce imi amintesc, mi-a iesit ceva peste 7, aproape 8. Cand am cumparat capul, eu am crezut ca drumul optic va fi undeva la 100mm, iar diametrul de intrare va fi de vreo 25mm sau un pic mai mare. dar nu era asa. Imi pare rau ca nu mai am hartia cu datele exacte, sa iti spun concret cat mi-a dat.

Asta a fost cu putin timp inaintea decesului mamei mele, si nu mai am habar unde am notat datele. Si chiar imi pare rau ca nu le mai am, ca sa pot spune exact.

_________________
Dragos N
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 19 Iun 2022 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi doresc un stativ cat mai compact pentru binoclul de 100mm, ar putea functiona cu cel din link? Ei zic ca poate sustine pana la 15 kg, si e din carbon :

https://www.mediamarkt.at/de/product/_benr...54376.html

Sau ar fi mai potrivit asta?

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...10-kg.html

Sper sa se poata traduce automat.
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2022 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am asa ceva: https://martcom.eu/en/prodotto/e-image-gh0...d-of-6-kg/

Tine luneta de 100ed cu binoviewer si 2 ocualre, dar am pus pe ea si binoclurile lui Tudor si Zoth si experienta a fost premium. La mine pe la 200x vibrează puțin daca focalizez, dar pt un binoclu scurt nu cred ca e problema. Miscarea e f fluida si placuta.

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 19 Iun 2022 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Al tau e ok, dar duce pana la 6 kg, binoclul cantareste un pic mai mult.


IMG_20220619_130809.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  956.9 kb
 Vizualizat:  de 2181 ori

IMG_20220619_130809.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact