Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_326671.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224475
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu APM 100mm 45 grade


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iul 2022 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista trei serii in ordinea performantei:
1. acromat denumita pt marketing SemiAPO
2. Seria ED APO
3. Seria SD APO

Markus, directorul APM a zis ca a luat decizia sa numeasca seria acromata "SemiAPO" pentru ca si alte firme si-au numit binoclurile acromate "semiAPO"..dar zice el ca cele APM au un cromatism mai bine corectat decat concurenta si a hotarat sa nu se lase mai prejos, si asa s-a hotatat sa foloseasca termenul confuz de marketing SemiAPO, contribuind si el la confuzia termenilor! Fie vorba intre noi nici seria SD nu sunt cu adevarat instrumente APO. APO este un nume de excelenta optica care are formule si indici ai calitatii foarte bine stabilite de Zeiss. Nu cred ca multi dintre noi au avut ocazia sa priveasca printr-un instrument cu adevarat APO

Indiferent de serie se pare ca, din experienta multora, reiese ca modelele 70mm sunt cel mai reusite.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iul 2022 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Exista trei serii in ordinea performantei:
Indiferent de serie se pare ca, din experienta multora, reiese ca modelele 70mm sunt cel mai reusite.


E vorba despre varianta acromata sau despre cea scumpa?

Mi-a dat prin cap si sa ma apuc sa strang bani pentru un sistem Matsumoto si doua triplete cu certificare Mr. Green
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iul 2022 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Indiferent din ce serie sunt, Acromata, ED sau SD modelele de 70 zice lumea ca sunt mai reusite din seriile lor.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1257




MesajTrimis: 14 Iul 2022 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rhemaxos a scris:
..... apocromat veritabil, construit cu doua lentile FPL 53, numit generic SD. Cel acromat este 2000 de euro si cel apocromat este 5000 de euro.


Uite ca au auzit discutia si l-au ieftinit. 4830 € Smile


https://www.teleskop-express.de/shop/produ...tiven.html

Culmea culmilor e ca daca alegi oferta cu valiza de transport inclusa il ofera cu.... 4738 €.

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...offer.html

Imi scapa mie ceva?!
Iar in cazul asta e exact invers ca la astroschop, TS il prezinta ca pe un SD dar in fotografie pe binoclu scrie... ED.


Ultima modificare efectuata cristib la 14 Iul 2022 22:20, modificat de 2 ori in total
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iul 2022 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iau doua la banii aia ! Very Happy
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2022 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat la Luna in seara asta.

Binoclul 20X80 ofera o imagine foarte buna. Acum, dupa atatea discutii pe tema asta, am fost atent si se pare ca vigneteaza pe margini dar nu mi se pare deranjant, pot sa ignor chestia asta.

Am comparat cu imaginea data de C90 si prefer binoclul fara discutii, cel putin la observatii lunare. Poate daca o sa il folosesc cu un ocular mai potrivit imi schimb parerea dar nu cred. Privitul cu doi ochi este ceva ce nu poate fi cuantificat. Desi vedeam Luna la maginificatie de 60, cumva eram pacalit ca o vad mai mare in binoclu la 20X. E greu de explicat senzatia pentru ca stiintific nu are nicio noima.

C90-ul nu vigneteaza deloc dar este de asteptat avand in vedere focala de 1250.

Parca m-as risca la un acromat cu prisme de 45. Daca aberatia cromatica este comparabila cu ce vad in binoclul meu, nu e nicio nenorocire.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Iul 2022 03:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiintific s-ar putea sa fie vorba de o stare avansata de Claustrofobie Monoculara, termen care l-am inventat pe loc. Razz
Rhemaxos a scris:
Am comparat cu imaginea data de C90 si prefer binoclul fara discutii, cel putin la observatii lunare. Poate daca o sa il folosesc cu un ocular mai potrivit imi schimb parerea dar nu cred. Privitul cu doi ochi este ceva ce nu poate fi cuantificat. Desi vedeam Luna la maginificatie de 60, cumva eram pacalit ca o vad mai mare in binoclu la 20X. E greu de explicat senzatia pentru ca stiintific nu are nicio noima.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1257




MesajTrimis: 15 Iul 2022 05:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna in aceasta seara prin binoclul de 100 mm. De mentionat ca vizual se vedea mult mai clar decat ce a iesit prin intermediul camerei.
Si Jupiter se vedea destul de bine cu 4 sateliti aliniati orizontal.



_DSC0059.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  431.22 kb
 Vizualizat:  de 1729 ori

_DSC0059.JPG



_DSC0061.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  575.61 kb
 Vizualizat:  de 1729 ori

_DSC0061.JPG



_DSC0065.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  901.91 kb
 Vizualizat:  de 1728 ori

_DSC0065.JPG


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Iul 2022 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi aduc aminte de o vreme in care chiar si cei de la SW vindeau refractoarele ED la preturi diferite in functie de calitatea slefuirii, pe care o indicau clar. Si nu pot sa nu o compar cu situatia actuala, in care se instaleaza aceasta confuzie a termenilor, iar de acest termen foarte important, ''scratch % dig'' nu mai vorbeste nimeni.

Nu stiu daca am scris corect numele termenului, ca au trecut multi ani de cand l-am intalnit ultima data..

_________________
Dragos N
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Iul 2022 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rhemaxos a scris:
M-am uitat la Luna in seara asta.

Binoclul 20X80 ofera o imagine foarte buna. Acum, dupa atatea discutii pe tema asta, am fost atent si se pare ca vigneteaza pe margini dar nu mi se pare deranjant, pot sa ignor chestia asta.

Am comparat cu imaginea data de C90 si prefer binoclul fara discutii, cel putin la observatii lunare. Poate daca o sa il folosesc cu un ocular mai potrivit imi schimb parerea dar nu cred. Privitul cu doi ochi este ceva ce nu poate fi cuantificat. Desi vedeam Luna la maginificatie de 60, cumva eram pacalit ca o vad mai mare in binoclu la 20X. E greu de explicat senzatia pentru ca stiintific nu are nicio noima.

C90-ul nu vigneteaza deloc dar este de asteptat avand in vedere focala de 1250.

Parca m-as risca la un acromat cu prisme de 45. Daca aberatia cromatica este comparabila cu ce vad in binoclul meu, nu e nicio nenorocire.


Vederea binoculara are doua mari avantaje:
1 Creierul nostru proceseaza cele doua imagini formand una singura mai luminoasa decat daca ne-am fi uitat printr-un singur tub (1.2x apertura)
2 Creierul nostru proceseaza cele doua imagini formand una singura dar cu iluzia unei magnificatii mai mari decat daca ne-am fi uitat printr-un singur tub (1.2x magnificatie sau poate chiar mai mult)

Este simplu de testat acest lucru: Nu trebuie decat sa inchidem un ochi din cand in cand in fata binoclului nostru ca sa vedem ce "magie" face creierului cand folosim toti ochii nostrii Very Happy

Iar in legatura cu aberatiile cromatice stai linistit ca la Luna, cu APM acromat 70mm chiar si cu puteri mari gen 67x, aberatiile cromatice se vad doar pe marginea Lunii si in cantitate acceptabila. Iar la puteri mai mici (20x) eu cred ca aberatiile cromatice vor fi mult mai bine gestionate decat in 20x80 tau, care banuiesc ca e unul gen Bresser 20x80. Am testat Bresser 20x80 si are ceva mai multe aberatii cromatice! Deci daca nu te-a deranjat 20x80 in mod sigur o sa iti placa APM

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2022 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Iar la puteri mai mici (20x) eu cred ca aberatiile cromatice vor fi mult mai bine gestionate decat in 20x80 tau, care banuiesc ca e unul gen Bresser 20x80.


Este seria Skymaster de la Celestron.

L-am luat sh acum ceva vreme, intr-o stare foarte buna si am dat pe el vreo 250 de lei, adica aproape nimic Smile
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1257




MesajTrimis: 15 Iul 2022 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
eh alta viata cu FK61 de china. culori mai putine dar nu deloc ca nu e chiar FPL53 ohara japan Very Happy


Scopul fotografiilor prostate mai sus a fost in principal sa demonstreze ca binoclul e totusi bine corectat si ca nu introduce paraziti colorati ( Smile) asa cum am lasat impresia la inceput, insa de data asta nu a mai zis nimeni nimic despre acest aspect.
Acum am folosit o axa optica total izolata de mediul exterior, ceea ce este mult mai corect sau chiar ideal, iar aberatia cromatica la 61 X este asa cum se vede, e tinuta bine in frau . Deci si sortul FK61 poate oferi imagini de incredere.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1257




MesajTrimis: 15 Iul 2022 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
.... asa cu poze din telefon focusate cu AF si tinut mai mult sau mai putin perpendicular se pot obtine imagini de la excelente la foarte nasoale.

M-am lamurit si eu aseara de acest lucru, e o diferenta mare intre rezultatul unei camere atasata etans la tubul binoclului si a unei camere ce apartine unui telefon mobil, telefon ce trebuie tinut in mana, mana ce cauta mereu sa centreze cat mai bine imaginea, dar nu prea ii reuseste pentru ca si corpul uman are propriile lui miscari..... si asa mai departe.
Cred ca l-am ponegrit degeaba pe APM 100 acromat, daca as fi avut de la inceput posibilitatea sa fac fotografiile ca acum, rezultatele ar fi fost mult mai bune.


Ultima modificare efectuata de catre cristib la 15 Iul 2022 13:52, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2022 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
..
Cred ca l-am ponegrit degeaba pe APM 100 acromat, daca as fi avut de la inceput posibilitatea sa fac fotografiile ca acum, rezultatele ar fi fost mult mai bune.
As tinde sa nu cred, ca daca acromatele rapide erau bune pentru astrofoto nu se mai chinuiau cu dublete, triplete etc cu sticle exotice si scumpe.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2022 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi fost interesant sa probezi acel acromat, inainte sa-l trimiti retur, cu doua filtre de la Baader. Nu pe astro-foto, evident ci strict pentru observatii.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact