Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk2_a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225178
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu APM 100mm 45 grade


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2022 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil iti trebuie un astfel de adaptor, doar ca o sa fie o problema cu punctul de focus, nu stiu ce cursa are focuserul din binoclu si pe unde e planul de focus fata de buza portocularului:
https://www.astroshop.ro/alte-adaptoare/ce...m_content=
La un DSLR iti trebuie aprox 45mm backfocus fata de flansa monturii.


cristib a scris:
Eu vroiam prin ocular deoarece puteam jongla cu factorul X prin schimbarea ocularului.
Barlow!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1298




MesajTrimis: 10 Iun 2022 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de tema oculare, pana la ce marire ar putea sa ofere o imagine de calitate un astfel de binoclu? Am primit dupa cum am mai spus oculare APM 18 mm 65° insa le voi schimba cu TS UWAN 13 mm, si o sa mai adaug si o pereche din acelasi tip de 7 mm care ofera un 78 X. In aceeasi serie de oculare mai este inca unul de 4 mm = 137 X, are rost sa-l iau sau factorul asta de marire e deja fantezie pura?


ts-uwan-4mm-okular-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  30.32 kb
 Vizualizat:  de 2636 ori

ts-uwan-4mm-okular-1000.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Iun 2022 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu puterea eu cred ca pe la 100x o sa fie ok. Al meu de 70mm face fata la 100x asa ca al tau de 100mm trebuie sigur sa fie si mai bun daca nu are probleme de colimare la puteri mari!
In legatura cu ocularele de camp larg pe binocluri:
Ocularele de camp aparent foarte mare nu sunt tocmai comode nici pentru vedere "ciclop" darmite 'bino". In vedere "ciclop" nu vezi tot FOVul deodata ci doar din mici miscari ale capului poti sa vezi campul vizual pana la margini. Dar la vederea binoculara nici macar acest lucru nu il mai poti face, pentru ca iesi din distanta interpupilara. Eu am un Explore Scintific 8.8mm de 82 grade foarte bun si il folosesc pe dobson doar "ciclop". Nu i-am luat pereche tocmai pentru motivul de mai sus. Doar daca te vei multumii sa vezi la binoclu doar o parte din FOV atunci sunt OK. Dar totusi platim campul mare ca sa il vedem nu sa fie ascuns!! Asa mai bine iti iei oculare de camp mai mic, dar foarte bine corectate de 58 grade, 60grade sau 65 grade cu care sa vezi comod tot FOVul pana la margini!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1298




MesajTrimis: 10 Iun 2022 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pot spune daca sunt bune sau nu pentru vederea binoculara pentru ca inca nu le-am probat. Insa producatorul sustine ca sunt potrivite si pentru asa ceva:

Cea mai recentă generație de oculare de 82° cu o perspectivă îmbunătățită și o claritate excelentă.

♦ Lungime focală de 4 mm pentru mărire maximă

♦ Câmp vizual de 82° - foarte ușor de văzut prin noul design

♦ Foarte potrivite pentru observarea binoculară, ocularele au doar o lățime de maxim 45 mm

♦ Ocularul din cauciuc moale poate fi pliat - ideal pentru persoanele care poartă ochelari

♦ Diametru de inserție de 1,25" cu filet de filtru, conic - nu este posibilă înclinarea

♦ Contrast deosebit de ridicat datorită lentilelor speciale și stratului multiplu pe toate suprafețele din sticlă-aer

♦ Delimitarea clară a câmpului vizual mare de 82°

♦ Contrast foarte mare, de asemenea pe Lună și planete, datorită deschiderilor optimizate și înnegririi interioare curate

Din mica mea experienta un compromis intr-o directie sau alta trebuie facut mereu, si asa cum mi-a spus consultantul de la firma producatoare, ceea ce e bun pentru ochii mei poate sa nu fie la fel de bun pentru o alta persoana, si invers. Asa ca el mi-a propus sa ma duc direct la ei, sa probez si sa iau ce mi se potriveste..
Insa eu nu cred ca degeaba a spus Erwin ca sunt ok!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1298




MesajTrimis: 10 Iun 2022 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a combina ocularele cu o camera DSLR am gasit acest model.
O sa il probez saptamana viitoare.

Ocularul cu unghi larg TS EXPANSE 8 mm are un câmp vizual de 70° și oferă un comportament de vizualizare foarte plăcut și o claritate foarte bună. Ocularul poate fi folosit foarte bine si pentru proiectarea ocularului. Ocularul este ideal pentru intervalul mediu de mărire.

♦ Lungimea focală 8mm

♦ Câmp vizual aparent de 70° - ideal pentru ochiul uman

♦ Claritate perfectă în întregul câmp vizual datorită celor 8 lentile în 5 grupuri

♦ Ideal și pentru telescoape de mare intensitate

♦ Distanta interpupilara placuta de 20 mm - foarte potrivita si pentru persoanele care poarta ochelari

♦ Comportament de vizualizare calm - fără efect „Kidney Bean” - câmpul imaginii rămâne clar vizibil

♦ Multi-coating foarte bun pentru o imagine strălucitoare, clară și cu contrast ridicat

♦ Poate fi folosit și pentru observarea binoculară (de la relief ocular de 56 mm)

♦ Conexiune flexibilă la telescop: filet exterior de 1,25", 2" și M48x0,75

♦ Ocularele Expanse sunt homofocale între ele. Puteți schimba ocularele fără a fi nevoie să reglați claritatea.



expanse_8mm-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  13.78 kb
 Vizualizat:  de 2591 ori

expanse_8mm-1000.jpg



expanse-dslr-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  19.78 kb
 Vizualizat:  de 2591 ori

expanse-dslr-1000.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Iun 2022 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TS UWA 4mm 82, si dupa cum vad chiar toata seria de focale, au eye relieful mic de 12mm. Chiar si fara ochelari trebuie neaparat probat ca sunt sanse mari sa nu se vada tot FOV. Eu nu vorbesc de calitatea optica ci doar de comoditatea de privit care are si un factor subiectiv al fiecaruia. Dar se cunoaste faptul, general acceptat, ca ocularele ce depasesc 80 de grade AFOVul sunt nemiloase cu pozitionarea ochiului indiferent de marca si pret. Pe bino vor fi si mai nemiloase. Cel de 70 de grade din ultima propunere a ta cred ca este mai usor de privit prin el, pentru ca are si eye relieful generos de 20mm. Dar oricum le vei proba si ne vei spune si noua cum ti s-au parut!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 10 Iun 2022 17:21, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Iun 2022 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru comoditate la privit binocular vă trebuie oculare la care lentila de ochi are concavitate accentuată , și nu neapărat diametru foarte mare . Susțin asta de pe urma experienței proprii cu tot felul de microscoape bino .

Aici Erwin are mare dreptate, multe oculare de microscoape stereo de firmă sunt date naibii chiar dacă nu au afov uriaș .

Problema e cum faci rost de ele Smile .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5552

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2022 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Pentru comoditate la privit binocular vă trebuie oculare la care lentila de ochi are concavitate accentuată , și nu neapărat diametru foarte mare .


Exact asa sunt ocularele de pe TZK 10x80 Smile
Le-am numit oculare prietenoase chiar daca au un camp aparent undeva la 70 grade. Sunt foarte comode, tot campul usor accesibil si nu au efect kidney bean. La margine, distorsiunile geometrice rezonabil de mici. Nu stiu de ce ai avea nevoie de un camp mai mare ...

https://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=206441#206441

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1298




MesajTrimis: 11 Iun 2022 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
.... trebuie oculare la care lentila de ochi are concavitate accentuată , și nu neapărat diametru foarte mare . .


Si care ar fi aceste oculare? 😊
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 11 Iun 2022 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Panoptice Twisted Evil Very Happy , eventual cu barlow , dacă focalele sunt prea mari .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1298




MesajTrimis: 11 Iun 2022 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos Catalin, foarte dragut din partea ta, dar vad ca doua oculare costa cat binoclul! 😊
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1298




MesajTrimis: 12 Iun 2022 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine e ,, producatorul " culorilor galben si albastru de pe marginea lunii, lentilele binoclului, ocularul sau luminile din jurul blocului?
Apareau in functie de pozitia din care faceam observatiile, nu erau tot timpul prezente.



IMG_20220611_231641.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  322.86 kb
 Vizualizat:  de 2455 ori

IMG_20220611_231641.jpg



IMG_20220611_231556.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  247.52 kb
 Vizualizat:  de 2455 ori

IMG_20220611_231556.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 12 Iun 2022 03:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La puteri mari ai de a face cu cromatismul rezidual al obiectivelor , dacă diametrul lor e unul "portabil" Dacă ai niște "tunuri" atașate la corpul sculei , vei sesiza fenomenul inclusiv la grosismente mici. Peste asta însă , în funcție de poziția la oculare , poți sa dai și peste un eventual cromatism transversal al ocularelor , dependent de schema lor optică .

Tot la puteri mari , corecția neutră a obiectivelor poate fi un pic stricată de supra corecția dată de sistemul prismatic .La grosisment mic , nu prea se simte asta .

Firmele care se respectă lasă intenționat o sub corecție pe sfericitate și o sub corecție longitudinală ceva mai accentuată pe roșu , la obiectivele de binoclu , tocmai pentru a face să dispară acel "fringe" .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9496

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2022 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, și obiectivul ED80 de la luneta terestră Celestron Regal prezintă fringe roșu la măriri mari, fiind subcorectat ca să compenseze sistemul de prisme. Nu am reușit să desfac corpul ca să extrag prismele (una e spartă) ca să pot măsura drumul optic prin ele, dar am făcut rost de o prismă aproape dublă față de cea montată în corp de 1.25". Chiar dacă e mai mică decât una de 2" este posibil să adauge destul de multă sticlă pentru a mai compensa fringe-ul. La măriri mici nu deranjează, efectul apare doar la măriri mari.

Ca să scapi de fringe la măriri mari, la observații planetare, trebuie să alături 2 reflectoare. Însă apar alte probleme. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Iun 2022 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa se vede vizual Luna colorata la margini cu ocularele standard de 18mm ce vin cu binoclu ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact