Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225251
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu APM 100mm 45 grade


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 05 Iun 2022 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:

Cred ca la ocularele pt binoclu nu conteaza numai calitatea, ci si daca sunt potrivite pt. binoclu.


...asta e deja clar, multe modele nu ajung in focus de exemplu!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Iun 2022 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu cautand un ocular de 6mm am citit tot felul de reviewuri si am ajuns la concluzia achizitionarii unei perechi de Vixen SLV. Zoth le are pe cele de 12mm si este foarte multumit de ele! Eu am citit ca cele de 6mm sunt asemanatoare la claritate cu ortoscopicele de la Baader insa cu un eyerelief mult mai comod (20mm reali). Aceste SLV de 6mm mai spunea cineva ca au dat detalii la planete chiar mai evidente decat Ethos-urile de 6mm. Daca este adevarat inseamna ca sunt extrem de bune. Singura slabiciune este campul aparent de doar 50 de grade, dar usurinta de privit si calitatea optica compenseaza din plin. Eu mi-am comandat deja si sper sa fie ok! Daca ai putina rabdare, in cateva zile iti voi spune parerea mea despre ele. In Seria SLV este si de 5mm si de 10mm cum vrei tu.
Daca vrei insa o a doua varianta super ieftina, cred similara in specificati cu APM UFF 10mm, eu zic ca Planetary de la Skywatcher 9mm si 5mm nu prea au rivali calitate/pret. Au un camp de 58 grade si un eyerelief de 16mm comod cu claritate pana pe margini, dar pe centru cred ca sunt sub ortoscopicele Fujiama. Am comparat Planetary de 4mm cu Fujiama de 4mm si japonezele au contrastul si claritatea mai bune (iar Fujiama, conform altor pareri, cred ca sunt relativ similare la claritatea pe centru cu Baader BCO si Vixen SLV)

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 05 Iun 2022 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tudor, chiar sunt curios cum o sa se comporte Vixen-urile pe APM-ul de 70mm.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2022 07:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi, eu am avut o serie Hyperion de 5, 8, 13, 24mm luate de pe forum. Le-am dat rând pe rând începând cu cel de 5mm prin care nu vedeam nimic, era prea întunecos și îmi vedeam gunoaiele din ochi prin el. Ar fi mers la apertură mare dar cassegrain-ul de 200 are focala de 3m și nu l-am putut folosi niciodată la acea mărire imensă.

Principalul lor defect este efectul de întunecare dacă nu te afli exact pe centrul optic, numit și "kidney bean" care la un binoclu mi se pare prea deranjant, va fi greu să reglezi distanța perfectă de privit și nu vei avea libertate să explorezi câmpul de 68 grade. Corecțiile pentru focale scurte nu este grozavă, lucrează bine doar de la F/7-F/8 în sus.

Din câte țin minte, Adrian B (Lentilozaur) a testat pe un APM acum câțiva ani multe serii de oculare de telescop, unele dintre ele le-a dat despărțite, așa că am luat și eu de la el Nagler type 6 și un Radian de 5mm. A rămas la perechi de oculare pentru microscoapele stereo Zeiss și alte branduri renumite. Nu vei găsi calitatea respectivă la ocularele obișnuite pentru telescoape. Doar că trebuie un strungar meseriaș să îți facă adaptoare, de obicei ele vin pe filete speciale.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 06 Iun 2022 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tavi! Ar mai fi varianta tot de la APM a ocularelor din seria XWA. De exemplu APM XWA Okular 5mm 110° 1¼" sau cel de 7mm 100°. Insa costa dublu fata de Hyperion.


apm-lue-hdc5-lunt-uwa-okular-5mm-110grad-2z-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  18.58 kb
 Vizualizat:  de 3991 ori

apm-lue-hdc5-lunt-uwa-okular-5mm-110grad-2z-1000.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Iun 2022 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am și eu o mică intrebare ,
ocularele de focală mică , din cele cu lentilă divergentă la intrare , nu afectează prea tare privitul în lateral ? Las la o parte efectul de fasolă , mă refer la dispariția câmpului , pur și simplu .
Observ că unele oculare din astea sunt foarte lungi , asta însemnând probabil o distanță mare între lentila smyth și field stop+ restul sticloanțelor .
La holbatul cu un singur ochi probabil e mai puțin deranjant . Dar la bino cu afov mare , îmi pare că privitul în lateral are de suferit .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Iun 2022 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, cred ca o sa fie o problema cu cuprinderea intregului FOV de 110°. In specificatii apare un eyrelief de 15mm ce este cam la limita pentru un astfel de FOV mare, pentru ca ramane de vazut daca sunt reali 15mm. Eu cu Explore Scientific de 82° 8.8mm cu eyerelief de 15.6mm in specificatii nu pot vedea tot FOV-ul si banuiesc ca este mult mai mic de 15.6mm. Cred ca vad cam 70° din 82°. Dar eu port si ochelari lucru ce complica si mai mult situatia!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2022 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit împrumut un ocular din ăsta APM de 5mm. Nu sunt deloc încântat de cum se vede, în special pe marginea câmpului. Este mare și greu. L-am testat și pe luneta ED80 care este scurtă și nu m-a dat pe spate.

Nu cred că ajută la nimic să ai un câmp peste 68-70 grade la ocularele din seria SWA și cel mult 82 grade la seria UWA. Eu am o pereche ES de 16mm, dar încă nu am reușit să le pun pe TZK, încă nu am adaptoare pentru 1.25".

Dacă găsești TS UWA de 7mm sunt foarte bune. Eu l-am dat și am luat Nagler type 6 în loc, pentru că mai am din serie și nu era parfocal, dar nu era mai prejos.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 06 Iun 2022 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc din nou Tavi! Am gasit ocularele de la TS chiar acolo de unde am luat binoclul. Cred ca au tot ce produce TS. Dar am gasit ca pe langa cele UWA a aparut si o Serie UWAN, despre care spun ei ca ar fi o inbunatatire a seriei UWA :

Cea mai recentă generație de oculare de 82° cu o perspectivă îmbunătățită și o claritate excelentă.

♦ Lungime focală de 7 mm pentru mărire mare

♦ Câmp vizual de 82° - foarte ușor de văzut prin noul design

♦ Foarte potrivite pentru observarea binoculară, ocularele au doar o lățime de maxim 45 mm

♦ Ocularul din cauciuc moale poate fi pliat - ideal pentru persoanele care poartă ochelari

♦ Diametru de inserție de 1,25" cu filet de filtru, conic - nu este posibilă înclinarea

♦ Contrast deosebit de ridicat datorită lentilelor speciale și stratului multiplu pe toate suprafețele din sticlă-aer

♦ Delimitarea clară a câmpului vizual mare de 82°

♦ Contrast foarte ridicat, de asemenea pe Lună și planete, datorită deschiderilor optimizate și înnegririi interioare curate


Totusi nu stiu unde ar putea fi inbunatatirile (in afara de vizual, unde acum nu am access pentru a stabili daca e o inbunatatire sau nu) deoarece la caractetiticile fizice seria UWA sta mai bine :

Ocularul TS rezistent la apă cu unghi ultra larg permite observații finale prin telescop, este un ocular planetar și un ocular pentru cer adânc.

♦ Lungimea focală 7mm

♦ Câmp vizual aparent de 82° cu o bună perspectivă

♦ Impermeabil și plin cu azot - împotriva umezelii și pentru o durată de viață deosebit de lungă

♦ Carcasă din aluminiu anodizat de înaltă calitate, cu blindaj din cauciuc

♦ Perspectivă plăcută prin ochiul mare de cauciuc

♦ Lentila pentru ochi mare, cu diametrul de 22 mm

♦ Filet foto suplimentar M36x0,75 pentru conexiunile camerei

♦ Filetul filtrului pentru filtrul de 1,25" este disponibil

♦ Contrast ridicat datorita stratului multiplu pe toate suprafetele sticla-aer



ts-uwan-7mm-okular-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  29.53 kb
 Vizualizat:  de 3939 ori

ts-uwan-7mm-okular-1000.jpg



tsuwa7-uwa-eyepiece-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  29.81 kb
 Vizualizat:  de 3933 ori

tsuwa7-uwa-eyepiece-1000.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2022 06:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UWAN-ul l-am avut eu. Am scris UWA ca tip generic, clone de Nagler type 6. Nu am avut UWA ca să pot compara. Există și sub brandul Lacerta aparent aceleași oculare, dar din ce-a zis Silviu nu sunt la fel cu TS. Cel de 4mm din serie nu este reușit. Mai există unul de 16mm care ar putea fi potrivit pentru binoclu la măriri mici. Pe de altă parte, ocularele din seria Lacerta Magellan le-am testat și sunt excelente, practic cele mai bune oculare la preț mic, doar că sunt destinate instrumentelor mai lungi.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 07 Iun 2022 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si as face oare ceva gresit daca-l iau pe cel UWA? Nu mi-i de umplutura de azot cat de filetul ce poate conecta ocularul direct cu o camera foto. UWAN-ul nu are, sau nu e trecut in specificatii. Dar daca UWAN e dpdv vizual peste UWA atunci discutia e deja incheiata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2022 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am avut UWA-ul ca să pot compara, dar cum spuneam mai sus, l-am testat în paralel cu Nagler type 6 și nu se simte nicio diferență, decât că este mai ușor ca greutate și trebuie să refocalizezi.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 07 Iun 2022 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E ademenitor avand in vedere diferenta de pret intre TS si Nagler! 😊

Totusi in cazul in care se poate conecta camera foto la ocular parca as inclina spre un astfel de model.
Asta ar fi o parte din prezentarea ocularului TS UWA 10 mm, tradusa cu Google Translate dar cred ca se intelege :

'' O caracteristică specială - ochiul poate fi deșurubat

Dacă deșurubați ocularul, veți obține un filet exterior M36x0,75 pe ocular. Acest lucru vă permite să înșurubați camera la ocular și să utilizați ocularul ca un convertor extrem pentru fotografie."

Adica merge sa facem fotografiii prin binoclu infiletand ocularul direct la un DSLR cum e in fotografia de mai jos?



Screenshot_20220607_133035.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  131.43 kb
 Vizualizat:  de 3850 ori

Screenshot_20220607_133035.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10667



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2022 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar dece nu montezi camera cu senzorul direct in focar?
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 07 Iun 2022 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca habar nu am avut ca se poate si asa, nimeni nu mi-a zis pana acum asta! 😊
Multumesc Valy!
Banuiesc ca trebuie un adaptor. Si mai banuiesc ca factorul de marire o sa fie cel al camerei. Eu vroiam prin ocular deoarece puteam jongla cu factorul X prin schimbarea ocularului.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact