Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

APM 70mm 45grade Semi APO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Iul 2022 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate Morpheus nu este al meu. Eu am perechea APM 18mm de 65 grade.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Iul 2022 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fujiyama 25mm
Ce oculare!!! Designul este simplu si auster, fara brizbrizuri de marketing. Sunt metalice si mai grele decat m-am asteptat. Aceasta densitate simtita in mana tradeaza o executie de calitate si o mecanica excelenta. De altfel toata seria de la 4mm la 25mm este asa. Coatingul este superb de culoarea tabacului cu mici reflexii verzi/azurii. Este cumva singurul accent ce ii da viata acestor oculare. As sta o zi intreaga doar sa ma uit la aceste oculare. Dar cel mai important este ca, aceasta mare placerea se continua si atunci cand ma uit prin aceste oculare. N-am mai vazut o asemenea claritate si luminozitate la un loc. Campul este mic de doar 42 grade. Pentru cei obisnuiti sa traiasca in puful campurilor vizuale mari, aceasta este o adevarata tortura. Dar daca totusi iti faci curaj si privesti prin aceste oculare, contrastul, luminozitatea si fantastica transparenta de cuceresc imediat. In ocularele Fujiyama Ortho HD 25mm imersivitatea este inlocuita cu claritatea absoluta!!!!
Deabea astept sa vad cat de taioase se vor vedea stelele. Experienta vizuala si tactila cu aceste oculare este unica. Distanta de privit este de 22mm necesitand putina imprietenire cu ocularele, pentru ca trebuie sa privesti fara contact.
Au foarte multe in comun ca experienta vizuala cu Plossl TeleVue 32mm. Amandoua perechile au aceeasi stralucire a detaliilor si aceeasi senzatie de lumina. Imaginea prin TV Plossl este mai imersiva, insa Fujiyama vine cu un plus de claritate in imagine.

Fujiyama 6mm
La fel ca la surorile mai mari de 25mm aceste oculare impresioneaza prin claritatea optica si mecanica excelenta. Dar trebuie spus ca aceste oculare orthoscopice de 6mm ne introduc intr-o zona de nisa, fiind foarte specializate si foarte greu de folosit datorita eye reliefului de doar 5mm. Cu toate aceste impedimente, fiind cucerit de aceasta serie orthoscopica, am facut rost si de o pereche de 6mm pentru a o incerca pe bino. La puterea 67x sunt ocularele mele etalon de rezolutie si contrast. Comparate cu Vixen SLV 6mm, Fujiyama au un contrast un pic mai mare al imaginii, dar SLVurile castiga de departe la comoditate. Totusi, datorita faptului ca pe binoclul meu perechea Fujiyama 6mm imi da o pupila de iesire de 1mm, o pot folosii mult mai comod si fara ochelari, astigmatimsul meu disparand in zona de centru a ochiului la aceasta pupila de iesire!

Observatii solare
Cu "Fregata" am privit Soarele cu filtre solare pe obiective, folosind perechea Fujiyama 25mm si 6mm. Perechea 25mm mi-a aratat o imagine de o frumusete izbitoare chiar daca magnificatia era doar 16x. Iar cu 6mm steaua noastra ocupa 90% din FOV si incepeau sa se vada detaliile mai bine. Poza a fost facuta cu telefonul mobil prin ocularul Fujiyama 6mm, insa experienta la oculare a fost la alt nivel

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=216004#216004



1 Fujiama.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  724.03 kb
 Vizualizat:  de 2839 ori

1 Fujiama.jpg



2 Fujiyama.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  964.3 kb
 Vizualizat:  de 2832 ori

2 Fujiyama.jpg



3 Fujiyama.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.06 MB
 Vizualizat:  de 2832 ori

3 Fujiyama.jpg



4 Fujiyama.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  977.19 kb
 Vizualizat:  de 2832 ori

4 Fujiyama.jpg



5 Fujiyama.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1007.43 kb
 Vizualizat:  de 2832 ori

5 Fujiyama.jpg



Soare FUJI 6mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  963 kb
 Vizualizat:  de 2832 ori

Soare FUJI 6mm.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Iul 2022 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

parca ai si un APM 70mm ED fara 45 cotit de ala normal . ai gasit diferenta de performanta intre ED si semiapo ?? cum vezi Jupiter cu sateliti , Saturn comparatie intre cele doua de 70mm
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Iul 2022 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Comana am comparat binoclul APM ED 16x70 cu Omegon acromat 70mm 45 grade pe cazuri concrete de obiecte DSO. Am scris atunci despre experienta observarii obiectelor DSO cu Omegon 70mm oculare cotite 45grade (Sobolanul) care practic este acelasi binoclu cu APM 70mm oculare cotite 45grade (Fregata).
Aici este linkul cu comparatia dintre binocluri: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...p;start=30
Experienta din acea noapte m-a facut sa imi cumpar APM 70mm cotit la 45grade

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Aug 2022 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Artistul" si Tehnicienii"

"Artistul"
Baader Morpheus 17.5mm va fi ocularul meu de cautare, facand din Fregata un adevarat RFT. Asta datorita magnificatiei de 23x indeajuns de patrunzatoare combinata cu un camp vizual de aproximativ 3.3grade si cu o "fereastra" enorma de 76 grade.  Chiar imi lipsea un ocular imersiv pentru "Fregata". Experimentarea campului extins al lui Morpheus da dependenta. Acest ocular cu caracter puternic, pe langa imersivitate mai are si urmatoarele calitati:
Claritate si transparenta a imaginii pe centru uimitoare.
Redatea culorilor naturala cu transmisie a luminii foarte buna.
Comoditate foarte buna in ciuda campului enorm. Lentilele dinspre ochi sunt spectaculos de mari (vezi poze)
Punctele slabe:
marginile sunt usor/moderat soft in ultimele 15 procente din FOV, dar nu exagerat.
Folosit terestru se observa o distorsiune tip clepsidra pe margini.

Il voi folosii pt plimbari prin campuri stelare, el fiind "artistul" care imi lipsea din setul prea tehnicizat de oculare.

"Tehnicienii"
Acest "artist" este sustinut de o echipa de patru  "tehnicieni", fiecare specializat sa intervina in anumite situatii. Acestia nu mai au imersivitate data de AFOVul mare al "artistului", dar au in schimb o optica ireprosabila la toate capitolele. Numitorii comuni ai acestor oculare sunt: Transmisia luminii mare, contrastul ridicat, rezolutia mare si claritatea pe tot campul vizual.


TeleVue Plossl 32mm-12.5×- specialitatea lui va fi vanarea nebuloasele intinse in conditii de cer negru. Campul larg de 4 grade cu pupila de iesire mare de 5.6mm si transmisia de lumina foarte buna fac ca aceasta pereche sa exceleze la obiectele DSO foarte palide si intinse (Veil, America de Nord)


Fujiyama 25mm- 16×-specialitatea lui va fi mai mult terestra datorita ortoscopicitatii sale. Insa contrastul si rezolutia suprareala fac ca aceasta pereche sa fie preferata mea si la observarea Lunii sau a Soarelui, atunci cand vreau sa le vad in intregime. Acest ocular face din Luna o adevarata bijuterie filigranata ca de argint! Una din cele mai frumoase imagini cu Luna.

TeleVue Delite 11mm- 36×- specialitatea lui este sa-mi arate putin mai in profunzime obiectele DSO. Are transmisia luminii foarte mare cu o definitie fantastica pana la marginea fovului de 62grade. Cu el ating grosismentul rezolvant al instrumentului, astfel oferindu-mi siguranta din punct de vedere al rezolutiei.

Fujiyama 6mm- 67×- specialitatea lui este sa imi dezvaluie mai multe structuri ale obiectelor mai luminoase, cum ar fi planetele si Luna, dar si unele roiuri globulare sau nebuloase. Are campul mic insa cu un extraordinar contrast si rezolutie. 


Daca ar fi sa aleg sa folosesc pentru astronomie doar doua perechi de oculare din acestea cinci, Morpheus si Delite vor fi acelea!



oculare 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  934.86 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

oculare 1.jpg



oculare 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  950.62 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

oculare 2.jpg



oculare3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  991.59 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

oculare3.jpg



oculare si accesorii.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  983.09 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

oculare si accesorii.jpg



morpheus 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  941.43 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

morpheus 1.jpg



morpheus 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  933.89 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

morpheus 2.jpg



fregata cu artistul.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  982.08 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

fregata cu artistul.jpg



fregata cu tehnicienii.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  991.36 kb
 Vizualizat:  de 2672 ori

fregata cu tehnicienii.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2022 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginile sunt foarte frumoase, cred/sper, pe masura bucuriei cu care utilizezi ocularele si binoclul Shocked
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2022 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte colorata si interesanta collectie de oculare Very Happy
Sa le folosesti sanatos!

As fi curios de reactia lui Catalin ... daca mie, la doua perechi de oculare mi-a spus ca-mi trebuie o galetica sa le transport, cu siguranta tie iti trebuie o basculanta Laughing Laughing

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2657

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Aug 2022 06:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o idee , de ce nu vă confecționați câte o "cartușieră " pentru treaba asta ? Le purtați la brâu alături de niscai mostre de "macheală" , din alea de se găsesc prin frigiderele apartamentelor de hotel Smile .

Așa împușcați doi iepuri , numai să nu turnați alcool în binocluri ! Cred că șobolanii nu țin la băutură .
Baftă mare și la cât mai multe oculare !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Aug 2022 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy ,zoth, catalin, multumesc!

Am avut de optat intre varianta cu oculare din aceeasi serie si marca sau varianta cu oculare pestrite din serii si marci diferite. Am ales ultima varianta pentru a avea o varietate mai mare. A rezultat configuratia de 5 perechi de oculare de mai sus.
Eu ma opresc aici cu achizitia si probarea de oculare, ca am ajuns , zic eu, la configuratia ideala pentru mine. Aceste 5 perechi imi acopera intreg spectrul de aplicatii pe acest binoclu.
De fapt pentru simplificare as mai putea reduce configuratia chiar la trei perechi: TV Plossl 32mm, Baader Morpheus 17.5mm, TV Delite 11mm.
Sau daca vreau simplificare maxima pot opta pentru o varianta super minimalista cu doar doua oculare extrem de portabile si mici: Fujiyama 25mm si Fujiyama 6mm
Dar in realitate vor sta toate cinci perechile nedespartite, in aceeasi galeata 😁 gentuta

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1263




MesajTrimis: 16 Aug 2022 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit si eu azi un exemplar, nu am ce sa adaug in plus despre acest model, subiectul a fost deja detaliat cat se poate de bine. Doar o constatare personala, in comparatie cu cel de 100mm asta e mic si usor ca o pana. Pot sa-l iau linistit cu mine si la 2000 m altitudine unde am fost ieri. Am gasit si un petic de zapada!
Probabil la o asa altitudine va suplini si plusul de apertura a celui de 100mm.



IMG_20220816_112632_resized_20220816_122937801.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  181.02 kb
 Vizualizat:  de 2493 ori

IMG_20220816_112632_resized_20220816_122937801.jpg



IMG_20220815_152427_resized_20220816_122938056.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  340.75 kb
 Vizualizat:  de 2493 ori

IMG_20220815_152427_resized_20220816_122938056.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2022 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l folosesti sanatos Cristi Very Happy
Vad ca ai luat varianta SD Apo, tre sa fie grozav!
Ne-ar prinde bine o poza cu el langa bestia de 100mm in caz ca-l mai ai, ca sa ne dam seama de diferente. In poze separate toate par cam la fel...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Aug 2022 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l folosesti bucuros! Varianta SD e cea mai buna!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1263




MesajTrimis: 16 Aug 2022 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc frumos la amandoi! Pe cel de 100 nu-l mai am, nu avea sens sa le tin pe amandoua. Poate reusesc in seara asta sa-l scot un pic. Sunt curios ce poate sticla FCD 100 facuta de japonezi(cel putin asa am gasit pe internet). Insa asteptari prea mari nu vreau sa-mi fac pentru ca intre timp am probat la Luna si un Kowa Highlander iar peste tot pe la margini se gasea steagul Ucrainei. Daca la un instrument ca acesta, fabricat 100% in Japonia, care are un pret pe masura si mult laudatele obiective din sticla fluorit, albastrul si galbenul sunt la ele acasa, la ce sa ma astept de la chinezi!? Vom vedea!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Aug 2022 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

critib

Nu am nici o indoiala ca la 2000 de metri, apertura de 70mm iti va arata imagini mai strasnice decat dobul meu de 250mm din pusta aradeana.
Sa folosesti sanatos (si la altitudini cat mai mari) noul tau binoclu.
Si nu fii egoist, povesteste-ne si noua cele vazute cu el pe unde vei umbla ...

In privinta dotarii cu oculare, ce vei face ?

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1263




MesajTrimis: 17 Aug 2022 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Sa folosesti sanatos....

In privinta dotarii cu oculare, ce vei face ?

Cer senin, Mircea


Multumesc frumos Mircea! Parca mi-ati citit gandurile! 😊
Chiar nu stiu ce voi face in privinta ocularelor, initial am crezut ca o sa ma ajute forumul sa iau o decizie, insa pana acum cei doi ,, grei" ce mai au astfel de binocluri, Tudor si Silviu, au starnit doua curente total antagoniste.
Pe de o parte Tudor navigheaza cu Fregata in amonte si aduna cati mai multi colacei de salvare care sa-l mentina pe linia de plutire si la cota 100x sau mai mult iar pe de alta parte Silviu s-a apucat sa vanda toate castronasele din care Sobolanul isi bea apa luminoasa cea de toate zilele /noptile si i-a lasat doar doua degetare mici pentru a se adapa . 😊
Nu stiu ce sa fac, probabil o sa decida piata, am avut o experienta buna cu Baader Morpheus si o sa se decida intre 9mm= 44x, 6.5mm=61x si 4,5mm= 88x. Vreau doar o pereche din cele trei modele enumerate, insa trebuie sa fie perechea ce ofera inca cea mai buna calitate a imaginii la cel mai mare x posibil. Trebuie vazut unde e limita acestui compromis.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact