Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_final_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

APM 70mm 45grade Semi APO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iun 2022 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth are dreptate, rilla aceasta imi este familiara de la observatiile cu newtonianul de 125mm F/7 cu oglinda Beches.

Dar, asa cum am mai spus-o si altadata, eu sunt sigur ca Stanescu nu face asemenea comentarii ca sa taie entuziasmul cuiva. Parerea lui este ca nu se fac observatii suficiente de catre astronomii amatori iar el crede ca una dintre cauzele principale este dotarea necorespunzatoare, cu telescoape mici si slabe calitativ.
Sunt de acord cu el, fiind si eu de parere ca amatorii romani fac prea putine observatii.
Opinia mea este ca amatorii romani nu fac observatii multe ... deoarece nu fac observatii multe.
(Respect maxim pentru cei care fac exceptie !)
Nu de putine ori i-am sfatuit pe amatorii doritori de instrumente de calitate excelenta sa duca oglinzile lor comerciale la corectat, la Stanescu. Indiferent ca el se certa cu mine sau nu. Am salvata corespondenta si pot sa dovedesc daca e nevoie.
Deci cine doreste (si isi permite) are posibilitatea sa isi perfectioneze instrumentele.

Revenind la topic, desigur un instrument mai mare si cel putin la fel de bun, va arata mai multe detalii.
Punctul meu de vedere este ca orice instrument poate da rezultate daca este folosit, cu cat este mai bun si va fi mai des folosit, cu atat va da rezultate observationale mai bune.
Eu am inceput Lista Herschel 400 cu luneta zoth de 90x600mm, din Arad iar acum sunt undeva pe la jumatatea acesteia.
Atasez capturi de ecran din carte se vede ca am inceput observarea Lantului Markarian (de exemplu) cu luneta 90x600mm. Maririle folosite au fost 20x/ LV 30mm + 48x/ University 12.5mm ortho+ 67x/ Revelation Plossl 9mm.
Pe cerul negru la care merge adesea Tudor, 67x va fi ''excelent de excelent'' pe binoclul Omegon 70mm, pentru multe DSO.
Pupila de iesire este de aprox. 1mm.
Pentru apertura de 70mm aceasta este echivalentul mariririi de 190x din cazul dobului meu de 200mm.
DSO fara numar !

Mircea



Screenshot obs. 2022-06-05 060927.png
 Descriere:
 Marime fisier:  260.04 kb
 Vizualizat:  de 5088 ori

Screenshot obs. 2022-06-05 060927.png



Screenshot 2022-06-05 064829.png
 Descriere:
 Marime fisier:  462.26 kb
 Vizualizat:  de 5088 ori

Screenshot 2022-06-05 064829.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Iun 2022 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ghicitoare:
Sunt amandoua binocluri "cotite" la 45*, sunt amandoua identice optic si mecanic, doar ca unul e "Sobolan" iar altu-i "Fregata" Very Happy

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iun 2022 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze !
Ma duc sa-mi fac ''astropuku'' de rusine ... Embarassed Embarassed Embarassed

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Iun 2022 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu "astropuku" ( Laughing ) ! Pedeapsa este sa nu mai privesti doua nopti prin "Ratusca cea urata" sau prin "Toleascop" si suntem chit Cool
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Iun 2022 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai jos voi impartasii cu voi niste pareri initiale legate de perechile de oculare testate pe binoclul APM 70mm Semi APO. Pentru ca nu am apucat sa le testez foarte mult, si in multe situatii, aceste pareri au un grad de subiectivitate ridicat, parerile mele personale fiind inca in formare.
Perechi de oculare testate:
TeleVue 32mm Plossl 50*. (12.5x, FOV 4*)- (imprumutat de la Valy)
SkyWatcher Planetary 25mm UWA 58*-(16x, FOV 3.6*) clona TMB
APM UFF 18mm 65* -22x, FOV 2.95*
Vixen SLV 10mm 50*- (40x, FOV 1,24*)
SkyWatcher Planetary 9mm UWA 58*- (44x, FOV 1.3*) clona TMB
Vixen SLV 6mm 50*- (67x, FOV 0.75*)
Omegon Cronus 4mm WA 60* -(100x, FOV 0.6*)- clona TMB (imprumutate de la Iulian)

Pentru inceput am cautat doua perechi de oculare cu magnificatii 40x si 70x care sa-mi dea claritatea orthoscopicelor, dar care in acelasi timp sa detina si un camp mai mare decat acestea si un eye relief confortabil. Astfel mi-a atras atentia seria SLV de la Vixen propusa de Zoth (el are 12mm). Aceasta serie s-a dovedit ca indeplineste amandoua aceste conditiile.
Am comparat ocularul Vixen SLV 6mm cu ortoscopicul Fujiyama de 6mm, care este cel mai sharp si contrastant ocular al meu. Impreuna cu cel de 4mm sunt oculare etalon pentru mine la rezolutie si contrast (de altfel ca toata seria ortoscopica Fujiyama Kokusai Kohki). Astfel rezolutia in SLV si Ortho este foarte asemanatoare insa ortoscopicul are un avantaj de contrast, lucru observat si in faptul ca fac mai rapid reglajul de focus cu el. Ortoscopicul ramane ortoscopic, nu-i poate lua nimeni coroana cand vine vorba de claritate! Dar SLV-ul nu e cu mult mai prejos, rezolvand aceleasi detalii ca ortoscopicul! Seria SLV exceleaza la confortul vizual. Este infinit mai comod de observat decat ortoscopicul avand si un camp mai mare (50* vs 42*). SLV de 6mm in schimb prezinta ceva distorsiune pe margine, dar nu mare ca sa ma deranjeze la astronomie. Cel de 10mm are distorsioneaza inca si mai mica.

Vixen SLV 10mm comparat cu Skywatcher Planetary 9mm UWA, SLV parca are un contrast un pic mai ridicat si e mai luminos datorita diferentei de focala. Tot aceasta diferenta de focala face ca prin Planetary 9mm sa se vada mai usor detaliile fine, chiar daca amandoua rezolva cam aceeasi informatie. Prin SLV 10mm este mai comod de privit datorita eye reliefului de 20mm vs 16mm. Seria SLV are cea mai mare comoditate de privit intalnita de mine, doar la seria Delite am mai intalnit acest confort. Constructia mecanica este de top, iar din punct de vedere estetic se potrivesc foarte bine cu griul "Fregatei"

O alta comparatie am facut-o intre Skywatcher Planetary 25mm 58* si TeleVue 32mm Plossl. TeleVue 32mm este un ocular foarte interesant! Ii multumesc lui Valy ca mi-a imprumutat ocularul lui ca sa il pot imperechea cu al meu pentru binoclu. Este un ocular fara nici o slabiciune optica, cu mecanica impecabila. Avand o focala mai de nisa eu l-as folosi doar pentru pupila de iesire maxima atinsa cu acest binoclu...5.6mm. Insa Eye relieful mare de 20mm este ca un cutit cu doua taisuri: este o senzatie deosebita sa poti privii prin el de la distanta fara sa-l ating deloc cu ochelarii. Dar este cam pretentios cu pozitionarea, pentru asta trebuie sa stai fix in centrul optic. Am observat si o mica vignietare a field stopului ce il face sa nu fie foarte conturat. In schimb Skywatcher Planetary 25mm 58* are un field stop "taios" si imi da un camp de 3.6 grade aproape identic cu cel de la TeleVue 32mm (4 grade) si cu un eye relief comod de 16mm, Planetarul fiind un ocular mai prietenos. Este putin dezamagitor la TV sa ai acelasi camp dar cu marire mai mica, lucru ce ii da Planetarului o senzatie extraordinara de imersivitate. Amandoua sunt foarte clare din centru pana pe margini. Planetarul reda culorile mai neutru iar TeleVue are o tenta usor calda. Din punct de vedere al constructiei si finisajului Planetarul zici ca-i de jucarie pus langa TeleVue. Cu toate astea Planetarul mecanic se misca foarte bine, avand in plus o glisare pe filet pentru reglarea exacta a distantei la ocular care se misca foarte precis si este foarte utila.

Omegon Cronus 4mm WA 60* este o pereche de oculare imprumutata de la Iulian. Cu ele ating o magnificatie de 100x, dar nu am simtit ca am ajuns la limita maxima a binoclului. Cred ca inca mai are "de spus" ceva. Comaparat cu ortoscopicul Fujiyama de 4mm acest Omegon pierde la contrast si rezolutie. Insa unde il bate pe ortoscopic este la claritatea pe margini, chiar daca ortoscopicul nu-i rau nici el pe margini. Iar confortul vizual normal ca este superior la Omegon.

APM UFF 18mm 65*
este perechea cu care a venit binoclul. Constructia este foarte solida inspirand calitate. Are un camp mare, imersiv pe care il poti vedea usor cu claritate pana pe margini. Distanta de privit este comoda pentru mine cu ochelari, asemanandu-se cu cea de 16mm a Planetarelor chiar daca in specificatii apare 20mm.


Pe acest binoclu iata cum voi folosii ocularele pentru astronomie:
1 Pentru "plimbare" si senzatii imersive de campuri mari stelare si pentru observarea nebuloaselor intinse:
SkyWatcher Planetary 25mm
APM UFF 18mm

2 Pentru o abordare mai apropiata a obiectului observat voi folosii o magnificatie un pic mai mare decat grosismentul rezolvant. Ocularul ce imi da cest lucru este:
Vixen SLV 10mm 50*
sau
SkyWatcher Planetary 9mm UWA 58*-acesta are o focala cam similara cu Vixen de 10mm asa ca in curand voi pune perechea la bazar.

3 Pentru observarea detaliilor mai fine acolo unde obiectul observat "cere' acest lucru, am ajuns la concluzia ca pupila de 1mm este ca o limita de siguranta optica a binoclului meu:
Vixen SLV 6mm 50*

Deci in principiu cu doar trei perechi de oculare alese cu atentie pt acest binoclu pot acoperii toata plaja de situatii.

fotografiile se pot marii pentru a vedea detalii



Fregata cu torpile.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  977.89 kb
 Vizualizat:  de 4895 ori

Fregata cu torpile.jpg



oculare bino 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1000.38 kb
 Vizualizat:  de 4895 ori

oculare bino 1.jpg



oculare bino 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  996.36 kb
 Vizualizat:  de 4895 ori

oculare bino 2.jpg



oculare bino 3.jpg
 Descriere:
in primul plan sunt 4 ocularele "ciclopice", iar in spate este "batalionul" binocular
 Marime fisier:  1000.21 kb
 Vizualizat:  de 4895 ori

oculare bino 3.jpg



geanta oculare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  992.87 kb
 Vizualizat:  de 4895 ori

geanta oculare.jpg



gata de lupta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  989.27 kb
 Vizualizat:  de 4895 ori

gata de lupta.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iun 2022 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Excelenta analiza, o lectura placuta si instructiva.
Felicitari pentru alegerea inteligenta, facuta in mod documentat, spor la observatii!

Pozele acelea de grup ale ocularelor ... mon Dieu ... sunt absolut superbe, parca-s fetele de la Moulin Rouge... Embarassed

Am la tine o rugaminte off-topic.
Fii bun si testeaza pe dobsonianul tau de 200mm unul dintre ocularele Sky Watcher 25mm zis ''Plossl'' dar care banuiesc ca este un fel de Planetary. Si spune-ne si noua rezultatul.

Cer senin si sa folosesti sanatos la nenumarate observatii aceasta dotare frumoasa, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2022 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
, parca-s fetele de la Moulin Rouge... Embarassed
Am fost, avantaj Mulanruj, fetele sunt mult mai multe...desiii pe oculare poti sa le si atingi nu doar privesti...avantaj oculare.


Daca tot iti plac testele, ce zici de o comparatie cu bino+ed 80? (ca tot ai perechi de oculare)

PS: delicioase pozele cu gemenii
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2022 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina colectie de oculare Very Happy
Sa le folosesti sanatos si cu multa placere!

O sa urmeze si la mine ceva suplimentari de arsenal insa mai dureaza nitel ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Iun 2022 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor!

Mircea,
Sigur o sa-l probez si pe Dobson si o sa anunt parerea mea!

Valy,
Sunt deschis la orice fel de teste si comparatii! Very Happy

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2022 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt foarte "sexy"! Very Happy

Din păcate abia pe luna viitoare cred că voi putea rezolva cu adaptoarele pentru TZK ca să pot folosi oculare astronomice în locul celor originale. Poate vom avea ocazia să le testăm în paralel.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Iul 2022 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cautarea mea de oculare pentru "Fregata" am achizitionat inca trei perechi (multumesc lui Valy):

1. TeleVue Plossl 32mm este o pereche deja prezentata de mine mai sus. Am apucat sa fac o sesiune serioasa de observatii astro pe 2 iulie la tara, unde am avut o experienta vizuala foarte placuta cu perechea TV 32mm. https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=9527&start=465
Are claritate si contrast ridicate pe toata suprafata campului vizual plus o anumita experienta estetica data de faptul ca privesc de la distanta fara sa ating ocularele. Cu ele imi rezulta un FOV mare de 4 grade. Este un ocular specializat datorita pupilei de iesire de 5.6mm. Se pare ca are o transmisie a luminii printre cele mai mari din lumea ocularelor.

2. TeleVue Delite 11mm este o pereche care de abia am achizitionat-o. Ocularele au 62 grade si 20mm distanta de privit. Aceste caracteristici confera ocularelor o usurinta de privit pe tot campul vizual fara dificultate, fiind foarte comode. Aceasta pereche am ales-o sa fie "calul de bataie" pe acest instrument, pentru ca imi confera o magnificatie de 36x, putin peste grosismentul rezolvant al "fregatei". Testat deocamdata mai mult terestru, pot spune ca are o imagine luminoasa si plina de detalii pe toata suprafata campului vizual. Luna era foarte contrastanta in ciuda faptului ca era rosiatica si filtrata de atmosfeta groasa de la apus. Field stopul este perfect delimitat fiind ascutit ca o lama de cutit! Are doar o mica distorsiune geometrica pe marginea campului vizual. Mecanica si finisajele acestor oculare sunt exceptionale! Ca toate ocularele TeleVue, sunt fabricate in Japonia si sunt facute sa dureze!

3. Nikon Abbe Ortho 17mm este un ocular de microscopie pe barilet de 30mm. Folosesc o pereche de adaptoare din aluminiu pentru barilet 1.25. Perechea mi s-a parut inca de la inceput foarte interesanta, asa ca am achizitionat-o in ciuda faptului ca mai am si alta pereche de focala asemanatoare (18mm APM UFF). Campul vizual de 40 grade este doar pentru cei "rezistenti" Laughing Cine va suporta aceste 40 de grade cu stoicism, va fi rasplatit imediat cu o definitie si luminozitate foarte rar intalnite in lumea ocularelor cu camp aparent mai mare. Astfel, pe centru este unul din ocularele cu cea mai mare claritate intalnita de mine (impreuna cu orthoscopicele Fujiyama). Singura bila neagra este ca pe instrumentul meu f/5.6 claritatea scade pe ultimele 15 procente din FOV. Distanta de privit este suficienta pentru a putea vedea tot FOVul dar trebuie sa am un mic contact cu ochelarii. Ocularele fiind metalice acestea imi pot zgaria ochelarii. Astfel le-am confectionat niste cupe din piele care zic eu ca se potrivesc cu aspectul vintage al ocularelor. Se monteaza prin presare si stau fixe fara sa fie lipite (vezi poze).



TeleVue 32mm Plossl.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  983.37 kb
 Vizualizat:  de 4592 ori

TeleVue 32mm Plossl.jpg



TeleVue 11mm Delite.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  989.09 kb
 Vizualizat:  de 4592 ori

TeleVue 11mm Delite.jpg



Nkon ORTHO.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  995.43 kb
 Vizualizat:  de 4592 ori

Nkon ORTHO.jpg



Nikon 17mm Ortho.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  997.01 kb
 Vizualizat:  de 4592 ori

Nikon 17mm Ortho.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Iul 2022 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva ce inseamna inscriptiile de pe ocularul Nikon "SIUB 40" sau "SIUB 39" ?
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Iul 2022 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am privit printr-o pereche de Baader Classic Ortho 18mm. Au claritate extraordinara, claritate data in special de contrastul foarte ridicat. Le-am probat cu Nikon Ortho de 17mm. Iata impresiile initiale:

BCO 18mm vs Nikon Ortho 17mm
Chiar daca e o mica diferenta de focale, trebuie tinut cont totusi si de aceasta. Astfel se pot explica poate unele diferente de contrast, luminozitate sau rezolutie dintre aceste oculare.

Perceptie luminozitate: BCO mi s-a parut mai luminos,
Redarea culorilor: Nikonul are o usoara tenta galbuie, BCO culori naturale
Contrastul: Extraordinar si foarte asemanator, poate un mic avantaj BCO
Rezolutia pe centru: Extraordinara si foarte asemenatoare, poate un mic avantaj Nikon
Rezolutia pe margini: foarte asemanatoare, in ambele se degrada imaginea pe margini fiind neimpresionante pe binoclul meu de f/ 5.6
AFOV: BCO are campul mai mare (50° vs 40°),
Distorsiunea de camp: BCO prezinta distorsiune geometrica vizibila, Nikon fiind perfect orthoscopic.
Aberatiile cromatice: erau parca un pic mai vizibile prin BCO fata de Nikon
Distanta de privit: Este mult mai buna la Nikon prin care cu ochelari puteam vedea tot FOVul. BCO avand o bordura de metal fixa nu puteam sa accesez tot campul vizual cu ochelarii mei.



nikon ortho.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  917.73 kb
 Vizualizat:  de 4449 ori

nikon ortho.JPG



baader18mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.07 kb
 Vizualizat:  de 4449 ori

baader18mm.jpg



baader ortho 18mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  102.42 kb
 Vizualizat:  de 4449 ori

baader ortho 18mm.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Iul 2022 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cautarea mea de perechi de oculare pentru binoclul meu APM va prezint si aceste doua oculare:
MORPHEUS 17.5mm 76gr vs APM UFF 18mm 65gr
Primul lucru care iti atrage privirea este diferenta de marime dintre aceste oculare (vezi poze). Morpheus are lentila dinspre ochi mare si superba. Este genul de ocular ce te face sa iti doresti sa privesti prin el, starnindu-ti curiozitatea. Mecanic amandoua ocularele mi se par foarte bune cu finisaje excelente.
Comparatiile le-am facut terestru, de pe trepied, fara sa misc binoclul, prin acelasi tub si cu acelasi ochi, schimband ocularele prin alternare, pentru ca am avut la dispozitie doar un singur ocular Baader Morpheus 17.5mm. Din pacate nu am putut proba experienta binoculara ci doar ciclopica!

FOVul (Campul Vizual Real)
Incep cu urmatorul aspect foarte ciudat: Amandoua ocularele au fix acelasi camp real, nici mai mult nici mai putin. Dupa specificatii acest lucru nu trebuia sa se intample:
APM 18mm 65gr pe binoclul meu imi da o putere de 22x astfel campul real este 2.9 grade. Morph 17.5mm 76gr pe binoclul meu imi da o putere de 22.8x astfel campul real este 3.3 grade. Diferenta dintre 3.3 grade si 2.9 grade nu s-a regasit in comparatia mea, campurile reale fiind in realitate perfect identice!
Facand "sapaturi", am auzit unele voci de pe alte forumuri de astronomie care spun ca Morpheus 17.5mm ar avea defapt un camp aparent de 74 grade in loc de 76 grade, cu o focala de cel mult 16.9mm in loc de 17.5mm. Si eu am constatat ca prin Morpheus 17.5mm detaliile se vedeau pe centru mult mai usor, fiind in mod evident mai marite decat prin APM 18mm. Diferenta de magnificatie mi-a parut mult mai mare decat cum ar fi trebuit sa fie data de diferenta dintre focalele ocularelor din specificatii (22x vs 22.8x).

Definitia pe margini a fost mai buna in APM care practic aproape 100% din camp are claritate. Tot pe margini APM are mai putine aberatii cromatice si distorsiune geometrica mai mica. Astfel se vede mai ales pe marginile campului vizual ca acest APM UFF 18mm a fost proiectat special pentru astfel de binocluri APM. Usurinta de privit este asemanatoare in ambele oculare, lucru uimitor pentru un ocular de camp aparent asa mare cum e Morpheus. Practic am putut vedea marginile FOVului comod fara nici o dificultate.

AFOVul (Campul Vizual Aparent)
Morpheus 17.5mm castiga detasat atunci cand vine vorba de imersivitatea imaginii. Practic AFOVul mult mai mare (76-74gr vs 65 gr) creeaza impresia ca te uiti pe o fereastra larga si luminoasa in comparatie cu una mai ingusta si "amarata" a APMului.

Ca o concluzie personala, Morpheus castiga detasat la impresia artistica, iar APM primeste note mai bune la impresia tehnica. Morpheus are factorul WOW din plin! Iar APM are o imagine mai "cuminte" dar mai bine corectata optic.



APM vs Morpheus.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  109.1 kb
 Vizualizat:  de 4392 ori

APM vs Morpheus.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2022 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesantă această comparație! Aș fi curios, dacă vrei să probezi ES de 16mm care au 82 grade, ți le pot împrumuta, să le evaluezi în comparație cu Morpheus.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact