Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_09_01_16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224645
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

APM 70mm 45grade Semi APO


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mai 2022 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului: APM 70mm 45grade Semi APO
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am probat binoclul Omegon al lui Zoth am hotarat ca trebuie neaparat sa intru si eu in posesia unui astfel de binoclu. https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0
Dar pentru a diversifica putin, si pentru ca am fost multumit de binoclurile APM in general, am optat pentru varianta de la APM a acestui binoclu. Practic este acelasi binoclu dar cu alt nume.
Am cautat un binoclu cat mai compact si cat mai performant pentru astronomie. Astfel am optat pentru modelul 70mm pentru ca este foarte usor de transportat in concedii, modelele de 80mm si 100mm parandu-mi prea mari. De altfel daca doresc apertura mare am binoclul APM 28x110 care este complementar cu acesta de 70mm.

Mecanica
APM este un binoclu cu oculare de 1.25" la 45 de grade. Binoclul are o constructie extrem de robusta, tuburile fiind fixe. Distanta interpupilara se modifica prin miscarea extrem de ferma si precisa a "turelelor" cu portoculare. Sistemul constructiv al prismelor este Abbe Porro (numit si Porro II). Spre deosebire de Porro I (calsic) aceste prisme nu au spatiu intre ele ci sunt lipite formind un unic volum. Acest lucru ajuta la o mai buna transmisie a luminii pentru ca avem mai putine spatii aer/sticla. Distanta focala a acestui binoclu este de 400mm. Portocularele sunt prevazute cu inel de strangere si au miscare de focus fin si precis. Corpul este din magneziu si rezistent la apa. Are 3kg. Mecanic nu am ce sa-i reprosez.

Performanta Optica
Optic este un binoclu ce isi schimba personalitatea in functie de perechea de oculare folosite.
Astfel cu ocularele SkyWatcher Planetary 25mm 58° (16x) imaginea este clara pana pe margini. Luminozitatea este un pic mai buna decat cea a lui APM 16x70 APO ED. Nu vignieteaza deloc fiind o placere sa vezi field stopul ascutit ca un cutit! Contrastul, luminozitatea si rezolutia sunt la nivel inalt fiind comparabile chiar cu perechea de oculare Delite 18.2mm. Aberatiile cromatice sunt bine gestionate la observatii terestre fiind prezente doar pe margini si foarte discret (sa fie oare apelativul de SemiAPO "vinovat" de aceasta performanta?)

Ocularele cu care vine binoclul sunt APM 18mm 65° si dau o magnificatie de 22x. Claritatea este excelenta fiind foarte buna chiar si pe margini. Field stopul este un pic vignietat dar datorita eyereliefului mare campul vizual este imersiv si usor de observat.

Magnificatia am impins-o pana la 44x fiind impresionat ca binoclul se descurca bine cu alinierea optica la aceasta putere. Ba chiar da semne ca poate chiar mai mult de atat. Perechea de oculare ce da aceasta magnificatie este SkyWatcher 9mm 58° tot din seria Planetary. Este o serie foarte performanta chiar pe instrumente cu raport focal mic. Aberatiile cromatice terestru sunt un pic mai evidente decat la puterile mai mici dar in continuare nesuparatoare. Claritatea pe margini este foarte buna. Cu aceste oculare am observat nebuloasa m17 bine conturata cu contrast ridicat, roiul globular m13 cu descompunere de stele, nebuloasa planetara m57 cu forma clara de inel si galaxia m51 cu amandoua centrele perfect vizibile. La toate am vazut detalii impresionante. Sunt sigur ca vederea binoculara a avut si ea un factor decisiv! Practic acest binoclu de 70mm este echivalent la luminozitate cu o luneta de 84mm.
Ce am observat este ca imi trebuie un cautator cu punct rosu pentru ca am avut ceva probleme la gasirea obiectelor. Chiar daca manerul are o catare/fanta prin care tintesti eroarea mai ales pe altitudine este mare.

Concluzie
Binoclul APM 70mm cu aceste trei perechi de oculare este un instrument ideal pentru calatorii. Datorita vederii binoculare la 45 de grade este usor de privit prin el. Aceste oculare au o distanta de privit generoasa dand senzatia ca privesti foarte comod printr-o fereastra larga! Este un instrument foarte versatil. Pot spune ca va fi cel mai folosit binoclu al meu la astronomie!

pozele se pot marii



APM 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  955.13 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

APM 1.jpg



APM 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  963.12 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

APM 2.jpg



APM 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  994.57 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

APM 3.jpg



APM 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  982.71 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

APM 4.jpg



25mm.jpg
 Descriere:
SkyWatcher Planetary 25mm 58grade
 Marime fisier:  199.48 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

25mm.jpg



18mm.jpg
 Descriere:
APM 18mm 65 grade
 Marime fisier:  206.61 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

18mm.jpg



9mm.jpg
 Descriere:
SkyWatcher Planetary 9mm 58 grade
 Marime fisier:  196.6 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

9mm.jpg



APM 5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  979.65 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

APM 5.jpg



APM 6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  955.22 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

APM 6.jpg



APM 7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  983.09 kb
 Vizualizat:  de 4439 ori

APM 7.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 30 Mai 2022 11:18, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mai 2022 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Multumim pentru prezentare si felicitari pentru achizitia noului binoclu.
Iti urez sa-l folosesti sanatos, la observatii fara numar si cat mai interesante !

Iti propun o intelegere.
Am oculare planetare cu focale de 2.5mm, 3.2mm si 4mm.
Ma bate gandul, ca in timp, sa le adaug fratiorii de 5mm si 6mm.
Comanda UN ocular Planetary de 5mm de la SW si incearca-l pe binoclu. Dupa testare, fiind deja observator veteran, vei avea o idee clara daca mai comanzi unul sau nu.
Daca va fi prea puternic si binoclul nu va suporta bine marirea de 80x, imi revinzi mie acel Planetary 5mm.
Propunerea ramane valabila si pentru Planetary de 6mm. Dar tare m-as mira ca un instrument ca acest binoclu sa nu suporte 67x. Cu ocularele de 25mm si 5mm sau 6mm, va fi ''nava amiral'' a flotei tale de telescoape.


Explicatie : am Radian 5mm si 6mm si sunt extrem de multumit de ele. Dar regula Six Sigma este sa fii pregatit chiar si pentru varianta cea mai nasoala. Niciodata nu stii ce se poate intampla. Daca eram presedinte de tara as fi avut grija sa am arsenalele bine burdusite. Pentru linistea vecinilor si stabilitatea ONU, evident ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Mai 2022 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E super idea! Dar ca sa vad daca suporta 5mm trebuie sa le comand pe amandoua pentru ca testul important este cel al colimarii binoclului. Printr-un singur tub sunt sigur ca este foarte ok, dar prin doua trebuie sa vad daca sunt aliniate intre ele si pregatite pentru 80x. Binoclurile astea au colimarea garantata pentru puteri mai mici de 80x. Dar daca nu merge voi ramane cu un Planetray 5mm si unul ti-l voi da tie. Ma gandesc si iti voi comunica. Multumesc pentru varianta!

Chiar ma gandeam la un nume pentru el si ma gandeam ca tu ai fi cel mai potrivit nas. Very Happy
Sa-i zic "Fregata" ? ce zici? Este mic si rapid ca o fregata. Titlul de "Nava Amiral" ii ramane totusi Dobsonului de 200mm.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5517

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2022 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor, sa-l folosesti sanatos la multe observatii interesante.
Ma bucur ca Shobo are un prieten in zona Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2022 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Superb! Fara sa vreau imi vine in minte numele unui film vechi: Tunurile din Navarone ... Very Happy
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mai 2022 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu stiu de ce ai ramas la 70 mm parca aveai 110 ia un 120 mm si gata . acum daca se dau jos ocularele poate pui camere si scoti si imagini steroscopice .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 31 Mai 2022 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: APM 70mm 45grade Semi APO
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian,
Explicatia este una simpla si foarte pragmatica pentru ca stiu exact ce vreau de la un instrument: versatilitate si usurinta la transport. Am constatat ca, cu cat un instrument este mai mare, cu atat eu personal il voi folosii mai putin. Eu stau in oras si nu am masina, asa ca instrumentele ce incap intr-un rucsac sunt cel mai des folosite si vor fi "castigatoare". De exemplu pe dobsonul meu de 200mm se pune praful! Presupun ca acum cu acesta "Fregata" de 70mm voi folosii si mai putin chiar si binoclul mare de 110mm.
De fapt am rapuns la intrebare chiar la inceputul prezentarii mele:
tudor a scris:

Am cautat un binoclu cat mai compact si cat mai performant pentru astronomie. Astfel am optat pentru modelul 70mm pentru ca este foarte usor de transportat in concedii, modelele de 80mm si 100mm parandu-mi prea mari. De altfel daca doresc apertura mare am binoclul APM 28x110 care este complementar cu acesta de 70mm.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Mai 2022 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata, i-ai gasit numele potrivit !
Inca odata, sa-l folosesti sanatos!
Pastram legatura. Ai mare dreptate, trebuie testat cu doua oculare.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2022 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Tudor!

Fregata APM a fost lansată la apă, să te poarte sănătos printre "insulele oceanului ceresc"!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Iun 2022 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de urari tuturor colegilor!
Acum vreau sa-i pun un red dot si caut o placuta de prindere ca s-o montez pe maner. Pot s-o demontez si s-o folosesc pe cea de pe luneta ED72mm, dar vreau sa am una doar a "Fregatei". Daca are cineva o placuta in care se prind cautatoarele si vrea s-o vanda sa imi spuna! Multumesc!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iun 2022 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin nici un fel de binoclu nu se poate vedea asa partea gri palida a globului Lunar. am incercat aseara cu APM 16x70 si era extrem de vag totul


LUNA MICAx.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  522.16 kb
 Vizualizat:  de 4153 ori

LUNA MICAx.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Iun 2022 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian,
Care este legatura cu subiectul prezentarii binoclului?! Rolling Eyes Nu suntem la sectiunea fotografie! In fotografie, daca este facuta cum trebuie, se pot vedea detalii si culori infinit mai multe in comparatie cu vizualul, asta toata lumea de aici cred c-o stie deja!

Oricum...
Am privit azi Luna prin "Fregata" si a fost o experienta magnifica la ocularele ei: atat partea umbrita cat si partea luminoasa prezintau detalii, nu cu "arsura" cum se vede in poza ta!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iun 2022 01:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai am dreptul sa spun o parere o constatare despre orice tine de astro dupa atatia ani de privit la cer si atatia ani vechime pe acest forum . cand am incept sa privesc cerul prin instrumente serioase acu 35 de ani am inceput cu 120mm cea mai mica oglinda facuta de mine.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Iun 2022 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cunosc si va admir activitatea de confectionare a oglinzilor de telescop cu care au fost dotate multe instrumente performante!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2022 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de ce-a scris Octavian mai sus, coincidenta face ca fix aseară sa ma uit tot prin APM 16x70 ED, iar partea gri palida de care vorbiți se vedea extraordinar, mai liminoasa, mai vie, dinamica si mai plina de detalii decât poza atasata. E foarte probabil sa detineti un exemplar cu probleme optice grave, spun asta in cunoștința de cauza, doar eu am returnat vreo 2 binocluri APM ED cu probleme serioase atat de slefuire in obiective cat si de nealiniere, atat de-alungul tubului cat si decolimare intre cele 2 tuburi. Nealinierea axiala luata separat pe tub, poata da jumate de imagine blurata. Binoclul luat de la Tudor e un exemplar bun, nu e perfect, dar e f bun in comparație cu ce este pe piata, ocazie cu care ii mulțumesc inca o data! Very Happy
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact