Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_150619_139.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224721
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pentru melomani si nu numai


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2023 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bleah, se poate, nu am aprofundat mult domeniul audio pe tranzistoare pentru ca aveau zgomot mare si dinamica redusa, erau capabile doar de forta bruta (as face o analogie cu oglinzile...)
FET-urile si IGBT-urile mi-au placut si am lucrat destul de mult cu ele dar cele din urma nu erau potrivite pentru audio din cauza ca aveau un raspuns slab in frecventa. La comenzi de forta erau insa belea de bune. Domeniul meu preferat a fost insa radiofrecventa, poate imi fac timp intr-o zi sa mai caut pe rafturile vechi ceva mostre ca sa va mai distrez nitel Smile

Nici nu aveai cum sa musti prea mult din epoca tuburilor decat daca te apucai sa faci amplificatoare cu suzeta in gura Laughing Laughing

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 12 Noi 2023 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru constructie, arata minunat ! De acord ca sunetul de tuburi nu poate fi reprodus decat cu tuburi. Constructiile de amplificatoare in clasa A vin cu cateva avantaje : o modalitate mai simpla de constructie si sanse mai mari de reusita ; avantajele de calitate a auditiei specifice clasei A. Evident sunt si dezavantaje cum ar fi curentul mare prin tranzistori, problemele de racire a finalilor, puterea mica obtinuta de obicei. Schemele in clada AB sunt mai complicate si susceptibile la multe probleme si de aici unele obiectii nu intodeauna fondate. Daca veti avea pe mana finale in clasa AB cu tranzistoare bipolare reusite o sa va declarati mai mult decat multumiti. Nu orice schema, nu orice realizare se incadreaza in clasa HIFI. Sunt foarte multi factori de care trebuie tinut cont si foarte multe variabile, chiar si cablurire de legatura pot altera puternic sunetul.
_________________
0770403936
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 12 Noi 2023 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu, probabil ai fost dezamăgit de tranzistoarele cu germaniu , alea nu mi-au plăcut nici mie , în etajele finale. Prea multe dezavantaje . Cu siliciul e altă viață .
Cu MOS-FET-urile nu e chiar așa nașpa dar etajele finale cu IGBT mă scot din sărite . Au panta prea abruptă și pot crăpa la cel mai mic defect din lanțul de amplificare .

În primavara asta am găsit în talcioc un Pioneer A-400X , perfect funcțional și absolut virgin , nereparat și cu toate componentele originale . Sună mai cald decât m-am așteptat și are un zgomot de fond greu de sesizat . L-am luat pentru că prețul mi s-a părut derizoriu (250 lei) , dar acum zace nefolosit . E cu tranzistori finali cu siliciu și pare a fi în clasă A .
Mă gândesc că ar fi bun de amplif de chitară , poate îmi cumpăr una electrică și mă pun pe învățat . Un preamplificator aș putea meșteri oricând , acum însă îmi lipsește motivația . Scula asta e dovada că un amplificator simplu cu tranzistori , dacă e bine proiectat , nu are cum să se facă de râs în fața unuia cu tuburi . O să îl testez mai bine cand oi avea timp , pe diferite surse de semnal .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Noi 2023 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca-i asta din manualul de service de mai jos (Pioneer A-400X), dupa schema pare a fi clasa AB, cu reglaj de bias.

Finalii sunt Toshiba 2SA1302 si 2SC3281
Recommended for 100W High Fidelity Audio Frequency - Amplifier Output Stage

Arata mult mai bine decat clasicele combinatii de 2N3055.

Service manual: https://www.manualslib.com/manual/1324378/...e=6#manual

PDF direct: https://data2.manualslib.com/pdf6/133/1324...ake=binary
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Noi 2023 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , pare că ăsta este , am tras cu ochiul la tranzistorii finali și pe ei scrie P1302 (verde, deci PNP) și P3281 . Sunt identici la capsulă cu cei de la Toshiba , probabil făcuți în același loc ,dar cu dedicație .
Am senzația însă că curentul de repaus prin ei , este binișor mai mare decât la clasa AB normală .

Sper să nu se supere Dorin că am plouat topicul cu discuții despre tranzistoare .

Mersi pentru link-uri , Nobody !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2023 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faină sculă, Silviu! Da, vreau să aflu mai multe despre ce-ai lucrat în radiofrecvență. Eu recent m-am reapucat, dar cu decicație spre radio astronomie. Am strâns multe piese, inclusiv tuburi, socluri, transformatoare. Dar încă nu am făcut nimic cu ele din lipsă de timp. Poate ajung la rând mai la iarnă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2023 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum sa ma supar? Very Happy Din contra sunt chiar bucuros ca se nasc discutii frumoase, pasionale, unele nostalgice dar totul vibreaza de pasiune , caci asta ne caracterizeaza, as spune, pe toti in aceast forum. Si chiar daca pasiune principala este de domeniu astro avem loc in jurul ei si de alte activitati interesante.

Eu asa cum este si normal (la anii mei) am inceput si eu cu germaniu, apoi siliciu ..mos etc ... dar mi-a ramas in ureche sunetul de tub. Am fost un rasfatat al sortii caci am avut de pe la 4 ani in casa un radio (l-am tinut pana am implinit 22 de ani!). Ural 45 parca se numea si avea si pick-up ... apropos, penibila intamplare :
zilele trecute am cumparat un AIWA APX-680BT ... jenanta realizare ... bratul avea probleme mecanice sarea inapoi pe rile si zgaria dskul, toata cutia (5KG!) statea pe 4 picioare cu arcuri !!! iesirea de digital (usb) dadea zgomot digital ce bruia semnalul ... incredibil dar mecanica grobiana a vechiului Ural 45 era la 10 Km de scula moderna.... pe de alta parte singurul canal ok era cel analoig pe mufele RCA, care era ok , fara brum sau allti paraziti ... doar sa nu stranuti langa el!
Am fost lejer deceptionat caci suma 739 de lei este o suma mult prea mare pentru o astfel de scula.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Noi 2023 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu se supara Dorin, as vrea sa va arat o imagine cu iz usor nostalgic, cu primele si ultimele generatii de semiconductoare cu care am lucrat.
In stanga tranzistoarele sovietice MP25B fabricate in 67 cu care ma jucam prin anii 70, la mijloc o generatie mai noua fabricata in 81, nici nu mai stiu ce sunt (probabil tiristoare) si in dreapta cam ultima generatie cu care am avut de a face prin anii 90, tranzistoarele BFQ33C.



generatii.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  239.69 kb
 Vizualizat:  de 774 ori

generatii.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Noi 2023 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
..zilele trecute am cumparat un AIWA APX-680BT ... jenanta realizare ...
Ma uitam si eu dupa un pickup, am gasit un singur model, un Sony in acelasi buget (sau pe acolo) si care pare cat de cat ok - SONY PS-LX310BT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Noi 2023 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu, interesantă comparație! Și eu am prin cutii, recuperate sau NOS tot felul de piese. Recent am luat de la chinezi un tester universal pentru tranzistori, măsoară și condensatoare și alte componente. Nu este nicio surpriză că unele piese vechi sunt "ca noi", au fost făcute fără a le fi programată defectarea. Așa se explică cum Voyager merge prin în spațiu de 40 de ani. Sau radioul cu tuburi mai bătrân decât mine, fără "recap".

Mai ai pe stoc BFQ33C? Văd că merg până la 12GHz. Sunt interesat de așa ceva. Recent am experimentat un mixer cu o tetrodă MOS. Am mai făcut niște amplificatoare de antenă, filtre, oscilatoare. Încerc să fac un convertor de frecvență de bandă largă pentru un spectrograf radio pentru monitorizarea erupțiilor radio solare. Ce mai am de făcut este un filtru de bandă de la 20MHz la 80MHz.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2023 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Tavi, iti pot oferi cateva bucati pentru teste. Trebuie sa iei in considerare insa ca sunt tranzistoare de semnal mic. Le-am folosit cu mare succes in amplificatoare de banda larga (0,9-1,9Ghz) in sisteme DBS.
Poate daca imi spui in ce banda vrei sa lucrezi, iti pot oferi ceva mai potrivit.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2023 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Silviu. Am in vedere utilizarea unei antene parabolice de 1.4m - pe care am primit-o cadou - pentru radio astronomie. Linia de hidrogen consacrata nu este foarte interesanta pentru observarea Soarelui, mai degraba ceva de banda foarte larga unde se poit vedea eruptii pe o spectrograma de banda larga. Ar mai fi interesant si fluxul pe lungimea de unda de 10.7 cm (2.5GHz). Hai sa ne intalnim intr-o zi cu soare sa discutam in detaliu lucrurile astea.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2023 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, chiar mai bine, ca sa nu poluam excesiv pe aici Smile
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact