Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180920_234843_225xnord_pol_iridum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Armonica fundamentala a sistemului solar


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2022 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Armonica fundamentala a sistemului solar
Raspunde cu citat (quote)

In acest articol prezint metoda prin care se gaseste perioada fundamentala a sistemului armonic solar. Pare ca perioadele de revolutie ale planetelor din sistemul solar ar fi fost, cel putin la momentul nasterii sistemului solar, multipli ai perioadei fundamentale. Cu timpul evolutiei sistemului solar, au aparut unele abateri de la regula armonicilor. Perioadele de revolutie ale planetelor, ca multipli ai perioadei fundamentale arata o similitudine cu miscarea electronilor pe orbitalii atomici, unde orbita electronului, ca sa fie stabila (statiomara) trebuie sa cuprinda un numar intreg de lungimi de unda. Si asta poate sa insemne ca miscarea orbitala a planetelor ar fi cumva determinata de miscarea electronilor in atomi.


Armonica fundamentala a sistemului solar.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Armonica fundamentala a sistemului solar.pdf
 Marime fisier:  560.85 kb
 Descarcat:  de 85 ori


_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 27 Mar 2022 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-nule Adrian Gheorghe ,
Cum si unde ati gasit relatia lui Maxwell pentru masa ?

masa M= L^ 3 / T^2 avand ca unitate (m^3/ s^2)

Aveti cumva demonstratia ?

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2022 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Armonica fundamentala a sistemului solar.pdf
Raspunde cu citat (quote)

Dl. CAdi

Eu am gasit formula dimensionala pentru masa inerta a lui Maxwel intr-un articol al lui Miles Mathis. Era acolo rationamentul prin care era dedusa. Dar acolo este o gradina mare. Ca sa gasesti ceva iti trebuie multa rabdare. Eu insa am gasit aceleasi deimensiuni pentru masa gravifica, folosind formula (legea) lui Gauss) pentru sarcina electrica, in care am pus in locul campului electric, acceleratia gravifica normala la suprafata corpului (astrului) g si in locul permitivitatii electrice -epsilon zero-. am pus un epsilon gravitational, in care in locul constantei electrice k am pus constanta gravifica G; EPSg=1/(4.pi.G). Am comparat masele corpurilor din sistemul solar, calculate cu formula (legea) lui Newton, M=V.ro, cu masele acelorasi corpuri calculate cu legea lui Gauss. Si am gasit ca sunt sensibil egale. Fapt ce m-a convins ca masa si sarcina au aceeasi dimensiune fizica. Chiar daca in manuale nu spune deloc asa ceva si pentru savantii nostri este doar o erezie inacceptabila in sistemul teoretic al fizicii.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 29 Mar 2022 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru raspuns, d-nule Adrian Gheorghe.
Dar stiti ca aceasta relatie , daca se verifica, dezvolta o alta directie in fizica ?

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2022 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului: formula lui Maxwel
Raspunde cu citat (quote)

Dl Cadi
Ce am omis sa spun in postarea anterioara, este ca eu am considerat ca masa si sarcina sunt masuri ale efectului fizic pe care il produc in spatiul din jur. Am admis ceeace este unanim admis in comunitatea stiintifica. Si anume; ca masa si sarcina sunt surse (izvoare) de miscare in universul fizic. Efectul fizic produs de masa, sau de sarcina, in spatiul inconjurator este acceleratia. Si am spus ca integrala acestui efect pe suprafata inchisa in jurul surselor, da masa sau sarcina. Asa cum spune legea lui Gauss. Sunt unii care nu admit acest fapt dovedit experimental. Cerberul de pe -Scientia- sustinea hotarat ca nu este dovedit ca masa si sarcina produc acceleratie. Facand produsul intre acceleratie si suprafata inchisa, am gasit dimensiunile fizice ale masei si ale sarcinii. Din identitatea dimensionala masa-sarcina am gasit semnificatia fizica a marimilor (conceptelor) fizice. Din discutiile cu diferiti savanti, am vazut ca nu pot sa admita identitatea dimensionala masa-sarcina si confunda identitatea dimensiunilor fizice cu egalitatea masa=sarcina. Dar nu pot sa admita nici adimensionalitatea factorilor G si k. Cand se vede imediat ca daca se inlocuieste in formulele de definitie, ale acestori factori, cu dimensiunile masei sau sarcinii, ca sunt niste adimensionali. Eu am aratat, cand am modelat masa si sarcina, ca desi produc in spatiul din jur acelasi efect fizic, sunt structuri dinamice diferite si nu pot fi masurate cu acelesi unitati demasura. Din identitatea dimensionala masa-sarcina am gasit ca toate marimile fizice sunt masuri ale miscarii si se scriu ca relatii simple intre spatiu si timp (L;T). Fapt ce sustine ideea ca universul fizic are doar doua dimensiuni fizice. Si atunci orice model de univers cu mai multe dimensiuni fizice ar fi un model metafizic, departe de realitatea fizica.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 01 Apr 2022 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am verificat cu formula lui Maxwell constanta gravitationala K
(de care pomeneste si d-nul ing. Virgil ca nu a fost luata in consideratie de Maxwell)

Deci : K = 6,67 .10^-11 m^3.Kg^-1. s^-2= 6,67 .10^-11 ....

Avem : unitatea de masura a Constantei Gravitationale K este m^3.Kg^-1. s^-2

Deci m^3.Kg^-1. s^-2 = (L^3)/ [(L^3/T^2).(T^2)] = 1 deci constanta K este adimensionala.
unde m= L^3.T^-2 exact ca in relatia lui Maxwell.

Cu privire la identitatea masa- sarcina, lucrurile sunt mai complicate .
Ce ati gasit dvs inseamna poate ca sarcina este structurata cumva de ,,masa" particulei.
Subiectul ar merita o discutie separata :
De exemplu avem atomi, respectiv ioni pozitivi si ioni negativi, in functie de deficitul sau surplusul de electroni.
Electronii insasi sunt purtatori de sarcina negativa, protonii sunt pozitivi iar neutronii asa cum le arata si
numele sunt neutrii.
Toate aceste particule provin din campul Higgs cu care interactioneaza, spre deosebire de fotoni care nu
interactioneaza cu acest camp din experiente.
Cum va explicatia semnul sarcinei la aceste particule si sarcina neutra la neutroni ?
Cum va explicati sarcina ionilor ?

_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2022 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Armonica fundamentala a sistemului armonic solar
Raspunde cu citat (quote)

Dl CAdi.
Vad ca am s-a ajuns de la -fundamentala sistemului armonic solar- la formula lui Maxwel si la adimensionalitatea lui G. Adimensionalitatea lui G rezulta imediat daca se inlocuieste Kilogramul (masa) cu dimensiunea masei L^3/T^2. Eu am gasit prima data adimensionalitatea lui G cand am cercetat constanta lui Kepler. Se vede ca aceasta constanta are dimensiunea masei. Pentru parametri Pamantului (K=Rt^3/Tt^2). Si am zis ca este masa potentiala (in camp) a Soarelui. Iar masa astrului ar fi masa structurata (in substanta). Din relatia constantei lui Kepler si din relatia masei Soarelui am scos pe G si am vazut ca apare ca raportul al celor doua mase si inca inpartit la 4.pi^2=39. In ce priveste semnul sarcinii electrice, eu am ajuns la concluzia ca este dat de sensul campului electric. In sarcinile de un semn sensul campului electric ar fi centrifug, iar in cele de semn opus, sensul campului electric ar fi centripet. La modelul electronului am gasit ca ar fi compus din doua semiunde, diametral opuse, de amplitudine foarte mare, care se rotesc pe cercul de raza electronului cu turatia de 10^20 rotatii/secunda, adica exact cu frecventa fotonului gama generator din care se naste electronul si cu viteza tangentiala de c/137 m/s. Prin rotatia foarte rapida a structurii dinamice a electronului (a sarcinii electrice elementare), apare in spatiul din jur, campul electric pulsatoriu care face sarcina electrica a electronului. Si vreau sa spun ca figura (desemul) care apare, pe ecran, in experimentul Shtern-Gerlach, dupa mine, reflecta cu fidelitate structura bipolara a electronului. Fiindca toata energia de repaus a electronului, respectiv enrgia cuantei constituiente este distribuita pe toata lungimea de unda a fotonului gama, respectiv pe tot cercul pe care translateaza una stationara de foarte mare amplitudine. In ce priveste particulele neutre electric, acest lucru s-ar datora tocmai faptului ca sunt compuse dintrun numar egal de semiunde pozitive si negative, intretesute, care se compenseaza reciproc si nu mai ramane ce sa interactioneze cu campul electeric exterior.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2022 06:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Fundamentala sistemului armonic solar
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cu privire la identitatea masa- sarcina, lucrurile sunt mai complicate.

Dl CAdi
Tot in legatura cu factorul gravific G, cand am cautat semnificatia fizica a lui G, am gasit ca este un adimensional, care reflecta raportul a doua suprafete (arii). Si anume; raportul intre suprafata integratoare a campului gravific –adica suprafata pe care se aduna contributiile de camp ale tuturor particulelor componente, din masa corpuui- si suprafata generatoare de camp gravific, data de suma suprafetelor generatoare de camp ale tuturor particulelor componente din masa corpului. G=Sint/Sgen. Mergand pe acelasi principiu al raportului dintre suprafete, la modelarea neutronului, am gasit ca factorul gravific nucleonic Gn=8.EPS,0. Asta mi se pare ceva foarte remarcabil. Fiindca arata legatura gravificului cu electricul si arata ca gravificul este derivat din electric. De aceea si gravificul este acceleratie ca si electricul. G=a; E=a=L/T^2. Adimensionalitatea lui k si a lui EPS,0 a rezultat de la descifrarea semnificatiei fizice a constantei de actiune (a lui h), dar si de la deducerea capacitatii electrice a fotonului aflat in translatie libera prin vid. Cfv. Cu adimensionalitatea lui G si k, din sistemul ecuatiilor lui Newton si Coulomb rezulta (reese) identitatea dimensionala masa-sarcina
[M]=[Q]. Identitatea dimensionala masa-sarcina a rezultat si de la analiza dimensionala a circuitului RC. De unde rezulta o egalitate care nu are ca alta solutie decat identitatea dimensionala masa sarcina. Identitate care mie imi pare ca poate explica rational si coerent toate enigmele universului fizic. Dar toate argumentele aduse, cu toata logica formulelor, pentru spiritele docte, foarte conservatoare, foarte puternic fixate in dogme, nu au nicio valoare, nu produc nicio relevanta fizica. Si se incearca in permanenta sa demoleze, sa perverteasca rationamentele. Daca aceasta teorie va veni din occident, savantii nostril, din spirit de obedienta, o vor elogia pe toate canalele. Asa cum au elogiat si relativitatea si cuantica si quarcii si stringurile si toate teoriile venite din occident. Fiindca toata stiinta ne vine din occident.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Apr 2022 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inca o data vreau sa ne spui ce am putea face cu fizica si formulele si principiile gandite de tine ? ce dispozitive si aparate noi enumera cateva noutati nemaiauzite . fizica de unde ai vrea sa vina ? crezi ca in epoca comunista venea din alta parte din adancuri dacice sau din urss? rusia nu avea fizica din occident ? sau sa vina din apartamentele de bloc ale forumistilor ? Laughing
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2022 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Stanescu
Toare formulele scrise de mine au rostul sa argumenteze logic asertiunile din mesajele postate. Fiindca asa s-a cerut, ca toate opiniile sa fie argumentate cumva. Sigur ca toate formulele au si rostul sa convinga lumea stintei ca universul fizic este bidimensional si ca toate teoriile cu universuri multidimensionale sunt doar teorii metafizice. Dar dumneata ce spui? Sarcina si masa sunt sau nu surse de miscare in universul fizi? Produc sau nu acceleratii in spatiul din vecinatate? Sarcina si masa sunt sau nu sunt generatoare de campuri fizice, care sunt doar purtatori ai acceleratiei? Sunt unii care au inteles ca masa ar fi doar vibratie. Este o intelegere gresita. Fiindca densitatea masei este data de patratul inductiei magnetice (ro~B^2), inductie care nu este frecventa ci este rotatia turbionului magnetic. Eu chiar am aratat ca in spatiul vid nu poate exista vibratie sau unda, inteleasa ca miscare periodica oscilatorie a punctelor materiale ale mediului, de o parte si de cealalta a pozitiei de echilibru. Din cauza fluidului perfect, incompresibil si inponderabil care materializeaza spatiul fizic si a carui existenta relativitatea o respinge categoric. Am ajuns la sintagma ca; - In spatiu nicio vibtatie, numai translatie. Eu am aratat ca experiente celebre, pentru a caror explicatie s-a edificat TR pot fi explicate simplu si perfect intuitiv, fara metafizica relativista. Sigur ca pot sa imi imaginez ca fizicienii care studiaza mecanica nucleara, ar putea descoperi un mecanism prin care sa fie compensat cumva fluxul eteric de aspiratie al planetei si astfel s-ar putea creea sisteme de propulsie in spatiul casmic. Dar vezi dumneata vreun institut care sa initieze experimente care sa demonstreze indubitabil fluxul eteric de aspiratie al planetei si inplicit existenta acelui fluid insesizabil, (dar care totusi face inertia si energia cinetica a substantei) respins de TR.?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Apr 2022 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

După cum merge cercetarea avansată pe Terra , cred că nici strănepoții strănepoților mei nu vor apuca să folosească mașini suspendate electric , magnetic sau anti gravitațional .
Slavă Domnului că s-au inventat roata , roaba și lopata !! Very Happy

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 07 Apr 2022 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Sigur ca toate formulele au si rostul sa convinga lumea stintei ca universul fizic este bidimensional si ca toate teoriile cu universuri multidimensionale sunt doar teorii metafizice.

Spune-mi cum arata Dumnezeu ca sa spun daca cred in el sau nu.
Cum arata dimensiunea?
Ce este aceea o dimensiune?
Exista 15 sau 16 dimensiuni man, dar sunt sigur ca vorbim despre lucruri diferite.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2022 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce este aceea o dimensiune?


Dl Iacob.
Cred ca intrebarea corecta este; ce este aceea o dimensiune fizica? Si nu pot sa cred ca nu cunoasteti ce este aceea dimensiune fizica. Dimensiunile fizice nu sunt acele cote de la croitorie, tamplarie sau lacatuserie. Dimensiunile fizice sunt acele marimi fizice fundamentale care stau la baza sistemelor de masura admise prin consens international si cu care se scriu relatiile de definitie ale tuturor marimilor fizice utilizate in tehnica. Marimile fizice fundamentale zise si dimensiuni fizice si care sunt in toate sistemele de masura, sunt; masa, spatiul si timpul [M;L;T], Cu aceste dimensiuni (marimi) fizice se scriu toate relatiile si ecuatiile dimensionale. Exponentii acestor ecuatii dimensionale sunt gasiti cu teoremele lui Bukyngum. In sistemele tehnice de masura marimea fizica masa [M] este marime (dimensiune) fizica fundamentala care nu poate fi derivata din alte marimi. Eu am gasit, de la identitatea dimensionala masa-sarcina rezulta ca masa M nu mai este o marime fizica fundamentala, ci apare ca o entitate spatiu-timp. Si observatiile experimentale arata ca masa nu este o entitate statica, ci este structura dinamica in interactiune cu spatiul fizic. Datorita interactiunii dinamice a masei cu spatiul fizic, masa este in translatie, are inertie si energie cinetica. Masa este forma de stocare a energiei si deci este o forma de energie potentiala. De la identitatea dimensionala masa-sarcina, rezulta ca raman fundamentale doar doua dimensiuni fizice; spatiul L si timpul T. De aceea putem spune ca universul fizic este bidimensional. In universul fizic bidimensional, toate marimile fizice sunt masuri ale miscarii si se scriu simplu ca relatii intre spatiu si timp. Cand se spune, universul fizic cvadridimensional, este o exprimare gresita. Fiindca coordonatele unui eveniment masurate pe cele trei axe ale unui sistem de coordonate, sunt dimensiuni ale spatiului, sunt lungimi L. Timpul se masoara intotdeauna pe o axa, directie sau coordonata imaginara. De aceea este corect a se spune; universul fizic bidimensional, cvadri directional, cvadri axial sau cvadri coordonat. Sistemul bidimensional al marimilor fizice (SBMF), care rezulta ca prima consecinta a identitatii dimensionale masa-sarcina, este important doar in studiul teoretic al fenomenelor fizice in esenta lor, in intimitatea lor cea mai profunda. Si nu desfiinteaza sistemele tehnice de masura.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 10 Apr 2022 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
De la identitatea dimensionala masa-sarcina, rezulta ca raman fundamentale doar doua dimensiuni fizice; spatiul L si timpul T. De aceea putem spune ca universul fizic este bidimensional. In universul fizic bidimensional, toate marimile fizice sunt masuri ale miscarii si se scriu simplu ca relatii intre spatiu si timp. Cand se spune, universul fizic cvadridimensional, este o exprimare gresita. Fiindca coordonatele unui eveniment masurate pe cele trei axe ale unui sistem de coordonate, sunt dimensiuni ale spatiului, sunt lungimi L. Timpul se masoara intotdeauna pe o axa, directie sau coordonata imaginara. De aceea este corect a se spune; universul fizic bidimensional, cvadri directional, cvadri axial sau cvadri coordonat. Sistemul bidimensional al marimilor fizice (SBMF), care rezulta ca prima consecinta a identitatii dimensionale masa-sarcina, este important doar in studiul teoretic al fenomenelor fizice in esenta lor, in intimitatea lor cea mai profunda. Si nu desfiinteaza sistemele tehnice de masura.


D-le Adrian Gheorghe sunteti prea radical . Este adevarat ce spuneti ca exista doar 2 unitati de
masura lungimea si timpul cum de altfel vedem si exprimarea masei prin relatia lui Maxwell (L^3.T^-2)
dar nu as fi asa de categoric sa postulam ca traim intr-un univers bidimensional!
De fapt o latura L caracterizeaza lungimea , o latura la patrat L^2 caracterizeaza planul ,iar L^3
este specifica unui volum deci spatiului.
Iar spatiul este legat de timp pentru ca iti trebuie un timp ca sa strabati un spatiu pe o anumita directie
(sus - jos sau lateral ca sa zic asa)
Deci pana la urma avem tot un spatiu cvadridimensional si nu bidimensional pentru ca materia nu este definita de plan ci de volum (spatiu - timp)

_________________
The truth is out there
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Apr 2022 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interactionam cu spatiul fizic, deci suntem spatiu fizic.
Interactiile sunt spatiu fizic, sunt repere, sunt entitati, sunt evolutii.
Comunicare, comunicare, comunicare!
Aratati-mi un singur loc din acest Univers care nu comunica cu noi si intre toate reperele ce il definesc.
Timpul fizic nu este un simplu delay.
Reduceti atat de mult semnificatiile spatiului fizic incat pierdeti din vedere esenta lui, personalitatea lui, ceea ce il face inconfundabil, rational.
Spatiul fizic este un cumul de evenimente, legate intre ele, naratiuni.
Wake up to reality, destinul este un cumul de evenimente, o insiruire de evenimente nicioadata la intamplare, destinul Universului, destinul Pamantului, destinul spatiului fizic, destinul a orice si a oricui.
Nici un "bisturiu" (eveniment, intamplare) nu poate aduce "disparitia" (echilibrul absolut, perfectiunea).
Comunicarea se face prin spatiu, la diferite nivele, la diferite dimensiuni.
O dimensiune este aceea care imi ofera un canal, o posibilitate de a comunica, de a transmite, de a exista (aparent de sine statatoare, o comunicare nebruiata substantial de celelalte nivele, dimensiuni etc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact