Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Copy_of_luna1-1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclul IOR 7X40 BGA,evaluari


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Sep 2013 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand au fost scrise mesajele de mai sus,mai multe binocluri IOR 7X40mm au traversat bolta instelata,adesea insa cuprinsa de tunete si fulgere,a forumului.
Nimeni nu are nimic de adaugat la cele zise?
Eu detin si folosesc des un binoclu IOR 8X30mm dar aceea este ''o alta mancare de peste''...
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Noi 2013 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hm,interesant,am gasit asta-seara acest articolas:

http://en.wikipedia.org/wiki/I.O.R.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
hpavictor
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Sep 2013
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2013 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Conform comentariile de la inceputul acestui forum privind culoarea usor galbuie a imaginii produse de binoclul IOR 7X40 ( a nu se confunda cu filtrele galben-portocaliu din plastic ce se gasesc depozitate in capacele ocularelor ) trebuie oarecum lamurite cateva aspecte .
Aceasta culoare se poate remarca si la Zeiss 7X40 DF ( fratele produs prin cooperarea Tratatului de la Warsovia , adica pana in 1990 ) cat si la modelul mai recent Zeiss 7X40 EDF, dar lipseste cu desavarsire la actualul 7X40 Docter ( Zeiss ) si desigur la IOR B7x40 produs in prezent .
Initial a fost pusa pe seama procesului de fabricatie ai anilor `80, dar am avut sansa de a citi pe net discutii intre cunoscatori ( unii probabil din interiorul IOR ) , care au relevat ca aceasta culoare apare numai la binoclurile militare germane si sovietice ( implicit si la IOR care a pastrat colaborarea cu Carl Zeiss Jena din fosta Republica Democrata Germania in acea perioada ) datorita materialului optic al lentilelor din componenta obiectivelor, iar scopul declarat al acestora este de a diminua bombardamentul radiatiilor UV in zilele foarte insorite sau stralucirea zapezii, ajutand astfel militarul sa priveasca confortabil pe orice timp, fara fi nevoit sa tot puna si sa scoata filtrele din plastic din capac (si care sunt recomandate mai mult pe timp de ceata sau de o stralucire foarte puternica a zapezii).
La modelul actual IOR 7X40 ( care se adreseaza mai mult civililor ) aceasta tenta galbuie lipseste cu desavarsire, la fel ca si senzorul de infra-rosu sau reticolul de calculare a distantei pentru artilerie.
Deci vorbind strict de IOR 7X40 si nu de alte modele sau alti producatori , iubitorilor astronomiei si naturii de orice fel li se recomanda actualul IOR 7X40, iar celor pasionati de armata sau uz general vechiul B sau BI .
Totusi , IOR B7x70 ( doar daca se afla in in stare optica foarte buna ) ramane un binoclu exceptional pentru banii la care inca poate fi achizitionat ( pana in 150 euro ) din stocurile armatei !
Mai jos aveti un mic ghid gasit pe net ( o scapare absolut inexplicabila din cartea tehnica a acestui binoclu ) pentru folosirea reticului gradat ( evident , total inutil in astronomie Smile ) :

[deprecated_img]http://s23.postimg.org/sfa...cated_img]

[deprecated_img]http://s22.postimg.org/g6m...cated_img]
Binoclul B7x40 are intradevar distorsiuni apreciabile spre marginea imaginii , dar acest lucru era oarecum compensat de faptul ca era utilizat ( in armata ) doar de cercetasii observatori, care erau selectionati dupa calitatea vederii periferice si acuitatea vizuala etc .
Este stiut ca ochiul este un instrument optic oarecum impefect , ale carui aberatii sunt compensate din soft Smile , de creierul uman .

De altfel , orice astronom incepator isi va educa ochii sa vada din ce in ce mai bine astrele in asa fel incat sa compenseze in anumite limite tehnice si anatomice erorile ( inerente ) instrumentelor optice pe care le foloseste ....



IOR B7x40.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.72 kb
 Vizualizat:  de 11054 ori

IOR B7x40.jpg



Carl Zeiss Jena Deltrintem 8x30.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  56.63 kb
 Vizualizat:  de 11054 ori

Carl Zeiss Jena Deltrintem 8x30.jpg



IOR 7x40 a.png
 Descriere:
 Marime fisier:  28.94 kb
 Vizualizat:  de 11054 ori

IOR 7x40 a.png



IOR 7x40 b.png
 Descriere:
 Marime fisier:  18.65 kb
 Vizualizat:  de 11054 ori

IOR 7x40 b.png



_________________
Binoclu 1 : Carl-Zeiss Jena Deltrintem 8x30
Binoclu 2 : IOR B7x40
Binoclu 3 : PENTAX SP 8x40 WP
Reflector 1 : inca nu
Reflector 2 : inca nu
Sus
gabi.nechita
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Noi 2011
Mesaje: 21



Localitate: roman

MesajTrimis: 03 Dec 2013 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara.
Se poate scoate reticolul de la un binoclu IOR 7x40?
De fapt unde se afla el?
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 04 Dec 2013 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reticolul se afla fixat in planul focal al ocularului,in interiorul binoclului,in fata lentilelor ce compun ocularul.Ca sa il poti scoate,trebuie sa demontezi binoclul(practic trebuie scos ocularul),ceea ce cred ca e posibil tinand cont de modul de realizare din punct de vedere mecanic.Mai multe detalii poti afla de la cei cu mai multa experienta de pe aici.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
DevidALex
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2013
Mesaje: 10



Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Dec 2013 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,scuze ca ma bag si eu aici,fara a comenta pe topicul deschis,insa pentru o singura intrebare nu are rost sa deschid un topic nou,iar acest topic e singurul activ despre binocluri,
Amansem foarte mult achizitionarea unui binoclu pentru initierea in astronomie,deoarece la momentul respectiv nu stiam daca un binoclu 15x70 sau un telescop 114m ar fi startul potrivit,
Intre timp decisem dar ma prins frigul colossului Decembrie Sad , Am inteles ca binoclurile pot face condens,iar sa se decolimeze si datoria frigului pe langa celelante cauze, sau trecerea de la o temperatura la alta,e adeverat ? Mai are rost sa imi comand binoclul acuma ? ( Modelul fiind Celestron SkyMaster 15x70 )

Orice sfat e bine venit,Multumesc Anticipat.
Scuze pentru schimbarea subiectului in acest topic!

PS: Intreb,deoarece mi-e foarte greu sa mai astept pana trece iarna si gerul ce ne bate la usi Very Happy Pentru ca de mult imi doream un instrument sa descoper cerul si toate ceea ce ne poate oferi el.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Dec 2013 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un binoclu in conditii de temperatura mai scazuta face condens. Acest fenomen apare si la temperaturi mult pest zero grade, direct proportional cu viteza curentului de aer si umiditatea acestuia. Mai mult, mie mi se pare ca acest fenomen este direct proportional si cu marimea binoclului. Cu alte cuvinte, din luna octombrie pana in mai te vei lupta cu acest fenomen. Asta inseamna ca in aceasta perioada nu vei folosi echipamentul de observatie? Pacat caci cerul de iarna geroasa fara vant este cu mult mai curat decat cel de vara.
Nu as prea crede ca un binoclu, umplut cu orice gaz rar si perfect etans, nu face condens cand sta in jet de aer umed si frig.
Exista insa metode de izolare, a echipamentelor, pasive sau active, care pot elimina neplacutul fenomen. Unele descrise chiar aici pe form. Chiar ma gandeam sa deschid un topic pe aceasta tema.
Cat despre decolimare, nu prea imi vine a crede ca se poate intampla de la frig ci mai degraba de la expunerea lor la temperaturi foarte ridicate sau lovituri.
Deci sfatul meu ar fi sa nu te lasi influientat de "iarna" si sa comanzi unul Very Happy
Sus
DevidALex
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2013
Mesaje: 10



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Dec 2013 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Un binoclu in conditii de temperatura mai scazuta face condens. Acest fenomen apare si la temperaturi mult pest zero grade, direct proportional cu viteza curentului de aer si umiditatea acestuia. Mai mult, mie mi se pare ca acest fenomen este direct proportional si cu marimea binoclului. Cu alte cuvinte, din luna octombrie pana in mai te vei lupta cu acest fenomen. Asta inseamna ca in aceasta perioada nu vei folosi echipamentul de observatie? Pacat caci cerul de iarna geroasa fara vant este cu mult mai curat decat cel de vara.
Nu as prea crede ca un binoclu, umplut cu orice gaz rar si perfect etans, nu face condens cand sta in jet de aer umed si frig.
Exista insa metode de izolare, a echipamentelor, pasive sau active, care pot elimina neplacutul fenomen. Unele descrise chiar aici pe form. Chiar ma gandeam sa deschid un topic pe aceasta tema.
Cat despre decolimare, nu prea imi vine a crede ca se poate intampla de la frig ci mai degraba de la expunerea lor la temperaturi foarte ridicate sau lovituri.
Deci sfatul meu ar fi sa nu te lasi influientat de "iarna" si sa comanzi unul Very Happy

In primul rand,mersi ca mi-ai raspuns!
Bineinteles ca vreau sa fac observatii in toate anotimpurile ale anului,insa daca face condens,ce e de facut ?
Nu am reusit sa gasesc nici o informatie in legatura cu metodele de izolare a echipamentelor pe forum,probabil nu mam uitat unde trebuie,insa nici pe google nu gasesc,in cazul in care doresti sa deschizi acel topic,initiativa ar fi buna,nu neaparat deoarece ca sunt eu interesant in mod particular,dar per total,e o problema care conteaza la instrumente.
Iar de incheiere,din ce ai spus,inteleg ca nu pot ( sau nerecomandabil ) sa folosesc binoclul in aceste conditi pana nu ma asigur ca instrumentul este izolat corect ?

PS : Inca odata,scuze pentru schimbarea subiectului de la topicul principal.
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 06 Dec 2013 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Face condens doar daca vii cu el congelat de afara si-l bagi in casa la caldura,daca-l tii intr-o camera neincalzita nu sunt probleme......si stai linistit ca iarna tu o sa fii primul care ingheata.Doar n-ai de gand sa izolezi binoclu cu poliestiren sau vata de sticla?...
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Dec 2013 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dan.smarandoi a scris:
Face condens doar daca vii cu el congelat de afara si-l bagi in casa la caldura...


la aparatul foto & obiective folosesc o metoda destul de simpla si eficienta: inainte de a veni in casa de afara, le bag intr-o punga de nylon mare (il invelesc de mai multe ori). Cam in jumatate de ora dupa c eintru in casa, pot sa-l despachetez, si nu am nici o urma de condens pe instrument.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 06 Dec 2013 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu procedez similar - pun capacele si il bag in husa inainte sa intru in casa. Iar cand ies, il tin un pic in husa, cu capacele puse, abia dup-aia ma apuc sa reglez focalizarea si sa lucrez cu el.
Stiu, suna ciudat, da' si binoclurile trebuie acomodate un pic: corpul lor se dilata si contracta, ceea ce face ca o focalizare pusa la punct cu binoclul cald sa nu reziste toata noaptea.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2013 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod cert trebuie sa facem un topic separat vis a vis de condens. NU este suficient sa acomodam binoclul , o jumatate de ora sau 3 ore. Sunt cazuri in care binoclul(pe trepied) il las afara incepand de la ora 14:00 si incep observatiile undeva prin jurul orei 22:00. Si totusi condensul apare. In mod cert as spune ca existenta unui curent de aer poate ceva mai incarcat de umiditate este una din cauze. O alta cauza o banui a fi chiar operatorul binoclului.
Si daca putem explica foarte bine aparitia atunci putem sa o impiedicam complet , de ce nu prin izolarea mentionata. Ca "mitoasele" lui Gica ciobanul Smile
Printre altele una din metode este montarea unor tuburi suplimentare in prelungirea portobiectivelor.
Mai mult senzatia mea este ca acest condens daca apare este si direct proportional cu marimea (probabil cu suprafata , mai exact) efectiva a binoclului.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Dec 2013 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Nu as prea crede ca un binoclu, umplut cu orice gaz rar si perfect etans, nu face condens cand sta in jet de aer umed si frig.


Asta e valabil la eventualul condens ce ar putea aparea in interior. Asta se rezolva usor cu multe garnituri , ceva unsoare si azot in locul aerului din interior.
Facilitatea asta e chiar foarte eficienta atata timp cat nu se desface jucaria .Dar are legatura mai mult cu optica folosita in conditii vitrege (vanatoare , marina , armata ) .

Am binoclul nu prea etans si cand vin de afara cu el iarna ,obiectivele si ocularele se aburesc doar la exterior.

Lasat afara , nu prea apuca sa faca condens , poate fiindca e mai mereu in miscare.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2013 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca doriti , am initiat separat aceasta tematica, eventual un moderator sa mute ce se considera off topic aici :
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=122881#122881
PS- am eliminat azotul din discutie deoarece eu il consider un hoax atat in binocluri cat si in cauciucuri. Atata timp cat aerul pe care il respiram noi contine 78-79% azot , nu pot crede ca apar minuni prin inlocuirea restului de componente tot cu azot.


Ultima modificare efectuata Dbird la 06 Dec 2013 22:31, modificat de 2 ori in total
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 06 Dec 2013 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La binocluri in special pe prima lentila de la oculare in exterior se face condens.
2 cauze:
1)vaporii de apa continuti in aerul expirat de noi(ce accidental ajung unde nu trebuie)
2) "umezeala ochilor"(apropiind mai mult ochii de obiective atunci a aparut uneori)
cand facem observatii.
Daca am folosit filtrele(binocluri care au filtre galbui) din dotarea binoclului condensul a fost pe ele si nu pe lentile.
De buna seama ca exista lentile tratate anticondens , sper ca vom primi lamuriri de la forumisti.


Very Happy

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact