Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
JPG_profile_200k_Revision2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225019
Numar de utilizatori inregistrati: 2842
Cel mai nou utilizator inregistrat: Hybrid
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclul IOR 7X40 BGA,evaluari


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Mai 2008 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclul IOR 7X40 BGA,evaluari
Raspunde cu citat (quote)

Aleluia fratilor ,am trait sa o aud si pe asta !Un produs romanesc ,este vorba de binoclul militar IOR 7X40 BGA,apreciat de un cunoscator ca fiind clar mai bun decat un binoclu Zeiss echivalent,si inca unul EDF.Eu folosesc de vreo 15 ani doua oculare Erfle f=20mm/60grade ,provenind de la acest binoclu.Am primit doar lentilele,un set (fabricat IOR) de la Emil Kolossy,celalalt (fabricat IOT) de la Gavril Beches,montura am proiectat-o eu dupa o schema primita tot de la Emil, si ,cu exceptia tentei de culoare galbena in exces ,sunt fff multumit.Se mai fabrica binoclul respectiv ?Mircea

Archives of an email list on the history of binoculars.
http://home.europa.com/~telscope/listp150.txt
home page: http://home.europa.com/~telscope/binotele.htm

Lists 151-200
====================================================
Binocular List #151: 26 January 2001
=====================================================

Subject: Buying binoculars in Europe
From: Hans-Peter.Lammerich@___ne.de
After some research I just ordered a brand new Docter 7x40 B/GA from a small Bavarian dealer. He offered a nice discount to get rid of his stock and I absolutely could not resist. I understand this is the demilitarised version of the Zeiss/Jena EDF 7x40 (roof prism) which again is the successor of the DF 7x40 (porro prism). Neither Docter nor Zeiss/Jena claimed to have put phase corrected roof prisms in their 7x40 B/GA or EDF 7x40. I however assume that later, EDF roof prism, should be better in this case. And comments on other lists were very positive. I phoned Docter in Eisfeld and the confirmed that they still make them! Soon they will even offer a 10x42 version. Docter binos are not present in many German shops and even their website is miserable. Camera shops typically have Leica and cheap Japanese stuff. Opticians have Zeiss, Steiner and cheap Japanese stuff with German brand names.
The EDF 7x40 is quite common on ebay, but I find the final prices a little bit steep, given the fact that you may get heavily used military surplus without warranty. And I am not that keen on reticles, laser filters or radioactive illumination.
Briefly I considered a Steiner 7x50, but I have difficulties to track down the different quality levels of coating and sealing, in particular for used gear and with different names for US and German markets. From the subjective built quality I consider them as the binocular equivalent to "Swatch" wrist wratches, excellent performance and value for money if brand new, but sort of unrepairable.
Furthermore I thought about the Romanian IOR binos. I hoever could not locate an importer for Germany. US mailorder firms offer them for very decent prices, but with shipping to Germany and VAT it would not have been worth the hassle. Next month I will make a business trip to Bucharest and see whether I can locate them over there. Hans-Peter
=========================================
Subject: Romanian IOR
From: Fan Tao <fantao@___et.att.net>
Regarding the Romanian IOR military style binoculars, they have excellent build quality, similar to the Zeiss Jena 7x40DF(NVA). However, in a direct comparison of the IOR 7x40 vs. the Zeiss Jena DF, I prefer the Zeiss. The field of view and eye relief are about the same (about 60 degrees apparent and 20mm). The image through the IOR is nocticeably yellow whereas the Zeiss is close to neutral. Furthermore, the IOR has (to me) annoying field curvature, that is, the edge of field needs to be refocused to make it clear. The Zeiss also has some field curvature and astigmatism on the field edge but it does not seem as bad. The IOR 10x50 is similar in performance to the IOR 7x40 (plus it is very heavy to hand hold). I do not mean to make the IOR's sound bad, other than the problems mentioned, they are very fine binoculars. Fan Tao
====================================================

=====================================================
Binocular List #153: 02 / 02 / 01
=====================================

Subject: Canadian binoculars
From: Peter Abrahams
I put together as much as I could find on Canadian binoculars: REL and ELCAN
http://home.europa.com/~telscope/canada.txt
Thanks to Steve Harris, Deutsche Optik, and others, for contributing text. We need more information on this subject.
======================================

Subject: Docter / IOR
From: Thomas Press <tpress@___om>
Regarding the recent Binocular List references to the Docter (aka Zeiss/Jena) EDF 7 x 40 and IOR 7 x 40 BGA, I have owned both and found the IOR (at least in my samples) to be the far superior glass, with a wonderfully open and crisp view, and superb build quality. As best as I can tell, the EDF, as a roof prism binocular, is probably better able to hold its collimation in the face of rough treatment, but the view through the EDF was noticeably less sharp, with a much narrower field of view and considerably less depth of field. Both glasses have a yellow tint, although the EDF tint is dramatically more pronounced. Over time, I found the EDF yellow images increasingly annoying, and useful only for moonlight use. Hopefully, Docter Optik has also made some progress on the quality control front as, in my experience, many of the late 80's Zeiss Jena binoculars, both roof and porro, were pretty shoddily built. Regards, Tom
========

Here is the internet link for IOR: http://www.starnets.ro/ior/iore.htm Fan Tao
=================================================
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Mai 2008 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am auzit si eu ca binoclurile IOR ar fi bune, chiar daca arata cam urat in ceea ce priveste designul exterior.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2008 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am studiat si eu lista de discutii. Foarte instructiv-educativa. Niste hobisti care discuta la nesfarsit fara sa para ca obosesc despre niste binocluri. Merita pierdut putin timpul pentru a vedea ce inseamna hobby si cat timp (si bani) investesc unii. In particular am fost placut surprins si eu ca cineva a bagat macar in seama un binoclu IOR. La o citire atenta insa se observa ca lotul din 1996 este mai bun decat cel din 1997. Ca atare diferentele minore dintre cel IOR, ZEISS si cel rusesc se pare ca se datoreaza dificultatilor producatorilor de a implementa un sistem al calitatii si a mentine astfel aceeasi calitate a produsului. De altfel binoclurile despre care se discuta sunt "military grade" si cand se discuta despre cele civile ... calitatea scade.
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 04 Mai 2008 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.ior.ro/produse/index.php?kCtg=1&ID=10#

hmm..... seamana a ceva rusesc ce am mai vazut, si se si "lauda" ca rusii cu intervalul de -40...+50'C de temperatura de functionare.... oare or fi produse in Rusia si branduite cu IOR? Shocked
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2008 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
oare or fi produse in Rusia si branduite cu IOR?

sper ca e o gluma Smile
binoclurile IOR sunt produse in Romania si in pofida faptului ca sunt atat de urate, din punct de vedere optic sunt binocluri bune.
intradevar modelul ales de tine are un corespondent rusesc in uratenie dar si un rival puternic in performante.
este vorba de Baigish BPOc 10x42 pe care il pun mai jos in imagine.
gurile rele spun ca acesta din urma nu prea are pretendent in lumea binoclurilor in ce priveste corectia campului.
am sa va spun mai exact dupa ce voi pune mana pe el Very Happy



Baigish BPOc 10x42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  194.26 kb
 Vizualizat:  de 40624 ori

Baigish BPOc 10x42.jpg


Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 05 Mai 2008 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

era o gluma Smile mi-a placut faza cu "corespondent in uratenie" Laughing =))

l.e.: cam cat ar costa acel binoclu 10x50 din linkul meu?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mai 2008 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am inteles eu din discutiile celor de pe lista cu pricina (merita sa cititi, macar un pic, sa vedeti cu adevarat niste oameni pasionati de subiect) binoclurile isi au originea in fostul tratat de la Varsovia. Sunt binocluri militare care au fost proiectate ca atare existand doar mici variatii (prismele poro, de ex.). Executia lor s-a facut evident in fabricile respective (germane, romanesti, rusesti) dar e destul de greu de spus cine a facut proiectul sau daca nu cumva exista parti componente comune (obiectiv sau carcasa etc.).
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 05 Mai 2008 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

binoclul IOR acela, precum si baigish 10x42 postat de dvs, par a avea focalizare individuala... ar fi tentant Cool
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2008 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vin cu o sugestie,si anume, ar fi bine sa obtinem o lista de preturi pentru binoclurile IOR.Incearca cineva ?Precum Serban ,si eu mor de curiozitate sa aflu ''how much is the doggy in the window''.Oare de ce nici una din firmele de comert aparute la noi , nu ofera binocluri IOR ?Ar fi oare cineva interesat sa le distribuie?Eu de la servici nu pot sa obtin preturile,am acces doar la Skype si Internet,seara cand ajung acasa e prea tarziu,la IOR becurile sunt stinse demult.Mircea
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 07 Mai 2008 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,ce pot eu sa spun in legatura cu binoclurile IOR....intradevar sunt bune dar si preturile sunt exagerat de mari,din cate am inteles eu nici nu cred ca se mai fabrica,eu am intrebat la ei pretul la 10x50 si era in jur de 14 milioane in 2007.Ca sa aveti o ideie aruncati o privire aici:

http://www.usaoptics.net/iorvaldata1.html
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 07 Mai 2008 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

#$%#)$*#)&#@)*#_@%(_#@( 14 milioane? Shocked

clar... ramanem la baigish pe viitor....

dar auzi... americanii zic ca is cele mai bune din lume Smile suntem si noi buni la ceva Cool
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Mai 2008 07:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da despre asta ce ziceti:
http://www.valdada.com/catalog/2dc81f54-6d...04543.aspx
Preturi in lei! Pare a fi o afacere tipica a militarilor ramasi pe drumuri din tarile in curs de conversie la democratie Smile Tot felul de adrese absconse.
Aici se poate vedea ceea ce banuiam deja:
http://www.valdada.com/catalog/2dc81f54-6d...04543.aspx
http://www.impactguns.com/store/ior_binoc_reticle.html
Sticla Schott, lentile Zeiss, asamblat in Romania Smile
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 07 Mai 2008 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate bune si frumoase cu preturile in lei,doar ca in realitate sunt tot in dolari,cred ca este in functie de ce browser de navigatie folosesti sau cum este setat,de exemplu cand am gasit linkul acesta,la mine apareau preturile in lei,iar la Zircon in dolari si amandoi foloseam IE7.Dupa ce am mai rugat cativa prieteni sa intre la adresa respectiva,ne-am lamurit ca de fapt sunt in dolari.Ma refer la acest link:

http://www.valdada.com/catalog/2dc81f54-6d...04543.aspx
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2008 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intradevar la mine apar toate aceste linkuri cu preturile in dolari.
am verificat si la servici si e la fel.
o ciudatenie pe care nu mi-o explic....

in legatura cu afirmatia:
Citat:
Sticla Schott, lentile Zeiss, asamblat in Romania

vreau sa va spun cateva lucruri:
m-am documentat azi direct "la sursa" si am aflat cateva lucruri interesante:
- niciodata IOR nu a folosit la binocluri lentile Zeiss
- toate lentilele binoclurilor au fost construite la IOR
- sticlele folosite provin intradevar de la Schott, Ohara si din Rusia.
- in mai multe randuri IOR a fabricat lentile comandate de Zeiss, inscriptionate "Zeiss" si vandute ca atare.
- povestea binoclului IOR pleaca de fapt de la proiectul unui binoclu militar rusesc de 7x40. cei mai in varsta isi aduc aminte probabil ca primele IOR-uri nu erau imbracate in cauciuc ci in piele si semanau leit cu binoclurile rusesti. proiectele au fost mereu imbunatatite iar la sticle nu s-a facut rabat... asta e poate si explicatia pentru care un IOR costa cam cat 5-6 binocluri chinezesti cu pretentie.
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 07 Mai 2008 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si merita cat 5-6 binocluri chinezesti cu pretentie? IOR vs baigish/kronus, cine castiga?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact