Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DSC_2143_color1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cometa C/2021 A1 (Leonard)


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Ian 2021 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Cometa C/2021 A1 (Leonard)
Raspunde cu citat (quote)

A fost descoperita prima cometa a anului pe 3 ianuarie , C/2021 A1 (Leonard) este o cometa cu 6km/s mai rapida ca Neowise , are 70km/s si se afla la 4,6UA de Terra . Pe 12 dec 2021 va fi apropierea maxima (perigeu) de Terra , la 34,9milioane km , apoi se va apropia de Venus , la 4,2milioane km . Se estimeaza o stralucire in decembrie de m=5-4 . In emisfera N latitudine medie , va fi vizibila in septembrie in constelatia Ursa Major , Canes Venatici , Coma Berenices . In prima jumatate a lunii Decembrie , va fi vizibila in constelatia Bootes , Serpens , Hercules , Ophiuchus....apoi se va muta in emisfera S . Periheliul 3 ian 2022 , dupa care datorita orbitei hyperbolice ,va fi aruncata din sistemul solar . Este prea devreme sa se estimeze showul astronomic , dar se spera . Va trece intre Terra si Soare , si datorita efectului de forward scattering , ar putea atinge m=1,5 .

https://theskylive.com/cometleonard-info
https://en.wikipedia.org/wiki/C/2021_A1_%28Leonard%29#
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Noi 2021 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Cometa C/2021 A1 (Leonard)
Raspunde cu citat (quote)

Buna dimineata tuturor. Smile

Azi dimineata, pe la ora 4:30 ,am iesit sa observ noua cometa C/2021 A1 (Leonard) prin reflectorul de 150/1400mm, dar si sa o fotografiez cu camera Canon 450D ,prin luneta de 80/900mm. Noaptea aceasta a fost aproape perfecta din punct de vedere al transparentei, daca nu era Luna aproape plina prezenta pe cer ,ar fi fost excelenta pentru observatii.

Asadar, in pofida luminii puternice a Lunii, cometa C/2021 A1 a fost usor de gasit si de observat prin reflectorul de 150mm, fiind chiar mai bine vizibila decat cometa 67P/Churyumov-Gerasimenko, mai ales la grosismentele de 35 ori si 70 ori, unde se vedea putin alungita pe directia NV-SE, dar si la grosismentul de 155 ori ,unde se distingea mai bine nucleul cometei, desi se vedea mai rotunda.
Fotografic insa, cometa dezvaluie o coada scurta dar relativ bine vizibila si o coama cu tenta verzuie, cu un centru luminos de culoare alb-cald. Am facut vreo 20 cadre de 60s din care 15 au fost mai bune pentru stackat, le-am stivuit in modul Comet Stacking in Deep Sky Stacker, ca sa iasa cometa mai clara.

Cometa C/2021 A1 se afla in constelatia Canes Venatici (Cainii de Vanatoare), la vreo 5 grade spre sud-vest de steaua Cor Caroli (harta de pe site-ul Heavens-Above este de mare ajutor), are magnitudinea de 7,9 ,se afla la o distanta 0,872 U.A. fata de Terra si la 1.078 U.A. fata de Soare.

Cometa va trece prin periheliu pe data de 3 Ianuarie 2022, la distanta de doar 0.615 U.A, dar nu va fi vizibila la acel moment de la noi, fiind vizibila mai mult din emisfera sudica si va fi destul de departe de Terra.
In schimb, perioada de vizibilitate cea mai buna va fi la inceputul lunii Decembrie intre 1 si 13 (mai cu seama intre 7 si 13 decembrie) , pe timpul diminetii, cand cometa va atinge magnitudinea 4 sau chiar 3 si va fi vizibila undeva spre orizontul sud-estic, fiind relativ mai aproape de Terra decat in momentul trecerii la periheliu, apoi va disparea in lumina crepusculului dupa 13 decembrie si nu va mai fi vizibila dupa aceea (poate pe 14 si 15 decembrie ,seara spre sud-vest, cand probabil i se va putea observa coada la limita orizontului, apoi va disparea complet sub orizont).

Va fi poate cea mai vizibila cometa din acest an, insa nu stiu daca va fi de amploarea cometei C/2020 F3 de anul trecut ,care a intrecut orice asteptari, dar oricum, nu se stie daca cometa C/2021 A1 va avea sau nu vreun out-burst, in care sa devina foarte stralucitoare, fiind la prima trecere pe langa Soare, destul de aproape de el. Smile



c2021a1-15x60s.jpg
 Descriere:
Cometa C/2021 A1(Leonard), 21 noiembrie 2021, orele 5:20-5:40 TLR. 15 x 60s, ISO 1600. Canon 450D & luneta 80/900mm, cu ghidaj.
 Marime fisier:  784.78 kb
 Vizualizat:  de 4697 ori

c2021a1-15x60s.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2021 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fotografiat și eu cometa azi dimineață între orele 3 și 4. Am folosit doar 15 cadre de 97 sec. expunere din 30 fiindca jumătate le am pierdut din cauza condensului ce se formase pe lentila obiectivului, nu ma așteptat sa se facă condens asa repede având în vedere ca nu trageam la o înălțime mare cadrele.. Aia e. Poate dacă verificam la 15min starea obiectivului cum făceam de obicei, era mai bine, dar am pus aparatul sa facă poze și m am dus în casa ca era prea frig și am revenit după o ora)).

Nikon d3100 + tamron 70-300mm f/4-5.6 @ 300mm f/5.6 + crop la final iso 400 pe montura star adventurer.

Pe lângă condens m am trezit ca aproape toate imaginile aveau stelele ușor alungite, probabil nu am echilibrat bine montura.. Super.

Am făcut stackul manual pe cometa în Photoshop.



PSX_20211121_164210.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  983.17 kb
 Vizualizat:  de 4657 ori

PSX_20211121_164210.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Noi 2021 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa imaginea cometei, se vede mai bine culoarea verzuie decat in imaginea postata de mine. Smile

O idee in privinta protejarii de condens a obiectivului ar fi sa ii confectionezi un parasolar (daca nu are) din carton negru A4. Asa am facut eu pentru teleobiectivul Albinar 85-200mm f/4 si nu prea am probleme cu condensul, decat daca teleobiectivul este orientat spre zenit, atunci umezeala se depune pe lentila mai usor. Smile Cartonul mai absoarbe din umezeala din ce am observat si protejeaza mai bine lentila obiectivului.
Nici eu nu am echilibrat corespunzator montura, de aceea DSS mi-a eliminat 5 cadre din 20 si a stackat numai 15 ,noroc ca aveam ghidaj, care a mai minimalizat erorile, dar graficul ghidajului arata cam prost. Insa am pozitionat si aliniat polar montura de aseara si am lasat-o peste noapte pe pozitie,cu tot cu luneta, acoperita si protejata de roua ,ca sa nu mai fiu nevoit dimineata sa fac alinierea polara care imi poate lua si jumate de ora, apoi la sfarsitul sesiunii cand s-a crapat de ziua, am bagat tot echipamentul in casa. Smile

Zilele urmatoare o sa fac niste masuratori astrometrice pe cadrele cu cometa C/2021 A1 pe care le-am tras astazi ca sa aflu in mare dimensiunile fizice ale cometei si cand mai am ocazia o sa ma mai trezesc dimineata devreme ca sa observ si sa fotografiez aceasta cometa destul de spectaculoasa. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2021 06:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, multumesc pentru sfatul in legatura cu un parasolar mai lung. Inca nu l-am facut, dar nici nu as fi avut nevoie de el astazi fiindca atmosfera a fost destul de uscata si inghetata in aceasta dimineata, dar cu siguranta o sa fac un parasolar de carton.

Revenind la ale noastre, am fotografiat cometa in aceasta dimineata. Daca data trecuta am avut probleme cu montura ca nu era echilibrata, acum am facut-o de oaie si am atins fara sa imi dau seama inelul de focus dupa ce il facusem perfect... super din nou pentru mine.

Nikon D3100 + tamron 70-300mm f/4-5.6 @ 200mm f/5.3 + crop la final iso 800 pe montura star adventurer.
Stack manual pe cometa de 50x97 sec. Coada are aproape 0.5 grade in lungime, fata de 0.2 cat era pe 21 noiembrie.



leonard12.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  959.43 kb
 Vizualizat:  de 4579 ori

leonard12.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2021 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu cateva prelucrari a imaginilor asupra cometei pentru a scoate mai bine detaliile si lungimea cozii:

Stack-ul manual pe cometa in Photoshop nu mi-a iesit prea bine de aceasta data, dar nu am rabdare sa il refac.



leonardseqa.jpg
 Descriere:
o varianta cu stack normal pe stele, pentru a scoate in evindenta detaliile din galaxiile Balena si Crosa de Hochei
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 4500 ori

leonardseqa.jpg



leonardbw.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.02 MB
 Vizualizat:  de 4500 ori

leonardbw.jpg



leonardinvert.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.35 MB
 Vizualizat:  de 4500 ori

leonardinvert.jpg



leonardcolort.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.21 MB
 Vizualizat:  de 4500 ori

leonardcolort.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Noi 2021 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari. Smile Ultimile imagini cu cometa sunt mai frumoase si mai clare.

Nu stiam ce era obiectul acela eliptic din dreapa-sus a imaginii postata de tine pe 26 noiembrie, cu stack pe cometa, dar banuiam ca ar putea fi galaxie, deci era vorba de galaxia Whale din constelatia Canes Venatici si apare si Crowbar in imaginea cu stack pe stele. Fain. Smile

Poti incerca Deep Sky Stacker (DSS) pentru stacking-ul cadrelor cu comete, stie sa faca stacking in mod Comet, adica aliniere pe cometa si chiar in mod Comet+Stars, adica in care apare atat cometa cat si stelele (si alte obiecte ceresti) clare in imagine.
Trebuie doar sa intri la Stack Settings sa bifezi Comet stacking sau Comet+Stars stacking, sa bifezi in dreapta imaginii din DSS butonul cu cometa verde apoi sa pui marcaj in dreptul cometei (un cerc roz) in fiecare cadru, cu clic+Shift urmat de clic+Alt pe cometa iar apoi softul va alinia cadrele dupa marcajul pus in dreptul cometei si imaginea rezultata iese fain. Smile

Am incercat si eu stacking manual in Photoshop asta-vara, dar este migalos, dureaza mult.

Sper sa mai prind si eu o dimineata senina, poate fara Luna, sa mai observ cometa C/2021 A1.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2021 00:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am incercat si stack-ul in DSS si am selectat cometa cu shift+click, doar ca rezultatul final nu imi place deloc, imaginea iese aproape alb-negru si este prea soft. Nu stiu cauza, voi mai aprofunda aceasta problema si sper pana la urma sa o rezolv. Da este extrem de migaloasa treaba cu PS, dar alta solutie nu am..momentan. Merci oricum pentru sfat Very Happy
_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2021 05:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O gaura in nori nesperata in aceasta dimineata, doar modelul GFS prognoza o gaura de vreo 3h centrata pe ora 3, dar pana la urma a fost doar de 1h, restul modelelor de prognoza nu aratau vreun moment senin.
Si totusi am zis sa raman treaz ca poate-poate si am avut succes.

Cam 20 min de expunere (12x97 sec):
Nikon D3100 + tamron 70-300mm f/4-5.6 @ 300mm f/5.6 + crop la final iso 800 pe montura star adventurer.
Coada are deja peste 1 grad lungime, pana spre 1.5 grade din ce am impresia in fotografiile mele.
Cred ca Luna inca a deranjat putin cu lumina ei, dar nu la fel de tare ca datile trecute

Am reusit sa o vad si cu binoclul 10x50, foarte usor de vazut, mai ales daca stii unde sa te uiti.
Mag.: +7mv
DC=6
Dia.: 7' cu o usoara alungire



leonardcolora.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  996.15 kb
 Vizualizat:  de 4466 ori

leonardcolora.jpg



leonardbwa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 4466 ori

leonardbwa.jpg



leonardinverta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.06 MB
 Vizualizat:  de 4466 ori

leonardinverta.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Dec 2021 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari celor ce au avut si au ocazia sa o urmareasca . Am la E-SE blocuri , dar NE deci devreme as putea sa o observ . Ar trebui unificate cele doua postari , si nu ma supar sa fie sters al meu . Mersi .
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2021 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reobservat si fotografiat cometa in aceasta dimineata.
Prin binoclul 10x50 cometa a parut si mai usor de identificat fata de data trecuta si chiar am reusit cu vederea periferica sa vad si coada. De precizat faptul ca acum am facut observatiile de la marginea Bucurestiului pe un cer bortle 5-6 fata de data trecuta cand eram in zona Blajului pe un cer bortle 3-4. Deci o crestere semnificativa de stralucire a cometei in 3 zile daca acum am vazut-o mai bine de pe un cer mai luminos.

Imaginea reprezinta 32x97 sec expunere, stack manual in PS,
Nikon D3100 + tamron 70-300mm f/4-5.6 @ 300mm f/5.6 + crop la final iso 800 pe montura star adventurer.



leonardcolora.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 4369 ori

leonardcolora.jpg



leonardbwa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  635.29 kb
 Vizualizat:  de 4369 ori

leonardbwa.jpg



leonardinverta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  924.68 kb
 Vizualizat:  de 4369 ori

leonardinverta.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Dec 2021 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Niky360. Bravo , imaginile cu cometa sunt foarte reusite, mai ales cele de astazi. Spor in continuare. Very Happy

@ 2SKY. Multumesc pentru felicitari. Nu stiam ca mai este inca un topic despre cometa C/2021, recent am dat de el, daca stiam de la inceput de el nu mai deschideam si eu un topic pe aceeasi tema. Dar oricum ,important este sa postam observatii si imagini cu aceasta cometa spectaculoasa. Smile

Maine dimineata sper sa pot observa si fotografia si eu cometa C/2021 A1, cand se va apropia foarte mult de roiul globular M 3 din Canes Venatici, la 1' sau mai putin de roiul stelar.

Am facut niste simulari pe Stellarium cu luneta de 80/900mm si diverse camere ale caror date le-am introdus in Stellarium si din start elimin varianta cu camera Philips Toucam pentru ca avand un senzor mic cometa nu va intra decat putin in campul camerei, coada nu se va vedea in totalitate, asa ca o sa folosesc camera Canon 450D, care are un senzor mare si cometa va intra in totalitate in campul camerei la focala de 900mm.
M-am mai gandit si la varianta cu teleobiectivul foto Albinar 85-200mm F/4, la focala de 200mm F/4, si camera Canon 450D, care cred ca ar fi mai potrivita pentru a scoate in evidenta coada cometei, la expuneri nu prea lungi (pana in 60 s) si fara ghidaj ,iar prin luneta de 80/900mm o sa fotografiez apropierea maxima dintre cometa si roiul M 3 care va avea loc la ora 5:40 TLR. Numai sa tina si vremea cu mine. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2021 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Iulian, sper ca ai prins si tu conjunctia din aceasta dimineata Very Happy

Las o imagine bruta..bine doar putin aranjata in PS, dar nu este stack. A fost ultimul cadru tras inainte sa cedeze bateria camerei si pot spune ca astrele chiar s-au aliniat, prinzand si acel meteor verde.

Setup-ul ca si pana acum, doar ISO este modificat la 1600.



meteorm3leonard.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  971.51 kb
 Vizualizat:  de 4287 ori

meteorm3leonard.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 03 Dec 2021 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Splendid! Un APOD de toata frumusetea. Parca trimite si cu gandul la un contur de piramida intreg ansamblul. Smile Felicitari!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2021 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent, Niky!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact