Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna__051009_01+02+03+08+09_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Banda anti-roua


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 09 Ian 2022 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Banda anti-roua
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Am observat serile trecute, dar si in timpul verii, ca uneori in timpul noptii roua/umezeala se depune atat pe aparate cat si pe lentila obiectivului cu care fotografiez, ceea ce face imposibila fotografierea cerului.

Fiind nou in domeniu si necunoscand solutiile care exista impotriva umezelii obiectivului/telescopului, am cautat pe internet si am gasit ca ar exista niste benzi anti-roua care se leaga la varful telescopului si se alimenteaza la 12V.

Eu am un obiectiv Sigma 150-600 cu care fotografiez. Fac si ghidare cu Asi 120 mm si o mica luneta.

Intrebarile ar fi:
- aveti experienta cu astfel de benzi? Sunt utile? Merita investitia?
- unde se monteaza la un obiectiv ca al meu care are si un parasolar mare in varf? La mijlocul parasolarului sau fix la varful obiectivului (adica acolo unde se termina sticla si se infileteaza parasolarul) ?
- ar trebui o astfel de banda si pentru camera de ghidaj ?


Multumesc.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2022 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Umezeala se depune pe orice, camera, obiectiv, sunt weather/water proof?
In general banda se pune in jurul elementului frontal, insa la obiective intre carcasa exterioara (din plastic/metal) si pana la sticla sunt mai multe straturi, s-ar putea sa nu ajunga caldura la ele.
As zice ca daca e roua/umezeala nu fotografiezi, stai in casa, e complicat cu optica si electronica pe umezeala.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2022 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bună o bandă anti-condens, se poate face înseriind câteva rezistențe de 3W astfel încât la 12V să fie doar călduțe când pui mâna pe ele, un curent între 200-250mA. Un sistem reglabil cu PWM e și mai bun, dar merge și fără. Se trage tub termocontractil peste și ai rezolvat, ieși mai ieftin decât cu banda din comerț și poți să o faci pe potriva diametrului obiectivului.

Pentru ansamblul cameră-obiectiv aș folosi o husă decupată la dimensiuni potrivite din burete de neopren (saltea de gimnastică sau pentru cort) metalizată pe o parte care să acopere cu totul aparatul și obiectivul ca un acoperiș sau un tub care să-l îmbrace și pe lateral. Se poate folosi și foaie de polistiren expandat metalizată pe o parte folosită la izolarea pereților în spatele caloriferelor sau cel mai simplu și ieftin: un parasolar auto. Ideea este să rămână într-un mediu izolat față de cerul liber, temperatura cerului senin este în jur de -30 grade, vară-iarnă. Astfel camera va rămâne la o temperatură deasupra punctului de rouă, mai ales dacă ai și banda anticondens în jurul obiectivului. Deoarece căldura se transmite încet banda trebuie alimentată de la bun început, nu când deja apare condensul.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 10 Ian 2022 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfaturile lui "valy" sunt bune. Eu la luneta de ghidaj am banda de incalzire pusa pe parasolar (metalic). La obiective poti face la fel. Mai nasol este daca parasolarul este din plastic (izolator termic). Va trebui sa incerci sa pui banda pe interiorul parasolarului. Eventual faci un parasolar suplimentar metalic, care sa-l depaseasca pe cel de plastic.
Condensul se depune pe prima lentila. Ma indoiesc ca intr-un obiectiv/luneta inchisa se poate depune roua pe lentilele interne.

_________________
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2022 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
. Ma indoiesc ca intr-un obiectiv/luneta inchisa se poate depune roua pe lentilele interne.
Acum recitind cred ca m-am exprimat putin incorect, se depune pe lentila frontala, dar obiectivele foto au inele de focus, zoom, butoane si posibil sa intre si inauntru apa, chiar daca roua nu se formeaza inauntru, trebuie avut grija.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 10 Ian 2022 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi.

Parasolarul obiectivului Sigma este din plastic. Ma gandesc sa incerc sa pun banda cat mai aproape de lentila, adica in jurul filtrului (acolo unde se infileteaza parasolarul) ca sa ajunga caldura mai usor la sticla din fata a obiectivului.

Ok, deci este nevoie de o banda si la luneta de ghidaj...
Eu am un "ZWO Guidescope 30mm mini", care cred ca are parasolarul din metal.

Cele 2 benzi consuma mult ?

Intreb asta deoarece am o baterie (Celestron Powertank Lithium Pro LiFePO4 159Wh) de la care as vrea sa alimentez un AsiAir Plus, iar prin acest ASiAIR sa alimentez atat cele 2 benzi cat si o eventuala camera (viitoare) dedicata plus roata de filtre.

Am vazut ca unii opteaza pentru 2 baterii:
- una la care leaga o "Unitate de control pentru sistem dezaburire" din care pleaca 2 cabluri, cate unul pentru fiecare din cele 2 benzi; acest controler permite sa dea curent mai mult sau mai putin in functie de nevoi. Deci la aceasta baterie leaga doar benzile acestea.

- alta baterie la care leaga AsiAIR sau ce controler mai au + camera astro + roata filtre + montura motorizata
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2022 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai fa si tu un calcul: cat consuma fiecare element, ce putere maxima poate da bateria, si cat timp, raportat la cat timp petreci pe camp.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 10 Ian 2022 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Benzile ar fi mai bine sa fie alimentate prin usb sau prin mufa de 12 V?
...am vazut ca sunt 2 optiuni.

Multumesc.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 10 Ian 2022 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 12V este mai bine. O banda cu putere de 4W(pentru luneta de ghidaj) are un consum de 0,33A la 12V, iar la 5V de 0,8A. Destul de mult pentru un port USB. Daca folosesti un HUB, acesta la randul lui trebuie alimentat (5V, 2A). Daca sursa ta este de 12V, atunci este preferabil ca, consumatorii sa fie tot la 12V. Daca pui un stabilizator de tensiune de 5V pentru consumatori, atunci puterea consumata din baterie este mai mare decat daca acestia ar fi direct la 12V. Pentru un observator stationar care are alimentatoare la retea aceasta nu constituie o problema, dar in cazul tau, folosind ca sursa o baterie, fiecare amper conteaza, pentru ca iti poate scurta sesiunea.
_________________
Marius
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2022 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

4W este mult pentru un obiectiv foto sau lunețică de ghidaj, 2-3W sunt suficienți. Desigur, la 12V, cu fire groase, eventual cu siguranțe potrivite intercalate pentru că, dacă faci scurt din greșeală îți poate exploda bateria. Eu am mai folosit și rezistențe de reșou de 800 sau 1000W din care am tăiat 4 bucăți egale. 2 bucăți merg înseriate la 12V, una la obiectivul și una la ocularul căutătorului, curentul este în jur de 200mA dar se pot tăia mai scurte și atunci crește mai mult.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 11 Ian 2022 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca voi achizitiona 2 benzi la 12 V + (eventual si) o unitate de control dezaburire:

1. o banda pentru obiectivul Sigma 150-600 (care are circumferinta parasolarului de 39 cm, iar la varful obiectivului este de 34 cm):

Omegon Bandă încălzitoare - 40cm

- incalzitor: 8

- amperaj: 0,7 A

- lungime cablu: 2m


2. si inca una pentru luneta de ghidaj (care are circumferinta de 14.2 cm):
Omegon Bandă încălzitoare - 15cm

- incalzitor: 3

- amperaj: 0,3 A

- lungime cablu: 1m



Alimentarea lor o pot face in 2 feluri:

- fie le introduc intr-o "Unitate de control pentru sistem dezaburire", care se va baga direct in baterie.

- fie le alimentez prin ASIAIR PLUS daca voi gasi un cablu adaptor "RCA la mufa 5.5x2.1mm"
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2022 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calculeaza si amperajul total, din cate imi dau seama bateria poate maxim 5A si tu ai multi consumatori acolo.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 11 Ian 2022 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa este: bateria poate 5A.

Insa momentan nu cred ca sunt probleme, pentru ca acum am 2 variante:

- fie leg benzile direct la baterie prin unitatea de control dezaburire. Si nu mai bag nimic altceva in baterie. In acest caz fac ghidaj prin laptop (PHD2).

- fie leg ASIAIR PLUS la baterie si prin ASIAIR leg camera de ghidaj si fac prin el ghidajul + tot prin el alimentez cele 2 benzi (in acest caz nu mai folosesc unitatea de control dezaburire). Singurul cablu care se leaga la baterie ar fi cel de alimentare pentru ASIAIR.

Cand voi cumpara si restul de echipamente (camera dedicata astro, roata filtre), atunci o sa incerc sa le alimentez pe toate prin ASIAIR. Acolo trebuie sa calculez. Poate atunci o sa fie un consum cam mare....dar mai dureaza...

Iar daca voi lua si o montura motorizata, atunci cred ca va trebui si o baterie noua.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2022 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu dece ramasesem cu impresia ca ai deja o montura motorizata, si numai ea consuma 1-2A. Insa ziceai ca faci autoguiding, ori asta nu presupune montura motorizata?
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 11 Ian 2022 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nu m-am exprimat eu corect, sau nu cunosc termenii corecti. Fac ghidare pentru montura SkyGuider Pro pe care o am. Montura permite o semi-ghidare, in care se fac ajustari doar pe axa de rotatie (in PHD2 trebuie oprita corectia pentru declinatie).

O sa vreau candva sa iau si o montura motorizata cu Go-to (ex. CEM40), insa pana atunci voi utiliza in continuare montura mea la care voi adauga, sper anul acesta, o camera mono+roata filtre.

Deci momentan setupul este destul de simplu....incerc sa-l cresc treptat, insa ce achizitionez vreau sa pot utiliza si-n viitor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact