Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Atentie la Delta Etreme 10x50 ED calitate jalnica...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Sep 2021 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca astfel de firme fara traditie isi propun sa intre pe piata binoclurilor rapid si brusc si pentru asta a trebuit sa fabrice un binoclu relativ ieftin care sa acopere sectorul de jos de preturi, pentru ca preturile de sus sunt detinute de firme mari si de prestigiu in domeniul opticii si mecanicii. Deci trebuia sa se adreseze majoritatii oamenilor care nu sunt dispusi sa cumpere cu preturi mai mari. Astfel au reusit cu aproximativ 3 ani in urma sa scoata pe piata un binoclu ED ieftin si decent optic si mecanic. Pe forumuri in toata lumea s-au auzit pareri numai de bine pe toate siturie de specialiate. In domenii ca observarea vietii salbatice, astronomie si vanatoare parerile au fost foarte bune despre acest binoclu care a avut un raport calitate pret bun. Dar acum citind cele scrise de Cristian Kata si din experienta cu alte binocluri chinezesti, se pare ca de cativa ani, vazand ca au acest real succes, unele firme au inceput sa scada calitatea produselor printr-un control al calitatii mult mai scazut decat initial, dar asta fara sa scada preturile, ba chiar poate le mareste un pic bazat pe efemerul prestigiu capatat. Dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta au inceput s-o lase mai moale acum cu calitatea, pentru ca scopul economic a fost atins, si in viitor vor ramane pe piata de binocluri "petarda", pana cand utilizatorii se vor desmeticii din parerile bune ale reviewurilor initiale.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Sep 2021 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat un APM 16x70 ED dupa indelungi analize citite si e fain claritate perfecta tot campul . Vad la Saturn sfera planetei cu separatie de inel (laterale). Mizar 14 sec arc bine separate . M33 am zarit din oras acasa Timisoara . inca nu am ajuns la cer bun doar bortle 4 langa Herculane cu un ngc 7000 fain si spirala M31 vazuta .
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2021 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar se pare ca exista un fenomen ciudat. Exista si in vechiul regim. La multe produse (oare majoritatea?) primele emisii erau performante dar mai apoi incet, incet, deveneau trompete ... iata ca acelasi fenomen, la fel de trist, este prezent si azi. Astfel serii reusite la vremea lor de la producatori ca Delta Optical, Lacerta, Celestron, Bresser ...etc sufera violent de aceasta problema.
Este o problema si pentru revieweri, mare, chiar foarte mare ... caci acestia ajung sa fie banuiti a fi "platiti"/"stimulati"/"ciubucati" de producatori/vanzatori ... eu 40 de ani astep sa imi sara unul din ei cu ciubucul ... dar nu am noroc ... se pare ca piata binoclurilor fluctueaza voit sau nu, in special in zona de preturi mici spre medii ... Unii mor (ca in cazul de mai sus) altii se nasc (poate tot sa moara dupa cativa ani ...) ... zilele trecute am comandat un Svbony 10x50 ED, fratele lui 10x42 prezentat in ultimul meu review. Fiind la inceput sunt sanse sa fie ok ... ?!?
Foarte derutant, mai ales cand recomandand unui coleg (si poate chiar prieten - daca imi permite sa zic asa) un binoclu cum este Delta Extreme, in final, el primeste o petardo-trompeta ... Sad
Trista si jalnica goana dupa profit pe spinarea celor care isi castiga cu greu putinii bani alocabili pasiunilor ...
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Sep 2021 08:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Intr-adevar se pare ca exista un fenomen ciudat. Exista si in vechiul regim. La multe produse (oare majoritatea?) primele emisii erau performante dar mai apoi incet, incet, deveneau trompete ... iata ca acelasi fenomen, la fel de trist, este prezent si azi. ...


Exact asta a facut si IOR pe vremuri . După ce au fost trași de urechi , au început să bage pocnitorile pe piața internă . Așa au ajuns prin școli , laboratoare , și pe la unii privați care își permiteau luxul (panarama de microscop școlar costa 1000 lei ) .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Feb 2024 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au aparut Delta Extrem cu serie unica, sunt si mai slabe decat cele fara serie, cine nu stie inca ce sunt aberatiile cromatice poate afla prin noul Delta Extrem, sunt niste aberatii groaznice, nu e nevoie de soare puternic sau muchii ale obiectelor, nu stiu cum s-au prostit in halul acesta, tot spre mai rau.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact