Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_230439_39x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Atentie la Delta Etreme 10x50 ED calitate jalnica...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Darius M
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2016
Mesaje: 144



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2021 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Chinezul îți vinde orice, vrei ieftin, îți vinde gunoi, vrei calitate, plătești.

Uneori da, dar macar stii ce cumperi, si nu e neaparat gunoi.

Spre exemplu in domeniul electronicelor open-source poti cumpara un produs la 50% din pretul "oficial" stiind ca diferenta se datoreaza unui proces mai "ingăduitor" de controlul calitatii.
Exemple concrete sunt HackRf One si Portapack.


valy a scris:
suntem prea saraci ca sa ne luam lucruri ieftine

Depinde, cred ca e un lucru bun sa existe anumite produse la preturi mici disponibile pe piata, atata timp cat comercializarea lor se face in mod onest.
Spre exemplu am o bormasina cu percutie cumparata cu vreo 150 de lei de la Metro, fabricata in romania, si una cu acumulator NuTool Budget cumparata nici nu mai stiu de unde tot cu vreo 150 de lei.

Stiam bine ce cumpar dar este fix ce am nevoie. De vreo 5-6 ani le folosesc pe ambele ocazional cand mai am cate ceva de facut prin casa. Cea cu percutie am folosit-o probabil de 3-4 ori iar cea cu acumulator putin mai mult. Totusi ambele inca functioneaza bine fix pentru ce am eu nevoie.
Cred ca ar fi fost o alegere gresita sa dau 1000 de lei pe vreo bormasina super-profesionala Bosch sau Makita sau mai stiu eu ce.

In schimb, cand a venit vorba de aparatura de care am nevoie sa fie mai robusta si mai calitativa, am dat 1000 de lei pe un Zoom H5 si inca vreo 1000 de lei pe un trepied Manfrotto, si asa mai departe.
Totul sta in comercializarea onesta. Atata timp cat stiu ce cumpar, pot fi liber sa aleg produsele de care am nevoie. In trecut am avut un trepied cuparat cu 150 de lei si a fost perfect pentru ce am avut nevoie. Dupa cativa ani, cand mi s-au schimbat nevoile si mi-am permis sa platesc, am trecut la Manfrotto.



Cristian Kata a scris:
se intampla sa refuze cate un camion intreg, si il aduceau din Italia in RO unde il punea la vanzare

Da, atata timp cat comercializarea onesta cred ca e o practica buna asta.
Totusi daca ar fi fost vandute in magazine "high-end" ca si produse fara defect atunci ar fi trebuit sa fie ilegal. Ceva de genul asta este posibil sa se fi intamplat si cu binoclul buclucas.



DBird a scris:
o mare lacuna, vis a vis de acest intrument, in randul cumparatorilor romani. Este si unul din motivele pentru care am tinut sa prezentam cat mai corect si la obiect binoclul in sine, versiunile sale, calitati/dezavanntaje etc

Nu e chiar asa. Ar fi culmea sa ne asteptam ca oamenii care cumpara un monitor sa fie toti electronisti si sa stie detalii despre cum functioneaza monitorul, sau sa fie tehnicieni de culoare si sa stie exact cum sa verifice calibrarea culorilor si spatiul de culori al unui monitor.

Nicidecum, in schimb ca si cumparator ma astept sa pot avea incredere ca atunci cand cumpar un produs sa fie ceea ce spune compania in materialele de marketing, mai ales daca informatiile astea sunt coroborate de persoane care fac reviewuri impartiale.


Cu toate astea, in ultima vreme nici macar reviewurile nu mai ajuta - vedeti cazurile recente AData si Western Digital. Cel mai recent, Western Digital a schimbat componente majore (inclusiv NAND Flash) de pe ssd-ul SM550, si a facut asta fara sa anunte pe nimeni, fara sa schimbe denumirea sau codul produsului si bineinteles fara sa schimbe pretul.

In cazurile astea, reviewurile au fost facute cat timp produsul inca avea componentele initiale.
Mai tarziu WD a schimbat componentele iar cei ce intentionau sa cumpere au cumparat linistiti vazand reviewurile. Totusi ce au cumparat avea alte componente fata de produsul initial, iar performanta era mult scazuta. A fost nevoie de Reddit si investigatii in comunitate ca sa se afle asta.
Aici vorbeste LTT despre asta: https://www.youtube.com/watch?v=4QGPV2EDh9k

WD a mai facut asta si cu alte produse, si nu sunt singurii.


Asadar in ceea ce priveste binoclul buclucaș, parerea mea este ca nu cumparatorii sunt de vina, mai ales ca nu e un binoclu tocmai ieftin. Cand un binoclu costa 800 de lei, ma astept sa fie mai usor, sa nu se abureasca atunci cand e frig, iar optica sa fie mult mai calitativa decat un binoclu din Lidl care costa 100 de lei.
In niciun caz nu ma astept sa fie vreun Factory Second sau vreun rebut.


Tocmai de asta este bine ca avem posibilitatea sa facem retur produselor non-conforme. In plus, avem oportunitatea sa scriem pe forumuri si sa ii anuntam si pe altii de potentiale probleme cu anumite produse. Comercianti, distribuitori si producatori mai putin onesti vor exista mult timp de acum inainte.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2021 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa mine achizitia unui instrument sau accesoriu fabricat in China, a fost, este si din pacate cred ca va ramane o loterie! Poti avea norocul sa cumperi un instrument ieftin si sa fie foarte bun la categoria lui dar in egala masura poti avea nesansa sa dai o caciula de bani pe un instrument scump si sa constati ca ai nimerit o pocnitoare.
Aici mi se pare ca e marea tragedie, nici pretul mare nu-ti mai garanteaza nimic! Am patit-o pe pielea mea pentru ca am schimbat multe instrumente si accesorii.

Defectele le-as imparti in 3 categorii principale: de conceptie, de fabricatie si de asamblare. Da, exista instrumente prost concepute, prost executate dar si prost asamblate cu referire atat la partile optice cat si la cele mecanice.

Cu alte cuvinte ne aflam intr-o jungla in care nimeni nu poate garanta nimic.

As trage un semnal de alarma si la adresa celor ce far review-uri. Este un pic ciudat ca marea lor majoritate, o proportie cred mai mare de 99% sunt review-uri pozitive. Poate o pozitie un pic mai critica ne-ar fi multora de folos.

Sa auzim de bine!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Darius M
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2016
Mesaje: 144



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2021 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Este un pic ciudat ca marea lor majoritate, o proportie cred mai mare de 99% sunt review-uri pozitive.


Nu e ciudat deloc, este chiar de asteptat deoarece daca faci un review prea negativ, risti sa fii tinta hartuielilor acelui producator. Un individ si-a perdut chiar si casa din cauza unui review negativ facut pe google maps, si nu pentru ca avea sau nu dreptate, ci pentru ca nu te poti pune cu gigantii care au moduri de a castiga chiar si cand nu au dreptate.
https://www.youtube.com/watch?v=BRdEwWHvQlQ

Sunt si multi youtuberi care descriu anumite hartuieli venite din partea companiilor carora nu le convin reviewurile.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 18 Sep 2021 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Valy la partea cu pretul nu pot fi de acord, pretul era acelasi ca si in alte magazine, doar ca eu am negociat, si am oferit pretul din Polonia. Exact de pe iboro a luat alt coleg la pret intreg, si aceeasi mancare de peste... Ei au suportat transportul pt ca am facut scandal si le-am spus clar ca am sa scriu pe forum despre aceasta achizitie, probabil au crezut ca nu am scriu, mai ales daca imi returneaza toti banii, dar eu am fost atat de nervos ca ii dadeam in cap cu el daca era posibil, mai ales ca m-au tinut 10 zile dupa ce a ajuns la ei, deci eu platesc instant si nici nu stiu ce e in colet, si ei ma tin sah doar pt ca asa au ei chef. Am sa verific (sper) inca o bucata saptamana viitoare, si o sa va spun ce si cum, daca e tot asa....apoi cred ca putem uita de firma Delta. Am sa le cer detalii despre furnizor daca o sa fie de acord sa imi spuna.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2021 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Darius, chiar nu înțelegeam de ce majoritatea review-urilor de aici sau de pe CN sunt pozitive Very Happy
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 18 Sep 2021 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="Darius M"]
zoth a scris:

Nu e ciudat deloc, este chiar de asteptat deoarece daca faci un review prea negativ, risti sa fii tinta hartuielilor acelui producator. Un individ si-a perdut chiar si casa din cauza unui review negativ facut pe google maps, si nu pentru ca avea sau nu dreptate, ci pentru ca nu te poti pune cu gigantii care au moduri de a castiga chiar si cand nu au dreptate.
https://www.youtube.com/watch?v=BRdEwWHvQlQ

Sunt si multi youtuberi care descriu anumite hartuieli venite din partea companiilor carora nu le convin reviewurile.


Cel descris in clipul de pe youtube este altceva; nu este review la un produs.

Eu cred ca atunci cand faci un review, trebuie sa iti asumi ce scrii acolo; nu e corect nici sa defaimezi fara motiv, dar nici sa prezinti un produs ca fiind "super" si sa inseli viitorii clienti.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2021 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si reviewerii sunt tot oameni. Poate ca faci review unui exemplar bun, si colegul cand cumpara primeste o lamaine. Unii revieweri nimeresc copii proaste, incearca mai multe si pastreaza cel mai bun, unii zic altii nu zic asta. In fond nu faci review la QC ci la produsul in parametrii.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2021 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Darius
Excelent punctat!

@All
În legătură cu review-urile, e posibil ca unii specialiști care se ocupă cu review-uri să fie cadorisiți de producători cu produse de calitate din când în când. Astfel producătorul se asigură că primește review-uri bune. Ei nu ajung să pună mâna pe gioarse pentru că nu le cumpără din magazin ca omul de rând...

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Sep 2021 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragii mei, eu zic sa ramanem cu picioarele pe pamant....avem aderenta mai buna. Nu cred ca exista pe acest forum nici o persoana care sa fi primit vreun stimulent din partea vreunui producator, hai sa nu exageram. Si ca sa fiu mai direct si mai clar, aici pe forum Dbird este cel care a facut review la Delta Extrem, daca era ca si pocnitoarea luata de mine sigur nu il tinea in casa, si nici nu cred ca au pus kit din belsug la prisme pt ca stiau ca Dbird o sa faca un review frumos. Sunt aproape sigur ca exista un depozit in Ungaria de unde pleaca toate epavele, de la iboro au zis ca binoclul vine din Slovacia, dar pe baza de AWB se vede clar ca din Ungaria a venit, deci au un motiv sa ascunda acest lucru?....poate ca da... Ar fi interesant de aflat, in cazul in care cunosteti personal pe cineva la magazinele de profil din tara, de unde sunt achizitionate.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2021 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
@Valy la partea cu pretul nu pot fi de acord, pretul era acelasi ca si in alte magazine, doar ca eu am negociat, si am oferit pretul din Polonia...
Poate ca aici a fost problema: ai vrut pret mic si ai primit pret mic. Cred ca aici e marea problema, vrem performanta "țaiss" dar pret de pret + reducere. Discutia poate fi filozofica, chiar ai nevoie de performanta cand vorbim de un binoclu, adica merita sa dai mult pentru niste specificatii? Ma gandesc ca daca n-am forta anumite cerinte poate nici ei n-ar incerca sa intinda coarda.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Sep 2021 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, teoretic nu te-as contrazice, dar faptul ca si alt coleg a luat tot de la ei la pretul afisat fara negocieri, si binoclul a avut chiar si erori de montaj, faptul ca am verificat si in magazin si era aceeasi treaba, nu ma lasa sa fiu de acord cu tine. Acelasi produs la preturi diferite, eu zic ca e destul de clar.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2021 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu neaparat ai fost tu "pedepsit", doar ca preturle mici si performante bune cerute de clienti se rasfrang pana la urma tot la clienti prin calitatea proasta, poate nu direct si imediat dar in timp. Pe de o parte astfel de probleme trebuie semnalate, pe de alta parte poate ca si clientii ar trebui sa isi schimbe abordarea, dar cat timp pretul si "ofertele" guverneaza piata ...traim vremuri dificile.
La optica mai este o problema, cu greu o poti verifica asa ca ei iti vand aproape orice.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Sep 2021 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Promisiunea neo-marxistilor a fost ca inchid toate fabricile din Europa deoarece totul va fi produs ieftin in China.
Sa nu-mi vina nimeni acum cu povesti ca , ce sa vezi, daca vrei produse ieftine nu se poate deoarece producatorii chinezi trebuie sa munceasca din greu pentru asa ceva.
Asta faceau si europenii pana ce li s-au inchis fabricile.
Care deci nu trebuiau inchise.

Baiul este ca acum, daca europenii vor incerca sa reia productia deoarece redevin competitivi, bolsevicii de la Uniunea Sovietica Europeana ii vor sabota cu milioane de avize si aprobari.

Exemplu :
Camioanele TIR din UK cu produse alimentare spre UE trebuie sa aiba dosar cu ''documente'' de calitate de 760 pagini. Fiecare TIR, la fiecare transport. Au fost blocate, confiscate si distruse zeci de mii de tone de alimente doar fiindca tusul stampilelor din maretul dosar au avut o alta nuanta de culoare decat cea ''corecta''.


Eu pe chinezi ii inteleg, au o oportunitate, o folosesc.
Daca cineva le-ar semnala repetat probleme, nu ma indoiesc ca ar lua masuri.
Baiul este cu trantorii romani care ar trebui sa ne apere dar n-o fac.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2021 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chinezii nu au nicio vina in problema de fata, ei doar furnizeaza asa cum li se cere si cum li se plateste. Iar problema camioanelor TIR din UK se va rezolva: raman fara soferii romani si bulgari.

In speta de fata cred ca lucrurile sunt cumva impartite producator+magazin. Probabil Delta a intins coarda si s-a aventurat la niste produse fara QC pentru a reduce costurile. S-a trezit cu dude si probabil nu a dorit sa le arunce ci le-a pasat la magazine "vi le dau ieftin dar va descurcati voi cu ele", iar magazinele le-au dus si ei pe unde au putut ca sa le repare sau sa le marcheze cu markerul, ...restul e istorie.
Asta e doar o ipoteza, nu am nici o dovada, dar cumva ce zice colegul Kata ar confirma o astfel de abordare.

Din fericire noi ca cetateni UE avem doua avantaje: garantie 2 ani, drept de retur gratis/nemotivat la comanda online. Multi din alte zone nici nu viseaza la asa ceva, astfel avem doua unelte in a lupta impotriva unor astfel de probleme. Desigur ideal ar fi sa nu fie deloc probleme, dar practic este imposibil, nu exista optica, mecanica, asamblare sau QC ieftin si bun, astfel ar fi nerealist sa cerem si sa cumparam astfel de produse.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Sep 2021 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AM GASIT PROBLEMA. Dupa mai multe tatonari, am gasit problema, practic mi-a spus de la un magazin foarte cunoscut la noi in tara si apreciat, nu spun numele ca sa nu le fac probleme pe viitor, mai ales ca au fost foarte deschisi cu mine. M-a intrebat ce probleme am avut la cele verificate si au confirmat tot ce am spus, si ei au avut aceleasi probleme de 2-3 ani cu seria Extreme si au zis ca nu este vorba de stocuri cu defecte ci toate la rand sunt cu defecte. Momentan nu au mai adus....se intelege. Producatorul este singurul vinovat. Corecturi cu marker, decolimare, etc toate asa vin de la producator, practic o linie de productie de ....cacao. Le-am spus ca totusi exista si binocluri bune din acesta serie, la care mi-au spus ca doar cele cumparate de minim 2-3 ani. Deci nu mai dati cu banii pe loteria asta pt ca nu sunt bilete castigatoare in punga. De apreciat ca magazinele serioase nu mai vand asa ceva, si chiar daca le au in lista stiu ei cum sa faca incat sa nu le doriti de la ei Smile. Bravo lor!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact