Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
21_aug_0221.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Urasc capacele


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Iul 2021 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Urasc capacele
Raspunde cu citat (quote)

Ieri seara am iesit din nou la observatii. Si pe la ora 4, cand am inceput sa strang, a inceput din nou partea cea mai neplacuta. Punerea ocularelor, a filtrelor si a altor accesorii la loc. Si am inceput sa caut. Unde e capacul de jos, unde e capacul de sus, si asa mai departe. Cunoasteti scenariul. Ca sa nu mai vorbesc de schimbarea ocularelor. Scoate ocularul din cutie, scoate capacele, punele in cutie, sau mai degraba in buzunar, scoate ocularul din telescop si pune-l pe celalalt, pune ocularul la loc, totul pe intuneric. Aseara mai era ceva lumina, dar alte dati nu e. Ca sa nu mai spun de placerea de a constata ca iar s-a pierdut un capac.

Asa ca lansez o provocare. pentru niste idei mai bune. Sa putem sa scapam de tot chinul asta. Stiu ca sunt ceva huse de curea, dar sunt scumpe, iar eu nu ma vad cu vreo 5-6 oculare atarnate de curea. Stiu, mai sunt si suporturile care se pun intre picioarele trepiedelor, unde ocularele se pot aburii frumos.

Eu am doua idei, asa si asa, dar la mine, de la idee la realizare trece intotdeauna mult timp.

Topic nerecomandat astrofotografilor care au observator in curte. Sau mai stii.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2021 07:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

I fell ya, bro! Twisted Evil

Deși nu sunt un tip foarte organizat și tind să rătăcesc lucruri, un singur capac am pierdut de la un ocular când am fost în tabără la Runcu Stone și am lăsat ziua luneta RFT pe câmpul de observații cu ocularul (Panoptic!) cu capacul pus, ne uitam la munții Bucegi. Pe acolo se jucau și niște copii, presupun că s-au uitat prin lunetă și s-au jucat și au pierdut ei capacul. Nimeni nu a zis nimic, de-aia presupun că au fost copiii. Și eu când eram copil tăceam ca mutul în păpușoi dacă făceam vreo boacănă.

La Dobsonian am suport pentru 5 oculare, 4 mici și unul mare. Dar le țin acolo doar când nu este umezeală, cum ai spus. Și tot trebuie adunate la final.

Dacă tot am terminat sesiunea atunci aprind lanterna de cap ca să le adun. Orice a căzut pe jos se găsește. Chiar și prin iarbă am pierdut șaibe de 6 sau 8mm și le-am găsit! Alții vin cu o față de masă sau prelată pe care o întind pe jos la locul de observații - o idee foarte bună! Dacă este și albă e și mai bine.

Lampa de cap de la Decathlon este mult prea puternică. Am luat una duală, cu LED-uri albe și roșii. Le-am schimbat pe cele albe cu un singur LED roșu SMD în serie cu un rezistor mai mare astfel încât să lumineze foarte puțin - "faza scurtă". Cele roșii originale le-am păstrat pe post de "faza lungă". Așa că am lanternă cu 2 trepte foarte utilă la observații. Lumina slabă e așa de slabă că nu dăunează adaptării la întuneric deloc, dar nici nu văd cine știe ce cu ea.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Iul 2021 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu obisnuiesc sa folosesc ocularele fara capace. Adica cand scot ocularele din cutia de aluminiu sau din locul lor, las capacele lor acolo in cutie, pe locul fiecarui ocular in parte. Astfel la impachetare stiu exact locul unde a fost fiecare ocular, loc pe care fiecare capac isi "asteapta" ocularul personal Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 06 Iul 2021 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu las capacele în locașul ocularului când scot ocularele din geantă.
Când aerul este prea umed, atunci pun și capacele pe ocularele "în așteptare" pe tăvița de pe trepied.
Dacă din diverse motive țin ocularele în buzunar, montez neapărat capacele pe ele, ca să nu se deterioreze suprafețele de sticlă.
Cele mai mult capace de ocular sunt negre. Pe ele încă nu am pus, dar pe diferite obiecte negre, sau închise la culoare pun figuri din autocolant alb, ca să le găsesc mai ușor în întuneric.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iul 2021 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos , cunosc foarte bine si impartasesc cu tine cele despre care vorbesti!
Se tot bate moneda despre ce-mi place cel mai mult la hobbyul nostru.
Insa adunatul sandramalei de la sfarsitul observatiei ocupa la mine pozitia '' ce urasc la hobbyul astronomic''.
Un vis care nu se va mai implini niciodata pentru mine : sa am un observator adevarat; cand am obosit, sa trag acoperisul sau sa inchid trapa si gata, drumul la culcare !

Asa ca astept cu urechile ciulite idei despre cum sa scapam, macar oleaca, de robota de la sfarsitul observatiei.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2021 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De multe ori m-am intrebat dece vanzatorii ambulanti au produsele puse pe un cearceaf pe jos: cand vine politia impacheteaza totul instant luand cearceaful de cele 4 colturi si fugind https://www.youtube.com/watch?v=iFSXz0n83QA
De obicei pun totul pe punga/plasa cu care aduc sculele, de fiecare data nu-mi ies la socoteala capacele asa ca iau pungulite in care pun totul (oculare, adaptoate, barlow, etc), dimineata revin la fata locului si verific sa nu mai fi lasat ceva pe acolo. Le pun pe toate jos "la vedere" ca sa nu am probleme "oare unde am pus adaptorul X, o fi in cutie, o fi in suport, o fi pe masuta". De cateva ori m-a prins ploaia, asa ca am luat sacosa cu tot cu ce era pe ea si rapid in casa sau in masina. A doua zi fac recensamantul, pun totul la loc, eventual le las la soare ca sa se usuce de umezeala de peste noapte.
Lampita pe cap cu led este foarte utila, ca ai mainile libere, dar nici ledul de la tel sau chiar ecranul alb nu e de neglijat daca nu ai altceva la indemana. Incerc sa memorez unde este totul pus, sa nu calc pe ele, sa nu le uit sau sa le iau fara sa mai aprind lumina.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2021 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu urasc capacele, mi se par foarte utile!

Cel mai naspa e sa pastrezi ocularele in cutiile de carton in care vin de la producator. Nici suportii de oculare care sunt prinsi pe montura nu ma incanta foarte tare. Mult mai practice mi se par trusele cu oculare si accesorii gen valiza sau cu capac detasabil. O astfel de trusa cu o baza de polietilena expandata prevazuta cu decupaje adecvate in care fiecare accesoriu isi are locul lui si in care isi lasa capacele atunci cand merge pe telescop, mi se pare cea mai buna solutie.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2021 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La MTO, tubul pe care il folosesc cel mai des, ocularele, 3-4, le pastrez intr-o cutie asemanatoare unui penar. Atunci cand schimb ocularele, intotdeauna pun capacele in cutie. Cand strang, capacele sunt la locul lor si se pot identifica fara ajutorul unei lanterne. Inca nu am pierdut niciun capac, iar stransul jucariilor nu mi s-a parut o problema
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2021 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, exista iarba cam ca un gazon, si iarba de 30-40cm inaltime, si deasa ca un covor, de nici nu atingi pamantul cand calci. Eu acolo unde am cel mai bun loc de observatii, unde pot sa merg fara sa chem un taxi sa ma duca, este asemenea iarba. Poti sa ai zece lanterne daca ai calcat prin jur, si ai rascolit jungla. Si nu ai cum sa nu te misti. De cearseaf sau punga pusa pe jos nici nu poate fi vorba. Poate o sa fac o fotografie odata, sa vedeti.

La ultima observatie, am folosit intai, ca de obicei, ocularul de 30mm pe 2'. Apoi l-am pus inapoi in cutie, fara sa pun capacul cutiei la loc, pentru ca in el pusesem adaptoarele de la 2' la 1,25', si capacul diagonalei de 2'. Si a stat frumos, culcat, mai mult de o ora. Cand l-am luat din nou era plin de roua, desi lentilele nu erau direct expuse spre cer. Inutilizabil. Si a fost cea mai uscata seara pe care am prins-o anul asta. In privinta asta, are dreptate zoth, ca sunt utile capacele, dar tot ''a pain in the ass'' sunt. Dar zoth nu are dreptate in privinta cutiilor de carton, mai ales cele solide, de la oculare mari.

Oricum, la o cutie mare, special facuta, care sa tina toate accesoriile, ma gandesc si eu. Iluminata cu leduri rosii cand e deschisa, si cu arc, sa se inchida singura.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2021 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O cutie cu capac este ok: https://jysk.ro/depozitare/cosuri-etc/cuti...9wQAvD_BwE
Dar de obicei car totul in 2-3 pungi de la carfur, se turteste iarba oricat de mare ar fi, ca sunt grele.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2021 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
... are dreptate zoth ... Dar zoth nu are dreptate ...


Laughing Laughing ... dar nu-i musai sa am dreptate!

Cred ca fiecare din noi are o rutina proprie cand iese la observatii ... Functie de ea dar si de firea noastra se formeaza in timp un algoritm personal pe care il consideram adaptat si comod.

Daca de exemplu as iesi la observatii cu doua oculare mari (2") si vreo 3 sau 4 mici, fiecare in cutia lui plus diagonale, filtre si adaptoare, s-ar aduna o sumedenie de cutii care ar trebui desfacute fiecare in parte cand ii vine randul, operatie dificila de executat pe intuneric si cu risc mare de a incurca capace, cutii si alte alea dupa un numar de schimburi pe telescop ... si mai bine decat asta prefer o singura trusa de accesorii in care am si diagonala (diagonalele) si ocularele si filtrele si in care fiecare accesoriu isi are locul lui.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Iul 2021 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am asa trusa si capacele raman pe locul fiecarui ocular. Deja stiu cu ochii inchisi unde sta fiecare ocular, filtru, diagonala, accesoriu etc. La luneta ED am o alta cutie pe acelasi principiu in care intra ocularele si accesoriile fiecare la locul lor. In cutia asta a lunetei ED, neavand destule decupari in polietilena expandata, ortoscopicele le tin in cutiile lor (se poate observa in poze). Dupa ce scot din aceste cutii din aluminiu tot ce am nevoie pentru sesiunea de observatii le inchid capacul si le folosesc ca masuta.

Iar cand fac observatii doar cu dobsonianul ocularele si accesoriile le transport untr-un rucsac foto. Atunci trebuie sa fiu mai atent cu capacele si le pun unele in altele in rucsac (capac spate in capac fata). Capacul de fata deobicei e personalizat cu sigla firmei asa ca nu se incurca! Iar ocularele, fara capace, le pun in suportul de oculare ale telescopului si restul de accesorii si acareturi in partea de jos a monturii dobsonului, pe langa tub.



p8170146mm_525.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.41 MB
 Vizualizat:  de 3942 ori

p8170146mm_525.jpg



3caf66da-92fa-4057-bca9-b4ad29b59de7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  231.85 kb
 Vizualizat:  de 3942 ori

3caf66da-92fa-4057-bca9-b4ad29b59de7.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2021 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor, tu ești foarte organizat și se vede că ai investit timp, efort și bani în a obține un setup foarte bine pus la punct.

Eu, deși am o valiză din aluminiu tip diplomat foarte solidă și destul de încăpătoare pentru toate ocularele încă le țin în cutiile lor aranjate în valiză în partea dinspre balama iar în rest este învălmășeală în care intră diagonala, oculare home-made, Telrad, laser și alte piese, unele în cutii mici, altele pur și simplu învelite în folie cu bule. Nu m-am învrednicit să tai burete și să renunț la cutiile de carton. Va trebui s-o fac pentru că deja nu mai am loc și cutiile de la margine încep să se distrugă din cauza pârghiilor de la capacul valizei.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Iul 2021 02:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Lidl există pasta de dinți " Dentalux " , al cărei capac se pupă perfect la barelul de 1,25 inch . Capacul este alb , striat , se vede bine noaptea , și are filet care nu deranjează multe oculare . La nevoie , filetul se poate îndepărta cu un pistol de lipit sau cu o freză .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2021 07:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Capacele de spray deodorant Nivea ce se găseau într-o vreme sunt perfecte pe post de capace pe piciorul de 1.25". Eu am adunat mai multe, le folosesc la ocularele home made. Problema mare este cu partea prin care te uiți, că acolo sunt diferite dimensiuni pentru diferite serii sau mărci de oculare. Și apoi aia este cea mai sensibilă, lentilele sunt mai expuse.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact