Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pipe-mount-eq-90-800-b-s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Poze cu binocluri din dotare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Oct 2023 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Silviu !
Nu stiu care sunt diferentele dintre binoclul tau si cel al lui Sorin aka sorini decat ca al tau are ocularele la 45* iar al lui sorini le are la 90*.
Impreuna cu sorini l-am folosit la observatii o seara intreaga. Am fost intru totul fermecat si incantat. Un instrument de aceasta marime este excelent, suficient de mic ca sa fie perfect manevrabil si ergonomic, suficient de mare ca arate pe cer zeci de obiecte intr-o singura seara.
Cu privire la calitatea imaginii, eu spun ca binoclurile sunt niste RFT jumelate, deci as avea asteptarile ca pentru un RFT.
La DSO si stele duble, binoclul lui Sorin s-a descurcat excelent. Cerul de ar fi atat de bun ca instrumentul ...

Multumesc Cristian !

Ca sa nu ma bazez pe amintiri, am stabilit cu Armand sa organizam un rendez vous intre Aculon 10x50 si Lacerta 10x50 cu ocazia urmatoarei iesiri la observatii.
Daca vremea ne va permite, asta se va intampla, cel mai probabil, saptamana viitoare.
Voi reveni cu rezultatele comparatiei.

Indiferent de aceasta, deja pot sa spun ca binoclul de la tine va fi instrumentul meu de baza la observarea stelelor variabile. Unde l-am si folosit deja, cu succes.
La prima vedere, nu pare a fi mare lucru trecerea de la un binoclu de 42mm la altul de 50mm.
In privinta cantitatii de lumina receptionata de un instrument optic, trebuie sa consideram patratele diametrelor. In acest caz, am trecut de la 42mm adica de la 1764 mm patrati la 50mm , adica la 2500 mm patrati. Este un castig de apertura de 42 % adica o crestere de 1,4x.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2023 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului: update poza
Raspunde cu citat (quote)

Fac un update la poza cu binoclul la care am adaptat o montura in furca self made atasata la un trepied foto.
Am comandat si un cautator cu punct rosu care e pe drum.
Echilibrarea in altitudine se va face cu o contragreutate reglabila care sa compenseze diferitele oculare folosite la BT. Se poate observa la Zenith fara probleme.



22x100binoclu-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  446.86 kb
 Vizualizat:  de 1966 ori

22x100binoclu-1.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2023 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu stiu care sunt diferentele dintre binoclul tau si cel al lui Sorin


Din punct de vedere functional diferente nu ar trebui sa fie sau daca exista, ele sunt minore.
Din punct de vedere constructiv diferentele sunt insa mari, binoclul lui foloseste un triplet spatiat iar al meu un dublet lipit. Ambele sunt acromate. Sistemul prismatic este si el diferit, binoclul lui Sorin foloseste la intrare o pentaprisma fixa cu rol de a indoi axa optica la 90 grade si un sistem mobil porro 2 care se poate roti in jurul axei de intrare, cu rol de redresare a imaginii si reglaj IPD. La binoclurile noi se foloseste o prisma Schmidt gigant fixa care indoaie axa optica la 45 grade, redreseaza imaginea si apropie si cele doua axe pe orizontala. La iesire se foloseste o prisma simpla mobila cu rol de reglaj fin IPD.
Pretul mare al binoscoapelor noi vine tocmai din folosirea acestor prisme gigant Schmidt ca sa nu mai punem la socoteala obiectivele ED care aduc si ele alt plus la pret sau cele SD care aduc un plus si mai mare.
Saracii de la TS ce si-au spus cu ocazia asta?... daca tot costa atat de mult binoscoapele noi de ce sa nu le aducem si pe cele vechi la un pret mai apropiat de primele? ... si asa pretul binoscoapelor vechi a sarit de pe la 700 euro pe la 1200 si peste (ma refer la cele de 70mm).

Citat:
Un instrument de aceasta marime este excelent, suficient de mic ca sa fie perfect manevrabil si ergonomic, suficient de mare ca arate pe cer zeci de obiecte intr-o singura seara.


De acord, dorinta mea de upgrade la un diametru mai mare viza castigul in magnitudine stelara din cauza cerului mizerabil de aici, omitand cu buna stiinta scaderea in versatilitate si manevrabilitate.

Mihai, modelul asta de binoclu are marele avantaj al acelor prinderi existente pe tuburi care iti permit folosirea unei furci simple fara leagan.

Spor la observatii!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Noi 2023 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: update poza
Raspunde cu citat (quote)

mihai_mail_ro a scris:
Fac un update la poza cu binoclul la care am adaptat o montura in furca self made atasata la un trepied foto.
Am comandat si un cautator cu punct rosu care e pe drum.
Echilibrarea in altitudine se va face cu o contragreutate reglabila care sa compenseze diferitele oculare folosite la BT. Se poate observa la Zenith fara probleme.

Arată foarte bine binoclul pe montura! Așteptăm poze cu tot sistemul complet!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2023 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului: bino mount
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata am facut ceva improvizat care sa echilibreze ocularele de camp maxim (24mm 65 grade).
Am folosit o sina Vixen in cazul in care montez binoclul pe o montura standard si in paralel am furca fixata in centrul de greutate si apoi pe un trepied foto.
Am echilibrat cu o contragreutate fixa (o baterie de Pb) pe varianta cu ocularele 24mm.
Daca se schimba ocularele trebuie echilibrat din nou cu altceva (work in progress)
Din pacate abilitatile mele mecanice sunt foarte limitate...
Ma gandesc si vad daca se poate imbunatati sistemul (poate ceva frictiune reglabila in suruburile de prindere dintre furca si binoclu?)



bino mount.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  683.75 kb
 Vizualizat:  de 1823 ori

bino mount.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Noi 2023 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Sa nu mi-o iei in nume de rau dar eu n-as avea curajul sa pun ditamai binoclul pe trepiedutzul ala, indiferent de povestile producatorilor ca ar fi in stare sa tina chiar si cuirasatul Bismarck.
Tu vei sta ghemuit sub binoclu, atent la oculare. Daca asta o ia intr-o parte din cauza trepiedului, nu vei mai apuca sa faci nimic.
Eu nu l-as pune decat fie pe un trepied de otel ca cele ale monturilor ecuatoriale sau pe un trepied de teodolit.
Inca odata, sa nu fie cu suparare, poate sunt eu paranoic ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Noi 2023 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului: trepied
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi. Este intr-adevar un trepied mic pentru acest binoclu si sunt tot timpul atent sa nu se intample ceva neprevazut. In practica am constatat insa ca daca ii exting picioarele la o inaltime comoda pt observatii atunci pare mult mai stabil. In plus prin constructia monturii in furca centrul de greutate se afla permanent in acelasi punct central.
Binoclul este pentru o locatie la tara unde am si un trepied AZ3 din aluminiu pe care il voi monta final, deci va fi si mai stabil.
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 309



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2023 01:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Postez si eu cateva foto cu membrii principali ai micii mele colectii de binocluri.
Despre extraordinara utilitate a acestor instrumente s-a vorbit f mult. Eu, datorita unor "aspecte" recente la ochi, am ajuns la necesitatea privirii binoculare, asa ca pt toate instrumentele pe care le posed, am ales sisteme binoculare - cu plusurile, dar mai ales cu minusurile lor.
Binoclul adus in discutie mai devreme (BT TS70) are deficiente, dar vizibile la grosismente mari (>45-50). Deoarece am considerat binoclul un instrument optic care imi ofera un camp vizual larg, acesta il obtin la grosismente "mici" (<25) folosind in cazul meu 2 oculare APM UFF 18mm. Atunci cand vreau grosismente mari, trec la capitolul telescop, care imi ofera detaliile pe care le doresc, dar fara campul mare al binoclului. Atunci cand privesc cerul, in stilu-mi caracteristic - fara un plan, doar sa ma umplu de imensitatea lui, aspecte de performante optice (corectii, aberatii, vignetare, etc) trec pe un plan nici macar secund. Sunt si acestea importante, dar personal, daca vreau sa ma bucur de cer, nu fac mare caz din ele. Iar drept vorbind, imaginea oferita de aceste binocluri, este foarte buna, ele trecand si prin fata altor ochi, mult mai experimentati decat ai mei.
Numai bine,



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  235.61 kb
 Vizualizat:  de 1677 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  155.46 kb
 Vizualizat:  de 1677 ori

2.jpg


Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2023 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului: update
Raspunde cu citat (quote)

Confirm si eu cele spuse de Sorin si imi pare rau de problemele de vedere (stiu din experienta cum este sa nu ai o vedere buna, sunt operat la ambii ochi iar la stangul am un astigmatism sever).

Binoclurile de tip BT cu oculare la 90 de grade sunt foarte versatile si comode dpdv privit cerul dar nu sunt facute pentru mariri mai mari de 40-50x.
Am facut deja cateva teste cu BT de 100mm si punctul forte este la marire mica (22x cu UFF 24mm unde obtin 2.8 grade camp vizual)
La Jupitere de exemplu am folosit ES 6,7mm (82x) ceea ce a permis observarea lejera a benzilor principale dar conturul planetei era usor neclar, cu aberatii usor violete si orange, care dadeau senzatia ca nu sunt in focus corect. Aparent insa privirea cu doi ochi prezenta o marire deja suficienta, desi nu era decat 82x. Stelele la marire mica (22x) erau punctiforme, mai ales cu Baader 17mm si 68 de grade. La marire mare insa (82x) incepeau sa apara aberatii cromatice la stelele mai stralucitoare ceea ce strica un pic estetic imaginea, deci reveneam la marire mica.

Montura in furca improvizata de mine are si ea anumite avantaje insa in final am revenit la prinderea clasica pe sina Vixen care ofera o mai mare stabilitate si care nu este sensibila atat de mult la diferenta de greutate intre oculare (la cea in furca fiecare ocular necesita o reechilibrare noua care sa readuca centrul de greutate in centrul furcii)
Desigur ca BT 100mm nu va fi folosit la planete si la observatii peste 50x, pentru asta sunt mult mai indicate telescoapele din dotare. Dar comoditatea de tip grab and go care insoteste un astfel de instrument excelent la RFT face ca el sa fie inclus in seria instrumentelor care vor fi pastrate pentru cat mai mult timp. Asta cu conditia sa nu fiu tentat in viitor de un BT 120mm...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Noi 2023 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt pefect de-acord cu voi! Am discutat și cu Zoth și am ajuns la concluzia că binoscopurile nu sunt proiectate pentru măriri mari! Dar există un "drăcușor" care ne șoptește să încercăm și magnificatii de 100x 200x cu binoscopurile noastre, "că doar nu doare"!. (Termenul "drăcușor" e împrumutat de la Mircea Pteancu și mi se pare perfect in situația asta!) Nu trebuie să îl băgăm în seamă! Dacă îl băgăm în seamă o sa fim tot timpul dezamăgiți, pentru că nu există și nici nu va exista un binoscop mai bun decât o lunetă pe magnificatii mari! Vor apărea inevitabil probleme optice si mecanice indiferent cât de scump ar fi binoscopul. Nu de geaba binoclurile mari profesionale de 150mm sunt doar cu oculare fixe, având o magnificatie fixă de maxim 30x. Și asta pentru că un binoclu este un instrument mult mai complex optic decât o lunetă, și trebuie teoretic să îndeplinească concomitent foarte multe condiții mecanico/optice, care practic în realitate sunt imposibil de atins toate pt a folosii magnificatii foarte mari. Doar dacă ne gândim la raportul focal foarte mic (f5 sau f4) vom trage concluzia logică că aceste instrumente le-am forja enorm filosind magnificatii mari, si nu se vor comporta niciodată ca o lunetă f8 sau f10. Tocmai de asta NU vom scăpa de necesitatea folosirii mai multor instrumente! Lunete lungi pt planete cu magnificatii mari. Lunete sau binoscopuri scurte pentru câmpuri largi (RFT) si pupile de iesire mari și luminoase. Este simplu! Nu le putem avea pe amandoua într-un singur instrument. Dar "drăcușorul" poate tulbura apele binoclistilor, pentru că singurul instrument care pare că le poate face pe toate este binoscopul. Dar este doar amăgire. Dacă dintr-o lunetă lungă planetară e logic că nu putem face un RFT, dintr-un binoscop RFT pare că "putem face un planetar foarte simplu: rămâne doar să îi punem o pereche de oculare de focala mică, și iaca avem și magnificatii mari". Foarte simplist si greșit gândit!
La Fregata mea grosismentul rezolvat 37x este maximul folosit. Doar când vine "drăcușorul" folosesc 67x ca să văd și eu benzile lui Jupiter. Dar este un fel de "e bine să am acolo și opțiunea asta de putere mai mare" ...dar doar atât, fără pretenții mari. Se vede ok, dar de aici în sus trebuie să fac loc altor instrumente cu adevărat specializate pe așa ceva care nu fac compromisuri pe planete!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2023 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O spun fara cel mai mic sarcasm ci cu sinceritate: ma bucur si sunt mandru sa am colegi de forum si prieteni atat de intelepti.
Foarte corect modul in care intelegeti sa folositi aceste minunate instrumente binoculare.
Oricum, de la 40- 50x farmecul RFT se duce de rapa.

Nu degeaba costa ocularele gen Ethos-ul de 20mm atat cat costa: numai cu ele, un telescop cu focala de un metru reuseste cu chiu cu vai sa devina un RFT modest cu camp de doua grade.
RFT-urile cu campurile lor de trei, patru, cinci grade sunt o categorie aparte de instrumente, numai ele ofera vederi panoramice ale cerului instelat.
Iar daca RFT-ul este binocular atunci este si mai bine, este cel mai bine. Si acel ''bine'' se numeste binoscop.
Sa le folositi sanatosi !
Binoclurile mici, de mana, ofera asemenea incursiuni stelare RFT, la scara mica dar accesibila tuturor.

Sa observam cerul, sa ne bucuram de el, asa cum indeamna Sorin.
Si nu uitati sa descrieti experientele voastra binoculare la sectiunile de observatii !

Armand mi-a reamintit: maine 9 Noimebrie, ocultarea lui Venus de catre Luna, pe cerul de zi !!!
Un eveniment perfect pentru binocluri mici si mari.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Ian 2024 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

binocluri


binoculars.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  979.01 kb
 Vizualizat:  de 1156 ori

binoculars.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Feb 2024 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, vazand cele aratate de Tudor si de ceilalti colegi de patima ...
Acum este momentul sa ne adunam in cerc, prieteni.
Sa ne prindem de maini, sa respiram adanc si ... ( incep eu ) ...

Salut, sunt Mircea ... (respiratie adanca, un pic de balbaiala ) ...su ... sunt ... am venit aici
... intre confratii de suferinta ... sa va spun ... sa recunosc...

(aici lasam privirea in pamant, urmeaza momentul dureros dar eliberator in care recunoastem si
acceptam adevarul )

... sufar de BINOMANIE, sunt dependent de binocluri !!! Embarassed Embarassed Embarassed


Marturisirea completa aici:

https://observoergosum.blogspot.com/2024/0...-2024.html



Binomania 2024.png
 Descriere:
 Marime fisier:  717.96 kb
 Vizualizat:  de 635 ori

Binomania 2024.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2024 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
... sufar de BINOMANIE, sunt dependent de binocluri !!! Embarassed Embarassed Embarassed

Un vechi prieten de'al nostru, Froid, zicea ca prima etapa din procesul de vindecare este sa recunosti ca ai o problema. Eu l-as completa si as zice ca urmatoarea etapa, necesara dar suficienta, este sa mai achizitionezi niste binocluri. Complementare, fireste.

..moment in care ne reasezam in cerc,..cineva acceseaza siteul TS...si cautam oferte de binocluri...

..momentul se termina..avem deja mai multe decat stocul TS.....

..nasol moment...

Disclaimer: consumul excesiv de binocluri poate crea dependenta. Consumati responsabil. Loati maxim 2 ca sa ajunga si aici in spate...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Feb 2024 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti grija sa nu devieze in telescopatie ...
oh ... wait a minute ...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact