Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DIY-ADC-saiph.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cromatismul la binoclurile Lacerta


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebare pentru cei mai avansati: tenta de galben, mai mult sau mai putin, folosita de anumiti producatori de binocluri, oare nu cumva amelioreaza cromatismul? Ma gandesc in felul urmator: o virare spre galben, care este oarecum spre centru spectrului culorilor, nu atrage dupa sine si o apropiere a focarelor culorilor, adica tocmai problema cromatismului? Nu stiu, intreb, poate fabulez Smile.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Mai 2021 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
GunDALF (Ca o gluma...) Esti sigur ca nu ai varianta pt Olanda? Cu acel mov. Stii... ei sunt profilati pe mov....cei de la Milka, si vaca e mov Smile

Milka sunt elvetieni. Wink Varianta mea e... romano-ungureasca, de la acea doamna l-am cumparat. Atasez niste pozulici facute prin el ca sa se vada mai bine. N-o sa fie de acord Dbird cu abordarea mea, dar camerele foto nu mint niciodata. Ochiul, in schimb, se lasa pacalit. Pentru mine, o analiza cu fotografii prin binocluri ar fi idealul. Atunci s-ar vedea calitatea optica.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Mai 2021 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
[...Atunci s-ar vedea calitatea optica.


...mai ales si a obiectivelor foto cu care se vor face pozele Smile Wink

Cristian Kata,
Virarea spre galben a redarii albului nu cred ca va anula cromatismul ci doar va crea, in anumite conditii, o iluzie de aberatii cromatice mai putine (mai ales cele verzi/galbui), dar ele, la o privire mai atenta, vor fi la fel de multe! Insa pana la urma doar asta si cautam: iluzia unei imagini mai bune Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Mai 2021 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
...mai ales si a obiectivelor foto cu care se vor face pozele Smile Wink

Nici vorba. Eu folosesc camera telefonului care n-are pic de cromatism. Chiar ma uitam la pozele alea ca n-au iesit cu chiar asa de mult fringing. E drept, nici nu-i Soare afara, e foarte innorat, probabil contrastul e mai scazut.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDalf "romano-ungureasca, de la acea doamna l-am cumparat", omule...ma pui rau pe ganduri, am niste patanii cu doamna aia, a trimis Lacerta Explorer umblat in el, dar sigilat la loc, doar niste saibe nu erau la loc, altfel greu demonstram, a zis sa il trimit inapoi, au zis ca nu e adevarat ce spun eu, dar dupa multa gura cu ei si amenintari, au zis ca il trimit din nou in Ungaria si mai departe...la mama lui, si ce verdict dau aceia asa ramane. Nu stiu un l-au trimis unde nu dar dupa vreo 2-3sapt au zis ca raspunsul oficial este ca binoclul a fost desfacut dupa iesirea din fabrica dar, ei nu aunici o vina, ei nu fac asa ceva. Am primit altul nou, totul era montat la locul potrivit. Prea multa coincidenta!!! Ceva e ciudat la binoclurile ce trec prin Ungaria, am avut neplaceri si cu alte binocluri testate, alte marci, dar tot prin Ungaria aduse, erau decolimate de noi, binoclu de 1500lei. Cred ca deja vb de o serie de rebuturi acaparate de baieti descurcareri si vandute la noi in tara.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Mai 2021 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aproape toate instrumentele mele pe care le am sau le-am avut au fost cumparate de la dumneaei (vorbim de Telescop Expert cred, nu?) si n-am avut absolut nici cea mai mica problema cu vreunul dintre ele. Dimpotriva, am primit si pasuiri cu plata sau chiar reduceri de pret. In schimb, am avut probleme cu Astromagazin, mi-au trimis adaptoare cu zgarieturi pe filet, o pana ecuatoriala cu vopsea zgariata, o prisma Amici defecta. Unele le-am returnat, altele le-am pastrat, ca nu merita deranjul. De la altii n-am cumparat ca mi-au parut neseriosi, cu schimbat pretul dupa ce intrebam daca e real cel de pe site si chestii de-astea.
Asa ca stai linistit, binoclul meu a fost (si este) țiplă. Wink Faptul ca zoth a afirmat ca si seria elită e la fel, imi confirma faptul ca "asa face toate". Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ca ai punctat acest detaliu important, eu cu Astromagazin am avut de lucru, coincidenta, era tot o doamna de aceeasi etnie, cea cu care am rezolvat problema.

GunDalf, am zis ca dau la tine unu bun Bresser si dai mie unu rau, Lacerta. Am zis bine, vreau sa ajut sa nu fie suparat ca luat ce a zis Dbird, numai bine vreau tie Smile), fa si tu un pas...

Radem noi radem, dar sunt unii pasionati, care abia isi permit Auriol, sa pui in mana la acela un Lacerta Smart......sigur nu sta sa caute cromatism. Zicea cineva, un calugar, "pe om daca il cauti de bun, bun il afli; daca il cauti de rau, rau il afli" cam asa si cu binoclu, ceva sigur ii afli, si daca e perfect optic sigur e prea greu,.... si daca e perfect ii bai ca nu e porro, iar de e porro ....nu e compact. Totusi sa nu pierdem aderenta la sol Smile)
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2021 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu, citindu-va parerile, chiar nu mai stiu ce binoclu ar trebui sa cumpar pe viitor, cand situatia materiala imi va permite LUXUL de a-mi hrani pasiunea. Sunt treceri atat de bruste de la ridicarea in slavi pina la maturatul pe jos cu el - vorbesc de acest Lacerta Smart (care la banii respectivi chiar imi parea o alegere buna)... De pilda, de la :

"Review binoclu Lacerta Smart 10x50
".....cineva, acolo sus, ne iubeste"
Optica este cu adevarat deosebit de reusita. Coloritul este extrem de natural dar avand o tenta nesesizabila spre galben, sau mai bine zis ca sa o remarc a fost nevoie de “etalonul” de culoare Minox 10x42! Definitia este absolut superba, contrast demn de un ED, lumina excelenta. Nu apar irizatii contralumina. Testele facute cu fratele Elite 10x56 certifica calitatea sticlei.Ultima comparatie, totalmente injusta, cu Delta Chase Extreme 10x50, nu a facut decat sa imi confirme faptul ca acest Lacerta Smart 10x50 difera atat de putin de binoclurile mult mai scumpe incat imi pun sincer problema unei erori de marketing. Respectiv un binoclu prea bun pentru un pret atat de mic, o mare greseala pentru linia Lacerta caci acest binoclu, din punctual meu de vedere, spulbera toata gama Smart si toata gama Elite ! Iata ca incep sa se apropie de un vis al meu mai vechi binoclul super performant la un pret cat mai mic, accesibil tuturor. Deci e clar ca voi recomanda calduros acest binoclu pentru orice activitate fie terestra fie astronomica."

la:

"Lacerta dupa gusturile mele mi se pare MULT mai slab la tot ce se poate imagina. Imagine mai cetoasa, mai putin luminoasa (decat Celestron Nature DX 12X56) culori mai sterse, camp de claritate mai ingust, chiar se vede urat. Deci acest Lacerta chiar mi se pare (dupa gusturile mele de absolut incepator) extrem de slab, sa nu spun prost total. Am mai vazut un porro Celestron 15x70 care desi foarte ieftin, e peste Lacerta si chiar acest porro Celestron are totusi aberatii cromatice ceva mai "umane"

????

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Mai 2021 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai mult decat reviewurile trebuie sa tii seama de cine le face si ce expertiza are. Apoi, care e toleranta reviewerului fata de diversele aberatii optice, indeosebi cromatice, la aceste instrumente.
Ideal ar fi sa poti proba singur binoclul. Dar nu prea se poate, de aceea riscam la aceste "blind buy"-uri. E bine, totusi, ca magazinele online sunt obligate sa ofere posibilitatea de retur, asa incat daca nu-ti convine obiectul, il returnezi fara explicatii. Normal ar trebui sa-ti primesti banii inapoi. Dar uneori te trezesti ca ti se gaseste nod in papura si nu poti returna, ti se refuza returul. E simplu de facut smecheria asta cu optica.
Lacerta Smart 10x50 nu e un binoclu rau. Raman inca la parerea mea ca la 600-650 de lei e cam scump pentru ce ofera si ca sufera CLAR de fringing. In rest, toate celelalte caracteristici sunt OK, nu wow, doar OK. Deci, daca vei dori candva sa-l achizitionezi si nu te deranjeaza fringingul, il poti lua fara probleme. Daca folosesti lunete acromate si fringingul nu e o problema pentru tine, atunci sigur iti va placea binoclul. La lunetele mele acromate pe care le-am detinut (70/500, 2 buc. de 70/700, 90/900) aceasta a fost o problema. Abia la ED-ul de 72 m-am impacat iarasi cu refractoarele, desi minuscule urme de aberatii cromatice mai are si mica Lunny. Very Happy Dar pot trai cu ele fara probleme, caci trebuie sa ma fortez sa le vad.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Mai 2021 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Matrixul- sigur esti in postura fericita avand in vedere ca stai in Bucuresti, in cazul de fata. Eu nu cred ca nu se gaseste cel putin o persoana de pe forum care sa fie dispusa sa te lase sa privesti prin binoclu. Eu asa as face, daca imi place bine daca nu tot bine, dar e pacat sa nu te folosesti de acest avantaj. Iar prima propozitie a lui GunDALF de mai sus este intradevar cheia. Deci nu fi derutat (nici nu cred ca esti Smile ) pentru ca nu ai de ce.
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2021 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru ganduri !
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2021 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Gundalf:
totusi din prima poza zona centrala pare a nu avea aberatie cromatica. La orice binoclu, ea creste spre margini ... poate privesti gresit prin binoclu. Am mai spus acest lucru ... priviti prin binoclu "doar" in centru , in zona asa zisa de clar, nu miscati ochii de o parte sau alta a axei optice tineti ochii central pe axa optica si miscati tot ansamblul cap binoclu spre zona unde doriti sa priviti. Zona periferica a campului vizual (respectiv zona cu aberatii croatice mai mari) trebuie "privita" doar cu privirea periferica! Incercati sa faceti asa si veti avea inclusiv o mai buna si corecta imagine binoculara.
Nu priviti cu rautate binoclurile, ca orice echipament trebuie sa va imprieteniti, sa colaborati impreuna si sa optimizati raportul vostru cu el. Si atunci veti vedea ca echipamentul vostru este totusi de calitate. Revin la idee si hai sa nu speriem oamenii cum deja a aparut mai mai sus o parere ... caci totusi sunt binocluri relativ ieftine ce se bat cu unele de 3 ori pretul ... Smile si sunt bune! Si cel mai probabil vor deveni si mai ieftine ... si mai bune ... dar asta o sa verificam impreuna, peste circa o luna Smile
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Mai 2021 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pozele au fost redimensionate si s-au mai contractat si zonele cu fringing, asa incat par a fi disparut. Nu ma incalzeste cu nimic ca o pata minuscula din centru n-are fringing, in rest fiind full.
Crede-ma ca prima data cand am pus la ochi binoclul dupa ce l-am primit de la curier, m-a izbit in moalele capului o dominanta mov. Oricat m-as uita de corect sau incorect, fringingul il vad mereu acolo, fiindca chiar este. Porcarioara aia de Phantom M1050 n-avea pic de cromatism. La fel si un Auriol d-ala din Lidl, ca erau la vanzare saptamana trecuta, mai-mai sa cumpar unul. La 79 de lei merita cu varf si indesat. Nu prea mai vreau sa arunc banii aiurea, ca n-am ce face cu ele, de-asta nu l-am luat.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2021 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit azi (datorita unui prieten ce nu stiam ca are asa ceva prin casa) sa privesc in liniste de pe o terasa prin binoclul in cauza - Lacerta Smart 10x50. Aveti dreptate toti, intr-un fel.
Pentru banii cat costa nou este un binoclu foarte ok, se simte foarte bine in mana si la ochi, construit robust. NU port ochelari. Am privit cu ocularele la primul click - deschise pe jumatate si la al doilea click, deschise total, au acel sistem care prin miscarea ocularelor in sens invers se ridica "spre ochi", se "lungeste" portocularul, stiti la ce ma refer. Cu ocularele "inchise" nu am putut privi convenabil.

Ca si termini de comparatie cu al meu Tento 10x50 care are o varsta apreciabila:
-la binoclul Lacerta EXISTA acel "fringe", acea margine mov care apare la marginile cladirilor, la muchii diverse insa pe mine nu ma deranjeaza din cale afara. Insa la Tento acest fringe este mai atenuat, in mod ciudat.
-este luminos si clar, deci este mult peste binoclul Tento. La Tento mi s-a parut imaginea mai lipsita atat de contrast cat si de lumina, probabil si pentru ca nu fost curatat niciodata, coating-ul diferit poate - voi stiti mai bine decat mine aceste motive.
-la stele se comporta foarte bine, apreciez la 75% zona de clar si doar pe margine se simte putin blur, stelele nu mai sunt atat de "sharp" ci tind spre a arata mai...pufoase.

Am avut cu mine si 2 filtre galbene, cam foarte galbene. Par ca sunt odihnitoare si parca creierul nu mai sesizeaza atat de mult acel fringe mov. Insa le-am dat jos pentru ca ma simteam ca intr-un film din razboiul mondial, ca un spion fara experienta, iti creaza acea imagine vintage, nu mai faci distinctia culorilor naturale. Eu nu voi folosi filtre galbene la ocularele unui binoclu. Poate doar privind Luna plina.

Nu am mai privit printr-un binoclu mai scump ca sa spun cu mana pe inima daca trebuie donat sau pastrat, am avut acum 2 ani un Skywatcher 20x80 care tin minte ca avea si el acest fringe DAR stelele erau punctiforme doar in centru...

Dar per total, pe mine m-a multumit acest Lacerta Smart 10x50. Ca o paranteza (ca am vazut ca s-a adus comparatia) m-am uitat de-a lungul existentei magazinului Lidl prin toate binoclurile comercializate de ei (Bresser, Auriol, parca a mai fost o marca) insa m-a luat durerea de cap la toate, intr-un minut. Nici nu am mai fost atent la "fringe", le-am asezat cuminte la loc imediat. Plastice ieftine, nici pentru copii nu cred ca le fac bine. Neclaritati, lumini parazite...

Imi cer scuze daca nu am fost mai explicit in descriere, chiar nu am mai facut vreodata vreo incercare de review a unui produs. L-am luat, l-am probat si mi-a placut ce am vazut si cum l-am simtit "butonand"-ul - pe scurt.

Cer senin,dragilor !

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2021 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire acel fringe ... liniuta colorata mov , verde galben etc ... este prezenta la toate binoclurile diferenta find grosimea ei. Si in toate binoclurile includem si cel HD si ED si APO ca si terminologie. Daca linia colorata este deranjanta insemna ca este groasa .... cu cat binoclul este mai scump linia este mai subtire ...dar vizibila evident.
@Matrixul:
Cred ca te grabesti sa spui ca nu vei folosi niciodata un filtru galben. Smile Tu ai facut teste ... cel mai probabil cu un filtru galben #12 . UN filtru interesant, care mareste senzatia de defintie si scoate in evidenta detaliile mici (vorbin totul doar in mod zi!). NU acelasi lucru se intampla cu filtrul galben #8. Acesta este extrem de odihnitor, mareste la randul sau senzatia de detaliu (nu atat de mult ca cel #12) si invioreaza placut imaginea. Eu chiar recomand atunci cand aveti binocluri periculaose (adica binocluri extrem de luminoase) sa incercati sa potriviti astfel de filtre #8 galben in timul observatiilor de zi cu multa lumina (soare , zapada cu cer sesnin etc).
Merita incercat Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact