Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
theophilus_cyrillus_si_catharina.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224808
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M1, Flame Nebula si M101 cu Nova CCD 1602E


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 06 Apr 2008 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului: M1, Flame Nebula si M101 cu Nova CCD 1602E
Raspunde cu citat (quote)

Salut prieteni,
dupa trecerea pe ora de vara (si pierderea ferestrei de seara pentru fotografie) m-am pus si am adunat la un loc tot ce am cu M1 (Crab Nebula).
Stackarea am facut-o in DeepSkyStacker (care spre enorma mea placere incepand cu ultima versiune are si optiune de indepartare a efectului de bloooooommmmmm Very Happy ) sunt 10 imagini fiecare de 300 secunde iar dupa stacare am mai facut o usoare prelucrare in PS CS3.
A doua imagine este Flame Nebula 2x120 secunde respectiv 12x240 secunde aceeasi procedura ca si in cazul M1-ului.
Cea de a 3-a imagine este M101 cu urmatoarele caracteristici
6x300 secunde, 5x600 secunde, 1x1200 secunde timp total 2 ore si 35 minute. Aceeasi procedura ca si in cazurile precedente. Din nefericire (din cauza lenii) nu am avut un dark pentru expunerea de 1200 secunde asa ca am niste pixeli nebuni pe aici pe colo.
La M101 si Flame Nebula se observa o iluminare neuniforma a fundalului deoarece:
M101: in zona acestui obiect am o poluare luminoasa puternica datorata unei scoli,
Flame Nebula: in partea din stanga se gaseste o stea foarte stralucitoare care produce aceasta iluminare. De fapt bloom-ul camerei este atat de puternic incat se intinde pe toata inaltimea chipului.
Numai bine
Emil



m1.jpg
 Descriere:
M1 Crab Nebula
 Marime fisier:  92.64 kb
 Vizualizat:  de 5112 ori

m1.jpg



flame.jpg
 Descriere:
Flame Nebula
 Marime fisier:  263.37 kb
 Vizualizat:  de 5113 ori

flame.jpg



m101.jpg
 Descriere:
M101 Pinwheel Galaxy
 Marime fisier:  363.93 kb
 Vizualizat:  de 5113 ori

m101.jpg


Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2008 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bune pozele, felicitari.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2008 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am mai spus-o odata, ne indreptam spre categoria semiprofesional Smile
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 06 Apr 2008 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam de urari,
pot sa spun cu mana pe telescop Very Happy ca de cand am Nova incep sa obtin rezultate.
Acum pentru cei care poseda monturi EQ6 cu sau fara Pro sau chiar si alte monturi si folosesc pentru ghidaj PHD sunt curios ce setari folosesc. Am observat la destul de multe fotografii o intarziere sau poate este o supracorectie care duce la obtinerea de stele prelungite. Banuiesc ca totul se rezuma la agresivitatea corectiei. De asemenea interesant este faptul ca atunci cand setez functia de memorare a miscarilor de ghidaj obtin rezultate mai proaste ca atunci cand aceasta functie este setata pe valoarea implicita de 10%.
Acum in afara topicului, observ pe ansamblu o crestere a calitatii imaginilor obtinute de catre membrii forumului si acest lucru chiar ma bucura, si sper ca intr-un an sa observ si o crestere a calitatii hardware-ului utilizat. Stiu din proprie experienta ce inseamna sa lupti cu o montura subdimensionata iar acest lucru chiar este frustrant.
Si inca ceva, ma bate gandul sa imi schimb telescopul folosit pentru ghidaj (acum folosesc o luneta 70/700) si am gasit
http://www.teleskop-service.de/Astro/Mak/mak.htm#DSMak150
are cineva experienta cu acest instrument?
Pentru mine este interesant pentru ca la focala de 1800 mm as putea trece la fotografii de detaliu ale unor obiecte ceresti (folosind in acest caz newtonul de 254 pentru ghidaj). Ce calitati fotografice are instrumentul iar aici ma refer la erori optice in special si daca vignieteaza sau nu un chip de dimensiunile Kodak-ului 1602 sau 1603 (au aceasi dimensiune daca nu ma insel).
La final va multumesc inca o data
Numai bine
Emil
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 06 Apr 2008 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Na ca am uitat un lucru,
cand am specificat ca obtin stele prelungite trebuia sa mentionez ca sunt alungite pe o singura axa deci nu pe cele doua axe, exact ca si atunci cand pentru foarte scurt timp motorul unei axe ar fi oprit.
Multam fain
Emil
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar sunt fotografii excelente. Ma impresioneaza cel mai mult calitatea ghidajului - eu sunt chinuit rau din acest punct de vedere Sad .
Mult succes in continuare !

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 08 Apr 2008 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam Catalin,
calitatea ghidajului? Rolling Eyes tocmai ca aici e problema, trebuie sa arunc circa 50% din imagini pentru ca stelele mele sunt de forma mingii de rugby si astfel nu le pot utiliza pentru stacare. Iar 50% ma refer la imaginile care nu sunt influentate de nori, obiecte zburatacioase prin campul vizual si alte asemenea delicatesuri care "pusca" o imagine.
Pentru ghidaj am folosit un 70/700 refractor, acel Bresser Skylux care se gaseste la supermarket-uri iar ca si camera am folosit un DSI de la Meade varianta color. Luneta este montata piggy-back pe instrumentul principal cu inele Vixen.
La inceput (acu 1 an) am crezut ca am sa folosesc DSI-ul ca si camera principala si pentru ghidaj un Philips webcam 900C insa acest proiect a murit din cauza sensibilitatii scazute a webcamului. De exemplu pentru M51 se intampla sa trebuiasca sa setez DSI-ul la 5 secunde pentru a gasi o stea utilizabila pentru ghidaj...iar daca vine vreun nor, cat de fin, atunci e buba!
Putin off-topic, scuze pentru acest lucru, Catalin care este problema ta la ghidaj? Poate pot sa te ajut cumva... Deschide eventual topic sau trimite mesaj privat.
Numai bine
Emil
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Apr 2008 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Emil

pentru ghidaj eu nu as recomanda un Mak 150. Acest instrument cantareste prea mult (psete 6 kg) si stelele date de acest instrument in general (la un raport de f/12 si mai sus) sant prea intunecate. Cu luneta de 70/700 insa acum ai ajuns la un punct unsuficient, de ce ar trebui sa schimbi aceasta. Aici eu as recomanda tot o luneta, dar una cu o apertura mai mare, ceva in gen 90/900 sau 100/1000.
Mai mare nu as loa pentru ghidaj.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Apr 2008 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amortalis a scris:

Si inca ceva, ma bate gandul sa imi schimb telescopul folosit pentru ghidaj (acum folosesc o luneta 70/700) si am gasit
http://www.teleskop-service.de/Astro/Mak/mak.htm#DSMak150
are cineva experienta cu acest instrument?
Pentru mine este interesant pentru ca la focala de 1800 mm as putea trece la fotografii de detaliu ale unor obiecte ceresti (folosind in acest caz newtonul de 254 pentru ghidaj). Ce calitati fotografice are instrumentul iar aici ma refer la erori optice in special si daca vignieteaza sau nu un chip de dimensiunile Kodak-ului 1602 sau 1603 (au aceasi dimensiune daca nu ma insel).
La final va multumesc inca o data
Numai bine
Emil


Eu cunosc personal modelul mai mic de la seria asta TS Mak. Stiu ca astea mici nu sant suficient produse in sensul reflectilor date de tevei diafragmei (Blendrohr) si shifting al oglindei primare. Asa ca dupa ce ai cumparat acest instrument, trebue sa-l desfaci si sa incepi tuning cu Velour si asa mai departe. Daca doresti un Mak ieftin si bun, as prefera si as recomanda un Skywatcher Mak 150. Aici poti sa stii ca primesti o calitate mai ridicata si un sistem bun. Synta a invatat in timpul anilor si a ridicat calitatea instrumentelor putin spre putin, dar a ridicat-o.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 08 Apr 2008 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Robert,
si multumesc pentru sfaturile date am sa vad cam ce se poate utiliza pentru cazul meu. Pentru fixare m-am gandit la o sina dubla pentru a micsora parghia (druckarm auf montierung) asa ca, personal cred pot sa merg pana la o greutate de circa 6 Kg. Daca crezi ca ai in sortiment ceva care m-ar ajuta trimite-mi te rog un mesaj privat.
Numai bine
Emil
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Apr 2008 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Emil,

Impresionante imaginile.

Cum zice si Robert, un Mak de 150 nu recomand nici eu pentru telescop de ghidaj. Nu ai nevoie de un diametru mare pentru ghidaj, trebuie doar sa gasesti o stea suficient de stralucitoare la o focala mai mare putin decat a telescopului principal. O luneta de 80-100mm buna, eventual apocromata, cu un focalizator bun ar fi arhisuficient.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 08 Apr 2008 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

he he he imi place cand se pune suflet in discutie,
hai sa ma mai repet o data (formularea asta ma omoara! Very Happy ).
Problema conta in: 1 bucata Schmidt-Newton 254/1016 mm folosit pentru fotografie; 1 bucata 70/700 luneta de aia de 2 bani sa zic asa.
Ceea ce vreau eu este o dinamica a opticii in sensul ca vreau sa fac fotografie la M1 mai in detaliu iar daca pun un Barlow 2x pe SN-ul mentionat anterior atunci chiar pot sa uit de fotografii pentru ca fotografiez astfel la 2032 mm si de ghidat voi ghida tot la 700 mm.
Asa ca m-ar interesa un instrument care sa pot sa il folosesc in mod alternativ, adica atunci cand fac foto cu Newton-ul sa fac ghidajul prin el si sa aiba acea marja de siguranta (de aceia m-am gandit la un instrument de circa 1800 mm - parca focala guider-ului ar trebui sa fie de circa 2xfocala instrumentului foto sau ma insel?) iar atunci cand vreau sa fac fotografii cu el (guider-ul) atunci pun un barlow de 3x pe Newton si gata.
Sper ca m-am facut inteles, stiu ca e cam incalcita treaba dar asta este, asta sunt eu... Very Happy Very Happy Very Happy
De fixare pe montura dupa cum am spus cu o sina dubla sau daca optica este usoara atunci piggy-back eventual...
Multam fain
Numai bine
Emil
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Apr 2008 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amortalis a scris:
Salut Robert,
si multumesc pentru sfaturile date am sa vad cam ce se poate utiliza pentru cazul meu. Pentru fixare m-am gandit la o sina dubla pentru a micsora parghia (druckarm auf montierung) asa ca, personal cred pot sa merg pana la o greutate de circa 6 Kg. Daca crezi ca ai in sortiment ceva care m-ar ajuta trimite-mi te rog un mesaj privat.
Numai bine
Emil


Salut Emil

O sina dubla poate rezolva cumva "problemele" tale, dar este o solutie reltiv de scumpa (sau daca o poti construi singur).
Eu am asa o sina in sortiment (chiar daca nu o am pusa pe Site). Totusi eu as recomanda, daca ai posibilitate sa faci rost de o placa de Aluminiu cam 10 mm groasa cu o marime de cam 20 x 40 cm.
Pe placa asta poti monta 2 cleme de telescop (Berlebach) si pentru a putea monta sina pe montura mai trebue o sina de montat sub ea.
Asa iti construesti o placa cum iti trebue tie.

Pentru ghidaj eu as recomanda ori un ED 80 sau 90 cu inele de ghidaj. Avantajl este ca optica iti da suficient destul de multe stele la ghidaj si iti da si posibilitate a lucra fotografic cu ele.
Punand un Focalreducer la ele, sustii o focala mai scurta cu un raport mai mare si pus ca objektiv foto, le poti ghida cu Newton-ul dat.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 08 Apr 2008 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil daca citesti in forumuri unde se pune problema
autoguidingului la camere astro o sa vezi ca motivul este
mai putin focala optici pentru guiding ci rigiditatea
asamblului.De acea multi folosesc OAG-ul la care folosesti
aceasi optica pentru expuneri si guiding.Sigur ca cu OAG
se ivesc alte probleme dar care pot fii rezolvate.
Sint multi astrofotografi care sau lovit de aceasta problema
si l-ea trebuit mult timp pina au gasit si pus la punct treaba.
De acea ca sa nu ai dezamagiri cauta prin forumuri.


Clear sky Hans
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2008 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Putin off-topic, scuze pentru acest lucru, Catalin care este problema ta la ghidaj?

Principala problema este tocmai ce ai mentionat inainte - sensibilitatea redusa a webcam-urilor , eu am un 3000pro modificat pentru expuneri lungi , dar modificarea nu imi permite expuneri mai lungi de 1 secunda fara sa incep sa am probleme cu intermitenta acestora.In aceste conditii stele ghid bune sunt extrem de greu de gasit in majoritatea zonelor. De ghidat ghidez tot cu un 70/700. Philips-ul tau era modificat ?. Pana la urma tot va trebui sa-mi schimb webcam-ul ...

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact