Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclul roof - nimic mai simplu!


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Dec 2017 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclul roof - nimic mai simplu!
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul roof - nimic mai simplu!
In ultimul timp piata chineza vine tare din urma pe un model roof aproape universal, ce difera doar prin calitatea sticlei, a depunerilor si a finisarii mecanice. Plastic sau metal modelul clasic roof (cu deplasarea obiectivelor) este relativ similar vis a vis de o interventie ce vizeaza repararea sau imbunatatirea sa. Cativa pasi care poate o sa va ajute candva. Am scris aceste randuri pentru ca practic nu am gasit nicaieri pe net explicat asa ceva. Nu am sa insist asupra sistemului de reglare a focusului. Pentru acesta , se scoate eticheta de pe rotita de focus centrala si sub ea sunt suruburi. Se scot si avem acces la sistem (aici exista un videoclip pe net).

Deci am un binoclu ... el se uita cu un ochi la malai si altul la slanina ...si zangane usurel cand il misc. Unii isi vor pune celebra intrebare "Ce-i de facut?".
1_ Cu ajutorul unei spatule subtiri sau a unei surubelnite mai fine dezlipesac cauciucul eyeshieldului de pe culisa de plastic.
2_ Cu ajutorul unei chei cu dornuri sau a unui patent papagal (vezi poza) desfac ocularul din corpul binoclului
3_ Se scoate ocularul si se ajunge la port prisme. Se noteaza sensul potrprismei. Acestea in cazul meu erau sarite din montura saniei.
4_ Prismele SP erau desfacute tablita separatoare cazuta. Se recupereaza toate piesele. Daca ai noroc sunt nesparte. Am noroc. Nu pot sa nu ma mir cat de mici sunt. Nu intru in panica , modelul roof nu trebuie comparat cu cel porro, cel putin ca si dimensiune de prisme.
5_Montez la loc prismele fara graba, le aliniez in locasul lor, si le lipesc de portprisma cu A+B. Doar mici picaturi.
6_E momentul sa vad cum arata sania pe care se prinde portprisma si modul de colimare a saniei. Interesant. Portprisma este fixata cu 4 suruburi cu varf ascutit. Reglajul de colimare se face din 3 suruburi de colimare ale saniei.
7_Daca tot am desfacut totul, profit si desfac lentilele ocularelor si matuiesc cu smirghel tuburile, este suficient pentru plastic, nu mai trebuie vopsite ! Cateodata si plasticul are avantajele lui.
8_Montez la loc portprisma. Dar am grija sa fie montata in pozitia notata la punctul 3! Nu o mai prind in suruburile originale de lene sa mai scot armura de cauciuc, si din cauza ca sistemul de prindere nu pare prea ferm (plasticul este lucios , lunecacios. Mai mult , stiu ca daca am pus prismele corect, colimarea se va mentine caci portprisma are loc fix pe sanie si 2 picaturi mici de A+B isi vor face treaba perfect. Dar inainte am matuit zona de lipire de pe portprisme (plastic lucios? nu face aderenta nici la lipici daca nu este matuit sau macar zgariat ca lumea!).
Ok acum pot monta la loc ocularele, apoi lipesc eyeshildurile de cauciuc cu putin UHU - prenadez (vezi tubul in poza, il recomand).
Acum, multumiti de ceea ce am facut, cosmetizam, curatam cauciucul cu putin ulei siliconic si vom face un review.Twisted Evil
Nota- binoclul din poveste este un Orion Aspect 10x42.
Merita sau nu, intrebarea este relativ retorica. Binoclul defect ma costat 50 lei. Binoclul functional este undeva la 400 lei.



1_ScotEyeshield.jpg
 Descriere:
Scoaterea caucicului
 Marime fisier:  161.22 kb
 Vizualizat:  de 9349 ori

1_ScotEyeshield.jpg



2_DesfacereOcular.jpg
 Descriere:
Desfacere ocular.
 Marime fisier:  309.43 kb
 Vizualizat:  de 9349 ori

2_DesfacereOcular.jpg



3_SoatereOcular.jpg
 Descriere:
Scoatere ocular
 Marime fisier:  226.33 kb
 Vizualizat:  de 9349 ori

3_SoatereOcular.jpg



4_Prisme SP desfacute.jpg
 Descriere:
Prisme SP si Porro - comparatie
 Marime fisier:  334.61 kb
 Vizualizat:  de 9349 ori

4_Prisme SP desfacute.jpg



6_SaniaPortPrismei.jpg
 Descriere:
Sania portprismei - detaliu
 Marime fisier:  500.47 kb
 Vizualizat:  de 9349 ori

6_SaniaPortPrismei.jpg



7_EliminareReflexieCirculara.jpg
 Descriere:
Eliminare reflexie circulara - merita facuta ...rezultatul este spectaculos.
 Marime fisier:  901.79 kb
 Vizualizat:  de 9349 ori

7_EliminareReflexieCirculara.jpg



8_GataLipireEyeshields.jpg
 Descriere:
Gata
 Marime fisier:  206.71 kb
 Vizualizat:  de 9349 ori

8_GataLipireEyeshields.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2018 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cand sa facem un review, ce sa vezi constatam ca avem o problema si pe tubul din dreapta. Cum se zice lenesul mai mult pagubeste Smile
Dar tot raul spre bine, caci putem demonta mai mult si impartasi cu voi operatiile, asa cum ar fi trebuit ele facute si pe tubul stang.
Deci dezlipim usor armura de cauciuc, folosindu-ne de ceva lung si subtire sa dezlipim cele cateva puncte de lipici. De exemplu betisoare de frigarui ... vezi fig1
Acum putem vedea binoclul gol golut .... moment sexi inedit Smile si pe o parte si pe celalata vezi fig 1 si 2.
Profitam de moment si daca dam la o parte o mica placuta de plastic putem vedea sistemul melc de actionare a clarului pentru acest tip de model ca deplaseaza obiectivele in figura 3.
Apoi lipim la loc placuta (Figura 4) si continuam prin a gasi cel 3 suruburi de sustinere al blocului de prisme si in acelasi timp reglaj al colimarii ca in fig 5.
Scoatem complet suruburile de fixare - colimare fig 6.
Acum putem observa tot blocul de prisme. Se observa inca 4 suruburi de prindere a capacului blocului pe lateralae. Acestea suruburi se desfac (sunt de tip Holzt) si se scoate capacul pentru a avea acces la prisme ca in fig7
Aici suntem la un pas despre care am vorbit mai sus, repunem corect prismele, tablita de camp, urmarind ca imaginea sa fie un cerc perfect, dar si centrat in blocul in sine. Este greu sa le puneti gresit.
Asigurati cu lipici tip Poxipol (NU Picatura !!! este pericol sa curga pe prisme!!!) atat cele 2 prisme cat si tablita.
Montati dupa uscarea lipiciului capacul in cele 4 suruburi tip Holtz. Introduceti blocul prismelor cat mai central in axul binoclului. Reglati colimarea Din cele trei suruburi astfel incat la reglajul final toate trei sa fie in contact foarte ferm cu corpul blocului prismelor. NU uitati ca aceste suruburi de reglaj au si rolul de a mentine in pozitie blocul prismelor!!!
Si apoi montati armura de cacuciuc.
Asta este tot. Acum sper ca pare mai simplu, nu ?
Cer senin tuturor!



1.jpg
 Descriere:
Desfacere armura, se vede deja o parte a binoclului
 Marime fisier:  389.56 kb
 Vizualizat:  de 9229 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
si cealata parte ...
 Marime fisier:  273.64 kb
 Vizualizat:  de 9229 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
Reglaj de clar prin deplasarea ocularelor.
 Marime fisier:  913 kb
 Vizualizat:  de 9229 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
Lipim placuta la loc, pe moment nu ne intereseaza zona.
 Marime fisier:  983.37 kb
 Vizualizat:  de 9229 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
Suruburile de colimare
 Marime fisier:  692.5 kb
 Vizualizat:  de 9229 ori

5.jpg



6.jpg
 Descriere:
Scoatem suruburile si blocul prismelor
 Marime fisier:  733.77 kb
 Vizualizat:  de 9229 ori

6.jpg



7.jpg
 Descriere:
Obtinem blocul complet de prisme
 Marime fisier:  724.27 kb
 Vizualizat:  de 9229 ori

7.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2018 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

!!!Aici ar trebui subliniat un aspect important!!!:
La astfel de binocluri daca doriti doar sa curatati sticlele (in cazul de mai sus colimarea era oricum nemultumitoare!) va sugerez ca pentru soaterea blocului de prisme sa defaceti un singur surub de reglare-fixare celelate doua ramanand neatinse!!! Astfel la remontare (dupa curatare) daca montati exact in aceeasi pozitie blocul prismelor si strangeti surubul desfacut, colimarea NU se va modifica.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 10 Ian 2018 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiti cumva daca exista vreo metoda prin care imi pot da seama daca prismele unui binoclu roof beneficiaza de corectie de faza?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2018 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil un ochi de expert ar recunoaste depunerile de pe prisme. Binenteles asta inseamana desfacerea binoclului.
Alta opinie la fel de idioata ar fi sa te iei dupa marketingul facut binoclului ... Smile
Probabil insa ca exista uniii care au lucrat mai mult cu binocluri si care plecand de la un binoclu de referinta pe care il cunosc foarte bine , prin comparatie sa poata sa iti dea un verdict.
Singurul lucru pe care il pot eu spune (ceea ce am spus sus , pe mine personal ma depaseste) este ca daca binoclul este declarat oficial (scrie pe corpul lui , nu doar in titlu) ED, atunci exista sigur acoperiri de faza, dar nu garantam numarul si calitatea lor.

Later edit:
Pentru cei interesati
Am uitat sa spun un lucru destul de interesant. La un astfel de binoclu profitand de axialitatea naturala a sistemului optic, se poate face relativ simplu urmatoarul experiment (am testat "din mana", deci aproximativ). Daca se desurubeaza cele doua port oculare, si se renunta la prisme cu tot cu port prisme si capac, presupunand ca se pot turna pe o masina printer 3D plastic doua tuburi intermediare de circa 5-6 cm cu filete pe exterior in partea de jos si respectiv pe interior in partea de sus , prin insurubare se poate obtine un binoclu Galilei. Calitatea imaginii este mai buna, lumina pare ca este mai multa, campul pare sa ramana la fel dar binenteles imaginea rezultanta este inversata.
Mi-sa parut interesanta ideea fiind foarte usor de executat. Mai mult, executat corect, sistemul de reglaj si corectia de dioptrii ramn 100% functionale.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 10 Ian 2018 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un binoclu Solognac Serie 500 8x42 pe care l-am cumparat cu 280 de lei, nou. Pe internet nu gasesc nimic despre el, doar ce scrie pe cutie. Mie mi se pare un binoclu bun la pretul asta, dar eram doar curios.

Am atasat cateva imagini cu el.



DSCF1166 (Large).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  240.94 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

DSCF1166 (Large).JPG



DSCF1167 (Large).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  221.74 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

DSCF1167 (Large).JPG



DSCF1168 (Large).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  253.65 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

DSCF1168 (Large).JPG



DSCF1169 (Large).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  247.96 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

DSCF1169 (Large).JPG



DSCF1170 (Large).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  271.22 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

DSCF1170 (Large).JPG



DSCF1171 (Large).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  237.42 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

DSCF1171 (Large).JPG


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2018 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

100% nu este cu corectie de faza. Este dotat cu sticla K9 adica echivalent Schott BK7. Nu este nici macar HD ... este o emisie de binocluri ieftina. Este corect declarat in marketing ca 70% transmisie prin prisme.
Corectia de faza este facuta pe declaratii de marketing a transmisiei de 93- 99% !!!


Ultima modificare efectuata de catre Dbird la 10 Ian 2018 15:32, modificat de 1 data in total
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 10 Ian 2018 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La roof se verifica prismele BK7 sau BaK4 prin aceeasi metoda cu rombul vizibil in ocular?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2018 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic da , trebuie sa apara umbre dar nu cred ca este romb ci o figura cu mai multe laturi, nu am avut prin mana roofuri cu BK7.
Verifica ca reglajul se face pe modelul vechi , respectiv clarul se face prin deplasarea obiectivelor. Este din nou un indiciu ca este un binoclu mai ieftin ...probabil tot un Shenzen. Ceea ce inseamna ca nitrogen sau protectia la apa este relativa ... la fel ca la modelul Aspect 10x42.
In principiu ti-am mai zis ... sa ma consulti inainte de a face o achizitie. Acest binoclu nu merita mai mult de 150- 180 lei.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 10 Ian 2018 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Clarul se face prin deplasarea unei lentile in interiorul acestuia. Reflexiile parazite sunt foarte mici ca dimensiuni si vagi ca intensitate. Nu l-am luat ca sa-l pastrez. La magazinul de la care l-am cumparat il pot returna in... 2 ani. L-am cumparat mai mult sa vad cum este, pentru ca arata bine.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2018 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Clarul se face prin deplasarea unei lentile in interiorul acestuia".
Asta este foarte bine, inseamna ca nu este chiar un binoclu slabut,daca foloseste acesta tehnologie.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Ian 2018 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am probat si eu seria 500 la Decathlon si nu am fost foarte multumit; Am comparat in magazin sologniac (cred ca era 10x32) cu binoclul meu de buzunar 10X25 (Nikon SportLite) si nu era asa de clar ca micutul Nikon. Chiar daca apertura era mai mare, luminozitatea era comparabila pt. ca transmisia luminii este foarte mica la Sologniac (70%). Si, la modelul tau, campul vizual de 6,3° este foarte mic pentru un 8X. Insa cei de la Decathlon am vazut ca sunt corecti cu specificatiile, deci atuul lui ar trebui sa fie totusi rezistenta la interperii si aburire.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 11 Ian 2018 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut si seria 100 10x42 si era chiar intunecat, dar asta este mai ok. Da, este mic campul de 6.3 grade. O sa-l returnez.

Pacat... imi place cum este construit.

Cred ca marea problema a acestui binoclu sunt prismele. Depunerile par foarte ok, nu au reflexii stralucitoare si par de calitate.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Ian 2018 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris :

''Later edit:
Pentru cei interesati
Am uitat sa spun un lucru destul de interesant. La un astfel de binoclu profitand de axialitatea naturala a sistemului optic, se poate face relativ simplu urmatoarul experiment (am testat "din mana", deci aproximativ). Daca se desurubeaza cele doua port oculare, si se renunta la prisme cu tot cu port prisme si capac, presupunand ca se pot turna pe o masina printer 3D plastic doua tuburi intermediare de circa 5-6 cm cu filete pe exterior in partea de jos si respectiv pe interior in partea de sus , prin insurubare se poate obtine un binoclu Galilei. Calitatea imaginii este mai buna, lumina pare ca este mai multa, campul pare sa ramana la fel dar binenteles imaginea rezultanta este inversata.
Mi-sa parut interesanta ideea fiind foarte usor de executat. Mai mult, executat corect, sistemul de reglaj si corectia de dioptrii ramn 100% functionale.''

Foarte interesant subiectul.
Cu vreo opt sau zece ani in urma,Thomas Jensen din Danemarca , a descris pe ''60mmtelescopeclub'' un asemenea binoclu cu apertura de 30mm sau 32mm si cu grosisment de 3x sau 4x.
Este un instrument pentru observatii ''de nisa'' deoarece asigura un camp vizual enorm de 12 grade sau 15 grade.
Jensen a folosit oculare de la alt binoclu , cu focal mult mai mare ca cele originale pentru a obtine campul mare.
Oare am inteles bine , tu propui sa se refoloseasca ocularele originale ale binoclului ?
Daca da , atat binoclul din propunerea ta cat si al lui Jensen nu pot fi de tip Galilei deoarece nu au oculare negative ci pozitive.
Da' tuburile acelea nu ar fi bune strunjite ,numai printate ?

Oricum felicitari ,ideia este geniala , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Ian 2018 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea este generica, fie ca folosesti exact acelesai oculare (varianta pentru cei mai comozi) fie schimbi ocularele (pentru cei care vor asa cum zici un camp mai mare). Ma rog exprimarea era nu chiar galilei ci relativ asemanator ideea principala fiind renuntarea la sistemul inversor de prisme. Lucru care se poate face foarte usor in cazul acetui tip de binoclu. Binenteles se pot folosi si strunkite din metal , acele adaptoare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact