Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc6888_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gravitatia cuantica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 466



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Apr 2021 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu unul nu pot sa raspund la aceste intrebari, fiindca nu cred in undele gravitationale. Eu cred in fluxul eteric de aspiratie al substantei si deci si al planetelor. Flux care este dovedit experimental si de experimentul mai vechi al lui Pound si Rebka si de experimentul mai recent al lui Martin Grusenic, cu un interferometru de tip Michelson, care se roteste in plan vertical. Filmuletul experimentului arata clar deplasarea figurii (franjelor) de interferenta, odata cu rotirea (cu schimbarea unghiului) fata de vertoicala.


https://www.youtube.com/watch?v=DH-NC8rvGv...=Powerpak8
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 26 Apr 2021 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Pentru domnul TEO B1
Raspunde cu citat (quote)

Pentru domnul TEO B1

In anii 1986--1988 Institutul de Cercetari Electrotehnice BUCURESTI ( gasiti info despre institut pe net icpe.ro ) a facut o comanda catre Institutul de Cercetare si Proiectare pentru Industria Alimentara si Frigorifica (ICPIAF)( lucram cerc fiz la departamentul criogenie) pt confectionarea unui vas dewar pentru stocarea de heliu lichid. ( A trebuit sa fac calculul pt superizolatia criogenica, un inginer a facut calculele de rezistenta, vasul dewar a fost construit, apoi am facut masuratori de transfer termic folosind azot lichid, am dat buletinul de masuratori, inginerul a finalizat cartea tehnica si vasul dewar a fost trimis beneficiarului).
De la bun inceput ni s-a spus ca este pentru experimente , ca vor pune in interior o antena gravitationala dar si pt alte scopuri( comportarea senzorilor inertiali la temperaturi criogenice).
Titulatura cartii tehnice atasate produsului era: Vas(sau container) dewar pentru antena detectie unde gravitationale.
In acea perioada anii 80-90 in mai multe tari s-au facut experimente de acest gen, insa tehnologia de atunci nu a fost suficienta sa asigure gradul de sensibilitate de detectie.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 466



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Apr 2021 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumiri pentru precizari domnule MiroJenu
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 27 Apr 2021 06:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu unul nu pot sa raspund la aceste intrebari, fiindca nu cred in undele gravitationale.

Corect domnule Adrian, toate undele participa la fenomenul gravitational.
Eliminati, prin absurd, efectul de imbatranire (scindare cu fiecare oscilatie efectuata) si nu veti face nimic altceva decat sa eliminati fenomenul gravitational.
Citat:
Eu cred in fluxul eteric de aspiratie al substantei si deci si al planetelor.

Eu asi spune aspiratie a spatiului fizic, substanta si planetele dau senzatia ca sunt atrase intre ele prin colapsarea spatiului dintre ele.
Colapsarea are loc sistematic, deci poate fi privita ca o unda, dar nu trebuie sa uitam ca la acest fenomen participa toate celelalte unde, fara de care efectul de atractie nici nu ar avea loc.

Ce se intampla intre galaxii, " a mancat lupul" unda atractiei?
Ce ar inregistra interferometrul in aceasta zona a spatiului fizic?
Un spatiu in expansiune?
Un spatiu nou, relativ tanar?

De ce spatiul fizic materializeaza ambele solutii, solutia imbatranirii si solutia intineririi?
Indicatia interferometrului este corecta, interpretarea rezultatelor nu are "preludiu".
Domnule Adrian,
nu ati inteles gresit ideile mele, convingerile noastre sunt similare, interpretarile sunt oarecum diferite, ceea ce nu este tocmai rau, dimpotriva.

Oricum, sa stiti ca:
fara curbura si implicit asimetria curburii, masa, substanta, evenimentele, acceleratiile, etc nu au nici o legitimitate.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2021 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Citat:
toate undele participa la fenomenul gravitational.


Eu am ajuns la concluzia ca in vidul inelastic si neinertial, nu poate sa functioneze mecanismul undelor, care cere transformarea succesiva a unei forme de energie in alta. Deci nu ar exista unde in spatiul vid, nicio vibratie. In spatiul vid exista doar translatie, produsa de interactia substantei cu spatiul fizic. De aceea am ramas cu ideea ca fenomenul gravific este produs doar de fluxul eteric de aspiratie, cu efect atractiv, peste care se suprapune modulatia campului de densitate al substantei, cu efect repulsiv.
Citat:
Eu asi spune aspiratie a spatiului fizic, substanta si planetele dau senzatia ca sunt atrase intre ele prin colapsarea spatiului dintre ele.

Pai spatiul fizic este materializat de oceanul eteric. Aspiratia eterului de catre substanta, genereaza, in spatiu dintre corpuri, deficit de spatiu. Deficit care determina depresiunea in care aluneca corpurile si care poate fi interpretat ca si colapsare a spatiului, asa cum spuneti dumneavoastra. Deficitul in debitul eterului (spatiului) aspirat de masa Pamantului, produs de suprapunerea fluxului eteric de aspiratie al Lunii, in jurul axei comune Pamant-Luna, determina contractia planetei in planuri perpendiculare la axa comuna. Contractie care este mai puternic simtita de oceanul planetar si de aceea se produce umflarea oceanului planetar, cu aceeeasi amplitudine si pe fata dinspre Luna si pe fata opusa. Asta ar fi o explicatie simpla a aparitiei fluxului mareic. Cred ca detectorul de unde gravitationale sesizeaza de fapt efectul produs de fluxul eteric de aspiratie, al gigantelor din spatiu, flux care produce alungirea pe directia axei comune si contractia in planuri perpendiculare la axa comuna. care

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Apr 2021 06:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Deci nu ar exista unde in spatiul vid, nicio vibratie.

Spatiul este multidimensional, nu exista de la sine ca si vid, ca si stare non-vibratorie, non-temporala, non-energetica.
Miscarea si implicit energia este pe cat de uniform distribuita in spatiul fizic tot pe atat de cameleonica.
Spatiul fizic este spatiu temporal, timpul fizic se scurge accelerat dand nastere unor asincrone ceasurilor naturale si implicit unor cuplaje inductive, curenti, fluxuri.

Articolul "sevomotorul cuantic" este premergator articolului "interactia gravitationala", pentru a fi cat de cat intelese, aricolele din "armonia universului fizic" necesita a fi citite in ordinea in care au fost editate.

Aveti o cultura vasta in ceea ce priveste fizica actuala, aveti un cult al miscarii mecanice, se vad numarul orelor de studiu si adanca meditatie, singura mea observatie este ca spatiul fizic necesita privit ca o materializare in diverse forme si diverse actiuni definite de o natura comuna, de un numitor comun.

Viul este strict legat de celelalte forme de existenta, imprevizibilul este urmare a rationalului si implicit al previzibilului.

"Principiul incertitudinii" este la baza a tot si a toate, implicit la baza comportamentului asa-zis mecanic.

Trebuie sa fim partizanii tuturor comportamentelor, luand in calcul intregul vom putea descoperii natura comuna, liantul ce permite multitudenea de structuri posibile.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2021 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Imi pare rau sa va spun ca nu inteleg nimic din postarea dumneavoastra. Eu nu o sa fiu capabil niciodata de o cuprindere asa exhaustiva a universului si a fenomenelor fizice. Discutam aici de gravitatie, de campul gravific. Noi am invatat ca campul gravific este o stare speciala a spatiului, care pleaca de la substanta, de la mase. Este legat de masa. Si daca produce efecte dinamice, asupra substantei, deducem ca ar fi o stare dinamica a spatiului. Ca stare dinamica a spatiului, trebuie sa admitem ca gravificul este purtatorul unei energii. Energia campului gravific se scrie doar ca energie potentiala, in functie de distanta de la sursa. La nivel macroscopic, campul gravific apare ca o entitate cu functionare continua. Eu cred ca gravitatia cuantica vrea sa ne spuna ca la nivelul particulelor elementare ale substantei, campul gravific este discontinuu. Este o forma de energie eliberata din substanta, sub forma unor cuante de energie a campului gravific. Energie pentru care nu avem o formula cuantica de scriere a ei. Eu presupun ca in intervalul dintre duratele de eliberare in spatiu a energiei, de la particule, functioneaza un mecanism, similar autoinductiei, prin care substanta absoarbe din spatiu si compenseaza energia eliberata. Acest echilibru, intre energia eliberata de substanta in spatiu si energia absorbita de substanta din spatiu, ar asigura stabilitatea structurilor dinamice ale substantei, facand sa para ca surse inepuizabile de energie, de camp si de miscare.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Apr 2021 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Repausul absolut nu are solutie teoretica a existentei, fapt care garanteaza miscarea si implicit incontinuitatea.

Continuitatea nu este solutie teoretica a existentei, continuitatea absoluta nu poate asigura suportul fizic al unei informatii.

Einstein a dat deja formula energiei.

La nivel micro exista legi specifice ale curburilor si implicit fortelor.

Citat:
Noi am invatat ca campul gravific este o stare speciala a spatiului, care pleaca de la substanta, de la mase. Este legat de masa. Si daca produce efecte dinamice, asupra substantei, deducem ca ar fi o stare dinamica a spatiului.


Spatiul fizic este o stare, dinamica.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2021 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Postarile duneavoastra, imi par contradictorii si derutante. Eu am inteles ca in vid este posibila numai translatia. Fara vibratie. Si aceasta necesita existenta unei presiuni, care exercita o apasare asupra corpurilor, dintro parte. Aceasta apasare eu zic ca este a spatiului si apare din interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic materializat de materia fundamentala si inponderabila.

Citat:
Einstein a dat deja formula energiei.


Eu aveam in vedere o formula cuantica a energiei campului gravific, asa cum avem formula cuantica a ernergiei campului electromagnetic. Are Einstein o formula a energiei campului gravific? Eu nu stiu de asa ceva.

Citat:
Spatiul fizic este o stare, dinamica.


Asta vine in contradictie cu teoria mea. Fiindca am admis ca spatiul fizic nu are structura dinamica si de aceea nu are proprietatile substantei si nu poate fi sesizat ca substanta. Si de aceea ar fi insesizabil. Dupa mine doar substanta are structura dinamica, are densitate, are masa sau sarcina, are impuls si energie.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Mai 2021 03:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu am inteles ca in vid este posibila numai translatia. Fara vibratie.

Odata translatat nu mai este vid, nimeni nu l-a vazut si nici nu o sa il vada.
Citat:
Are Einstein o formula a energiei campului gravific? Eu nu stiu de asa ceva.

Aveti o formula a distributiei maselor in spatiu?
Citat:
Si de aceea ar fi insesizabil. Dupa mine doar substanta are structura dinamica, are densitate, are masa sau sarcina, are impuls si energie.

Ceea ce nu e sesizabil nu exista.
Dupa mine, orice curbura are structura dinamica.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 08 Iul 2021 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricare diviziune a spatiului fizic are structura dinamica, aricare diviziune a timpului fizic are structura dinamica.

Spatiul fizic reprezinta materializarea scurgerii timpului fizic.
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 19 Iul 2021 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Se mai poate adauga ceva legilor de atractie gravitationala?
In atasament, am incercat sa prezint idei ce conduc la justificarea aspectului cuantic al gravitatiei.


Domnilor îmi pare rău sa va dezamăgesc, dar nu exista forța de atracție gravitaționala și nici graviton. Exista doar camp gravitational și unde gravitaționale. Iar câmpul gravitational nu are nici o legătura cu câmpul electro-magnetic, deși se propaga in mod similar însa este de natura diferita si are o structura diferita si este caracterizat de marimi fizice diferite, motiv pentru care aceste doua campuri nu se compun insa totusi exista o oarecare dependenta intre ele datorate marimilor fizice ce le caracterizeaza.

Si vreau sa mai demontez niste mituri, nu exista nici materie intunecata nici energie intunecata, exista doar minti intunecate, daca oamenii de stiinta nu inteleg cum functioneaza un lucru repede inventeaza o materie exotica sau o energie exotica sau o particula exotica ca sa compenseze lagunele din capul lor. Dar nu-si pun problema ca formulele lor sunt gresite.

CERN poate sa cheltuiască încă 1000 de miliarde de euro si tot nu va gasi nici un graviton, nu poți găsi ceva care nu exista. Ar fi mai util sa se cheltuiasca acei bani pentru a combate foamea in lumea a treia, ar fi o stiinta aplicata cu efecte pe termen lung. Nu stie nimeni inca cate genii au murit de foame in africa. Daca gravitatia ar fi intermediata de graviton asa cum crede multa lume, universul nu ar mai fi astăzi asa cum il cunoaștem, stiinta nu se bazează pe credințe ci pe fapte demonstrabile prin experimente practice sau matematica. Ei nu știu nici măcar care este structura spațiu-timp și din cate dimensiuni este creat universul nostru.

Săracul de el gravitonul nu ar mai putea sa scape dintr-o gaura neagra, o data formata ar dispărea pur si simplu din universul invizibil si cel vizibil, pur si simplu nu ar mai interacționa cu exteriorul, si nu trebuie sa va mai explic de ce, ca nu ati ajuns aici cu pluta pe Dunare. De multe ori stau si ma gândesc cum pot sa fie atât de naivi și lipsiți de logica multi dintre oamenii de știința.

Caut un matematician care vrea sa colaboreze cu mine pentru elaborarea unui nou capitol al fizici, promit ca premiul Nobel o sa-l împărțim in mod echitabil, ar fi cazul ca Romania sa aibă un premiu Nobel in fizica.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Iul 2021 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

În sfârșit o postare pe placul meu , legată de acest subiect .

În altă ordine de idei , și mie mi-ar place să dau peste cineva care să îmi explice de exemplu cum e cu continuitatea analitică și cum se poate extrapola aceasta la spațiul complex . Din păcate , eu nu am creier de matematician , așa că scormonitul prin net sau prin cărți , mă lasă de multe ori în ceață .
Dar chiar și așa , cred că înțeleg matematica mai bine decât o făceam în liceu .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Iul 2021 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

a scris:
De multe ori stau si ma gândesc cum pot sa fie atât de naivi și lipsiți de logica multi dintre oamenii de știința.


Nimeni nu e perfect.

a scris:
Domnilor îmi pare rău sa va dezamăgesc, dar nu exista forța de atracție gravitaționala


Evident, nu exista nici forta tare, nici forta slaba etc, daca prin absurd ar fi existat, Universul ar fi fost de mult un banal punct.

Daca geometrie nu e, nimic nu e.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2021 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)



Citat:
Domnilor îmi pare rău sa va dezamăgesc, dar nu exista forța de atracție gravitaționala și nici graviton. Exista doar camp gravitational și unde gravitaționale. Iar câmpul gravitational nu are nici o legătura cu câmpul electro-magnetic, deși se propaga in mod similar însa este de natura diferita si are o structura diferita si este caracterizat de marimi fizice diferite, motiv pentru care aceste doua campuri
nu se compun insa totusi exista o oarecare dependenta intre ele datorate marimilor fizice ce le caracterizeaza.

Postare dumitale este izvorata dintro filozofie nihilista, impregnata de scepticism. Dar nu se poate spune ca nu exista forta de atractie gravitationala. Pai tot ce sta pe fata planetei este atras de forta gravifica a planetei. Toate orbitarile din univers sunt produse forta de atractie gravifica. Tot ce cade pe planeta, cade fiindca este atras gravific de masa planetei. Ce nu se stie la modul general, este esenta fizica a fortei fizice. Forta fizica este efectul unui dinamism invizibil din jurul substantei si apare intotdeauna din interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic. Fortele macroscopice, determinate experimental, apar din interactiunea, intalnirea sau interferenta circulatiilor eterice din jurul structurilor dinamice ale substantei. Toate fortele fizice inplica existenta deosebirii de miscare, ca directie intensitate si sens intre sistemele care interfera. La nivel ultramicroscopic, toate fortele fizice apar ca efecte hidrodinamice in sanul eterului, in sanul acelui fluid inponderabil si insesizabil pe care TR il exclude din universul fizic. Si am aratat intrun fisier (pdf) ca am dedus, ca gravificul este derivat din campul electric al nucleonilor. Iar campul de inertie (neinclus in sistemul teoretic al fizicii) este produs de campul magnetic al structuriilor dinamice ale nucleonilor. Fiindca patratul inductiei magnetice da densitatea masei rho, care inmultita cu volumul da masa inerta a substantei (corpului)

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact