Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M81_M82_finalweb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gravitatia cuantica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Apr 2021 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Natura tuturor campurilor este aceeasi.
Nu exista pe net idei identice, dar exista.
Cum sa se dea o definitie a ceea ce nu exista, efectul cunoscut ca si lege gravitationala este specifica nivelului macro si evident aici s-a dat legea specifica.
Structurile sunt efecte, sunt actiuni. Spatiul este sesizabil, este sesizare, diferentiere "in carne si oase".
Dati-mi un singur exemplu de stare care nu are caracter dinamic inclus.
Se zice ca "materia neagra nu este sesizabila dar prin efectele produse se considera ca exista".
Efectele o fac sesizabila, poate ca nu este inteleasa, dar asta este o problema mai generala, nici cealalta materie nu este pe deplin inteleasa, altfel nu ne mai agitam noi aici.

Citat:
Numai ca miscarea fizica are nevoie de un suport material, fara de care nu poate exista.


Aviz amatorilor, studiati Godel, dupa ce a eliminat materia a ramas cu ecuatiile de miscare, "infipte" adanc in spatiul fizic, practic materializate.

Citat:
Dar daca nici cuantica nu spune cum ar aparea acceleratia gravifica la nivelul particulelor elementare, raman cu ideea mea, pe care am argumentat-o cumva, ca gravificul este derivat din electricul particulelor elementare.


In articolul "interactia gravitationala" demonstrez acest lucru, ideea este justificata, exista o legatura intrinseca in acest sens, in fapt exista o legatura intrinseca intre toate interactiile ce par a avea naturi diferite.

Citat:
Ultima postare a dumneavoastra m-a aiurit de tot.


Mie imi spuneti!
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2021 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Citat:
In articolul "interactia gravitationala" demonstrez acest lucru, ideea este justificata, exista o legatura intrinseca in acest sens,


M-ati facut curios, sa vad demonstratia dumneavoastra, care justifica derivarea campului gravific din campul electric al nucleonilor. Unde este postat acest articol? . Eu am demonstrat aceasta idee, doar cu o matematica elementara, plecand de la deducerea constantei gravifice la nivelul neutronului, modelat ca un rotor foarte multipolar, Gn, pe principiul raportului intre sectiunea (suprafata) generatoare si suprafata integratoare. (adica este raportul invers decat la constanta gravifica macroscopica, a lui Cawendisch). Unde am gasit ca Gn este egal cu 8 x epsilon,zero, in care apare constanta electrica k. Aceasta constanta ar fi determinata de inegalitatea dintre semiundele centrifuge si cele centripete, ale sistemului de unde stationare, de mare amplitudine al nucleonului.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 24 Apr 2021 06:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere, o demonstratie este pe deplin reusita cand folososti acelasi nivel maematic materializat de starea fizica aflata in studiu, caz contrar, inseamna ca trebuie sa mai lucram la intelegerea fenomenului.
Constantele importante din fizica c, h, q au fost deduse de mine fara a lua in calcul asa-zisele efecte de obsevator, de imediata vecinatate. Diferenta mica fata de valorile consacrate a constantelor se poate justifica cu usurinta luand in calcul modificarile inerente produse de factorul extern.
Ex: protonii liberi au mase diferite de protonii din nucleu, defect de masa si implicit defect de sarcina.

Spatiul fizic este un integrator, tot ce pierde (din motive obiective) din vedere la un nivel al observatiei, cuantifica, integreaza efectele, sa le zicem "minore", neobservabile direct, la un nivel superior, mai larg al observatiei.
Ex: modificarile minore ale unei lungimi de unda, produse dupa fiecare oscilatie completa, sunt contorizate, sunt cuantificate prin legea materializata la nivel mai larg al observatiei, aceasta este cauza si justificarea legii gravitationale.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2021 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Eu asteptam de la dumneavoastra sa imi dati un link, unde sa gasesc articolul in care faceti demonstratia derivarii campului gravific din campul electric. In postarea anterioara am omis sa spun ca diferenta si deci asimetria semiundelor din sistemul undelor stationare al neutronului, ar aparea din suprapunerea campului centrifugal peste campul electric al semiundelor. Suprapunere care ar produce scaderea campului electric in semiundele centripete si insumarea cu campul electric in semiundele centrifuge. Am zis ca aceasta asimetrie (inegalitate) a semiundelor, ar genera fluxul eteric de aspiratie, cu viteza foarte mica, al particulelor. Flux care ar sta la baza atractiei gravifice. Daca ati vazut cumva filmuletul cu experimentul lui Martin Grusenik, mie imi pare ca este dovada experimentala a fluxului eteric de aspiratie al substantei. Un domn profesor m-a taxat pe mine, ca de unde am scos-o eu ca la nivelul particulelor elementare ar exista camp centrifugal. Pai daca se rotesc foarte rapid, ar putea sa nu apara niciun camp centrifugal?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 24 Apr 2021 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avesti perfecta dreptate, asimetria obligatorie a camurilor fizice presupune in mod automat schimbare sistematica de directie in orice plan, implicit centrifugalul, icertitudinea este un efect ce "militeaza" ne informeaza asupra acestui sens al intelegerii.
Afirmatia anterioara este fara indoiala lege general valabila a spatiului fizic.
Acel profesor, sufera la capitolul interpretare posibilitate de transmitere a informatiei.
Pe diploma mea scrie printre altele si transmisiuni de date, in modul cel mai logic cu putinta, nimni nu poate transmite ceva evitand centrifugalul, evitand ceea ce noua insine ne da viata.
Scrieti "armonia universului fizic" iacob si veti avea link catre cele mai multe dintre articolele mele, sunt vechi, 2006, imbunatatirile semnificative sunt cuprinse in mesajele emise de mine pe acest site.
Nu va astepati la minuni, mi-au trebuit ani buni din viata sa imi educ bunul simt in asensiune cu ideile si implicit rezultatul cautarilor mele fizico-matematice.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2021 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Am gasit lucrarea dumneavoastra si am lecturat-o cu speranta sa inteleg ceva. Va marturisesc ca nu am priceput mare lucru. Pentru mine este prea savanta. Eu cautam de fapt calea de deducere a lui G. Vroiam sa vad daca este sau nu adimensional, asa cum rezulta din rationamentele mele. Dumneavoastra ati ajuns la o definitie a factorului gravific G? Dupa dumneavoastra ce reflecta acest factor? Eu am dedus ca ar fi raportul intre suprafata integratoare a campului si suprafata generatoare a campului.(G=Sint/Sgen). Dar eu am vazut forta gravifica doar ca un efect mecanicist, ca produsul intre presiune si suprafata F=p.S. Dar daca atractia gravifica este vazuta ca un efect al curbarii spatiului, atunci cum se mai scrie forta gravifica si cum se mai defineste constanta gravitationala?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 25 Apr 2021 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spatiul fizic este definit de legi, tendinte etc.
Citat:
Eu cautam de fapt calea de deducere a lui G.

Am ales ipotetic cazul sarcina aparent neutra pozitiva/negativa versus alta sarcina aparent neutra pozitiva/negativa, interactie dintre un proton/electron legat si alt proton/electron legat, interactia dintre
1836+1 mase electron si alte 1836+1 mase electron.
Citat:
Pentru mine este prea savanta.

Exemplu de mai sus nu e nici pe departe savant, este extrem de simplu, k rezulta din egalitatea fortelor efectuate prin cele doua metode, trebuie sa tineti cont ca in acest caz Fg=k*1836*1*me/r2 unde me este masa electronului.
Citat:
Dupa dumneavoastra ce reflecta acest factor?

Factor ce permite sa vedem efectul dintre doua sarcini ca si efect dintre doua mase, in ideea in care sarcina electrica a celor doua mase este aparent neutra, este factor intr-o formula/lege la un alt nivel, nivel mai larg al observatiei.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 25 Apr 2021 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Gravitatia si cuantica bat-o vina....(episodul1)
Raspunde cu citat (quote)

1)In Romania, unde , cand si cine a construit o antena pt detectia undelor gravitationale?
2)Calculati energia disipata sub forma de unde gravitationale a sistemului Pamant Luna.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 26 Apr 2021 06:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe cat de simplist tot pe atat de eronat acest mod de apreciere, nu e de mirare insuccesul eforturilor efectuate in a descoperii gravitonul sau orice alceva in acest sens.

Ex: doua sarcini electrice, se atrag/resping, par ca disipa/aspira energie in mod continuu.

De unde si incotro aceasta inepuizabila sursa de energie?

In realitate, energia este relativ uniform distribuita in intreg spatiul fizic, energia nu calatoreste.
Spatiul fizic este in acelasi timp un cumul de antene ce receptioneaza si retransmit inductiv o oscilatie sau alta, un semnal, o informatie, o observatie.

Actiunile, evenimentele sunt oriunde si oricand, ele asigurand continuitatea si legitimitatea spatiului in care actioneaza si implicit conservarea energetica.

Sa presupunem, prin absurd, ca avem posibilitatea fizica de a cunoaste, simultan, evenimentele din intreg spatiul fizic intr-un asa-numit timp real.
Sa presupunem, prin absurd, ca orice locatie din spatiul fizic gazduieste cunoasterea simultan a evenimentelor din intreg spatiul fizic intr-un asa-numit timp real.

In aceste conditii este evident faptul ca nu putem face distinctii, toate locatiile arata la fel, toate evenimentele arata la fel, toate ceasurile arata la fel, nu avem practic informatii si implicit nici evenimente, nu avem observatii.

Concluzii:

- Oricare “antena naturala” nu are si nici nu poate avea acces simultan, in timp real, la toate evenimentele in desfasurare;
- Spatiul fizic nu isi disipa toate actiunile, toate trairile, toate mesajele;
- Exista o cantitate de evenimente, o masa ce nu este “vizibila” direct (pe baza de mesaj emis din aproape in aproape spatiului fizic), masa neagra;
- Exista o cantitate de evenimente, o masa “vizibila” direct (pe baza de mesaj emis din aproape in aproape spatiului fizic), masa observabila pe baza de experiment direct;
- Functie de natura mesajului, evenimentele si implicit masele pot trece de la un statut la altul, de la o “culoare” la alta, de la invizibil la vizibil si invers.

Energia este cameleonica.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2021 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Eu am inteles ca dumneavoastra considerati ca masa pulseaza in spatiu cu un debit volumic, pe care o data il refuleaza si apoi il aspira. Si apoi calculati forta gravifica, prin analogie cu forta coulombiana. Si pentru asta introduceti in relatie un coeficient, calculat cumva de dumneavoasra. Dumneavoastra folositi termeni din limbajul informational si matematic, cu care nu sunt de loc obijnuit si de aceea am greutati la intelegerea textului. Ce m-a derutat tare este miu,0 care spuneti ca este factor evaluator al abaterilor medii, in loc sa ii spuneti pemeabilitatea magnetica a vidului. Cu miu,0 ati scris relatii si pentru sarcina electronului si pentru constanta de actiune. Dar dupa mine inseamna ca admiteti si folositi identitatea dimensionala masa-sarcina, precum si adimensionalitatea lui G si k. Asta ar fi o convergenta a teoriilor noastre. Totodata ramane clar ca teoriile astea nu ne spun nimic de gravitatia cuantica. Nu se leaga nici cu teoriile cuantice ale campului si nici cu relativitatea.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 26 Apr 2021 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

miu, 0 este o constanta aleasa conventional, permeabilitate magnetica este un parametru fizic ce difera in timp si spatiu, isi modifica valoarea sistematic, vidul absolut este o stare imposibil de atins, desi ne raportam la ea, relativist.
Citat:
Eu am inteles ca dumneavoastra considerati ca masa pulseaza in spatiu cu un debit volumic, pe care o data il refuleaza si apoi il aspira.

Miscarea, traiectoria curbata este aceea care isi modifica raza de curbura, situatie pe care o aproximam cu un colaps sau cu o expansiune a spatiului.
Spatiul se comporta ca si cum ar suferii un colaps sau o expansiune. Masa este un numar, strict legat de numarul de evenimente primare ce participa la materializarea unei legi.
Masa si implicit sarcina electrica, numarul de evenimente primare ce participa la materializarea unei legi fizice (lege fizica ce se manifesta pe o distanta finita) se modifica sistematic, devenind in felul acesta parametru fizic si implicit dimensiune fizica.
Gravitatia cuantica este o "gogorita", la nivel cuantic, micro sunt materializate alte legi, alti parametrii fizici, alte dimensiuni.
Citat:
Dumneavoastra folositi termeni din limbajul informational si matematic, cu care nu sunt de loc obijnuit si de aceea am greutati la intelegerea textului.


Defect profesional, sunt interesat de modurile in care se pot transmite informatiile, propagarea, receptia si retransmiterea lor, spatiul fizic face acest lucru, daca ar face ceva mai mult ar fi tot informatie, observatie si nimic mai mult.

Nu exista nimic absolut constant in spatiul fizic, sunt doar modificari sistematice si implicit propagare, inductie, mesaj, informatie, intr-un cuvant "entitati" .
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2021 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Imi este penibil sa recunosc ca nu inteleg ce vreti sa spuneti. Am inteles gresit ideile esentiale din articolul dumneavoastra? Trebuie cumva citit altfel? Am crezut ca ar fi o convergenta cu ideile din teoria mea. Dar eu nu am decat explicatii la nivelul mecanicii elementare.

Citat:
Gravitatia cuantica este o "gogorita", la nivel cuantic, micro sunt materializate alte legi, alti parametrii fizici, alte dimensiuni.


Asta este o opinie foarte "originala" din partea dumneavoastra. Doar credeti ca sunt materializate niste legi, dar nu cunoasteti niciuna, sa o postati aici? la topicul deschis de dumneavoastra.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 466



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Apr 2021 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Gravitatia si cuantica bat-o vina....(episodul1)
Raspunde cu citat (quote)

MiroJenu a scris:
1)In Romania, unde , cand si cine a construit o antena pt detectia undelor gravitationale?
2)Calculati energia disipata sub forma de unde gravitationale a sistemului Pamant Luna.


Puteti raspunde sau... Embarassed
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Apr 2021 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Gravitatia si cuantica bat-o vina....(episodul1)
Raspunde cu citat (quote)

Teo B01 a scris:
MiroJenu a scris:
1)In Romania, unde , cand si cine a construit o antena pt detectia undelor gravitationale?
2)Calculati energia disipata sub forma de unde gravitationale a sistemului Pamant Luna.


Puteti raspunde sau... Embarassed


1) Tārgu Jiu , C Brāncuși , 1900 toamna .

2) Radical din ( CU^2/2+LI^2/2) !

3) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Laughing Laughing Mr. Green

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata de catre catalin dumitru la 26 Apr 2021 19:51, modificat de 1 data in total
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2021 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Teo B01

Citat:
Puteti raspunde sau...


Eu unul nu pot sa raspund la aceste intrebari, fiindca nu cred in undele gravitationale. Eu cred in fluxul eteric de aspiratie al substantei si deci si al planetelor. Flux care este dovedit experimental si de experimentul mai vechi al lui Pound si Rebka si de experimentul mai recent al lui Martin Grusenic, cu un interferometru de tip Michelson, care se roteste in plan vertical. Filmuletul experimentului arata clar deplasarea figurii (franjelor) de interferenta, odata cu rotirea (cu schimbarea unghiului) fata de vertoicala.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact