Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp4_0_SA200_phone_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 517 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gravitatia cuantica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2021 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob Dumitru

Aveti perfecta dreptate. Dl Sfetcu este cu adevarat o enciclopedie. Din cate am inteles, dintrun portal, este si profesor universitar dar si manager la o editura -Multimedia- din Drobeta Turnu Severin. Dumnealui are deci un bisnes cu publicare de lucrari stiintifice. Dar ramane doar un savant care se incadreaza perfect in matca sistemului teoretic oficial. Este un compilator, care aduna si sistematizeaza cumva multime de informatii, din diferite publicatii stiintifice. Dar nu vine cu ipoteze personale si cu urmarirea consecintelor logice pe care le-ar produce o ipoteza sau alta. Se ocupa cu aceesi cuprindere si de fizica si de filozofie. Am gasit ca tot asa un spirit enciclopedic este si Miles Mathis, care are o biblioteca intreaga de articole stiintifice. Dar vine si cu ipoteze originale si cu o viziune critica asupra sistemului teoretic oficial. Fapt pentru care a fost trecut la pseudostiintifici. Dar este pomenit in -Wikipedia-. Din articolele dumnealui, am aflat ca identitatea dimensionala masa-sarcina si adimensionalitatea factorilor G si k s-ar gasi chiar in tratatul de electricitate al lui Maxwel. Eliminarea acestor constructe din sistemul teoretic al fizicii oficiale, cred ca a fost statornicita de o conspiratie a savantilor mondiali fanatici, care vor sa apere cu orice pret metafizica relativista. Ce m-a mirat la Dl Miles, este ca pentru a gasi dimensiunea fizica a lui G s-a folosit, ca si mine, de un model de interactiune gravifica intre doua sfere de mase si dimensiuni egale. Si prin rationamentul urmat de dumnealui, ajunge la concluzia adimensionalitatii lui G. Dar gaseste ca G-ul ar fi dat de raportul intre raza neutronului si raza atomului de hidrogen, imi pare. Eu am ajuns la concluzia ca atractia gravifica dintre mase ar fi produsa de fluxul eteric de aspiratie, produs de rotatia rapida a nucleonilor, care ar genera perechi de turbioane eterice de aspiratie. Nu stiu in ce masura ar putea fi prins acest mecanism in formulele mecanicii cuantice, intro gravitatie cuantica.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Apr 2021 06:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totul poate fi explicat pe baza colaps/expansiune spatiu fizic, raza de curbura aflata in crestere/descrestere, turbioni.

Ca rezultat al cercetarilor predominant empirice, exista o serie de formule usor de utilizat.
Succesul acestor formule este alimentat de avantajele folosirii lor, avantaje traduse de cele mai multe ori in “buna stare materiala”.
Astfel de avantaje sunt extrem de apreciate, se vand bine, nu este nici o conspiratie, natura umana se modeleaza in general pe facilitati.

Gravitatia este un fenomen observabil la nivel macro, “cuantele macro” si formulele existente in acest sens fiind suficiente.

Cei dornici de cunoasterea detaliilor trebuie sa inteleaga “cuantele micro”si implicit modul de organizare al acestui nivel observational.

Dimensiunile nu sunt spatiul si timpul asa cum il intelegem noi, dimensiunile sunt nivele, canale posibile de comunicare.

Acum mai bine de 30 de ani incercam sa descopar, ca si dumneavoastra de altfel, o serie de similitudini de natura fizica.
Treptat, am inteles ca simplificarea, intelegerea vine odata cu reeducarea asa-zisului “bun simt”.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2021 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Citat:
Ca rezultat al cercetarilor predominant empirice, exista o serie de formule usor de utilizat.


Dupa mine, cele doua formule, deduse din obsevatii experimentale, sunt perfect identice. Amandoua reflecta (descriu) structura dinamica a unei forte, fie electrica, fie gravifica. Forta este efectul fizic produs asupra substantei, asupra surselor de miscare. Si atunci trebuie postulat ca acele constante fizice, care nu produc niciun efect fizic, care nu participa de fapt la interactiune, sunt fizic, absolut adimensionale. Daca am stabilit adimensionalitatea constantelor fizice, rezulta imediat identitatea dimensionala masa-sarcina, fara de alte demonstratii. Dar aceasta identitate dimensionala, este categoric respinsa de lumea stiintei, in care este bine statornicita ideea ca nu exista nicio legatura intre mecanica, gestionara fenomenelor produse de mase si electricitatea care gestioneaza fenomenele produse de sarcini. Acum studiile teoretice arata ca aceste interactiuni, ar avea la baza fenomene cuantice ce se petrec in adancul substantei. Fenomene care nu mai pot fi studiate (analizate) cu formulele (legile) dovedite la nivel macroscopic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Apr 2021 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apreciez persoanele ce fac o adevarata opsesie pentru o idee profund stiintifica.

Forta, masa si sarcina sunt variabile, se modifica sistematic, in cantitate mai mica sau mai mare, important este ca se modifica.

Conditiile nu sunt niciodata identice de la un moment la altul si de la o locatie la alta, in cazul de fata detaliile fac diferenta si necesita a fi luate in calcul, daca dorim sa avem rezultate cu adevarat notabile.

Sarcinile electrice, pozitive sau negative, nu au valori perfect identice si nici nu sunt simple valori.

Am calculat defectele de masa din interiorul nucleelor utilizand formula fortei de atractie/respingere coulombiana, particula alfa este o stare relativ stabila si preexista in nucleu.

In interiorul nucleelor, sarcinile electrice pozitive/negative nu se deplaseaza liber si asemanator nivelului de observatie macroscopic, modificarile au loc in interiorul sarcinilor, fara a afecta intreaga sarcina.
"Plusul" de sarcina negativa din interiorul nucleelor saraceste energetic sarcinile pozitive si implicit masa acestora.

Sarcinile electrice pot fi apreciate ca fiind "pompe" cu debit relativ constant.
In spatiul fizic totul este relativ (<sau> dar niciodata =), totul este materializat in spiritul rationalului,

Discernamantul este dependent, este parte dintr-un larg context, nu trebuie bagatelizat, adimensionalizat.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2021 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Citat:
Apreciez persoanele ce fac o adevarata opsesie pentru o idee profund stiintifica.


Am mai gasit un articol, cu tema gravitatiei cuantice, postat de dl Sfetcu pe -academia.edu-

Nicolae Sfetcu: Epistemologia gravitației cuantice canonice – Gravitația cuantică în bucle.

Am lecturat aceste pdf-uri, scrise de dl Sfetrcu, dar nu am gasit nicio informatie referitoare la mecanismul subtil al gravitatiei. Dumnealui face doar o trecere in revista, a incercarilor diversilor cercetatori, de a obtine formula relativista a gravitatiei, folosind diferite modele, analizate cu mecanica cuantica, pentru a stabili neparat o legatura valida, unanim acceptata, a relativitatii generale cu mecanica cuantica. Cand am vazut prima data formula relativista a gravitatiei, daca nu se dau nicio data dimensiunile fizice ale termenilor din formula, dar si la sugestia unui domn profesor, care spunea ca nu se dau, fiindca nu au, fiindca sunt doar numere, am fost convins o vreme, ca este o relatie metafizica. Dar dupa aproape un an de cautari, pe net, am obtinut dimensiunile fizice ale termenilor din formula relativista a gravitatiei. Si coroborandu-le cu sistemul bidimensional, am vazut ca este o ecuatie de presiuni. Toti termenii din formula au dimensiunea fizica a presiunii.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 21 Apr 2021 05:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fizica nu se ocupa de mecanismul subtil al realitatii si implicit nu ofera informatii in acest sens.

Fizica ofera modele, conceptii, confort fizic si intelectual, flagelare.

Metafizica, mai apropiata de framantarile naturii, ofera discomfort, suprasolicitare a puterii de intelegere.
Avantajele oferite de formalism au propriile limite, propriile granite de aplicabilitate.

Vorbiti de dimensiune, sarcina, masa fizica, etc fara a explicita care sunt corespondentii reali a acestora, fara a contura modele explicative in acest sens.
E normal sa esuati in adimensional atata vreme cat, scoateti din contextual general ceva ce functioneaza doar ca si mediu multidimensional.

Spatiul fizic este materializarea spiritului, fiecare actiune a acestuia este rationala, fiecare reper a acestuia este definit de actiuni rationale, fiecare actiune fiind rezultatul unor interactii.

Nu trebuie sa mai privim spiritul doar ca pe o inocenta si independenta inchipuire, spiritul este complex de interactii si implicit un complex material, un complex metafizic, o perpetua comunicare, un continuu schimb de opinii.

Psihicul este o dominanta neluata in calcul a spatiului fizic.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2021 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Fizica se ocupa in principal de miscare, dar si de relatiile dintre sisteme. Fizica clasica, a descifrat legile miscarii macroscopice, vizibile si direct masurabile. Dar fizica moderna exploreaza domeniul invizibil, incearca sa evidentieze miscarea din adancul substantei, din microcosmos. Acea miscare din care deriva miscarea macroscopica, vizibila. Aici totul este bajbaiala. Se bazeaza pe modele inchipuite, imaginate cumva. Si cele mai multe modele sunt metafizice, fara de legaturi exacte cu realitatea fizica. Dar este unanim acceptat ca masele si sarcinile, ca forme de existenta ale substantei, sunt surse de miscare in universul fizic. Si mintea omeneasca, pururi iscoditoare, incearca sa descifreze tainele miscarii din adancul substantei. Spiritul este indeobste ceva metafizic, este creatia viului. Sediul spiritului viu, este in structurile informationale ale creerului. In creer exista si functioneaza un univers metafizic, constituit din integrarea tuturor informatiilor percepute si fixate in memorie. Multimea semnelor asternute pe suport neviu, ca memorie sociala, in tomurile din biblioteci, este un spirit potential, care se desteapta si invie, cand sunt citite, cand sunt decodificate de structurile cerebrale. Spiritul ocupa si el un spatiu in universul fizic. Dar nu se poate identifica cu spatiul fizic, nu este insasi spatiul fizic. Cu eseul asta am cam iesit din subiectul topicului. Si s-ar putea sa duca iar la o stergere a postarilor

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 21 Apr 2021 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dimpotriva!

Miscarea este rationala, "viul" nu a aparut din senin, tot ce functioneaza este interconectat, eseul dumneavoastra este ca de obicei lipsit de argumente si merita a fi pastrat, el reprezinta forme de existenta a unor miscari interioare precum: talmes-balmesul, incoerenta, neputinta, disperarea, etc.
Fizica incearca sa descopere miscarea la nivel micro, la nivel invizibil, apeland la empiric, adica la vizibil, influentand rezultatul.

Cine a zis ca sarcinile si masele nu sunt forme de existenta?

Spiritul este si el o forma de existenta, evidenta in anumite cazuri, extrem de subtila in alte cazuri, dependenta de existenta celorlalte forme de existenta.

Aceste forme de existenta interactioneaza, completeaza intregul si implicit paleta larga de existenta a lucrurilor rational-materializate.

Spatiul fizic este sediul tuturor manifestarilor, manifestari ce invie practic rationalul.

Tomurile din biblioteci invie diferit de la persoana la persoana, capata viata diferit prin intermediul acestor persoane, persoanele practic isi amprenteaza citirile sale,

Citat:
Si mintea omeneasca, pururi iscoditoare, incearca sa descifreze tainele miscarii din adancul substantei.

La inceput nu era asa, a aparut pe parcurs, accident savarsit de adancul substantei.

De cele mai multe ori, spiritul nu ia decizii pur rationale.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 21 Apr 2021 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Fizica fara matematica sau fizica fara fizica
Raspunde cu citat (quote)

Fizica fara matematica este ca orbul care tine o prelegere despre pictura.
Stim bine ca fizica se invata in scoala(generala, liceu, facultate, cercetare) in paralel cu matematica.
Pe de alta parte se poate trai bine mersi si gasi locuri de munca mult mai multe fara a avea habar de fizica.
Cu caldura si prietenie celor care au un interes, o pasiune despre fizica si care vor sa-si exprime ideile, consideratiile lor , folositi matematica intru intelegerea fenomenelor fizice.
Dumneavoastra sunteti la inceput, de aceea continutul textelor dv sunt de nota 5, (eu am fost si mai rau, in clasa VI am luat in trimesrtrul I, doi de 4 la matematica, am primit o curelusa la popou de la tata care m-a ajutat cu rabdare 1 an la invatarea matematicii, apoi am primit gust, invatam singur, a inceput sa-mi placa si sa vina note de 7,8,9,10, in clasele care au urmat participam la olimpiadele de fizica scolare la fizica, am ales facultatea de fizica si din asta am trait toata viata).
Dv avand dorinta, pasiune astept ca peste cativa ani nota 10+ sa o realizati, sunt ferm convins ca o sa reusiti(aveti potential). Succes!!!

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 21 Apr 2021 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@MiroJenu, majoritatea temelor dezbatute pe categoria "Fizica" nu se refera la fizica acceptata, cea studiata, ci la teorii alternative, care explica totul intr-o fraza, hai cel mult doua. Deoarece categoria potrivita - "Teorii alternative" - este inchisa, autorii isi repeta la nesfarsit tezele enuntate acolo si aici, la Fizica... Se stie (ca sa folosesc un inceput de fraza foarte drag unor colegi) că "repetitio mater studiorum est", deci sa avem rabdare! Eu sunt convins ca urmatorul Einstein este aici... Și asta nu e tot! Chiar doi de Einstein la pret de unul!
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2021 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Cand spuneti ca:
Citat:
Miscarea este rationala
. Ce vrea sa insemne? Ca miscarea are o motivatie cosmica, sau ca legile miscarii pot fi descifrate de procesele logice ale mintii?

Citat:
Cine a zis ca sarcinile si masele nu sunt forme de existenta?

Eu am spus doar ca sarcinile si masele sunt forme de substanta si ca sunt surse de miscare in universul fizic.

Citat:
Fizica incearca sa descopere miscarea la nivel micro, la nivel invizibil, apeland la empiric, adica la vizibil, influentand rezultatul.
Sunt de acord cu ce spuneti aici si coincide cu parerea mea. Revenind acum la subiectul topicului, cred ca din moment ce interactiunea dintre mase se produce prin intermediul campului gravific, care pleaca din adancul substantei, gravitatia cuantica trebuie sa descifreze mecanismul prin care se naste campul gravific, la nivelul particulelor elementare, dar si structura dinamica a campului. Structura dinamica distribuita simetric radiar in spatiu, care prin inteferenta genereaza efecte dinamice de influenta, actiune sau presiune a spatiului asupra surselor de miscare. Deci ar trebui sa se ajunga la o formula cuantica a campului gravific. Dumneavoastra daca aveti o cunoastere mai aprofundata a acestor teorii, puteti sa emiteti o prere despre modul cum se naste starea dinamica a campului gravific, la nivelul particulelor, asa ca o miscare care nu se epuizeaza niciodata.
_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Apr 2021 05:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce vrea sa insemne? Ca miscarea are o motivatie cosmica, sau ca legile miscarii pot fi descifrate de procesele logice ale mintii?

Cosmosul are o singura solutie rationala de existenta: solutie materializata, legile miscarii sunt materializate, sunt stari, sunt surse.
Procesele logice ale mintii sunt materializari ale rationalului.
Citat:
Deci ar trebui sa se ajunga la o formula cuantica a campului gravific.

La orice nivel al observatiei, tranzitarea se face prin inductie, miscarea fiind in fapt o perpetua autoinductie.
Teoria mea, expusa pe acest site, strict matematic necesar inclus, este un fruct al fizicii, nu intra in contradictie cu rezultatele empirice.
Citat:
Fizica fara matematica este ca orbul care tine o prelegere despre pictura.

Corect, matematica ne deschide ochii mintii, altfel nici nu ne-am fi permis sa emitem concluzii.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2021 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Citat:
Cosmosul are o singura solutie rationala de existenta: solutie materializata, legile miscarii sunt materializate, sunt stari, sunt surse.

Ma tem ca nu prea inteleg raspunsul dumneavoastra. Eu m-am referit la rationalul miscarii, de care ati pomenit. Nu m-am referit la rationalul cosmosului. Am mers pe ideea ca legile miscarii pot fi descifrate de mecanismele structurilor informationale ale creerului, adica ale mintii omenesti. Poate vreti sa spuneti ca legile miscarii sunt materializate de miscare si pot fi cuprinse de mintea omeneasca. Asteptam sa imi spuneti cum vedeti dumneavoastra ca apare campul gravific, la nivelul particulelor elementare. Camp care ar fi ca o stare dinamica, inepuizabila, ce pleaca de la particulele din adancul substantei. Acum apare o alta dilema. Daca efectul de presiune a spatiului asupra masei este dat de interferenta campurilor si apare ca produs matematic (din inmultirea) al campurilor sau apare ca suma (ca adunare) a campurilor. In primul caz ar aparea ca campul gravific este doar acceleratie. Si din produsul acceleratiilor ar aparea presiunea. In celalalt caz ar aparea ca campul gravific este de fapt presiune. Si din insumarea presiunilor rezulta tot presiune. Sper ca savanti, foarte buni cunoscatori ai mecanicii cuantice si cu ascutita intuitie a fenomenului fizic sa gaseasca formula cuantica a campului gravific. Si cu acea formula sa putem explica interactiunea gravifica, ca si influenta a spatiului asupra maselor.

MiroJenu

Nu inteleg catre cine este adresat mesajul dumitale. Dupa mine matematica este doar metafizica. Fiindca din toate modelele matematice, nu se vede niciodata miscarea fizica, obiectul de studiu al fizicii. Matematica se aplica la modelele fizice si atunci scoate in evidenta tocmai miscarea fizica. Dar daca vrei neaparat sa vezi argumentari matematice elementare ale modelului gravific dedus si imaginat de mine poti sa vezi niste pdf-uri postate de mine in pagina forumului, la link-urile de mai jos:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173509#173509
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=168091#168091

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Apr 2021 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Adrian,

Particulele sunt actiuni, sunt modelari, sunt pur si simplu camp de forte, cuantifica prin legea ce tocmai le definesc, sunt chiar legea in "carne si oase", sunt ceea ce este.
Starea care scoate ideea de presiunea in evidenta ne apartine, ne defineste, este un mod de a rationa diferit de al celorlalte repere fizice, este starea care se materializeaza ca si entitate, este un rationament mai fin al starilor de fapt.
Legile miscarii pot fi descifrate, cuantificate de rationamentele mai fine precum cele umane.

Formula grafica a campului grafic a fost deja descoperita, este cea pe care o cunoasteti.
Gravitatia este specifica nivelului relativ larg al observatiei, la nivel micro sunt comportamente specifice nivelului de observatie si nimic mai mult.
Citat:
Eu m-am referit la rationalul miscarii, de care ati pomenit. Nu m-am referit la rationalul cosmosului.

Practic este acelasi.
Citat:
Si cu acea formula sa putem explica interactiunea gravifica, ca si influenta a spatiului asupra maselor.

Spatiul are masa, este o interactiune, o curbura si tot ce deriva dina aceasta.
Citat:
Dupa mine matematica este doar metafizica. Fiindca din toate modelele matematice, nu se vede niciodata miscarea fizica, obiectul de studiu al fizicii. Matematica se aplica la modelele fizice si atunci scoate in evidenta tocmai miscarea fizica
.
Matematica este un limbaj, oricand se poate scrie un eseu pe acest limbaj si pentru ca putin stapanesc acest limbaj recurgem la celelalte limbaje.
Matematica este un dar, daca o vorbesti inseamna ca il ai, personal am trait din acest dar meditand olimpici la Fizica, nu este o aluzie, nu este o gluma, este pur si simplu un fapt.
Spatiul e masa si implicit influenta, este ceea ce este, este partitura matematica, este informatie, este canal de comunicare, este canal de apreciere, este tot ce va incanta si va deranjeaza deopotriva.
Nu mai puneti "batista" pe spatiu.
Campurile despre care vorbiti sunt chiar spatiul in sine (la pachet).
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2021 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului: gravitatia cuantica
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Ultima postare a dumneavoastra m-a aiurit de tot. Am cautat pe net sa vad daca exista asa idei. Si am inteles ca ati vrut sa puneti intro fraza toate vederile asupra gravitatiei. Am vazut ca nici pe net nu se da o definitie, o explicatie a mecanismului gravitatiei si a naturii campului gravific, nici cuantic nici necuantic.

[quote]Spatiul are masa, este o interactiune, o curbura si tot ce deriva dina aceasta.[/quote]

Eu am mers pe ideea ca masa este efectul fizic produs de structuri dinamice, pe cand spatiul fizic, materializat de eterul cosmic, vazut ca un material absolut inert, care nu este structurat dinamic, nu are densitate si din acest motiv nu este sesizabil ca si substanta. Si daca nu este sesizabil pare logic a spune ca nu exista. Numai ca miscarea fizica are nevoie de un suport material, fara de care nu poate exista.

[quote]Campurile despre care vorbiti sunt chiar spatiul in sine (la pachet)[/quote]

Aici va contrazic. Campurile nu sunt insasi spatiul fizic. Dupa mine, campurile fizice, sunt doar niste stari dinamice ale spatiului din jurul surselor de miscare, nascute din interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic. Si de aceea ar putea sa apara ca niste extinderi ale particulelor in spatiu. Si atunci, determinand ce este campul, am determina si ce este particula. Dar noi stim ca particulele sunt sediile campurilor gravific, electric, magnetic si de inertie. Cele care au mult electric sunt sarcini electrice. Dar toate particulele au si masa, adica si gravitatie si inertie. In fizica, nerelativista se spune ca gravificul este acceleratie. Zic ca aceasta acceleratie ar pleca chiar de la particulele elementare. Dar daca nici cuantica nu spune cum ar aparea acceleratia gravifica la nivelul particulelor elementare, raman cu ideea mea, pe care am argumentat-o cumva, ca gravificul este derivat din electricul particulelor elementare.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact