Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224655
Numar de utilizatori inregistrati: 2835
Cel mai nou utilizator inregistrat: ella22
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie binoclu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mar 2021 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,
Sunt interesat sa achizitionez un binoclu mai bunicel.
Am tot citit pe aici sfaturi pentru achizitie de binoclu si am ajuns la cateva concluzii:
- ca se recomanda 10x50, ca fiind unul "bun la toate"
- ca Lacerta si Delta sunt brand-uri des recomandate
- ca Lacerta Smart 10x50 si Delta Chase 10x50 ED sunt recomandari foarte bune
Va intreb aici: merita diferenta de pret intre cele doua de mai sus? Exista variante mai bune in acest buget(maxim 1300 lei)? Sau sa ma multumesc cu Lacerta Smart 10x50, al carui pret mi se pare bun relativ la review-uri?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Cer senin!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2021 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfaturile pe care noi le dăm vis a vis de achiziții sunt toate optimizate preț / calitate. Ceea ce înseamnă că acea diferența de preț de care întrebi, chiar reprezintă o diferență semnificativă....deci "merita".
Întrebarea este dacă pasiunea ta pentru binoclu/binocluri merita să investești sume mari sau mici. In general daca nu ești foarte sigur că este sau va deveni o pasiune, sfatul meu ar fi sa incepi cu unul mai puțin scump cum este Lacerta Smart .... Iar mai târziu , dacă simți nevoia, oricum înseamnă că vei deveni pasionat și probabil vor urma serii mai multe sau mai puține de vânzări / upgradari Very Happy
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mar 2021 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare de ce nu gasim Lacerta pe "AllBinos"? Question
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2021 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Site-ul allbinos.com este un site infiintat de cativa pasionati. Ei fac review-uri in general la binoclurile pe care reusesc sa le "captureze" fie personal fie (mai rar) primite special in acest scop chiar de la fabricant. Cu timpul au devenit destul de celebri si au atras chiar de partea lor fabricanti importanti interesati de piata europeeana (in special est-europeeana) cum ar fi chiar Nikon. Nu sunt bogati ...cam asta e ideea, ci doar pasionati de optica. Ei au o legatura foarte stransa cu Delta Optical, iar acestia din urma se "lupta" cu rivalul Lacerta masiv pe piata poloneza (ambele au ingineri polonezi la baza). Polonezii iubesc mult cele doua firme (au si de ce) caci daca Delta face binocluri relativ mai scumpe, Lacerta le face mult mai ieftine ... asta in conditiile in care ele sunt tot relativ comparabile binenteles ca cele mai ieftine nu depasesc calitativ pe cele mai scumpe. Dar la binocluri exista un fenomen interesant. O diferenta aproape isesizabila unui incepator poate dubla pretul ... respectiv acesta din urma creste direct proportional cu calitatea dupa o curba exponentiala.
Este si motivul pentru care primul binoclu indiferent care este el ... este foarte bun. El incepe sa te educe, sa iti arate ce inseamna un binoclu si incet, incet incepi sa intelegi, pe masura ce il folosesti, ce avantaje si dezavantaje exista. Astfel incat urmatorul binoclu va acoperi dezavantajele dar tot similar va dezvalui noi ...dar mai mici nereguli. Si cursa continua ... dar nu panicati caci nu este infinita Smile la un moment dat cel mai probabil va veti opri la binoclul cel mai adecvat voua Smile ... dar asta doar daca veti fi pasionati dupa observatiile cu binoclul, altfel primul binoclul va ramane in posesie pana la adanci batraneti si isi va face treaba cu prisosinta.
Later Edit: ca si idee indirect Lacerta Nature 10x50 exista mentionat pe siteul allbinos.com dar cu versiunea Levenhuk Sherman Pro 10x50 (ambele sunt practic acelasi proiect).
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mar 2021 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri, in special Domnului Dbird!
Acum posed un binoclu "Auriol" 10x50, achizitie Lidl, ceva in jur de 100 de lei... cred, nu mai stiu exact...
Chiar daca nu m-am uitat pana acum prin nici un binoclu "ca lumea", imi dau seama ca acesta nu este ceea ce trebuie... Sad
Ma tot tenteaza acel Delta Chase 10x50 ED... dar inca nu am primit pe aici un sfat de genul: "ia-l! face toti banii!"
Imi mai storc creierii putin pe aici... dar as vrea sa iau o decizie, totusi, zilele acestea.

Cer senin!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2021 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite daca e vorba de Delta Chase ED 10x50 eu ma risc si zic:
"Ia-l face toti banii!!!"
...a, si ca idee , daca nu iti place ti-l cumpar eu!

sper ca il dai cu acelasi pret totusi ..... Laughing
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Mar 2021 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am efectuat comanda pe site. Astept confirmare, cel mai probabil luni... sper sa fie cu vesti bune... Rolling Eyes
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Mar 2021 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maine voi primi "jucaria".
Am, insa, o dezamagire deja. Intre timp am primit pe e-mail certificatul de garantie. Desi pe site-ul producatorului, cat si pe alte site-uri care comercializeaza asa ceva, apare garantia de 10 ani, la SpyShop aceasta este redusa la 24 luni... Sad
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Mar 2021 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate... dezamagirea cea mai mare a fost astazi, la primirea coletului. Sau mai bine zis la refuzarea coletului. Am avut posibilitatea sa verific la primire si ambalajul(cutia) binoclului era serios deteriorata... Crying or Very sad
Asa ca am procedat la returnarea acestuia...
Astept ziua de maine sa lamuresc cu vanzatorul daca are altul sa trimita sau voi fi nevoit sa caut in alta parte.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Mar 2021 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu as mai lua de la ei, totusi vorbim de instrumente optice, si de sume relativ mari. Au dat dovada de lipsa de seriozitate, e treaba lor inclusiv sa caute un curier de incredere, sa verifice instrumentul inainte de expediere. Banii inapoi si cautat alt furnizor. Gandeste-te ca poate trimite un binoclu putin decolimat si sigur nu o sa iti dai seama din lipsa de experienta, parerea mea este ca nu poti avea incredere in ei, si un defect ca si decolimarea este mai greu de rezolvat cu un vanzator neserios, care o sa spuna ca "binoclul vede perfect, nu dubleaza etc...". Nu te descuraja si nu te grabi!

In caz ca nu gasesti la pret bun, pt ca am observat ca a crescut pretul, spune-ne aici si sigur o sa primesti o alta recomandare, din ce stiu nu trebuie sa depaseasca pretul unui Delta Extrem 10x50ED, daca gresesc va rog sa ma corectati, sa nu-l derutez pe Alex.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2021 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire furnizorii romani fac din ce in ce mai multe probleme, se pare, in ultimul timp. Iti este deja frica sa mai recomanzi vreo firma unui doritor. Poate mai trebuie cautat si la alti furnizori. Foarte aiurea situatia.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Mar 2021 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu cand am primit prin curier binoclul APM avea cutia de transport lovita si desfacuta (a venit din Germania). Dar era lovita si desfacuta doar cutia de carton exterioara in care era transportata cutia originala si intacta a binoclului. I-am aratat curierului si am spus ca vreau sa ma uit sa vad daca functioneaza binoclul. L-am scos, l-am probat cu atentie si totul a fost in regula. Dar pentru cineva care nu a mai avut experinta cu binocluri situatia de genul asta este foarte descurajanta si enervanta. Sper ca pana la urma sa te bucuri de urmatorul binoclu !
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Mar 2021 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acesta avea cutia binoclului deteriorata. Desi era pusa in alta cutie mai mare, dara fara protectii corespunzatoare care sa umple diferenta de volum dintre cele doua cutii. Am, totusi, banuiala ca a fost lovit inainte de a fi ambalat in cutia mai mare... desi e posibil sa gresesc...
Sper sa rezolv cat mai repede si sa ajung in posesia unui exemplar fara probleme.
Multumesc!
Cer senin!

PS: revin si cu poze. Pentru cine nu a vazut "pe viu" asa ceva, va spun doar ca la acest binoclu cutia este facuta dintr-un carton foarte gros, similar cu un placaj(ca de traforaj). Ca sa se indoaie coltul acela in asa fel, i-a trebuit o "palitura crancena"...



IMG_7939_m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  967.83 kb
 Vizualizat:  de 5256 ori

IMG_7939_m.jpg



IMG_7938_m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  992.07 kb
 Vizualizat:  de 5256 ori

IMG_7938_m.jpg


Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 26 Mar 2021 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg....daca ai avut posibilitatea sa verifici binoclul de ce nu ai facut-o?Poate binoclul era impecabil....trimiti inapoi si probabil vei primi o cutie buna,si cine stie ce binoclu cu probleme....de obicei asa se intampla la astia mai pretentiosi
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Mar 2021 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu am avut aceasta posibilitate. Curierul nu mi-a permis sa desfac cutia. A zis ca nu am voie sa dezambalez produsul. Adica mi-a permis doar sa scot cutia binoclului din cutia mai mare in care era pusa. Mad
Nu cred ca ar fi fost normal sa accept un astfel de compromis, chiar daca ar fi fost vorba doar de ambalaj. Vorbim, totusi, despre un produs nou, relativ scump, cumparat dintr-un magazin. Nu vorbim despre un second hand de la obor...
Pe de alta parte, eu nu sunt nici pe departe un "meserias" in ceea ce priveste un binoclu. Nu sunt inca in masura sa ma exprim din punct de vedere tehnic asupra unuia... sper sa capat aceasta experienta cu timpul...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact