Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC891aefinalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi achizitie N 200/1000


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Feb 2021 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi achizitie N 200/1000
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,
Ce pareri pro si/sau contra aveti in privinta achizitiei(ca prim telescop) unui SkyWatcher Newton 200/1000 pe montura EQ5 cu tripod de otel?
Multumesc anticipat pentru opinii!
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Feb 2021 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vrei sa faci cu ansamblul? Daca vrei (si) foto DSO ia-ti gandul.
Cu EQ5 esti cam la limita payload-ului, ar merge mai bine un 150/750 pe ea. Un HEQ5 ar fi mult mai bun pentru 200/1000.
Daca e pentru vizual, mai degraba iei unul pe montura Dobson.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Feb 2021 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Ce vrei sa faci cu ansamblul? Daca vrei (si) foto DSO ia-ti gandul.
Cu EQ5 esti cam la limita payload-ului, ar merge mai bine un 150/750 pe ea. Un HEQ5 ar fi mult mai bun pentru 200/1000.
Daca e pentru vizual, mai degraba iei unul pe montura Dobson.


Mda... cam la limita, desi asa vine in pachet(cu EQ5)...
Ar fi de preferat sa putem face si ceva poze. Avem deja un DSLR...

Nu inteleg cum se vinde asa:
https://www.telescoape.ro/254-250-1200-skywatcher-newton-eq5.html
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Feb 2021 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vinde si ca in linkul dat de tine, caci sta in picioare. Laughing

Fotografia astronomica presupune cheltuieli mari. O urmarire de planete/Luna/Soare se face si cu o montura motorizata doar pe o axa (RA), dar pentru obiecte slab luminoase e nevoie de mult mai mult (motorizare pe ambele axe, pentru eventual ghidaj). Fotografia astronomica nu e doar un simplu snaphot. De cele mai multe ori necesita multe cadre, care se stivuiesc cu programe dedicate pentru a cumula semnalul si a reduce zgomotul. Ce vezi tu pe diverse site-uri, chiar si aici, presupune multa munca. Dar si instrumentar adecvat.
Nu vreau sa te descurajez, doar sa te fac constient.
Daca nu te "infigi" direct la acel 200mm@1000mm, care este destul de greu, ai optiunea imediat inferioara (ca greutate) a unui 150/750.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x


Ultima modificare efectuata GunDALF la 06 Feb 2021 20:58, modificat de 2 ori in total
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 06 Feb 2021 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

200/1000 pe eq5 merge. avem in astroclub membrii care le folosesc cu succes asaceva. nu e ideal, dar merge
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Feb 2021 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi ar trebui sa incercam sa sfatuim oamenii asa incat sa nu ne injure mai tarziu. N-a zis nimeni ca nu merge, dar schioapata. Nu investesti intr-o montura la putina vreme dupa ce constati ca aceea pe care ai luat-o n-a fost potrivita pentru instrumentul dorit. Cauti s-o iei de la inceput, chiar daca costa ceva mai mult. Daca bugetul nu permite, cobori un pic pretentiile si cauti urmatorul setup, cu un tub mai usor, dar tot in ideea de a fi echilibrat cu montura.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Feb 2021 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aș adăuga o precizare: dacă vrei și observații vizuale cu un newtonian montura EQ nu este bună pentru că trebuie fie să te contorsionezi fie nu ajungi la ocular în funcție de poziția obiectului pe cer.

Am întâlnit foarte des cereri de informații din partea începătorilor care vor să facă direct astrofoto. Mereu i-am sfătuit să se mai gândească... Dacă îmi permiteți o metaforă, este ca și cum nu ai pus mâna pe volan în viața ta și vrei să fii pilot de curse. E mai bine să faci vizual, să înveți cerul, să te deprinzi cu instrumentele mai simple și abia apoi pe parcurs să treci la fotografie, cu noțiunile de bază înțelese foarte bine. Există și o cale diferită, desigur, când un fotograf cu experiență vrea să abordeze și fotografia astronomică.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 06 Feb 2021 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AstroAlex a scris:
GunDALF a scris:
Ce vrei sa faci cu ansamblul? Daca vrei (si) foto DSO ia-ti gandul.
Cu EQ5 esti cam la limita payload-ului, ar merge mai bine un 150/750 pe ea. Un HEQ5 ar fi mult mai bun pentru 200/1000.
Daca e pentru vizual, mai degraba iei unul pe montura Dobson.


Mda... cam la limita, desi asa vine in pachet(cu EQ5)...
Ar fi de preferat sa putem face si ceva poze. Avem deja un DSLR...

Nu inteleg cum se vinde asa:
https://www.telescoape.ro/254-250-1200-skywatcher-newton-eq5.html



In link scrie asta:
"While for visual observations the EQ-5 mount on steel tripod is sufficient, for photographic work the more robust HEQ-5 Pro or EQ-6 Pro mount is recommended."

Si cel din link este 250/1200.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 07 Feb 2021 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Gundalf, parerile tale sunt ferme si corecte in general, dar am impresia ca nu se bazeaza tot timpul pe experienta ta ca observator amator sau astrofotograf. E posibil sa gresesc, iar in acel caz imi cer scuze,dar eu in afara de pareri, nu am vazut astrofoto sau raport de observatii prea des

Cand zic ca merge EQ5 cu 200/1000, ma bazez pe experienta, atat a mea cat si a colegilor. Cu un tub 203/1200!!! , Sky watcher tub pt vizual, pus pe un eq5 vechi care cloncane unori Smile sa obtinut de exemplu poza din atasament, si si alte fotografii foarte reusite cu timpi de expunere de si de 5minute

Sa folosesti un tub cu apertura mai mica, doar pt un minim de plus in stabilitate e la fel de discutabila ca atingerea limitei de incarcare al unui eq5 (cu un 200/1000 inca nici nu ai atins limita, ai trecut doar de ideal)

Colegul nostru Ionun Lupulesc, foloseste Skywatcher 203/1000 pe montura eq5 goto. Vine tot timpul cu noi la observatii, iar la vizual eu nu am remarcat ca montura fiind instabila

Eugen Balint-Forro, care pune fotografii extraordinare cu planetele din sistemul solar pe grupul de fb, foloseste un tub 305/1200 pe o montura eq5 motorizata doar pe axa RA. Rezultatele lui sunt bune atat pe deep sky cat si pe planete.

Sunt perfect de acord cu tine in a da sfaturi utile incepatorilor. Respect si pararea ta, dar te rog frumos respecta si tu parerea altora,mai ales cand este bazata pe experienta!

Cu respect!

@Erwin: da asa este, cel mai util a fi sa inceapa toata lumea cu observatii vizuale. Am observat ca multa lume vrea sa imortalizeze ce vad la ocular, fie luna, fie roiuri fie orice. Si toti vor sa faca astrofoto..asta este. Foarte multi amatori cunosc cerul doar cu telefonul in mana din pacate!

Sfatul meu e acelasi ca a lui Erwin. Cu o montura eq ,greu vei face observatii vizuale (se poate evident)
Daca vrei neaparat pentru astrofoto, dupa parerea mea e foarte bun un eq5 cu 200/1000 sau 203/1000. Daca banii nu sunt o problema discutia devine alta!!!!

Cer senin si spor tuturor la observatii!



140009254_10218861941847348_7953684202124412611_o.jpg
 Descriere:
🔭SkyWatcher 200/1200,Meade Lx70 SynScan GoTo(50mm Guiding Zwo Asi 224mc)
📷Nikon D5100,DSS,Ps CC
30x 10''/6 dark/12 flat/20 bias
30x 30''/6 dark/12 flat/20 bias
35x 180''/7 dark/12 flat/21 bias
15x 300''/6 dark/ 8 flat/15 bias
 Marime fisier:  146.76 kb
 Vizualizat:  de 5410 ori

140009254_10218861941847348_7953684202124412611_o.jpg



_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 07 Feb 2021 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspunsurile mele se intemeiaza pe experienta avuta EXACT cu tubul acela, insa pe un HEQ5 Synscan GoTo. Daca tubul bâțâia pe HEQ5, ma intreb ce va face pe EQ5. Ideea e ca o montura trebuie cumparata asa incat sa existe o rezerva de putere si payload, mai ales ca doritorul a afirmat faptul ca va dori sa faca si astrofoto. Putem sa ii recomandam sa ia o montura slabuta pentru acel tub, pe baza unor experiente la limita, poate facute de unii care au abilitati practice mai bune (sa le foloseasca sau sa le modifice) si tolerante mai mari la stres. Insa, cu prima ocazie, va realiza ca s-a hazardat facand achizitia.
Comerciantul poate spune orice in descrierile produselor, el vrea sa-si vanda marfa.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
AstroAlex
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Feb 2021
Mesaje: 118

Motto: Veni, vidi, fugi!

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Feb 2021 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi achizitie N 200/1000
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:

Si cel din link este 250/1200.


Am vrut sa spun:
Nu inteleg cum se vinde asa ceva:
https://www.telescoape.ro/254-250-1200-skywatcher-newton-eq5.html

Adica montura aceasta are "payload capacity" 9,1kg, iar tubul are 14,5kg...

Edit:
Multumim tuturor pentru sfaturi si pareri!

Am spus ca astrofotografia ar fi o pretentie pe care o vom ridica mai tarziu(posibil), dar ne-am dori sa nu schimbam aparatura in acel moment. Normal ca vrem sa facem observatii initial...
In legatura cu bugetul... ei bine... nu este foarte mic, dar nici mare. Ne putem "intinde" pana la vreo 4000 de lei... cred. Ssss... sa nu auda sotia... Laughing
Asa ca nu vrem neaparat sa fim piloti de curse, dar nici nu vrem sa conducem Trabant. Laughing
Noua ni s-a parut o combinatie mai buna, dupa ce am primit raspunsurile voastre, urmatoarea:
https://www.telescoape.ro/astrolife-telesc...n-ota.html
https://www.telescoape.ro/bresser-messier-exos-2-eq-5-mount.html
Adica am gasit o montura care suporta pana la 13kg. Tubul are 8,7kg.

Altfel, la ce sa ne orientam pentru vizual, dar sa putem face si astrofoto(la un moment dat) daca ne vom orienta si in directia aceasta? Am mai spus ca deja posedam un DSLR... dar nu reprezinta prioritatea noastra imediata astrofotografia...

Toate cele bune!
si
Cer senin!

Edit:
Erwin a scris:
Aș adăuga o precizare: dacă vrei și observații vizuale cu un newtonian montura EQ nu este bună pentru că trebuie fie să te contorsionezi fie nu ajungi la ocular în funcție de poziția obiectului pe cer.


Si atunci? Newton doar pentru fotografie?
Luam Maksutov? Numai ca 127 Maksutov cred ca e sub 200 Newton... la vizual. Gresesc? Iar 150 Maksutov sare putin din buget... Sad


Ultima modificare efectuata AstroAlex la 08 Feb 2021 23:13, modificat de 4 ori in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Feb 2021 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intamplarea face ca am fix un Mak 127/1500 pe montura alt-az manuala momentan, ca si telescop principal, iar in viitorul (foarte - sper) apropiat voi face upgrade la Newt 200/1000, tot pe o montura alt-az, dar ceva mai capabila. Nu zic ca voi scapa de Mak, doar ca va deveni grab&go cand nu e rost de Newt - fie voi fi prea obosit sa-l car, fie va fi Luna Plina si n-am ce vedea la deep sky.

Dpdv al capabilitatii (referindu-ne strict la luminozitatea campului viual folosind un acelasi unic ocular, de cati mm vrei tu focala), imaginea intr-un Newt8" va fi mereu net mai luminoasa decat intr-un Mak5". De asemenea, la capitolul detalii (in imaginea obiectelor observate), in jocul asta tot apertura face legea, bigger is better.

La capitolul portabilitate, eh, aici, e posibil ca varianta mai buna sa nu fie tot aia cu varianta mai "clara", sa zicem asa. La fel si la capitolul versatilitate: cu un N8" te poti uita si la planete cu aceeasi satisfactie ca la DSO (daca-i bine colimat), dar cu un Mak5" s-ar putea sa ai de asteptat pana vezi nebuloasele alea asa de intinse si luminoase, chiar daca planetele arata finut.

Nici eu nu as opta pt ecuatoriala ca prima montura, intrucat forteaza un pic neuronul, dar si sira spinarii Laughing mai ales la cervicale.. E de-ajuns ca orientarea imaginii intr-un newtonian nu rimeaza cu nimic din ce te-ai astepta cand pui ochiul prima oara, sa mai si rotesti "ciudat" tubul, ca sa constati ca n-ai cum sa ajungi la ocular, poate deveni frustrant.

Deci, bucurati-va de vizual pe o montura alt-az sau similara (cum e Dobson - care e o derivare a alt-az-ului), invatati cerul si tehnicile de observare, familiarizati-va cu accesoriile si terminologia (nu de alta, dar va va fi mult mai usor sa intelegeti discutiile si recomandarile ulterior) si profitati de orice ocazie de a lua contact cu cerul (prin intermediul instrumentului, dar si naked eye - poate fi o experienta interesanta sa identifici constelatiile, cu harta in mana, apoi sa "dai zoom in" cu un binoclu, apoi si mai "in" cu telescopul, faci star hopping pana gasesti obiectul pe care vrei sa-l observi).

Pentru fotografii e bine sa nu te grabesti, deoarece oricata rabdare crezi ca ai, in general, acum, asteapta sa vezi daca e suficienta pt observatii vizuale. Apoi inmulteste-o cu zece, sa zicem, pe putin - pt foto Smile Evident, odata ce te-ai invatat cu toti pasii si toate chichitele, iti cunosti propriul setup ca pe tine insuti, devine usor sa faci si asta; dar pana acolo, mai e mult de mers. Si drumu-i presarat cu stele

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Feb 2021 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfaturi achizitie N 200/1000
Raspunde cu citat (quote)

AstroAlex a scris:
Si atunci? Newton doar pentru fotografie?


Ecuatorial doar pt fotografie Smile Un 200/f5 newtonian pe o montura de tip dobsonian o sa faca o treaba super pe vizual, si daca decizi mai tarziu ca vrei si foto, atunci ii cumperi un eq6, si o solutie de guiding etc etc etc, si nu pierzi cine stie ce bani pe dobsoniana ca-i literalmente cateva bucati de PAL, suruburi si benzi de teflon Smile

Recomandarea mea e sa iei dob-ul respectiv pt uz vizual la inceput, si sa faci ceva incercari de astro cu ce ai deja - DSLR-ul, un trepied foto si un intervalometru ca s-or gasi prin casa/pe olx, si obiectivele din dotare (ce ai, btw?). Faci acolo niste procesari cap-coada cu stacking,darks/flats/biases etc, si vezi daca ti se pare fun sau prea multa bataie de cap. Cand simti ca nu-ti mai ajunge cu din astea, iei un tracker gen StarAdventurer/IOptron si incepi sa bagi degetul in deep-sky - o sa ai si cu astea cum te distra ani buni, don't worry. La un moment dat o sa iei probabil si o solutie de guiding ca sa tii trackerul ala mai mult pe tzinta, si o sa ai si acolo de invatat. Si cand o sa ajungi sa dai 2000E pe o montura care sa-ti tina tubul ala ok pt foto, o sa realizezi probabil ca nici ce ti-ai luat pana acum n-a fost degeaba, si nu doar pt ca ai avut ocazia sa inveti pe ele, ci pt ca uneori o sa mai folosesti tubul si vizual caz in care e pacat sa stea DSLR-ul degeaba Smile

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 09 Feb 2021 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfaturi achizitie N 200/1000
Raspunde cu citat (quote)

AstroAlex a scris:
Erwin a scris:
Aș adăuga o precizare: dacă vrei și observații vizuale cu un newtonian montura EQ nu este bună pentru că trebuie fie să te contorsionezi fie nu ajungi la ocular în funcție de poziția obiectului pe cer.


Si atunci? Newton doar pentru fotografie?
Luam Maksutov? Numai ca 127 Maksutov cred ca e sub 200 Newton... la vizual. Gresesc? Iar 150 Maksutov sare putin din buget... Sad


As vrea sa adaug ceva referitor la faptul ca toata lumea zice ca ecuatoriala e buna pentru fotografie.
Fiind incepator, m-am lovit de aceiasi recomandare: numai ca e greu sa-ti dai seama de ce nu buna, sau mai bine zis in ce cazuri nu e buna.
La un telescop netwonian pozitia ocularului e fixa pe OTA (tub). Deci in momentul cand pozitionezi telescopul catre o tinta, tubul se poate roti si e posibil ca obiectivul sa ajunga undeva in partea inferioara a tubului (adica sub tub); pentru a privi prin ocular ar trebui sa te asezi intr-o pozitie incomoda. Din cauza asta ecuatoriala cu un netwonian nu prea merge la observatitii visuale.
Un netwtonian pe montura dobsoniana sau alt-az va avea ocularul in aceasi pozitie confortabila.

Totusi exista si exceptii: cand ecuatoriala e utilizata impreuna cu o luneta, un mak sau SCT. Acestea au pozitionat ocularul in spatele tubului si de obicei au o diagonala ce poate fi rotita intr-o pozitie comoda.

Eu vroiam sa clarific de ce nu e recomandata ecuatoriala pentru visual (sau mai bine zis in ce cazuri nu este recomandata); sper sa nu gresesc prin afirmatiile facute.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Feb 2021 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa rotesti tubul fara probleme din inelele lui de sustinere si sa readuci ocularul in pozitie "necocoșabilă". Wink
Ecuatoriala, e drept, la vizual nu e la fel de intuitiva ca azimutala. Dar, pe de alta parte, te invata sa gandesti cerul in coordonate ecuatoriale.
Pentru vizual, asa cum am recomandat la inceput, un Dobson e cea mai buna alegere.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact