Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jup1b.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224906
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura Skywatcher HEQ5 Pro pentru un refractor Vixen ED115S


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2021 02:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura Skywatcher HEQ5 Pro pentru un refractor Vixen ED115S
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

acum un an mi-am achizitionat la mana a doua un refractor Vixen ED115S si o montura si un trepied nou (pachet) Skywatcher AZ5. Din pacate, de fiecare data cand vreau sa focalizez cu ocularele de 9 si mai ales 4mm, am ceva dificultati. Cred ca greseala este montura. Pe site-uri se mentioneaza ca duce 5 kg, iar tubul meu cu toate accesoriile cantareste 5,8kg. Am subdimensionat-o, pentru ca trebuia sa ma incadrez intr-un buget si am zis ca poate merge si asa... Trepeidul pare foarte solid. Nu cred ca acesta este problema. Nu stiu daca ar ajuta acum acele amortizoare din cauciuc.

As vrea sa va intreb daca o montura HEQ5 Pro ar duce pentru observatii vizuale un telescop de hai sa zicem 7 kg si 95 de cm. lungime. Am vazut pe astrobin.com niste fotografii foarte reusite exact cu aceasta combinatie, insa nu am stiut cum sa-l contactez pe fotograf si nici daca toate detaliile sunt corecte.

Desi sub aspectul greutatii telescopului, montura HEQ5 nu ar trebui sa aiba probleme, sunt pus pe ganduri de lungimea acestuia si daca momentul fortei nu ar fi prea mare fata de puterea monturii.

De asemenea, simt nevoia de a avea functia de Go To. Mi se pare ca am iesit rar cu telescopul atat din pricina nervilor cu vibratiile cat si a nepriceperii de a identifica obiecte pe cer. Pentru ultimul aspect am incercat sa creez un sistem alt- azimutal de ghidare manuala cu care sa pot identifica tinta, gen setting circles, dar este esential sa asez telescopul perfect catre nordul georgrafic si nu imi ies asa bine. Pe partea ALT. mi-a oesot considerabil mai bine. Totusi, sunt convins ca o motnura mult mai solida si cu Go To m-ar face sa ies mult mult mai des la observatii. Chiar daca acum nu imi pun problema de foto, as dori sa va intreb daca HEQ5 Pro ar face fata cu acest telescop pentru astrofoto.

Va multumesc,
Cristian
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 21 Ian 2021 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duce si de 10 kg.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2021 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua!

Suna bine, intr-adevar, insa ma intreb daca nu este o problema cu lungimea telescopului (95 cm.). Inteleg ca dpdv al legilor fizicii (momentul fortei) este una sa misti un obiect de 7kg si 60-70 cm. lungime si alta este sa misti aceeasi greutate, dar distribuita pe 95 de cm. lungime.

Ma gandesc ca pentru montura GoTo e ca atunci cand dau iarna la zapada: imi e usor sa ridic lopata umpluta cu varf daca o apuc aproape de "bena" si imi e mult mai greu daca vreau sa ridic aceeasi greutate dar tinand lopata cat mai de capatul celalalt al cozii. Nu stiu daca e cel mai bune exemplu.

Vazand acele poze de pe astrobin cu exact combinatia la care ma gandesc, cred ca nu ar fi probleme, dar tot am zis sa intreb, ca poate mai sunt si alte aspecte. Deja am gresit o data cu montura AZ5 Very Happy

Va multumesc,
Cristian
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 21 Ian 2021 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce treaba are momentul fortei? Tubul trebuie echilibrat, indiferent de lungime. Conteaza doar payload-ul, sa nu pui mai mult pe ea.

PS: tu montezi tubul pe montura asa cum tii lopata la zapada? Laughing Laughing Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2021 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci este posibil sa gresesc eu. Din ce mai citisem pe internet, parea ca are importanta si lungimea tubului. Mergand pe continuarea rationamentului dvs. ar rezulta ca pe montura HEQ5 Pro poti instala si un refractor de 6" atat timp cat tubul cu toate accesoriile se incadreaza in 10 kg. Or eu retinusem cumva ca pe HEQ5 ar merge un refractor de maxim 5". Al meu are un 4,5".

Clar nu-l montez ca pe lopata Very Happy, doar ca ma gandeam ca din perspectiva monturii si a fortelor de acolo este valabil exemplu cu apucatul lopetii. In orice caz, este o veste foarte buna ca acest refracator poate fi folosit fara probleme pe HEQ5.

Din experienta dvs. credeti ca acele amortizoare din cauciuc m-ar ajuta cu actuala montura AZ5? Bine, daca le cumpar, le voi folosi si la HEQ5, pentru ca as vrea sa nu se simta nici vibratia unei furnici. Exagerez.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 21 Ian 2021 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aiurea, cine a zis asa ceva? Din cauza lungimii tubului ai putea avea probleme mai mari pe vant mai puternic, dar ai probleme si cu tub scurt, stai linistit. Payload-ul se refera la capacitatea maxima de incarcare a monturii, cat pot ele duce in siguranta si in parametrii specificati. Iar payloadul e dat in kg, nu in metri sau rapoarte focale. Daca nu te-ar limita inclinatia monturii ai putea pune pe ea si teava de cupru de 6m, cu conditia sa nu treaca de 10 kile. Laughing Laughing Laughing
N-am idee despre amortizoarele alea, ca n-am folosit, dar vibratii vei avea pe vant... mi-e sa nu fie ca sindicatul (care e ca parul de la pussy): nici sa nu te-ncurce, nici sa nu te-ajute. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x


Ultima modificare efectuata de catre GunDALF la 21 Ian 2021 15:15, modificat de 1 data in total
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 21 Ian 2021 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristian iacob a scris:


Din experienta dvs. credeti ca acele amortizoare din cauciuc m-ar ajuta cu actuala montura AZ5? Bine, daca le cumpar, le voi folosi si la HEQ5, pentru ca as vrea sa nu se simta nici vibratia unei furnici. Exagerez.


Cred ca amortizoarele impiedica transmiterea vibratiilor de la sol in montura; deci nu cred ca ajuta.
Aceiasi problema o am si eu la telescopul meu si eu am la varfurile picioarelor terminatii din cauciuc, pt a impiedica transmiterea vibratiilor din sol la montura. Dar nu ajuta la vibratiile create prin atingerea tubului sau cele create din cauza vantului (si astea sunt cele mai urate pt ca nu le poti controla).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2021 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum am inteles. Va multumesc mult amandurora. Nu ma voi arunca la amortizoare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact