Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lord_of_the_Rings.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Discutii despre Fizica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Ian 2021 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu nu pot sta de vorba cu oameni ce amesteca o simpla unda generata de un oscilator cu "aparitia" unei "particule" venite cumva din alt univers- dimensiune .
Sus
rbrtgmn
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2019
Mesaje: 73



Localitate: Bucuresti, Sector 4

MesajTrimis: 14 Ian 2021 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dnl Gheorge Adrian incearca sa spuna niste chestii legate de/luat din quantum field theory, pare, dar nu prea ii iese, din pacate
mai degraba zici ca vorbeste un ezoteric de chacre, zic si eu
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Ian 2021 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Undele foto ca audio au freqventa /presiune ... filtre avem la ambele , daca e vorba de foto , sigur se numesc foto/nii de divese intensitati . Ambele pot fi amplificate fiind unde ! Cit cintareste un om proiectat pe un perete ? pai fiind radiatie sa spunem A/N , spectrul ar indica o unda ....cuantificata in procente sau digitalizata ar iesi un cod special . Tot ce misca e forta , poate fi mecanica /audio /foto /impresii /..../.....

E , ciudat sa ne schimbam astfel de opinii la citi membri sint in domeniu electrotehnicii pe forum . Daca vin cu opinii contrare ,...oamenii pot fi dati afara ! Si atunci cui sa ne supunem ?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Ian 2021 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oameni buni!
Nu trebuie sa fim incrancenati! Trebuie sa fim doar atenti, intr-un mod complet la ce spun altii! Chiar daca nu am inteles desavarsit ce spune domnul Iacob, eu cel putin am urmarit cu atentie cu foarte multe postari in urma si chiar din diferite topicuri la ce afirma domnul Iacob. Iata un exemplu dintr-o interventie veche a domnului Iacob dintr-un alt topic:
IACOB DUMITRU a scris:
In Principiu, spatiul fizic este locatia, gazda evenimentelor reale, confirmate.
Spatiul fizic este acelasi lucru cu spatiul curb, curbat, in sensul ca este definit de omniprezente abateri, salturi, acceleratii.
Cu alte cuvinte, spatiul real nu este definit de repere perfect delimitate, este un spatiu relativ deschis, un spatiu in care eroarea, aproximatia, abaterea este eroul principal.
Cum niciun reper nu este, in fapt, intruchiparea preciziei maxime in determinare, profit si concluzionez:
1. Intersectia cu oricare plan imaginar a oricarui reper din lumea reala imparte reperul fizic in doua parti inegale, deci il imparte asimetric.
Exemplu: De partea unui plan imaginar ce intersecteaza spatiul fizic este mai multa materie in compartie cu cealalta parte.

Exemplu poate fi continuat pentru oricare parametru fizic si pentru oricare reper fizic (pentru oricare corp sau corpuscul fizic).
Universul si oricare reper al sau nu poate fi redus la o singura metrica sau la o singura ecuatie, el fiind complex prin asimetria si inclusiv diversitatea sa.

Ce am ingrosat eu in citatul de mai sus mi se pare FOARTE interesant de REFLECTAT!!! "Nu aruncati cu pietre!!"
Concluzia mea sincera este ca domnul Iacob are o aboradeare cel putin inedita in legatura cu ASIMETRIA generala. Fizica invatata de noi in scoli se rezuma la niste formule pe care le invatam si le cunoastem si in care credem si e foarte bine, dar NIMENI nu le INTELEGE DESAVARSIT de fapt! E=mc patrat este o formula care "ascunde" niste intelesuri mai adanci ce depasesc Energia, Masa si Viteza Luminii. Despre aceste INTELESURI cred ca se vorbeste aici ca IPOTEZE DE LUCRU! Nu zic in nici un caz ca domunul Iacob le intelege desavarsit (nici el nu afirma acest lucru) dar cel putin el ridica problema intr-un fel constructiv! "Nu da la gioale!"

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 465



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Ian 2021 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Toti termenii utilizati de mine sunt deja consacrati in Fizica, Matematica in particular si in dex in general.
Ceea ce pare imaginatie pura este rezultatul a peste 40 de ani de studiu intens si sute de mii de calcule.
Definiti dumneavoastra intregul, intregul care este viu, colorat, deopotriva previzibil si imprevizibil, la cheremul simturilor.
Incetati sa mai cenzurati, sa mai puneti bariere imaginare, sa judecati cu jumatati de masura.
Fiecare cu perceptiile si cu puterea sa de intelegere.


Am putea vedea si noi o parte din "calculele" de care vorbiti?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Ian 2021 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tudor: Mie acea afirmație mi se pare gratuită. Nu văd logica din spatele ei, cum ajungi să o consideri adevărată și apoi să tragi concluzii mai departe, la fel ca multe alte afirmații din topicul ăsta. Firul logic este întrerupt de prea multe ori.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Ian 2021 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cautati pe Armonia Universului Fizic (pe acest site), defect de masa, atractia coulombiana si gravitationala etc.
Fotonul exista, dupa fiecare oscilatie completa isi modifica imperceptibil parametrii, practic nu se divide, este un turbion, nu are axa de simetrie, se deplaseaza pe o directie dreapta, in sensul ca aceasta traiectorie are raza de curbura suficient de mare dar finita, nu poate fi detectat direct, nu se intoarce din drum.
Fotonii umplu intreg spatiul fizic, stau la baza materiei dominanta si a materiei mai putin dominanta, a campurilor.
Relatia captiva din interiorul fotonului este monotona, indivizibila, ascunsa bine in sensul ca nu permite evenimente care sa o desconspire direct, sa o scoata din monotonie, sa o expuna, evenimentul intalnirii de gradul IV este exclus.
Divizarea eterna si acceptarea unui numar nelimitat de informatii, de evenimente intr-un spatiu finit ca si solutie practica ar fi dovada omogenitatii, simetriei perfecte, ceea ce nu e cazul.
Asa ca, domnilor, vrem nu vrem, cerebralii sunt nevoiti sa accepte existenta fotonului definit mai sus.
Nu e usor sa te obisnuiesti cu aceasta descriere, descriere care uneori vine in contradictie cu "bunul simt", cu felul in care percepem noi spatiul fizic.



mass_transfer.jpg
 Descriere:
Parte din rezultate, au fost determinate pentru conditii asa-zis ideale (in absenta oricarei influente), se ajunge la datele experimentale tinandu-se cont de inerentul efect de observator, interactii reciproce de vecinatate.
 Marime fisier:  13.89 kb
 Vizualizat:  de 4560 ori

mass_transfer.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Ian 2021 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu exista foton decat ca un semn pe hartie asemenea "radicalului" sau"egal" sau dreapta care ar avea torsiune Laughing . si ce ar urma a realizeze "fizicienii" de pe acest forum cu asemenea cunostinte ce ar depasi fizica din centrele de cercetare bine finantate ale lumii .
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Ian 2021 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Stanescu

Citat:

eu nu pot sta de vorba cu oameni ce amesteca o simpla unda generata de un oscilator cu "aparitia" unei "particule" venite cumva din alt univers- dimensiune .

Nu este vorba de o unda generata de un oscilator.
Eu am mai argumentat pe undeva, ca daca campul electric si cel magnetic sunt simultan in maxim si simultan in zero, inseamna ca nu se naste unul din altul prin conversia succesiva a energiei. Daca asta este dovedit experimental, in unda care s-a desprins de antena, inseamna ca in vid nu mai functioneaza mecanismul undelor. Adica un camp nu se mai naste prin inductie, din variatia celuilalt si ca deci avem doar un relief electromagnetic care luneca hidrodinamic prin spatiu, cu viteza uniform rectilinie. Dar nu mi-ati raspuns la chestiunea, pe care o repet acum. Informatia asupra duratei fotonului, este sau nu este continuta in constanta de actiune, in h?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Ian 2021 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am spus ca fotonul nu poate fi descoperit in mod direct, pe baza de experiment si nici pe baza de finantare puternica.

Domnule Adrian, raspunsul la intrebarea dumneavoastra este categoric DA, cu urmatoarele mentiuni:
- nu ma refer la constanta aleasa prin consens, formala;
- actiunile minime, elementare cu putinta nu sunt si nici nu pot fi perfect delimitate in spatiu si timp, ele tind prin insiruire sistematica spre o anumita valoare, este mai aproape de aceasta valoare in masura in care raza de curbura a ctiunii unitare efective, la un moment, este mai mare.
Deci exista o legatura directa intre actiunea elementara efectiva si lungimea de unda, implicit perioada sa.
Chiar daca exista aceasta legatura, determinarea, constatarea nu o puteti face pe un singur instantaneu, este nevoie de insiruire, de intreaga secventa si implicit de un timp mai larg al observatiei.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Ian 2021 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob
Eu am insistat cu aceasta intrebare fiindca acesta a fost rationamentul de la care am plecat in descifrarea sensului fizic al constantei de actiune. Cautand durata fotonului, in ecuatiile energetice ale anihilarii electronului, am gasit si alte constante sau cuante: de tensiune, de masa, de energie, de impuls. Si am gasit ca factorul electric k este adimensional. De unde decurge ca si permitivitatea electrica a vidului este un adimensional. Si de aici a rezultat ca h-ul, cuanta de actiune este data de produsul intre energia continuta intro singura unda a fotonului oarecare si durata fotonului. Fiindca avem in formula energiei produsul [(Qe/Re)*(Qe/Tfae)*k.Tfae], in care numai k este adimensional si ar fi exact numarul de unde (de 9 miliarde) componente ale fotonului gama electronic. Asta ar fi sensul fizic al cuantei de actiune. Si asa ceva nu este scris in manuale.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Ian 2021 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu DA, dar:
- vidul absolut, omogenitatea perfecta este o himera, un deziderat irealizabil;
- fiind vorba de un spatiu absolut neuniform, fiecare locatie iti ofera alte si alte conditii, caz in care vom avea in realitate campuri si implicit variabile, parametrii fizici.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 16 Ian 2021 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dl Iacob
Am inteles ca afirmati hotarat ca informatia asupra duratei fotonului, este, fara niciun dubiu, continuta in constanta de actiune. Si admitand acest fapt, trebuie iimplicit sa admitem ca h-ul este compus din mai multe constante. Eu ma asteptam la o opinie, tot asa transanta, de la dl Stanescu. Dar vad ca dumnealui nu se pronunta. Nu stiu daca admite sau nu aceasta idee. Eu am vrut, cu aceste postari, sa ii arat lui rbrtgmn ca toate constantele fizice au o semnificatie fizica exacta. In acest context se inscrie si constanta de actiune, pe baza careia s-a edificat un capitol insemnat din fizica. In postarea cu relatia energetica, scrisa de mine, se poate scrie: [(k*Qe^2/Re)*Tfae*Ffae]=h*Ffae, care este exact legea lui Planc. Lege care da energia unui foton, in functie de frecventa lui. In cazul acesta este vorba de frecventa fotonului gama de la anihilarea electronului Ffae.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Ian 2021 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

toata teoria acestui "foton" este falsa parca oameni fara creier au preluat pe surse . unde dracu este amplitudinea ?? nu exista ?? ca frecventa este exista dar e functie de viteza observatorului daca te misti rapid si in spate de bate o lanterna cu X e posibil de la raze x sa ajungi la unda radio pe spatele tau Laughing
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Ian 2021 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Flux luminos , fotonii de inalta energie , Chiar telescopul este un amplificator de lumina .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact