Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Discutii despre Fizica


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2021 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Discutii despre Fizica
Raspunde cu citat (quote)

Desprins din topicul "Grup de studiu..."

Xsnac
Crezi dumneata ca ai putea sa inveti mecanica cuantica fara sa cunosti semnificatia fizica a constantei de actiune h, pe baza careia este edificata toata teoria cuantica? Dar este valabil pentru toata fizica, daca vrei sa intelegi fenomenul fizic, trebuie sa cunosti semnificatia fizica exacta a marimilor fizice si a constantelor fizice universale. Trebuie in toate formulele fizicii sa se vada miscarea. Fiindca fizica este studiul, stiinta miscarii. Cine nu vede miscarea nu vede fizica. Si daca scrie tot felul de formule, scrie de fapt numai metafizica, din care mai nimeni nu pricepe nimic.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Ian 2021 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg ca in ipoteza avem intotdeauna "miscarea".
Daca puteti, faceti o descriere a miscarii, eventual a cauzei care o promoveaza si intretine.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2021 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iocob Dumitru

Eu cred ca in totdeauna, miscarea, translatia substantei, este determinata de asimetria sferei de presiune din jurul corpului. Altfel spus ar fi diferenta de presiune intre spate fata, pe directia de miscare. Fiindca substanta aluneca intotdeauna acolo unde presiunea este mai mica. Diferenta aceasta de presiune ar fi determinata de interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic materializat de oceanul eteric. Interactiunea substantei cu spatiul fizic se produce doar pe interfata dintre structurile dinamice si spatiu. Aici apare presiunea care face translatia substantei, inertia substantei si energia cinetica a substantei.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Ian 2021 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asimetria este garantata?
Daca da, cum?
Daca nu, este posibil echilibru perfect, simetria?
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2021 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob Dumitru
Da, asimetria sferei de presiune este asigurata exact de interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic. Fiindca din circulatiile intense ale campurilor din adancul substantei, in interactiune cu spatiul, nu va fi niciodata o interactiune simetrica, nu va aparea niciodata o presiune simetrica. Cand circulatiile campurilor, care insotesc un curent, interfereaza cu circulatia campului magnetic, apare imediat asimetria (diferenta) de presiune, care genereaza forta electromagnetica, forta care inpinge curentul acolo unde este presiunea mai mica. Simetrie perfecta a presiunii nu exista. Asimetria maxima a presiunii, este in cazul fotonilor, care sunt suflati in spatiul vid cu viteza luminii c. Presiunea din structura fotonilor este formata de suma termenilor din paranteza lui Poynting.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Ian 2021 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Simetrie perfecta a presiunii nu exista.

Ok, de ce?
Sus
rbrtgmn
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2019
Mesaje: 73



Localitate: Bucuresti, Sector 4

MesajTrimis: 11 Ian 2021 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa fie multa matematica, imi place!!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Ian 2021 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa fie si un pic de geometrie ca vorbim de "non-simetrie".
Citat:
Fiindca din circulatiile intense ale campurilor din adancul substantei, in interactiune cu spatiul

Faptul ca cele doua "intra in interactiune" reprezinta indiciul unei naturi comune camp/spatiu?
Domnule Adrian, Fizica raspunde la astfel de intrebari?
Matematica raspunde?
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2021 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob Dumitru.
Da, cam asta este viziunea mea. Structurile dinamice ale particulelor, fiind scufundate in fluidul perfect, incompresibil si inponderabil, care materializeaza spatiul fizic, la interfata lor cu spatiul, densitatea particulei apartine in aceeasi masura si spatiului. Si atunci produsul ro.v^2 (unde densitatea masica ro este a substantei) da presiunea dinamica. Presiune care apare doar pe o parte a particulei. Cred ca fizica ar trebui sa raspunda la astfel de intrebari. Ca sa explice translatia, inertia, energia cinetica si presiunea care striveste corpurile la impact. Matematica este numai metafizica. Nu are treaba cu miscarea. Fizica se foloseste de formulele matematice doar pentru a da precizie modelelor in care este evidentiata miscarea fizica reala. Facand astfel ca teoria sa fie pusa de acord cu datele furnizate de experimente.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
rbrtgmn
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2019
Mesaje: 73



Localitate: Bucuresti, Sector 4

MesajTrimis: 12 Ian 2021 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
Iacob Dumitru.
Da, cam asta este viziunea mea. Structurile dinamice ale particulelor, fiind scufundate in fluidul perfect, incompresibil si inponderabil, care materializeaza spatiul fizic, la interfata lor cu spatiul, densitatea particulei apartine in aceeasi masura si spatiului. Si atunci produsul ro.v^2 (unde densitatea masica ro este a substantei) da presiunea dinamica. Presiune care apare doar pe o parte a particulei. Cred ca fizica ar trebui sa raspunda la astfel de intrebari. Ca sa explice translatia, inertia, energia cinetica si presiunea care striveste corpurile la impact. Matematica este numai metafizica. Nu are treaba cu miscarea. Fizica se foloseste de formulele matematice doar pentru a da precizie modelelor in care este evidentiata miscarea fizica reala. Facand astfel ca teoria sa fie pusa de acord cu datele furnizate de experimente.


Neutral
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Ian 2021 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Grea treaba pentru Fizica, chiar daca experimentele sunt promitatoare.
Ce am inteles eu din ultima expunere:
- ati preluat ideea din spatiul virtual;
- nu ne spuneti nimic despre asimetrie in general si despre asimetria maxima in particular, despre efectul de franare si implicit despre efectul relativist.
O idee personala aveti?
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Ian 2021 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Eu cred ca atunci cand patrunde intrun mediu mai dens decat vidul, fotonul sufera o refractie la 360 de grade in stratul de trecere de la densitatea vidului la densitatea mediului si se constituie o unda stationara de mare amplitudine, formata prin interferenta constructiva a tuturor undelor componente ale fotonului incident. Unda de mare amplitudine, prin propagarea ei dea lungul unei circomferinte detereminata de indicele de refractie al mediului, se comporta ca un curent produs de o sarcina electrica printro spira. La spargerea spirei apare un impuls electric de inductie care accelereaza un electron din vecinatate. Asta ar fi franarea fotonului in mediul dens. Efectul relativist eu cred ca este doar o idee metafizica. Fiindca am gasit ca fotonul, care luneca cu viteza luminii, are totusi o lungime de 2,18 cm. Si deci nu este contractat ca un punct. Iar ceasul lui, care bate frecventa fotonului, merge la fel si cand este la viteza luminii si cand este la viteza mai mica. Daca ne referim la un curent electric aflat intr-un camp magnetic exterior, liniile turbionului magnetic al curentului interfereaza cu liniile campului exterior. Pe o parte a curentului liniile campurilor se intalnesc in acelasi sens. Pe partea opusa se intalnesc in sensuri contrare. Pe aceasta parte, spatiul este pompat cu viteza mai mare si de aceea apare un gol in spatiu, o depresiune, in care aluneca curentul. In felul acesta ar aparea in permanenta asimetria de presiune care determina lunecarea, translatia substantei prin spatiul fizic, materializat de oceanul eteric.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 13 Ian 2021 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer, doar din dorinta de a va da o mana de ajutor, cred ca ar trebui sa dati Fizica in judecata, va pricinuit daune severe.
La nivel intim, pe fundal, toate deplasarile au loc doar cu o viteza medie apropiata de cea a luminii.
Nu cred ca ati putut determina experimental lungimea de unda a unui singur foton, nici nu ati fi avut cum.
Oceanul eteric este permanent materializat, este permanent gazda unor asimetrii si implicit a unor accelertii, este gazda unor parametrii fizici aflati intr-o permanenta si sistematica schimbare, este gazda unor evenimente, este gazda unor asincronizate tic-tacuri.
Incercati sa renuntati la "talmes balmes", incercati sa simplificati, natura in intimitatea ei este cat mai simpla cu putinta, este extrem de saraca in informatii, aproape ca "le numeri pe degete", cuanta cu cuanta, eveniment cu eveniment.
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Ian 2021 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Iacob

Intro postare anterioara am omis sa spun ca presiunea dinamica (ro.v^2), care apare la interactia structurilor dinamice ale substantei ar fi presiunea spatiului asupra substantei, presiunea care face translatia, inertia, energia cinetica a substantei si striveste corpurile la impact. In cealalta postare am incercat sa explic modul cum apare in spatiu depresiunea, care genereaza forta electromagnetica, forta csare propulseaza in spatiu structurile dinamice ale substantei. In alta ordine de idei, fiindca imi pare ca le aveti cu teoria informatiei, pun si eu urmatoarea chestiune. Avem relatia h.f care ne da energia fotonului oarecare. Dar aceasta relatie reflecta exact ceeace se intampla intro fractiune foarte mica de timp. Cat dureaza actul elementar de emisie al unui foton si respectiv cat este durata (dimensiunea temporara) a fotonului. Insa frecventa f reflecta ceeace se intampla in unitatea de timp, intro secunda. Rezulta sau nu, ca informatia asupra duratei fotonului, este continuta in constanta de actiune h?

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
rbrtgmn
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2019
Mesaje: 73



Localitate: Bucuresti, Sector 4

MesajTrimis: 13 Ian 2021 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cu tot respectul, nu se intelege mare lucru din ce spuneti,
cum adica cat dureaza emisia fotonului? e- este emis spontan/instantaneu, atunci cand electronul excitat, aflat pe un strat superior de valenta pica pe un strat inferior.
fiecare tranzitie emite o quanta caracterizata de o marime constanta care depinde de cat de excitat este e- si pe ce orbital se afla fata de pozitia de echilibru

daca e- pica un orbital,
de pe n2 pe n1
avem liniile spectrale de emisie balmer,
pentru un tranzit de pe stratul orbital n+2 pe n1 (nivele de nergie ale e- ) avem liniile spectrale de emisia ale lui lyman, samd

si, ca sa va raspundeti la intrebarile despre fotonul care intra intr un mediu cu alt indice de refractie, sau "presiunea spatiului asupra substantei", aici cred ca este nevoie de un curs serios de Quantum field theory,

a ce substante? a atomului, sau mai multor molecule? si ce presiune?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact