Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15_02_2011_schiller.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutare tuturor! + Monocular cu zoom :)


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Aurel
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2020
Mesaje: 7



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 01 Ian 2021 01:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutare tuturor! + Monocular cu zoom :)
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, oameni buni!

Din ce vad pe aici, eu o sa fiu oaia neagra Smile Va rog sa nu aruncati din prima cu oua si rosii stricate! Smile)

Sunt Aurel, din Bistrita (B-N), si NU sunt pasionat de astronomie! Dar acesta este forumul pe care am gasit cele mai multe informatii despre instrumentele optice, si parca cei mai priceputi si mai pasionati membri! Felicitari!
In primul rand, as dori sa aflu daca exista membri ai acestui forum din judetul Bistrita-Nasaud, pe care sa ii rog sa imi permita sa arunc o privire prin instrumentele lor optice, ca sa pricep si eu ce si cum se vede prin ele!!! Mentionez ca nu am unde testa astfel de instrumente in Bistrita, unde nici macar Decathlonul din dotare nu are pe stoc nici macar acel monocular Quechua...
Am citit multe pe acest forum in ultimele 2-3 saptamani. Am si invatat multe ... suficient cat sa imi dau seama ca nu stiu mai nimic din domeniul asta complex si vast!

Dar nu-i nimic, nimeni nu le stie pe toate! In schimb, v-as putea oferi consultanta in domeniile la care ma pricep: ori in domeniul in care lucrez de 6 ani, tamplarie PVC si AL, ori in domeniul care ma pasioneaza de 12 ani (vezi calcul-termic.blogspot.com). Ideal, prin telefon. Deci, pt cine vrea sa-mi dea sfaturi sau sa primeasca sfaturi de la mine: 0743 279 689. Sau la email aurel.grama @ gmail.com...

Ar fi timpul sa va spun si ce sfaturi astept de la voi, nu? Ei bine, nimic special! Ba poate chiar usor jenant... La ce scule optice detineti multi dintre voi, mi-e si jena sa deschid un topic nou. Vreau sa imi iau si eu un amarat de monocular! Huooo, nici macar binoclu, veti zice!!! Stati, nu dati cu piatra! Cititi pana la capat!
Initial, acum 3 saptamani, aveam in minte un buget de 200 lei. Zic hai sa nu fie chiar ultimele gioarse, de 70-100 lei! Dar azi, avand in vedere ca in aceasta perioada am reusit o mare performanta zic eu, si anume sa ma las (pt a doua oara in viata!) de fumat, bugetul alocat poate "prinde aripi": 300 - 600 lei...
Dar haideti sa va spun de ce monocular si nu binoclu, si la ce vreau sa il folosesc efectiv! Caci am înțeles că este important! Deși poate unii o să râdeți de mine... Smile
Sunt consultant vanzari ~ agent comercial în domeniul tâmplăriei PVC. Deci caut pe teren potențiali clienți. Adică, case la roșu, fără tâmplăria pusă. Adeseori, în satele noastre de munte, ajung pe câte un deal limitrof de unde văd aproape tot satul. Si mai ales marginile lui, nebanuite! De unde pot să identific mai ușor case aflate în construcție, sau terminate la roșu, pe care nu le-am văzut anterior sau pe lângă care nu am trecut în sat, fiind pe cine știe ce uliță. Sau case la rosu singuratice, aflate pe dealul opus, la 1-2-3 km departare !!! Bune-s si-alea Smile
Dar de departe, cu ochiul liber, nu îmi dau seama dacă o casă la roșu are sau nu are ferestrele montate! În ambele cazuri, se văd în zid niște goluri închise la culoare, și nu se poate aprecia corect. Și, în consecință, nu știu dacă merită să mă duc până acolo sau nu. Adeseori, identificarea traseului corect pana acolo este o alta provocare... Ei bine, aici intervine utilitatea unui monoclu/binoclu. Dar parca nu as vrea unul de-ala de privit elegant pasarele prin curte, la 100 m = o distanta de 3-5 case in lumea mea. Ca pana acolo ma duc si pe jos! Ci unul cu care sa vad case pe dealul opus, la 1-2-3 km!!! Cu ajutorul lui aș vrea să pot distinge prezența unei eventuale rame PVC pe perimetrul golului, chiar dacă e de culoare maro închis sau gri antracit sau negru, sau a unui montant între ochiurile de sticlă, sau macar prezența acelor etichete albe ale producătorului de sticle care de obicei rămân în urma montajului tâmplăriei. De aceea cred ca mi-ar fi mai utila o magnificatie mare chiar si cu imaginea tremurata decat magnificatia mai mica, netremurata dar si neconcludenta... Sau poate gresesc? Abia astept sa ma uit printr-un binoclu/monoclu de 10x50, sa vad daca mi-ar fi suficient!!! Si cu ocazia asta il convoc la discutie pe dbird, strict pe ceea ce am eu nevoie, stiut fiind ca nici el si nici altii nu recomanda instrumentele optice cu zoom variabil.
O altă situație în care un monoclu mă ajută, sau îmi face viața mai ușoară: ajung cu mașina lângă o casă la roșu, fără tâmplărie. Nimeni pe-acolo, terenul împrejmuit cu gard. Dar văd pe zidul casei acel panou informativ pe care legal ar trebui să îl aibă afisat orice șantier, și care cuprinde informații despre beneficiar, proiectant, autorizație etc. De cele mai multe ori, apare și numărul de telefon al beneficiarului. Doar că de la mine (din masina) pana la panou sunt 5-10 m, și cu ochiul liber nu văd ce scrie. Sau: m-as putea duce mai aproape de panou, să văd cu ochiul liber ce scrie, dar uneori pe jos este un noroi lipicios oribil prin care, dacă fac 10 pași, o să reintru în mașină cu câte o juma' de kil de noroi in plus pe fiecare gheată. Si asta dupa ce imi scutur ghetele!!! Neajuns pe care îl pot evita elegant cu ajutorul unui instrument optic potrivit, pe care sa il scot rapid din portiera!!!

Experienta mea cu alte instrumente optice: slabuta! Acum vreo doi ani, mi-am luat din Lidl un BInoclu mic și ușor, la vreo 60 lei. Avea vreo 12-13 cm lungime. Nu mai știu ce marcă era, și nici ce caracteristici avea. Oricum, diametrul lentilei de ieșire era de cel mult 25 mm. Parea smecher... dar ce stiam eu? Avea un reglaj la ochiul drept (compensare diferență dioptrii, cred, după cum am citit recent), și un alt reglaj la mijloc, între lunete, pentru reglaj claritate în funcție de distanță. Parea destul de "sprinten". Mi-a prins tare bine, m-a ajutat de multe ori. Chiar dacă imaginea tremura uneori (să fi avut 10x sau mai mult ?). Și chiar dacă de cele mai multe ori l-am folosit ca monoclu, adică privind cu un singur ochi. Asta pt că, cel puțin în ultima vreme, tare greu nimeream distanța optimă dintre ochi, ca să văd o singură imagine, un singur disc de lentilă cu ambii ochi. Iar când credeam că am reușit, de fapt vedeam dublu: cumva, imaginile percepute de cei doi ochi nu se suprapuneau (să fi fost decolimat?).
Ei bine, de curând, ori l-am pierdut, ori m-a ajutat cineva sa il pierd Smile) Sa-i fie tarana usoara!
Așa că pe teren am început să îi simt lipsa. Deci, îmi trebuie neaparat o altă sculă optica, eventual mai performanta....

Acuma, având în vedere că nu mi-a fost greu să privesc cu un singur ochi, și că nu fac asta mult timp ca să fie obositor (5-10 minute, o dată la 1-2 zile), parcă aș opta pt un monocular, nu pt un binoclu.

Deci, ce aș vrea mai exact:

• de preferat monocular!
• ceva relativ mic și relativ ușor. Vreo 15-20 cm lungime. Yuk0n Sc..t 30x50 este cam maximul pe care pot să-l accept: 23 cm închis și 37 cm deschis!!! Enorm!!!
• rezistența suplimentară la apă, ceață, frig și praf și chiar la șocuri ar fi un bonus, dar poate nu ar fi chiar neapărat necesare... Sau ar fi?
• pt utilizare exclusiv ziua!!!!! Deci un 40 mm iesire nu ar fi suficient??
• NU pt astronomie, bolta cereasca etc
• NU pt păsărele, ci pt ferestrele! Smile
* NU pt obiecte in miscare, ci pt obiecte fixe.
• magnificație cât mai mare, cred eu. Voi ce ziceti?
• imagine cât mai clară, cu contrast cât mai bun (evident, în limita pretului).
• NU cred că m-ar deranja un câmp vizual îngust, gen 10-30 m la 1000 m, la magnificatie maximă, cu conditia sa imi dau seama intre doua tremuraturi daca acea casa are tamplaria montata sau nu! Doar atata vreau !!! Nu vreau sa privesc si sa admir acea casa o juma' de ora, ci doar sa aflu in 5-10 sec. daca are tamplaria montata sau nu! Si eventual, daca este cineva pe santier la lucru.
• eu cred ca m-ar avantaja un instrument optic cu zoom, gen 6-16x35 sau 8-20x40, sau 10-20x50, adică exact ce nu recomanda dbird si multi altii!!! La mintea mea de acum, eu gandesc asa: să scanez tot satul, de pe deal, cu magnificația minimă și câmpul vizual maxim (80-100 m la 1000 m), iar dacă zăresc o casă anume pe celalalt deal și vreau să văd dacă are sau nu tâmplăria montată, să pot face un zoom decisiv și lămuritor (chiar daca tremurator?) fix pe acea casă, chiar dacă o văd doar pe ea in cadru, fără nimic din jur! Deci nu cred ca m-ar deranja efectul de tub al imaginii la magnificatia maxima....

Și acum, întrebările usor tampite pentru care mi s-a permis să vă deranjez Smile)

1). Eu am ochelari pt aproape (de citit). Dioptrii cam 1,25 / 1,75 (deh, 50 de ani...). Pt depărtare nu am, dar încep să cred că nu va mai dura mult până voi fi nevoit să îmi fac și pentru depărtare). Când privești într-un monoclu/binoclu, cu care dintre ochelari e ok să privești? Cu cei pt aproape sau cu cei pt depărtare? Sau fără ochelari? Sau cand vorbim de ochelari in cazul asta, vorbim de probleme oftalmologice mai speciale ale utilizatorului? Poate că este o întrebare ușor tembelă, dar habar nu am care ar fi răspunsul corect...

2). Am citit adesea opinii potrivit cărora nu este recomandat să optezi pentru monoclu/binoclu cu zoom, ci cu magnificație fixă. În cazul meu, ar fi de preferat un 8x sau 10x FIX, cu lentila de 40 sau 50 mm? In loc de 6-16x40 sau 10-20x50 ? Sper sa le pot testa pe oricare dintre ele de la colegii de forum din zona! Dar nu vreau sa ma uit ore intregi la pasarele, ci sa vad exact in 5 secunde ceea ce ma intereaseaza. Dbird, ce zici?

3). Cred că contrastul m-ar avantaja mai mult decât luminozitatea. Sau merg mână în mână?

4). Oare să caut neapărat prismă BaK4 sau merge și BK7 ?

5). Oare la mărire maximă 16x sau 20x sau 30x, o sa mai văd ceva util pt mine doar cu mâna sau monocularul rezemat pe/de fereastra mașinii? La o adica, pot sa-i insurubez rapid si un trepied, nu zic nu. Rog inca o data un coleg din zona care detine o astfel de scula optica sa ma ajute sa ma lamuresc, lasandu-ma sa arunc o privire prin ea...

6). Distanța minimă de focalizare să înceapă de pe la vreo 5 m, pentru a putea citi din mașină panourile informative de pe șantiere!!! Acelasi Yuk0n 30x50 amintit mai devreme are distanta minima de focalizare vreo 30 de metri. Este mult prea mult!

7). Am observat ca exista 2 tipuri de actionare a zoom-ului! Sunt monoculare care se "lungesc" mai mult sau mai putin pt zoom maxim, si sunt altele la care variatia zoom-ului se obtine rotind o zona de pe corpul monocularului, din apropierea ocularului. Este vorba de 2 metode mecanice diferite de a face zoom? Si daca da, care dintre ele este mai buna, mai fiabila?

Cool. Cică peste 10-12x magnificație, din mana, imaginea văzută tremură din ce in ce mai tare. Ok, este într-adevăr neplăcut. Dar asta se întâmplă indiferent de distanța la care privești? Adică, dacă privești un obiect cu 20x la 500 m imaginea nu tremură, iar dacă privești un obiect la 1.500 m tot cu 20x imaginea tremură? Sau, altfel spus, dacă privești un obiect aflat la 500 m cu 10x, imaginea nu tremură, iar dacă privești același obiect la aceeași distanță de 500 m cu 20x imaginea tremură? Poate că sunt întrebări tâmpite, dar v-aș fi recunoscător dacă m-ați lămuri.

9). Știu lecția: cât dai, atâta face! Așa este peste tot, chiar și la termopane Smile De aceea, nu vreau o sculă ieftină la 50-100 lei, de care este plin pe net. Dar la ce îmi trebuie mie, nici nu pot da 700-1.000 de lei pe ea. Și chiar dacă aș vrea să dau 1.000 de lei, tot se va găsi cineva care să îmi spună, cu argumente pertinente, că una de 1.200 de lei ar fi și mai bună, că merită 200 de lei în plus. Și atunci, unde mă opresc ? Sincer, eu m-am crucit cand am vazut binoclu de cateva mii de euro!!! Sper sa faca si cartofi prajiti ! Smile) Toți am vrea Merțane și Audi-uri și BMW-uri. Dar unii mai au și Dacia Logan, Ford Fiesta sau WV Polo, și pot fi chiar mulțumiți de ele Smile) O fi plăcut să ai 200 de cai putere sub fund, dar cel mai adesea buni sunt și 90 Smile O fi plăcută încălzirea în volan, dar se poate trăi lejer și fără ea Smile ...

Ce am găsit până acum pe net și CRED??? că mi s-ar potrivi, ca specificatii si pret. E vorba de pretul initial avut in minte, de 200-250 lei. Va rog pe voi sa imi spuneti daca fur curent cu aceste alegeri sau nu! ...
* Monocular Moge 12x50 la 120 lei.
* Monocular Mai Feng 8-40x40, la 170 lei,
* Monocular Moge 10-30x 40 la 210 lei.
* Monocular Baigish 10-30x42, la 210 lei.
• monocular Scokc IPX 10-20x50, la 230 lei.
• monocular Scokc hawk 8-20x50 la 160 lei. De ce primul e mai scump cu 35% față de al doilea?
• monocular Bresser Zoomar 8-25x25, la 206 lei. Nu o fi cam mic la 25 mm ?
• monocular National Geografic 8-25x25 la 240 lei. Să fie același, rebranduit???
• monocular Celestron Nature 10x25, la 270 lei.
• monocular Celestron UpClose G2 10x26 la 130 lei.
• monocular Bresser Condor 10x25 la 198 lei.
• monocular Vivreal 12x50, la vreo 240 lei.
• monocular Emarth 10-30x50, la vreo 200 lei.
• monocular Eyeskey 15x50 la vreo 340 lei.
• monocular Yukon Scout 30x50 WA, la 270 lei (a cam picat...)

Daca la preturile de mai sus adaug 200-300 de lei, am optiuni semnificativ mai bune?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Ian 2021 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani!

Pentru inceput trebuie lamurit daca aveti nevoie de ochelari sau nu cand priviti prin instrumentul optic, pentru ca de acest aspect tine alegerea eye reliefului instrumentului (distanta de privit dintre ochi si prima lentila a ocularului). Doar daca aveti astigmatism trebuie sa purtati obligatoriu ochelari pentru a vedea detaliat imaginea prin instrument. In acest caz eye relieful instrumentului trebuie sa fie macar 16mm. Deci numai la astigmatism va trebuie ochelari la observare, daca insa nu aveti astigmatism instrumentul face el corectiile in locul ochelarilor.


Ca regula generala, nu folositi instrumente de 25mm cu puteri mai mari de 10x. Pe langa faptul ca va fi foarte intunecata imaginea, pupila de iesire va avea un diametru extrem de mic (adica diametru cerculetelor acelea mici de lumina care se vad prin oculare si prin care ne vine informatia la ocular si care se calculeaza impartind diametrul obiectivului la puterea de marire). O pupila de iesire mica (sub 2,5mm) va face observatia destul de anevoioasa chiar si ziua cand Soarele este dupa nori! La instrumentele mici si compacte usurinta si relaxarea la privit este cruciala.
La o distanta relativ mare (500m-1000m), un binoclu de 10x25 poate culege suficiente informatii incat sa vedeti daca golurile de geamuri au sau nu tamplarie fara nici o problema.
Daca optati pentru puteri mai mari, de exemplu 20x 40x, chiar si cu un diametru de 50mm, campul vizual va fi extrem extrem de mic, incat veti pierde legatura cu contextul inconjurator.
Puterile mari gen 20x-40x induc si un tremur tot de 20-40x mai amplificat decat normal, iar la instrumente cu un volum mic si compact tremurul se poate simtii si mai pregnant din mana. Ochiul si creierul uman nu pot sa perceapa detalii de la o anumita cantitate de miscare in sus. Practic miscarea nu va va lasa sa va asezati atentia pe nici un detaliu. Creierul va muncii din greu, si fara succes, sa isi stabilizeze atentia pe detalii si nu va reusii asta nici macar pentru 1 secunda (1 secunda de stabilizare poate ar fi suficienta, dar in aceste situatii vom vorbi de fractiuni de secunda de stabilizare, insuficiente pentru a percepe creierul informatia ca detalii). La toate aceste adaugati si luminozitatea mult mai scazuta si aveti reteta completa a unui instrument inutilizabil. Cu alte cuvinte cu un instrument 10x25 practic veti vedea din mana mai multe detalii decat cu unul 20x25 la aceeasi distanta (indiferent ca distanta e 5m sau Luna de pe cer) tocmai datorita acestei continue miscari/tremur care nu lasa creierul sa contabilizeze detaliile. Deci din mana e mai buna o putere 10x care va lasa creierul sa colecteze informatie mult mai relaxat fara efort, decat puteri mari din mana care vor lasa creierul sa colecteze mai mult senzatia de miscare si care va vor induce oboseala si ameteala, plus camp vizual mic si luminozitate mai redusa! Si ca sa fac legatura cu instrumentele cu zoom, de ce am folosii un instrument 10-40x25, la care veti ajunge sigur la concluzia practica ca oricum il veti folosii doar la 10x? Pentru ca la celelate puteri este de nefolosit din mana. Si atunci un instrument doar 10x, fara zoom, va avea mult mai putine slabiciuni fata decat 10x-ul de la un zoom (camp vizual mai mare, corectii optice mai bune, transmisia luminii mai buna datorata nr de lentile mai mic, eye relief mai mare etc).

Eu as cumpara un binoclu compact de calitate 10x25. Se gaseste un Nikon Aculon (travellite) cam pe la 300-400 nou! Sunt sigur ca este net superior celui de la Lidl si o sa aveti impresia, comparandu-l cu acela, ca acest Nikon este brimul binoclu compact cu adevarat bun! E foarte bun pentru ce va trebuie, incape intr-un buzunar fiind extrem de versatil din mana! Daca vreti detalii si mai bune va trebuie un trepied pe care sa puneti macar o luneta mica terestra gen 20x50. Dar deja vorbim de un sistem mai voluminos, mai scump si mai anevoios de montat si care nu il mai puneti direct la ochi dupa ce ati oprit masina "si gata", si care nu mai incape intr-un buzunar!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 01 Ian 2021 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Salutare tuturor! + Monocular cu zoom :)
Raspunde cu citat (quote)

Aurel a scris:

• monocular Eyeskey 15x50 la vreo 340 lei.
• monocular Yukon Scout 30x50 WA, la 270 lei
Daca la preturile de mai sus adaug 200-300 de lei, am optiuni semnificativ mai bune?


This one:
https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-smart-10x50_105857

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Ian 2021 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oauuuuuu!!! ce tirada neasteptata.... Very Happy nu as fi crezut niciodata ca exista o vanatoare de termopane si mai mult decat atat este asa de complicata Very Happy Very Happy Very Happy
Deci un monoclu va vedea aproximativ de doua ori mai slaba definitie decat cu un binoclu. Deci nu recomand. As merge pe um binoclu mic... portabil... indemanatic si situat la limita de sus a utilizarii din mana adica 12x. Deci... iata si propunerea. mea Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ce tie si cu afaceristii astia Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Iti trimit daca imi dai o adresa un TCM 12x32 unicat... Dbird Smile . Va fi o experienta interesanta probabil.....il testezi, si daca iti place si vezi ferestre cu el, al tau este. Daca nu, mi-l trimiti inapoi. Daca insa te vei imprieteni cu el si vei invata sa il tii in mana.... nu vei mai avea nevoie de trepied. Desi respectivul binoclu poate fi pus si pe trepied.

Later edit: deci ca sa fim intelesi, fiind o oferta UBPF, nu te costa nimic .... sau poate cateva impresii scrise, dupa utilizarea lui pe care sa le impartasesti cu noi....dupa mine este binoclul ideal pentru tine....si daca... folosind-ul te imbolnavesti de viziune prin binoclu... Very Happy , vei investi mai mult...si poate nu vei mai fi socat ca exista binocluri asa scumpe...deci atentie... binoclul da dependenta!!! Very Happy Twisted Evil
Sus
Aurel
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2020
Mesaje: 7



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 01 Ian 2021 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ tudor
Mersi de explicatii! M-ai mai desumflat cu zoom-urile Sad Inca un pic si o sa-mi treaca!
Si totusi, exista foarte multe scule cu zoom. Pt cine naiba sunt fabricate? Exclusiv pt fraierii ca mine, care nu stiu cu ce se mananca? Hmmm, probabil ca fraierii ca mine sunt foarte multi, si fiecare producator s-a gandit ca ar fi pacat sa ii piarda de clienti si sa nu le ofere si lor o jucarie cu zoom ... Very Happy

@gundalf
Da, mersi. Am vazut si eu review-ul acela in cautarile mele. Sunt convins ca e bun, dar pare cam mare si este la limita maxima a bugetului...

@dbird
Este cel din review-ul asta: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=11074 ? Interesant...
Sa stii ca ar fi un bun inceput. Este batraior, dar nici eu nu mai sunt tanar Very Happy S-ar putea sa ne intelegem...
Ori ma obisnuiesc cu el, ori ma vindec definitiv de magnificatii peste 10x din mana, si implicit si de zoom-uri!!! Iti trimit PM cu adresa mea.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Ian 2021 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aurel a scris:


Si totusi, exista foarte multe scule cu zoom. Pt cine naiba sunt fabricate? Exclusiv pt fraierii ca mine, care nu stiu cu ce se mananca? Hmmm, probabil ca fraierii ca mine sunt foarte multi, si fiecare producator s-a gandit ca ar fi pacat sa ii piarda de clienti si sa nu le ofere si lor o jucarie cu zoom ... Very Happy
....


Firmele serioase si de prestigiu (Zeiss, Leica, Swarovski, Docter etc) nici chiar ele nu au monoculare sau binocluri cu zoom. Exista si niste exceptii de binocluri cu diametrul mic cu zoom dar acestea au stabilizare electronica. Acestea sunt fabricate de Canon, Fujinon, Nikon dar sunt foarte scumpe si nu chiar asa de mici! Si Nikon mai avea ceva binocluri entry level cu zoom gen 8-15x50 dar nu se lauda cu ele...
Exista si o serie de binocluri speciala, rara, fabricata de Leica care se numeste Duovid. Dar binoclurile Duovid nu sunt cu zoom propriu zis pentru ca au oculare cu doar doua trepte fixe de puteri, dupa cum ii zice si numele. Leica Duovid 10-15x50 sau Leica Duovid 8-12x42. Deci acestea nu sunt cu zoom ci cu doua puteri fixe in doua trepte (o pozitie a ocularelor pentru 10x si alta pozitie pentru 15x fara puteri intermediare cum este la zoomuri, asta facandu-le mult mai bune optic)
La lunetele trestre (spotting scope) lucrurile stau putin altfel, ele avand in general oculare cu zoom dar nu sunt instrumente mici si nu sunt gandite sa fie folosite din maini ci doar pe trepiede!
Deci nu degeaba firmele mari nu au binocluri sau monocluri mici de tinut in maini cu zoom (asta spune tot). Zoomul este marketing cand vine vorba de binocluri si monocluri mici!

...
Dbird face prozelitism binocular foarte eficient Laughing

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Aurel
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2020
Mesaje: 7



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 01 Ian 2021 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ tudor, dupa postarea ta, nu am decat 3 lucruri de spus:

1. Mersi de precizari! Vezi, de-aia mi-am facut cont aici, pt ca voi chiar pareti sa va pricepeti in acest domeniu! Si nu o spun la misto!

2. Abia astept sa ma sunati vreunul, sa ma intrebati prostioare de genul celor intrebate de mine: daca este vid intre sticlele unui termopan/tripan, sau daca profilele PVC cu 7 camere sunt mai bune decat cele cu 6 camere, sau daca 3 cm de polistiren foarte dens izoleaza termic la fel cu 10 cm de polistiren "obisnuit", sau daca zidesti cu o caramida groasa mai este nevoie de izolatie termica? etc Very Happy Very Happy Sunt culegeri din folclorul constructiilor, iar raspunsul corect ii socheaza pe unii, la fel ca pe mine un binoclu de 3.000 de euro Very Happy Very Happy Very Happy

3. Desi tare m-ar fi mancat in beeep! de un monocular "jmecher" cu zoom, sistez orice achizitie pina cand voi proba TMC-ul lui dbird. O saptamana pe teren, in conditii reale! Si apoi o sa va spun daca dbird mi-a deschis cu adevarat ochii si mi-a oferit scula potrivita Very Happy
Mersi inca o data, dbird! Abia astept sa primesc scula si sa ies pe teren cu ea! Cu siguranta voi reveni aici cu pareri !!!


Ultima modificare efectuata de catre Aurel la 02 Ian 2021 04:05, modificat de 1 data in total
Sus
Aurel
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2020
Mesaje: 7



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 02 Ian 2021 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ tudor
Cam asa este cu tremuratul la magnificatie mare? 30x25 ... vezi dupa minutul 1:30.
https://www.youtube.com/watch?v=Do2JdgvIF58
Mda, cam naspa, recunosc...

Acum imi dau seama ca nu mi-ati raspuns nici unul la punctul 7 din postarea mea...
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Ian 2021 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca merge ca la obiectivele foto (si nu vad de ce nu ar merge, ca e aceeasi problema de rezolvat; si daca-s Nikon sau Leica, de aceiasi oameni Cool ), atunci versiunea cu rotitul e mai fiabila. Un trage-impinge are o zona interna de coeficient de frecare fix cat trebuie ca sa se miste doar cand tragi de el, si asta se uzeaza cu timpul. Un rotativ are niste santzuri oblice pe bucata de unde se lungeste cand rotesti, si alea se strica mult mai greu. Un trage-impinge o sa se miste mai repede totusi de la minim la maxim, pe cand rotativul se va misca mai precis.

Asa, ca un exemplu tot din foto, ca la asta ma pricep mai bine, teleobiectivul zoom Canon 100-400mm are 2 versiuni, una mai veche cu push-pull, una mai noua cu rotit. Aceeasi sticla aproape, niste diferentze minore la distanta focala minima si la stabilizarea imaginii, hai sa zicem ca as baga 500 lei diferentza la pretz pe piatza SH din chestiile care nu-s zoom-ul. Versiunea noua o gasesti in stare buna la ~7000 lei. Aia veche, ~3500. De ce? N-ai cum sa afli cata viatza mai are in ea zona de frecare de la push-pull fara sa desfaci obiectivul, ca la mana se simte fix normal cu 5 minute inainte sa crape (faza pe care am vazut-o live pe push-pull-ul unei prietene, din fericire nu unul care sa coste cat Canon 100-400 ). Lensrentals, un site f mare de inchirieri de echipament foto, publicau intr-o vreme statistici de cat din flota lor crapa pe an. La versiunea veche pierdeau cam 15% pe an, mai toate din mecanismul de zoom. La aia noua, zgomot de fond, mureau doar alea maltratate de utilizator.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2021 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Aurel și La mulți ani!

În completarea celor spuse de colegii experimentați în binocluri diferite aș putea adăuga următoarele:

1. În Bistrița, din câte știu, este Raul Truță care este patronul unuia dintre cele mai mari magazine cu profil astronomic-optică, Astromagazin și care precis are pe stoc și diferite binocluri, monoculare cu zoom și altele. Ia legătura cu el și poate te ajută cu testarea unui instrument cu zoom bun pentru ce ai nevoie, suplimentar față de micul TCM de la Dbird (care sunt aproape sigur că întrunește cele mai multe dintre condițiile enumerate).

2. Turbulența atmosferică este cea care împiedică vizualizarea detaliilor la magnificații mari, chiar dacă stabilizarea binoclului sau monocularului este rezolvată cu ajutorul unui suport sau montură cu trepied. Practic, la distanță mare, atunci când privești de pe deal la peste 1Km distanță, cu instrumentul fix, imaginea va fi blurată mai mult sau mai puțin de aerul care "fierbe". În funcție de condițiile atmosferice, care variază foarte mult, poți observa sau nu ceea ce te interesează. Este posibil ca observând mai mult de 5-10 secunde să distingi totuși detaliile de interes. Așa cum spunea Tudor, efortul trebuie să fie pe măsură, e posibil să obosească ochii și creierul să nu facă față. Este nevoie de antrenament și pauze de relaxare între sesiunile de observații. Un ochi-creier antrenat poate compensa într-o anumită măsură atât tremuratul cât și turbulența. Este important să acorzi timp suficient și să te oprești când ochii obosesc.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Ian 2021 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aurel a scris:
@ tudor
Cam asa este cu tremuratul la magnificatie mare? 30x25 ... vezi dupa minutul 1:30.
https://www.youtube.com/watch?v=Do2JdgvIF58
Mda, cam naspa, recunosc...

Acum imi dau seama ca nu mi-ati raspuns nici unul la punctul 7 din postarea mea...

Inca mai reflectati la astfel de jucarii?! Stergeti-le de pe lista!

Cu referire la punctul 7. Va asigur ca nu exista pe piata un binoclu sau monoclu zoom (indiferent daca "se lungeste sau nu") care sa il puteti folosii fericit din mana la peste 20x fara stabilizare electronica si mai ales de dimensiuni mici! Toate care sunt pe piata sunt BALOANE MARKETING! V-am mai spus, daca existau asa ceva le gaseati mai intai fabricate la firmele mari, dar nu se gaseste nici macar unul la aceste firme. Asta pentru ca aceste firme de prestigiu au un "blazon/standard" optic la care tin si nu fabrica jucarii zoom la binocluri si monocluri. Firmele mici in schimb, in disperare sa isi vanda produsele, au acaparat "piata jucariilor" pentru ca acolo nu exista concurenti puternici si nici cerere experimentata! V-am spus daca vreti zoom cu acces la puteri mai mari gen 30x 40x trebuie sa va orientati catre lunete terestre (spotting scop) care se folosesc static de pe trepied, acestea fiind folosite mai des la observarea naturii si sportul tir pentru a verifica tinta!
La obiectivele foto este cu totul alta discutie. Cu tehnologia moderna acolo mai putem intalnii la "colosii" opticii zoomuri decente optic! Ba chiar uneori observam zoomuri ce ating si chiar depasesc in performante obiectivele fixe omoloage, dar foarte rar. Dar pretul acestor rare zoomuri este ca niciodata nu sunt asa de luminoase (au raport focal mare "f") in comparatie cu omoloagele lor fixe, si mai au si preturi astronomice!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Aurel
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2020
Mesaje: 7



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 02 Ian 2021 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ erwin
Multumesc de pont! Ce chestie! Chiar am verificat la vreo 2 magazine online de instrumente optice daca nu au cumva vreun magazin fizic in Bistrita, si bineinteles ca nu aveau. Asa ca am tras concluzia ca nu prea sunt sanse ... Si totusi, exista! O sa trec pe la ei...

@tudor
Da, m-ai convins! Nu as fi vrut neaparat ceva cu 30x sau 40x. Ci mai degraba mi-ar fi stat capul la ceva gen 8-18x40 sau 10-20x50. Filmuletul l-am dat ca exemplu pt ca este printre putinele review-uri care par sa arate realitatea. La multe altele, iti arata un zoom care pare enorm, de la minim la maxim si invers, dar permanent in perfecta claritate si fara nici un tremurat, chiar daca se refera la scule din mana, care eventual pot fi montate si pe un mic trepied.

Oricum, o sa vreau sa testez un 20x atat din mana, cat si din mana rezemata de ceva, cat si de pe un trepied, sa vad cum sta cu tremuriciul in fiecare dintre situatii... Poate ma ajuta concitadinul meu Raul sa imi fac damblaua asta Very Happy
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2021 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vechea poveste, fascinatia a incepatorilor pentru puterea maritoare cat mai mare Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing ...se pare ca nici unnul nu scapa de ea Laughing Laughing Laughing
Timpul insa trece, experienta creste (for fi facute toate testele posibile) si apoi te trezesti in cealata ipostaza ... intrebandu-te de ce nu te crede nimeni Smile
... normal de alfel Smile
Aurel te ajuta mult daca a facut armata si ai invatat sa tragi cu arma (pusca sau pistol). O putere mare ...dar si mica trebuie respectata ...tratata cu finete fara inclestarea muschilor sau incheieturilor ... daca stii sau ai folosit vreodata un aparat foto modern cu stabilizare ...la zoom mare ... amintesteti cum aparatul "reducea" tremurul miscand ciudat imaginea, ... incercand sa contrabalanseze miscarile tale ... ca si cand imaginea era scufundata intr-un lichis mai vascos dar care ii permitea totusi deplasarea in sensul dorit ...dar cu o inertie ceva mai mare ...ei, acum in cazul unui binoclu muschii si articulatiile tale trebue sa faca acelasi lucru ....
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Ian 2021 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Porcariile alea de monoculare cu zumuri de cate 300x (si 4k Laughing ) apar ca ads de pe la Google, la preturi la care nici un binoclu de-ala chinezesc nu poti lua. Eu am mai cautat cate ceva de optica si, efectiv, m-au bombardat cu reclame la mizeriile alea. Numai si simpla analiza a pretului ar trebui sa dea de gandit ca sunt niste trompete.
Reiterez sfatul meu de a cumpara un Lacerta Smart 10x50, cu care rezolvi totul: definitie buna, pret acceptabil, portabilitate si-l ai si pentru observatii extra profesionale.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Încă un lucru: dacă instrumentul va fi folosit mai ales în scop profesional atunci trebuie lămurită conducerea firmei că este necesară finanțarea lui și astfel costul nu va mai fi un impediment, vei avea acces la ceva de calitate maximă. Asta pentru instrumentul de distanță mare, cu trepied, cel trimis de Dbird va fi de observat din mașină și din mână, cum ziceam, sunt șanse bune să fie satisfăcător. Nu există instrument universal, din păcate, doar compromisuri acceptabile.

Pe de altă parte, observ din balcon construcții aflate la 1-2-3 Km distanță. Am un binoclu de antiaeriană, 10x80mm pe trepied și gimbal artizanal. Disting foarte bine la 10X dacă sunt sau nu ferestre montate la 3Km. La 1Km turbulența nu deranjează deloc dar la peste 3Km deja nu mai poți distinge prea multe detalii. Toate sunt relative la starea atmosferei, dacă Soarele este pe cer, din ce direcție vine lumina, dacă e înorat și care este transparența la momentul observației.

Altceva la care m-am gândit ieri: dacă ai o cameră foto (DSLR+teleobiectiv sau una bridge, cu obiectiv bun, cu zoom optic și destul megapixeli) și faci filmare full HD de pe deal cu zona de interes, poți stack-ui filmul într-un soft astronomic și poți înlătura o bună parte din efectul turbulenței. Nu ai să vezi cu ochiul niciodată detaliile ce pot fi astfel scoase în evidență. Desigur, asta necesită investiții în tehnologie și timp pentru prelucrare. Faci câte o imagine finală pe săptămână să zicem și pe urmă o poți analiza la pas la locul respectiv.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact