Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Halo_lunar_1.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie binoclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
crash25
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2012
Mesaje: 102



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 28 Dec 2020 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salutari!

Ingros si eu randul celor care cer un sfat cu privire la achizitia unui nou binoclu.
Pana acum, singurul binoclu pe care l-am avut, este un Bresser Hunter 10x50.

Acum, as vrea sa fac un upgrade la un roof, 8x56 sau 10x56, in bugetul a ~350 Euro.

Vazusem: Bresser Pirsch ED 8x56
Bresser Condor 10x50
Vortex Diamondback 10x50

Se merita banii in plus? As vrea sa il folosesc astro si terestru, iar campul vizual sa fie mai mare - nu stiu daca zic corect, dar vreau sa fie mai imersiv decat Hunter.
Eventual daca aveti voi alte propuneri. Multumesc!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2020 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La bani astia .. as merge pe porro :

https://telescop-expert.ro/binoclu-delta-extreme-10x50_105323

dar daca vrei roof:
https://telescop-expert.ro/binoclu-delta-t...-ed_115839
sau:
https://telescop-expert.ro/binoclu-delta-chase-10x50-ed_105325

linkurile sunt doar informationale, cauta o sursa eventual mai ieftina. Cel mai imersiv ... daca imersiv inseamna pentru tine camp mai mare este pozitia 2. delta titanium
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 03 Ian 2021 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut !Daca ti-ai indreptat atentia si catre cer iti trebuie si un alt instrument optic , nu inca un binoclu . Fiindca un binoclu care sa intruneasca conditia sa il poti folosi si astro si terestru si sa iti livreze imagini la fel de calitative in ambele situatii , nu prea cred ca o sa gasesti sau poate nu l-am descoperit eu inca pe binoclul ala .
Am avut si inca il am, inaintea telescoapelor, un binoclu Nikon 10x50 CF WP . Ca si tine acum cativa ani am simtit nevoia schimbarii cu ceva cu care sa pot privi si cerul . Personal nu am gasit ceva-ul ala care sa ma satisfaca . Binoclurile astronomice sunt mari si au nevoie de trepied fiindca adesea greutatea lor depaseste 2 kg , pretul binoclului si al trepiedului depaseste pretul unei lunete. Binoclurile care intrunesc cele doua conditii sunt foarte bune pentru astro si bune pentru terestru sau invers , insa nu te astepta ca foarte bun sa fie extraordinar, cel putin in privinta astro, e un fel de bun mediocru , adica mai mult o sa te enervezi incercand sa vezi ceva ca lumea , in afara de Luna si cateva stele .
Sfatul meu dupa ce am parcurs traseul binoclu , dobson , luneta si iar luneta , este sa pastrezi binoclul pe care il ai si sa iti cumperi un alt instrument dedicat pentru astro la pret modic , care in cazul in care te atrage astronomia iti va aduce infinit mai multe satisactii decat orice binoclu astro si in caz contrar nu o sa iti para rau dupa bani:

- luneta - nu are nevoie de intretinere ( colimare , curatare interioara , etc ) , cu care o sa poti vedea foarte bine deep sky si mai putin bine planetele

https://astromagazin.ro/telescoape-astrono...0-az3.html

- Maksutov - de asemenea fara intretinere , cu care o sa poti vedea foarte bine planetele si mai putin bine deep sky

https://astromagazin.ro/telescoape-astrono...az3-r.html

- Dobson - necesita intretinere periodica ( colimare , curatare ) , cu care vezi deopotriva si planetar si deep sky mai bine decat cu oricare dintre cele doua dinainte

https://astromagazin.ro/telescoape-astrono...-dob-.html

Sunt sigur iti vei gasi singur drumul catre aperturi mai mari si alte instrumente fata de ce ti-am recomandat eu !Succes ! Smile
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 03 Ian 2021 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfat achizitie binoclu
Raspunde cu citat (quote)

crash25 a scris:
Salutari!

Ingros si eu randul celor care cer un sfat cu privire la achizitia unui nou binoclu.
Pana acum, singurul binoclu pe care l-am avut, este un Bresser Hunter 10x50.

Acum, as vrea sa fac un upgrade la un roof, 8x56 sau 10x56, in bugetul a ~350 Euro.

Vazusem: Bresser Pirsch ED 8x56
Bresser Condor 10x50
Vortex Diamondback 10x50

Se merita banii in plus? As vrea sa il folosesc astro si terestru, iar campul vizual sa fie mai mare - nu stiu daca zic corect, dar vreau sa fie mai imersiv decat Hunter.
Eventual daca aveti voi alte propuneri. Multumesc!


Si uite alta:

https://www.telescoape.ro/telescop-polaristm90.html
Sus
crash25
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2012
Mesaje: 102



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 03 Ian 2021 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari.

Multumesc pentru sfaturi, dar eu caut specific binoclu. Am luneta de 102 mm, insa acum as dori un binoclu, care sa ofere imagini mai clare decat Bresser Hunter 10x50.
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 04 Ian 2021 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am cautat si eu , dar nu am gasit nimic care sa ma satisfaca .20x80 nu e ce imi trebuie si 25x100 e prea scump si nici nu m-a dat pe spate ! Daca gasesti tu , da-mi si mie de veste , poate ma innoiesc! Multumesc Smile
Aaaa..ba nu..mint! Am gasit mai demult insa..poate e marimea ta , ca mie nu imi vine Very Happy

https://www.canon.ro/for_home/product_find.../15x50_is/
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Ian 2021 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca Delta Extreme 10x50 ED propus si de Dbird este varianta de ales si care va face pereche foarte buna cu luneta de 102mm din dotare! Dar si Delta Titanium HD 10x42 este interesant fiind foarte "imersiv" cum va doriti, datorita campului aparent vizual spectaculos de 72grade. Dar la un asemenea camp vizual mare si la acest pret nu este de mirare ca nu e bine corectat optic pana pe margini si mai are si transmisia luminii mai slaba dupa testele allbinos. Tocmai de asta eu as ramane pe varianta Delta Extreme 10x50 ED care optic cred ca este mai bun!
Oricum, cu astfel de binocluri te poti "plimba" prin Calea Lactee, fiind ideale pentru roiuri si formatiuni stelare de suprafata mare si nebuloase extinse, mai ales cele din urma fiind specialitati doar ale binoclurilor de campuri mari.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact