Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M101.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224494
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie telescop


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Radu Cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2020
Mesaje: 1



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Dec 2020 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie telescop
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am rugămintea dacă doriți sa ma ajutați cu ceva sfaturi privind achiziția unui telescop.
Acum ca se apropie venirea Moșului ma gândesc sa o surprind pe soție cu un cadou la care a visat de ceva vreme.
Ma gândesc la un telescop ce sa permită vizualizarea destul de clară a corpurilor cerești relativ apropiate și sa ne facă sa ne dorim sa avem mai multe sesiuni de privit bolta cereasca nu sa ne taie elanul de la prima întâlnire.
Din ce research am făcut am rămas la 2 modele, ambele motorizate pentru o ușurintă in utilizare ma găsesc.

https://www.skywatcher.ro/telescop-nexstar...stron.html

Sau

https://www.skywatcher.ro/telescop-seria-a...stron.html

Menționez ca telescopul va fi utilizat in zona limitrofa a Iasului cu o poluare luminoasa moderată dar va fi luat uneori și in partidele de pescuit unde între pesti mai putem face observații cerești.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Cu stima,
Radu
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Dec 2020 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newtonianul de 130mm, clar. Tot ceva similar folosesc si eu cu mare placere, adesea tot prin zona limitrofa a Iasului. Si am vazut galaxia M58 cu el, la vreo 68 milioane de ani-lumina, deci nu trebuie sa te temi ca te limiteaza la cele apropiate Wink

In principiu, capacitatea de "strans lumina" e primul factor dupa care te uiti, si aici newtonianul iti da de 2 ori mai multa decat refractorul. O sa fie un picutz mai pretentios la oculare decat refractorul (raport focal mai mic = "indoaie" razele de lumina mai tare = vezi obiecte mai slab luminoase dar si scoti mai tare in evidenta orice defect optic indus de oculare) dar nu cat sa faca ocularele cu care vine de nefolosit.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 21 Dec 2020 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Strict dintre cele doua newtonianul. Luneta e o acromata si, in afara de ce a spus Stille privind luminozitatea (data de f) si capacitatea de a aduna lumina (data de apertura), are si aberatii cromatice, pe care personal, le consider mai deranjante decat alte dezavantaje optice. Eu am avut-o pe omoloaga de la Skywatcher si vorbesc in cunostinta de cauza.

Pare ca v-ar interesa luna, planetele, mai mult. Puteti face un efort sa luati un planetar prin excelenta, un Mak: https://telescop-expert.ro/telescop-maksut...=price_asc
E ultraportabil, are tub inchis ca o luneta, n-are aberatii si isi face datoria cu brio. E ceva mai scump, dar chiar merita.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 03 Ian 2021 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfat achizitie telescop
Raspunde cu citat (quote)

Radu Cosmin a scris:
Buna ziua,

Am rugămintea dacă doriți sa ma ajutați cu ceva sfaturi privind achiziția unui telescop.
Acum ca se apropie venirea Moșului ma gândesc sa o surprind pe soție cu un cadou la care a visat de ceva vreme.
Ma gândesc la un telescop ce sa permită vizualizarea destul de clară a corpurilor cerești relativ apropiate și sa ne facă sa ne dorim sa avem mai multe sesiuni de privit bolta cereasca nu sa ne taie elanul de la prima întâlnire.
Din ce research am făcut am rămas la 2 modele, ambele motorizate pentru o ușurintă in utilizare ma găsesc.

https://www.skywatcher.ro/telescop-nexstar...stron.html

Sau

https://www.skywatcher.ro/telescop-seria-a...stron.html

Menționez ca telescopul va fi utilizat in zona limitrofa a Iasului cu o poluare luminoasa moderată dar va fi luat uneori și in partidele de pescuit unde între pesti mai putem face observații cerești.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Cu stima,
Radu



Poate e prea tarziu , fiindca Mosul a trecut deja , dar poate nu ! Luneta va taia elanul din prima, fiindca veti fi nevoit sa aliniati montura , ceea ce nu e un lucru tocmai simplu pentru un utilizator care nu a mai avut contact cu asa ceva . Pentru inceput cred v-ar trebui o luneta 90/900 ca sa puteti privi si planetar si deep sky si imaginile sa fie cat de cat atragatoare pentru sotie , pe o montura simplu de folosit cu libertate de miscare fara contragreutati gen az3 , fara sistem computerizat de urmarit corpuri ceresti ! Din punctul meu de vedere , newton-ul iese din discutie , deoarece cu putin ghinion veti avea nevoie de intretinere chiar de la prima folosire !
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 03 Ian 2021 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bai omule nu mai da sfaturi daca nu stii ce e aia un telescop , si mai ales NEWTON . Este cel mai ieftin si capabil , optic realizabil . Nu induce oamenii in eroare daca ai probleme tu cu vechiturii de telescoape , si alea nereglate .
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 03 Ian 2021 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2SKY, te rog sa dai replicile intr-un mod cuviincios, pentru ca toti suntem colegi. Nu e nevoie sa fii grosolan. Chiar daca @GMax3 nu are dreptate, el a specificat clar
GMax3 a scris:
Din punctul meu de vedere , newton-ul iese din discutie
deci nu a enuntat un adevar absolut, asa cum incerci tu in fiecare interventie... Deci, mai ponderat oleaca! Idea
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 04 Ian 2021 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Bai omule nu mai da sfaturi daca nu stii ce e aia un telescop , si mai ales NEWTON . Este cel mai ieftin si capabil , optic realizabil . Nu induce oamenii in eroare daca ai probleme tu cu vechiturii de telescoape , si alea nereglate .


Mda..sa revenim pe melegurile amabilitatii si politetii . Smile
Pe langa faptul ca stiu ce e aia un telescop newton , sunt singurul care a inteles ca domnul care cerea un sfat este departe de a fi si incepator . Deci zero notiuni .
Cum sa il sfatuiesti sa isi ia un newton care de multe ori vine decolimat de nou asa cum am citit de foarte multe ori aici pe forum !? Si se prea poate sa fie nevoie intai sa il colimeze si apoi sa se bucure . Ca sa nu mai vorbim de tub deschis si oglinda expusa .Cum sa nu ii spui ca la luneta aia trebuie sa alinieze montura cu nordul , cand luneta are dispozitiv NextStar ? Si asta nu e simplu pentru cineva care stie cum arata un telescop doar din poze .
Domnule 2SKY crezi ca va invata toate astea in 10-15 minute ? Cu siguranta , nu !
Nu e mai simplu sa isi ia ceva ready to use , asa cum isi doreste , fara probleme fara fitze , care sa il atraga si pe el si pe sotie din primele minute de observatii ? Cred ca asta isi dorea de fapt .
Din cauza asta l-am sfatuit sa isi ia o luneta simpla pe o montura simpla .M-am pliat pe dorinta lui si i-am explicat cat mai simplu avantale si dezavantajele fiecarei achizitii . Ca are timp de Dobsonuri si Mak-uri si APO-uri si alte parascovenii, daca o sa il atraga astronomia .
As continua dar sunt inca pe meleagurile amabilitatii si politetii . Poate altadata , desi nu cred . Smile
Si in ultimul rand d-nule 2SKY , te anunt ca sunt hotarat sa stau foarte mult timp pe aici si sa ma bag in toate discutiile ,si in ale voastre si in ale noastre Very Happy Very Happy Ca mi-ai recomandat sa invat , nu ? Very Happy Very Happy
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Ian 2021 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea e o procedura de 10-15 minute atunci cand o faci prima oara dupa tutoriale de youtube, nu prea merita sacrificiul enorm de calitate a imaginii pe care l-ar face cand ar trece de la 130mm f5 la 90mm f10. Cat vorbim de monturi, da, pentru vizual ar fi de recomandat mai degraba un alt-az decat o ecuatoriala, sta si ocularul in locuri mai ok dpdv ortopedic de obicei. Tubul ala (sau un Skywatcher Heritage, care e aceeasi optica intr-o versiune mai portabila) pe ceva gen Vixen Porta II mi se pare o versiune super usor de folosit. Motorizarea e adesea treaba destul de scumpa, din pacate.

Dar na, daca ajutorul computerizat e atat de dorit, si daca exista o masa solida pe care sa fie pus, exista si optiunea unui push-to - iti arata pe un app de smartphone unde esti pe cer si incotro sa-l impingi. https://www.astroshop.ro/azimutala-fara-go...ni/p,55041 de exemplu.

O chestie, GMax, poate ar fi bine sa o lasi mai usor cu presupunerile despre ce au inteles sau n-au inteles colegii de forum. Tocmai pt ca intelegem ca vorbim de un incepator, nu am recomanda luneta aia, care e un instrument extrem de frustrant si de ne-wow din cauza limitarilor sale. Toate lunetele de apertura mica si focala lunga luate de un incepator ca prim telescop pe care le-am vazut au ajuns repede sa stranga praf.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 05 Ian 2021 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:


O chestie, GMax, poate ar fi bine sa o lasi mai usor cu presupunerile despre ce au inteles sau n-au inteles colegii de forum. Tocmai pt ca intelegem ca vorbim de un incepator, nu am recomanda luneta aia, care e un instrument extrem de frustrant si de ne-wow din cauza limitarilor sale. Toate lunetele de apertura mica si focala lunga luate de un incepator ca prim telescop pe care le-am vazut au ajuns repede sa stranga praf.


Mie colimarea nu mi-a luat deloc 10-15 minute prima data , dimpotriva mi-a luat vreo ora ca sa ma familiarizez cu instrumentul si inca o ora ca sa inteleg cum se folosesc suruburile de la secundara , cum sa vad daca principala e centrata pe secundara ( si asta cu toate tutorialele dupa youtube ) , apoi a trebuit sa imi cumpar un dispozitiv laser de colimare si asa mai departe , probabil nu trebuie sa mai explic .Deci nu e chiar asa cu 10-15 minute , ca sa nu mai vorbim de cheltuielile aditionale ulterioare , ocazionate de procurarea dispozitivului de colimare si timpul de asteptare pana la primirea lui , lucruri pe care incepatorii nu le stiu de obicei.
In alta ordine de idei , pentru mine a fost WOW cand am privit pentru prima data Luna printr-un binoclu Nikon 10x25 , asa ca eu nu consider luneta un instrument frustrant pentru inceput , mai ales ca ofera detalii mai bune decat un binoclu si pretul ei este modic si o poti revinde foarte usor ( si nu pierzi mai nimic ) in cazul in care constati ca vrei mai mult si mai complex , fiindca se prea poate in alta varianta ca sa nu mai vrei .
Cat despre recomandarea ta cu presupunerile , iti fac si eu o recomandare : ar fi cazul sa destramati bisericuta asta atotstiutoare , in vectori mai primitori si mai ingaduitori cu noii veniti . Asa ar fi normal ! Si atunci poate vom reusi sa ne intelegem . Cum a spus cineva mai devreme , nimeni nu detine adevarul absolut , dar asta nu inseamna ca nu putem convietui intr-un ambient placut atata vreme cat suntem dispusi sa dam informatii detaliate si bine intentionate din experienta personala si nu trunchieri aruncate din coltul gurii , care mai mult incurca decat sa simplifice . Nu am nimic cu nimeni si de obicei inteleg si nu sunt insistent in a perpetua o teorie in care cred doar eu , ci ascult si procesez si apoi actionez in consecinta . Pe de alta parte sunt binevoitor si de obicei impartasesc informatii ample din experienta mea de la inceput si pana acum , o experienta buna sau rea cum e ea .
Si nu in ultimul rand , posed capacitatea de a imi procura informatiile doar rezumandu-ma in a citi acest forum ( asa mi-am cumparat primul telescop acum multi ani ) , insa am ales calea scurta a dialogului , o alegere total gresita ..fiindca cu voi vad ca nu se poate .
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Ian 2021 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GMax3 a scris:
Cat despre recomandarea ta cu presupunerile , iti fac si eu o recomandare : ar fi cazul sa destramati bisericuta asta atotstiutoare , in vectori mai primitori si mai ingaduitori cu noii veniti . Asa ar fi normal ! Si atunci poate vom reusi sa ne intelegem.


Tinere, de pe ce forum ai poposit aici? Cumva de pe vreunul gen Softpedia? Ei afla ca aici cei care stiu despre ce este vorba cu aceste instrumente optice, chiar stiu. Pe alte forumuri probabil ca ai fost luat peste picior de unii la fel de nestiutori ca si tine si te-ai infoiat in pene de cateva ori, dar ai cam ramas cu obiceiul. In primul rand, mai sus i te adresai unei doamne/domnisoare (Stille), asa ca ai putea fi nitel mai respectuos. In al doilea rand, din recomandarile tale se vede clar nu ca n-ai habar, dar ca mai ai mult de rumegat pana sa dai sfaturi de achizitie altora. Experienta ta frustranta cu un newtonian este absolut irelevanta, in conditiile in care multe alte mii de utilizatori nu se plang.
In al treilea rand, nu mai suferi de mania persecutiei. Aici nu suntem organizati pe bisericute, desi uneori asa s-ar putea crede. Bisericuta noastra e astronomia si astrofotografia. Unii sunt mai preoti, iar altii umili enoriasi. Ca sa faci trecerea dintr-o strana in alta, trebuie sa acumulezi muuuulta experienta. Eu, de exemplu, sunt un umil enorias, dar care stie ca nu stie. Tu nici macar nu stii ca nu stii. Fa pasul spre intelepciune si evalueaza-te obiectiv. Vei vedea ca am dreptate. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 05 Ian 2021 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Persista pe aici un foarte neplacut curent al newtonistilor fanatici, care preseaza pe toti nou-venitii spre telescoape Newton de 130-150 mm apertura. Newtonul are un singur avantaj si anume pretul cel mai mic pe apertura. In rest vine numai cu dezavantaje : oglinda expusa la praf si condens ( curatarea ei e destul de problematica pentru ca actionezi direct asupra stratului reflectorizant ), necesitatea colimari repetate, aberatia de coma din cauza oglinzii diagonale, raportul focal mic vine si cu aberatii optice si pretentii mai mari pentru oculare. Daca combinam si cu mult promovata montura Dobson, obtinem o scula nu foarte potrtabila care probabil va fi scoasa foarte rar la observatii si mai mult timp va strange praful prin apartamente. Ca sa ma exprim mai clar Newtonul si motura Dobson reprezinta alternativa saracului, dar exista si persoane care isi permit mai mult si nu ar trebui presati catre aceasta alternativa. Datorita pretului pe apertura, Newtonianul merita luat in considerare la aperturi peste 200 - 250 mm, cand pretul la alte telescoape devine prohibitiv. Ca o solutie buna si pentru incepatori si pentru avansati raman catadioptricele de 127 - 150 mm. Acestea sunt cu adevarat portabile si cu monturi Alt - azimut sunt foarte practice. Nu mai vorbim de oglinda protejata, colimarea rezistenta la transport si aberatii optice mai mici datorita uni raport focal mai mare. Nu merita sa te indrepti la inceput spre monturi motorizate, acestea trebuie atent aliniate inainte de observatii si acest lucru devine foarte frustrant. O montura manuala AZ reprezinta cea mai accesibila si practica solutie. Cat despre luneta acromata 90/900, nu e neaparat o alternativa rea. Raportul focal mai mare ofera aberatii optice mici si pretentii mici fata de oculare ( pret mai mic si focale mai lungi la oculare ). Pentru o magnificatia data, luminozitate imaginii obtinute depinde de apertura si nu raportul focal.
_________________
0770403936


Ultima modificare efectuata de catre Remus Boldis la 05 Ian 2021 20:06, modificat de 1 data in total
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 05 Ian 2021 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
GMax3 a scris:
Cat despre recomandarea ta cu presupunerile , iti fac si eu o recomandare : ar fi cazul sa destramati bisericuta asta atotstiutoare , in vectori mai primitori si mai ingaduitori cu noii veniti . Asa ar fi normal ! Si atunci poate vom reusi sa ne intelegem.


Tinere, de pe ce forum ai poposit aici? Cumva de pe vreunul gen Softpedia? Ei afla ca aici cei care stiu despre ce este vorba cu aceste instrumente optice, chiar stiu. Pe alte forumuri probabil ca ai fost luat peste picior de unii la fel de nestiutori ca si tine si te-ai infoiat in pene de cateva ori, dar ai cam ramas cu obiceiul. In primul rand, mai sus i te adresai unei doamne/domnisoare (Stille), asa ca ai putea fi nitel mai respectuos. In al doilea rand, din recomandarile tale se vede clar nu ca n-ai habar, dar ca mai ai mult de rumegat pana sa dai sfaturi de achizitie altora. Experienta ta frustranta cu un newtonian este absolut irelevanta, in conditiile in care multe alte mii de utilizatori nu se plang.
In al treilea rand, nu mai suferi de mania persecutiei. Aici nu suntem organizati pe bisericute, desi uneori asa s-ar putea crede. Bisericuta noastra e astronomia si astrofotografia. Unii sunt mai preoti, iar altii umili enoriasi. Ca sa faci trecerea dintr-o strana in alta, trebuie sa acumulezi muuuulta experienta. Eu, de exemplu, sunt un umil enorias, dar care stie ca nu stie. Tu nici macar nu stii ca nu stii. Fa pasul spre intelepciune si evalueaza-te obiectiv. Vei vedea ca am dreptate. Wink


Trec peste aspectul peiorativ al cuvantului tinere !
Nu prea va cunosc ce e drept , insa sfaturile tale trunchiate si din coltul gurii nu mi-au fost de nici un folos in cazul lunetei.. dimpotriva si apoi nici nu ar trebui sa conteze pentru tine de unde vin si incotro ma indrept eu!
Nu am o preocupare preponderenta spre forumuri si nici atitudine de tzatza nu am , cu exceptia de aici , exceptie care confirma regula . De ce oare ?
Cat despre experienta mea frustranta cu newtonianul , asa cum te consideri tu un fel de God in domeniu ,desi sustii ca esti in strana enoriasilor , vazand cum ai spus cat e de frustranta , ai fi putut sa imi dai o mana de ajutor , insa din orgoliu nu ai facut-o , simtindu-te lezat in amorul propriu de prea multe PUNCTE . Si ai tacut ( fiindca experienta mea doar era irelevanta pentru tine . nu? Smile ) si m-ai urmarit pana cand nu ai mai putut sa taci . Dar nu m-ai urmarit fiindca problemele mele in ale astronomiei , ti-ar fi trezit interesul ci pentru ca trebuia sa iti oblojesti orgoliul ranit . Asa ca..nu eu am o atitudine nepotrivita . Iti dau acelasi sfat : Fa pasul spre intelepciune evalueaza-te obiectiv . Vei vedea ca am dreptate .Wink
Cat despre recomandarea cu luneta las-o moarta , orice om cu scaun la cap vede ca am dreptate ca si achizitie a cuiva care a vazut doar in poze un telescop cum e in cazul de fata ! Voi astia enoriasii care stiu ca nu stiu Smile , recomandati cu caldura la incepatori un binoclu terestru 10x50 si tu vii acum sa imi spui ca luneta e o recomandare gresita ! Nu am rabdare sa iti caut propriile tale postari pe tema asta ! Deci..mai ai de lucrat..precum spuneam .Wink


Ultima modificare efectuata de catre GMax3 la 05 Ian 2021 14:07, modificat de 1 data in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 05 Ian 2021 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai continuati cu orgoliile de 2 lei?
Sunt convins ca replicile sunt foarte folositoare lui @Radu Cosmin... Rolling Eyes
Nu ar fi mai bine sa va prezentati sfaturile argumentându-le simplu, atât cât vă pricepeți, fără să "dați la gioale" colegilor, ca sa nu trebuiasca sa facem iar curatenie?
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 05 Ian 2021 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perfect de acord . Ar fi mult mai constructiv sa gasim informatiile de care avem nevoie in timp record , decat sa ne tot impungem aiurea in tramvai . Eu am terminat cu schimbul asta de replici si imi cer scuze tuturor celor ce au fost nevoiti sa citeasca fara a fi implicati .
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 05 Ian 2021 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis a scris:
Persista pe aici un foarte neplacut curent al newtonistilor fanatici, care preseaza pe toti nou-veniti spre telescoape Newton de 130-150 mm apertura.


Esti in mare eroare. Cei care recomanda un instrument incepatorilor, il recomanda dupa buget, care de multe ori este specificat prin niste exemple de instrumente pe care doritorul le da. In cazul de fata doritorul a prezentat doua instrumente: o luneta de 90mm si un newtonian de 130mm. Tu ce l-ai sfatui sa aleaga dintre cele doua?

Eu am trecut de faza fanboy-ismului pentru un tip constructiv anume, de fapt n-am fost niciodata implicat in asa ceva. Dovada ca am renuntat la mai multe instrumente si tipuri constructive de-a lungul timpului: 70/500, 70/700, 90/900, 130/650, 200/1000 si am ramas cu cele ce-mi satisfac mai mult nevoile... deocamdata (127/1500 si ED72/420). Trecand prin toate celelalte (dar si privind prin alte configuratii care au apartinut altora) mi-am facut o idee de atuurile si slabiciunile fiecaruia. Si ce crezi? Lunetele acromate sub f/10 sunt printre cele cu prea multe aspecte de evitat. Principalul fiind cromatismul. Apoi constructia, care de cele mai multe ori e "cheapo". Unii vad ca le recomanda pentru DSO, ca acolo cromatismul nu e deranjant, dar... hai sa fim seriosi 70, 80, 90 mm apertura pentru DSO?

Oricand voi recomanda un apocromat cuiva care face astrofotografie. Oricand voi recomanda un catadioptric cuiva care doreste, cu precadere, sa studieze planetele, Luna, Soarele... si oricand voi recomanda unui incepator cu buget redus un newtonian. Asta fiindca, de obicei, incepatorii nu prea stiu ce vor de la astronomie, fie ea observationala sau fotografica si atunci le recomand maximum de apertura pe care o poate cumpara bugetul lor.
Colimarea, intretinerea oglinzilor etc. nu reprezinta nicio piedica (asa le vad eu), daca pasiunea exista. Dimpotriva, te fac sa devii mai interesat de modul de functionare al obiectului respectiv. Se pot decolima si lunetele (de pilda, alea air-spaced), daca din intamplare mai dai cu ele de pamant. Acolo sa vezi phootere la colimare! Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact