Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pickering_s_Triangle_ASI294_13h40m_bin.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Efectul 3D la binocluri


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Noi 2020 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Efectul 3D la binocluri
Raspunde cu citat (quote)

Topic separat din "Review binoclu Lacerta Smart 10x50".
Moderator MariusP


Sa te bucuri de noul binoclu!
Efectul 3d de la porro nu este un mit
GunDALF a scris:
...Mitul imaginilor pseudo-3D oferite de binoclurile porro e... chiar mit, intrucat acea falsa perceptie pare a fi creata de imperfectiunile opticii. Pentru mine 3D inseamna adancime (adica "jocul" DoF)...

Efectul 3D nu este acelasi lucru cu campul de profunzime (DOF), pentru ca efectul 3d il ai si la binocluri cu DOF foarte extins dar si la binocluri cu DOF foarte mic. Practic acest efect 3d este dat de faptul ca privesti din doua perspective diferite (doua tuburi), nu are legatura cu DOF-ul. 3D la binocluri inseamna ca ai layere de claritate, ai impresia ca imaginea este formata din colaje de planuri suprapuse, lipite unele peste altele cu spatiu intre ele. Sunt ca niste panouri culisante dintr-un decor scenografic aflate unele in fata altora! Terestru imaginea se descompune in mai multe planuri clar delimitate. E ceva ce numai in binocuri poti vedea. Ca sa expun mai clar folosesc o comparatie cu fotografia unde trecerea DOF-ului este lina, aproape imperceptibila, spre deosebire de binocluri unde este sacadata si abrupta de aici efectul 3d. Acest efectul 3D este dat si de diferenta dintre doua distante: distanta dintre centrele ocularelor si distanta dintre centrele obiectivelor. Cu cat este mai mare aceasta diferenta cu atat efectul 3D este mai puternic, mai ales cazul binoclurilor porro dar si cele roof au acest efect!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Noi 2020 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efectul ala pseudo 3D e ceva similar cu imaginile stereoscopice, alea in care trebuie sa incrucisezi ochii, sa le suprapui. Insa acele imagini chiar fac efect 3D, fiindca imaginile sunt sensibil diferite, special. La un binoclu, fie el si porro, distanta dintre obiective e mult prea mica pentru a da tridimensionalitate sau daca o da, n-o da mult mai mult decat un roof (diferenta de distanta dintre obiective nu e spectaculoasa). Daca optica ar fi perfecta pe ambele laturi, efectul de pseudo 3D ar disparea.

PS: adevaratul efect 3D e cel dat de ce-am zis eu, de DoF, cel putin eu asa VAD lucrurile. Chiar azi le-am testat cap la cap pe Smart si pe Phantom. Niciun pseudo efect 3D la vreunul dintre ele. In schimb am un Auriol, care imi ofera pseudo 3D, fiindca are doua firicele de praf pe o parte, trei pe cealalta, iar cand creierul le combina, te ia ameteala de atat "3D". Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Noi 2020 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"asa vezi tu lucruile" ! Smile
Normal ca nu la toate binoclurile efectul 3d este la fel de pronuntat dar aceasta calitate exista in orice binoclu in proportii diferite in functie de sistemul optic! E clar ca binoclul stereoscopic are cel mai puternic efect 3d pentru ca are o diferenta mare intre distanta obiectivelor si distanta ocularelor, exact ce spuneam mai sus.
exemplu este binoclul din postarea lui Andi
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...92f02b4885

Pentru distante mici pentru binocluri, sa zicem de ordinul zecilor de metrii, diferenta dintre distanta obiectivelor si cea a ocularelor este inca cruciala. In schimb cu cat te duci catre infinit nici cu un binoclu stereoscopic nu se va vedea 3d pentru ca distanta este prea mare si practic amandoua tuburile au acelasi punct de statie.
Acest efect 3d este un fel de suprapunere foarmata din "leyere" 2d a diferitelor obiecte aflate la distante diferite, asemanator intr-un fel ca la un teatru de figurine decupate 2d asezate la distante diferite de privitor! Efectul de care vorbesc e un decor 3d format din straturi/planuri 2d Smile ca sa zic asa...

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Noi 2020 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Acest efect 3d este un fel de suprapunere foarmata din "leyere" 2d a diferitelor obiecte aflate la distante diferite, asemanator intr-un fel ca la un teatru de figurine decupate 2d asezate la distante diferite de privitor! Efectul de care vorbesc e un decor 3d format din straturi/planuri 2d Smile ca sa zic asa...

Parafrazandu-te:
tudor a scris:
"asa vezi tu lucrurile" ! Smile
Wink


E un soi de placebo, te asigur eu. Adica un soi de "vezi ce vrei sa vezi". "Layerele" alea sunt vizibile si prind viata doar cand faci focus, atat, adica responsabil e tot efectul de profunzime a campului sau DoF, cum zice englezu'. In rest, imaginea statica o vezi 3D tot gratie efectului profunzimii campului. Despre celelalte perceptii, hm, totul e in capul fiecaruia. Unii vor sa vada 3D, altii nu pot, fiindca nu e si isi explica altfel fenomenele. Laughing

La binoclul militar la care faci referirea, e posibil sa se vada un efect 3D, pentru obiecte apropiate, e adevarat. Are o distanta apreciabila intre obiective.

tudor a scris:
de ordinul zecilor de metrii

Metri, litri, kilometri... daca e typo (desi nu cred), sa nu fie cu suparare, dar exprimarea asta e comuna si gresita. Smile

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Noi 2020 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt singurul care vede lucrurile asa...mai am vreo cinci forumuri de binoclisti si inca cativa prieteni care vad asa Smile...esti cam in minoritate cu propria conceptie fata de efectul 3d de la binocluri.
Inteleg ca privitul prin binocluri este subiectiv dar oricum ai da-o termenul de DOF nu este acelasi cu termenul 3D, cum ai spus-o tu! Trebuie sa vorbim in aceeasi limba a termenilor care au un inteles unic stiintific! Am privit prin binocluri si te asigur ca DOF (campul de profunzime) nu este 3D. Iata un exemplu foarte clar care afirma acest lucru: o luneta ca orice sistem optic are DOF (camp de profunzime) dar nu are 3D pentru ca are un singur punct de statie. Un binoclu are bineinteles pe langa DOF si efectul 3D tocmai datorita faptului ca are doua tuburi, deci doua puncte de perspectiva! Si te asigur ca si copii au vazut acest efect al "leyerelor"
Realitatea arata ca binoclurile porro au cel mai puternic efect 3D si acest efect 3d nu este nici pe departe un defect optic cum ai spus-o in mod gresit!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 13 Noi 2020 18:40, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Noi 2020 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totul e relativ. Un roof poate sa aiba efect 3D mai pronuntat decat un porro, daca, de pilda, permite focus foarte aproape si privesti o insecta. E un porro mai bun din acest punct de vedere fiindca are acel efect mai bun la, sa zicem, 12 metri? Wink Eu incerc sa nu gandesc ca fanboy-ii, ci cu propria minte. Nu sunt in minoritate, imi explic doar fenomenele. Altii le iau de bune ca asa spun altii.
Sa lamurim lucrurile: 3D se vede prin toate, caci se adreseaza ambilor ochi. In afara de cazurile patologice de "stereoscopic blindness", toti oamenii vad 3D. Senzatia de imersiune e altceva si apare chiar si la vedere prin binoviewer, folosind un singur tub optic. Oricum, acel efect de 3D al binoclurilor e irelevant la distante mai mari de 25-30 m (poate putin mai mult, fa tu calculele), sa zicem. Si luam binoclu sa privim mult mai departe... nu? Daca te uiti la cer, il vezi 3D, evident, ca il privesti cu ambii ochi, dar nu surprinzi profunzimea cerului, fiindca distanta e mult prea mare. In schimb, ai acea senzatie de imersiune, pe care unii o confunda cu 3D.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Noi 2020 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

3D este acel efect de leyer de care am pomenit mai sus si nu este un "mit" cum ai zis tu initial! Este un altfel de efect si pe care nu il vad cu ochii liberi, lucru confirmat de atatia oameni. Iti imparte profunzimea pe leyere clar delimitate cu spatiu intre ele. La unele binocluri este mai pronuntat la altele mai estompat chiar daca vorbim chiar si numai de porro!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 13 Noi 2020 18:50, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2020 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
.. Am privit prin binocluri si te asigur ca DOF (campul de profunzime) nu este 3D..
Probabil un astfel de DOF poate fi privit ca efect 3D: https://www.rmg.co.uk/whats-on/astronomy-p...0/galaxies
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Noi 2020 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ti-am spus, vad ce vor sa vada. Fa un test si da-le binocluri de sisteme diferite (roof/porro), cu mariri si deschideri identice, apoi diferite, folosite la distante diferite (departe/aproape) si vezi ce iese la final. Wink
Evident ca daca compari mere cu castane rezultatele vor fi... zarzare. Laughing E absurd sa sustii ca o distanta cu 3-4 cm mai mare intre obiective va genera un efect 3D dramatic. La ce distanta de obiectiv? Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Noi 2020 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testul l-am facut fara intentie de vreo 5 ani cu diferiti prieteni...Spun asta pentru ca acest efect este defapt ce le-a placut cel mai mult la binocluri la observatii terestre, normal ca nu astro unde nu este efect 3d. Tot ei de la sine, au observat la unele binocluri ca au un efect 3d mai pronuntat in detrimentul altora. Unele sunt mai plate, dar nu in totalitate cum e o poza sau o imagine plata prin luneta, iar altele au un efect 3d mai spectaculos! Termenii de "leyere", "decupare", "panouri scenografice" sunt termeni imprumutati chiar de la unii dintre ei care isi exprimau senzatia vazuta prin binocluri
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Noi 2020 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E... un efect acolo. De imersiune sa-i zicem. Sunt sigur ca ai testat ca la carte aceleasi mariri/aperturi, aceleasi distante...
Fa putina trigonometrie si vezi ce zice stiinta. Perceptia e altceva. Confunzi perceptia cu stiinta. DoF e explicabil fizic, matematic si e singurul in masura sa puna in evidenta profunzimea 3D. "Termenul" 3D sau imersiune tine de perceptie.
tudor a scris:
oricum ai da-o termenul de DOF nu este acelasi cu termenul 3D, cum ai spus-o tu! Trebuie sa vorbim in aceeasi limba a termenilor care au un inteles unic stiintific!

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Noi 2020 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efectul 3D normal ca e legat de perceptia distantei a obiectelor, nici nu am zis contrariul, dar asta nu inseamna ca 3D este acelasi lucru cu DOF-ul care inseamna altceva. Si mai ales efectul 3d in nici un caz nu e nici defect optic dupa cum ai mai spus. Tocmai de aia am si intervenit ca sa clarific!!!! Atentie! Eu nu mai am ce sa iti spun mai mult!

Iata un exemplu ce demonstreaza practic cele spuse de mine:
Este o observatie din experienta proprie, nu de la altii, dar care o pot face toti ce detin un binoclu: Dintr-un punct mai inalt, cu binoclul am vazut niste varfuri cu crengi de brazi aflati cam pe la 30 de metrii distanta fata de mine. Profunzimea de camp totala (DOF) a fost una aproximata de mine cam 20 de metrii. Adica brazii aflati la 20 de metrii fata de mine si pana la cei aflati la 40 de metrii fata de mine, erau toti in clar. Dar in acest camp de profunzime (DOF) crengile erau "decupate" unele fata de altele ca niste panouri 'leyere" 2d intercalate si distantate intre ele, chiar daca erau toate clare nefiind defocusate aflandu-se toate in aceeasi zona de clar (DOF), dar la distante diferite! Dar daca priveam doar printr-un singur tub al binoclului, DOF-ul (adica zona de clar) normal ca a ramas acelasi tot de 20 de metrii, insa disparea efectul 3d de decupare pe leyere. Deci s-a pastrat acelasi DOF dar nu si efectul 3D in momentul cand l-am folosit ca monoclu!! E mai greu de explicat in cuvinte ce se poate vedea rapid dintr-o privire prin binoclu, dar sunt sigur ca dupa ce vei folosii mai mult Lacerta 10x50 o sa iti dai seama singur de ce spun.

Deci concluzia: DOF≠3D, iar acest efect 3d este prezent doar in vederea binoculara!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Noi 2020 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebare : scrie undeva ca acest binoclu are corpul din plastic ?
Nu cumva este policarbonat ?

Efectul descris de obiecte terestre parca asezate in planuri ca de decor, aflate la distante diferite, l-am remarcat si eu in vara cand faceam reglaje si teste la repararea lui Tento 20x60mm.
Dar se vedea ceva similar si in Baigish 10x50mm si Sakura 9x60mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 14 Noi 2020 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Intrebare : scrie undeva ca acest binoclu are corpul din plastic ?
Tento 20x60mm.
Dar se vedea ceva similar si in Baigish 10x50mm si Sakura 9x60mm.

Binoclul are corp metalic.
Alea sunt toate porro. Amicul comun spune ca cele roof n-au asa ceva. Ar trebui sa incercati si roof.

tudor a scris:
monoclu!! E mai greu de explicat in cuvinte ce se poate vedea rapid dintr-o privire prin binoclu, dar sunt sigur ca dupa ce vei folosii mai mult Lacerta 10x50 o sa iti dai seama singur de ce spun.
Deci concluzia: DOF≠3D, iar acest efect 3d este prezent doar in vederea binoculara!


Pai, parca spuneai ca numai porro au asa ceva... La obiecte apropiate acea perceptie e prezenta in egala masura, indiferent de tipul constructiv. Eu testez doua binocluri, ambele 10x50, in aceleasi conditii. Am niste copaci la cca. 15 m de balcon si perceptia 3D apare identica in ambele. Creierul aseaza crengile pe layere (nu leyere, mai bine foloseste neaosul "straturi"), probabil poate detecta imagini usor diferite la acea distanta de 15 m. E normal la o distanta asa mica sa apara perceptia 3D, doar avem vedere stereoscopica. Probabil ca pana pe la 20-25 m inca sa se poata percepe 3D. Mai am niste copaci la vreo 40-50 m, iar pe aia nu-i mai "layereaza" niciunul dintre binocluri, numai DoF-ul mai ajuta. Probabil un 7x sa mai reuseasca sa dea perceptie 3D la distante asa mari. Caci odata cu cresterea magnificatiei aceasta perceptie diminueaza.
Eu stiu foarte bine teoria (chiar si practica opticii) foto-video si, crede-ma, stiu ce-i aia DoF, n-am nevoie de lectii.

Citeste topicul asta, unde vei gasi parerile "empiristilor", care iau de bun ce spun altii si transmit mai departe, dar si al rationalilor, care se bazeaza pe calcule matematice.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Noi 2020 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:


Pai, parca spuneai ca numai porro au asa ceva...


Gundalf,
Unde am zis asa ceva?! Am spus ce cele porro au acest efect 3d mai mare decat cele roof, nu am spus ca cele roof nu au acest efect. Dovada este scrisa negru pe alb mai jos. Citeste cu atentie ininte sa te eventurezi in afirmatii:
tudor a scris:
... Cu cat este mai mare aceasta diferenta cu atat efectul 3D este mai puternic, mai ales cazul binoclurilor porro dar si cele roof au acest efect!


Ai spus sa folosesc mai bine termenul mai neaos de "straturi" Smile si uite ca il folosisem deja, ce demonstreaza ca nu citesti cu atentie, eu am folosit foarte multi termeni mai mai ca sa intelegi si sa ma fac mai bine inteles, dar degeaba daca te arunci in afirmatii fara sa-mi citesti postarile cu atentie ..dovada este aici:
tudor a scris:
... Efectul de care vorbesc e un decor 3d format din straturi/planuri 2d Smile ca sa zic asa...

Nu imi rastalmacii cuvintele!
Citeste cu atentie ce am scris ca se pare ca mi-am pierdut timpul de pomana explicandu-ti ca DOF nu este acelasi lucru cu efectul 3D la binocluri, sau explicandu-ti ca defectele optice nu dau acel efect 3d cum ai afirmat tu explicit! Eu nu iti rastalmacesc afirmatiile! Eu imi cantares termenii ininte sa ii scriu aici pe forum pentru o mai buna claritate. La tine e un talmes balmes intre DOF, 3D, IMERSIE, MIT PORRO, DEFECTE OPTICE, sau poate nu te poti exprima clar in ce vrei sa zici si, fara voia ta, ies niste aberatii de genu efectul 3d in binocluri e dat de DOF si de defecte optice!


Iti mai spun odata: priveste terestru niste copaci apropiati prin acelasi binoclu (porro sau roof care vrei tu) cu ambii ochi si apoi cu un ochi si vei vedea alternand cand cu un ochi cand cu ambii ca va disparea 3d-ul cand te uiti cu un ochi, dar dof-ul va ramane acelasi in ambele cazuri!
La exemplul din postarea mea anteriora cu brazii aflati la 30metri am folosit binoclul 16x70 APM care are un DOF enorm, totul este n clar, incat focusul il fac foarte rar terestru la distante de genul 20-30m si are un efect 3d enorm!

Si pentru ca mi-ai atribuit afirmatii pe care nu le-am zis, dupa cum am exemplificat mai sus, interventia mea s-a incheiat pe acest subiect, pentru ca am obosit explicand in gol!

In rest sa folosesti sanatos si bucuros noul binoclu!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 14 Noi 2020 11:18, modificat de 2 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact