Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC1396LRBGfwffro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Bine ca existati !


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Noi 2020 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Bine ca existati !
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Am citit cu atentie cateva subiecte de pe acest forum si, ne bucuram ca existati.

Am decis in sfarsit acum sa caut un instrument cu care sa descifrez cateva din tainele naturii ( la nivel de amator ). In domeniul astronomiei ma intereseaza...toate. Spre exemplu urmaresc pe Discovery Science serialul : "Cum functioneaza universul" dar...as dori sa incep prima data cu... Terra.

Sotia mea si cu mine suntem indragostiti de natura si de pasari in special. De aceea doresc sa achizitionez pt. inceput primul meu binoclu. Ulterior voi achizitiona si un instrument pt. observatii astronomice, un domeniu palpitant.

As dori cateva sfaturi pt. achizitionarea instrumentului, eu fiind incepator:

- binoclul sa fie un brand renumit - un fabricant serios, fara chinezarii !;
- cum am mai scris, binoclul il folosesc pt. observatii in natura, pasari, etc. ;
- spre exemplu , la specificatii sa fie 10x50 , diametrul pupilei la iesire rezulta 5 mm...Sper sa nu am nevoie neaparat de trepied.

Ceea ce as dori sa se retina este ca, am un buget de max. 1500 lei iar binoclul sa fie cu specificatii cat mai bune. Daca imi sugerati doua , trei exemple, ar fi bine .

Cu respect,
Mihalascu.



Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Noi 2020 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si bine ati venit!

E bine ca alocati o suma destul de mare pentru primul binoclu, pentru ca astfel nu o sa mai investiti prea curand in asa ceva! Sa vedem ce caracteristici trebuie sa detina modelele:

Pentru pasari si natura in general binoclul trebuie sa detina focus central si in acelasi timp sa focusese la distante mici. Pasarile de multe ori pot fi si la 2-3m distanta. Redarea culorilor trebuie sa fie cat mai buna pentru ca la unele specii de pasari diferentierea se face la o distanta de nuanta in penaj! Un alt aspect important este marimea campului vizual pentru o urmarire mai usoara a pasarilor! Portabilitatea, usurinta de privit si rezistenta la apa si socuri joaca si ele un rol important in observarea naturii!

Pentru astronomie un binoclu ar trebui sa aibe urmatoarele prioritati principale: sa aibe o apertura cat mai mare (macar 42/50mm de tinut in mana sau 70mm si mai mari pe trepied); Sa detina o transmisie a luminii buna, sa fie macar 10x, sa fie imun la reflexii parazite din surse puternice cum ar fi Luna, sa detina o definitie si contrast bun (normal ca asta fiind valabila si pentru pasari si natura)

Propunerea mea, care la prima vedere pare ca ar complica putin alegerea, ar fi ca in loc sa cumparati doua binocluri, mai bine sa alegeti un binoclu versatil care ar trebui sa atinga cat mai multe caracteristici din cele enumerate mai sus, ca sa se descurce onorabil atat in natura cat si la astro. Pentru ca pentru astro cu timpul poate o sa va cumparati oricum o luneta sau telescop, care vor face alegerea unui binoclu mare (>70mm) putin redundanta pentru un incepator!
Deci pe langa toate cerintele minime pentru natura si astro ingrosate de mine mai sus, ar trebuii sa se incadreze in bugetul dumneavoastra de maxim 1500 ron si sa fie si "un fabricant serios". Atentie, ca sunt si branduri "chinezesti" foarte serioase si uneori chiar foarte bune! Pentru ca SH veti gasi si mai multe variante de binocluri in suma asta, pentru inceput voi da un exemplu de binoclu nou din magazin in suma asta, al unei firme de prestigiu, poate firma cu cele mai multe binocluri din istorie.

Binoclul la care ma gandesc si care s-ar incadra la toate caracteristicile cu o singura exceptie (campul vizual mic pentru un 10x) ar fi Nikon Monarch 5 10x42ED. Acest binoclu este extrem de compact si rezistent, are un eye relief mare, bun si pentru purtatorii de ochelari, are contrast bun, se priveste extrem de usor prin el fiind foarte confortabil, este capabil sa faca focus la 2.3m. Dar atuurile lui cele mai mari le-am pastrat pentru sfarsit:
1 transmisia luminii excelenta undeva aproape de 93%, fiind un binoclu extrem de luminos pentru un 42mm datorita opticii de calitate, fiind la luminozitate cel putin egal cu multe bincluri 10x50
2 redarea culorilor impecabila. Este binoclul cel mai exact din punct de vedere al cromaticii care mi-a trecut prin maini.
In concluzie acesta este un binoclu foarte "elastic" in privinta scopului folosirii, fiind bun pentru observarea vietii salbatice dar si pentru observarea "vietii astronomice de campuri largi" Smile

O alta varianta cel putin la fel de buna ca Nikonul, puteti considera, de exemplu, Delta Titanium HD 10x42 ED.
Acesta este cam la acelasi pret cu Nikon Monarch 5 ED fiind similar in performante, la unele caracteristici chiar depasind Nikonul, cum ar fi campul vizual mult mai mare de 7 grade, foarte rar intalnit la binocluri 10x42 si in conditiile acestea pastrandu-se si claritatea destul de extinsa spre margini!
Asteptati si parerea altor colegi avizati pentru alte propuneri, pentru ca decizia sa o luati macar in urma cantaririi intre trei modele diferite. Asta pentru ca nu exista un raspuns obsolut, fiind si alte modele de binocluri bune in suma asta.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 03 Noi 2020 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se complica deloc alegerea. Sunt perfect de acord cu dv. Un binoclu versatil care sa se descurce atat in natura cat si astro ar fi mai potrivit. Am stat si m-am gandit mai mult , as mari bugetul pana la 2000 lei - m-am cam "incalzit" putin. Va fi o alegere pentru mult timp. Din principiu nu cumpar chinezarii si nici marfa SH. Pentru observatii in natura, sper sa nu am nevoie neaparat si de trepied.

Pe un alt site , se mai discuta de brandul PENTAX ca ar fi onorabil...ce ziceti ? Acest binoclu va fi cadou pt. sotie.

Multumesc.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Noi 2020 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie! "chinezarii" este diferit de "made in China". Eu folosesc termenul de "chinezarie" doar in scop peiorativ si doar atribuit binoclurilor de proasta calitate care se intampla, e adevarat, de cele mai multe ori, sa fie facute tot in China. Sper ca la asta v-ati referit si dumneavoastra prin "chinezarii"! Pentru ca nu tot ce se fabrica in China este automat "chinezarie". De exemplu Nikonul Monarch 5 ED si Delta Titanium HD sunt fabricate in China dar nu sunt "chinezarii", asta reflectandu-se atat in calitatea buna cat si in pretul mai mare. Dar sa zicem ca vrem neaparat ceva fabricat in Germania sau chiar in Japonia, atunci sa ne pregatim portofelul pentru ca acolo mana de lucru este scumpa Smile Pe aceleasi considerente de mana de lucru ieftina germanii de la Leica si-au deschis fabrica in Portugalia de zeci de ani. Germanii de la Zeiss au fabrica in Japonia si China. Iar Nikon, Pentax si alti japonezi au fabrici si in China!

In legatura cu Pentax, acesta este un brand de renume, actualmente proprietatea colosului japonez Ricoh, ce are si el cateva emisii bune de binocluri


Daca se poate sa va mai "incalziti putin" pana la 2500 Smile , atunci exista un binoclu Meopta Meostar B1.1 10x50 "made in Czech" care la pretul asta este imbatabil... este la vanare la noi pe site, nou ar costa in jur de 1000euro. Eu zic ca pentru 500ron in plus peste limita de 2000 este un pret derizoriu pentru acest binoclu, fiind primul care mi-a venit in minte cand am citit ca suma se ridica la 2000ron Smile

Cunosc exact acel binoclu pentru ca l-am testat aici https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...;start=105
Chiar daca am inteles ca din pricipiu nu cumparati SH, merita din plin sa luati in considerare anuntul! Si asta zic nu doar pentru ca il cunosc pe Daniel, un mare iubitor de binocluri si coleg cu noi de forum, ci si pentru ca este un binoclu foarte bun in pretul asta!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 03 Noi 2020 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect ce spuneti. Chinezarie, in cazul meu, este un obiect conceput si fabricat in China. Spre exemplu telefonul smart HUAWEI este proiect chinezesc deci chinezarie. Masina electrica Tesla. Este un brand american, de conceptie americana dar, din pacate fabricata cu mana de lucru chineza "made in China". Am vazut ca multi incurca lucrurile si, duc munca de lamurire cu ei.

Nu cred ca voi depasi bugetul alocat pt. binoclu si momentan nu doresc sa cumpar SH. Daca era sa cumpar automobil, il luam SH pt. ca banii costa parale, cum zicea odata cineva...

Mai astept, poate mai apare o sugestie...intre timp voi continua sa citesc si alte reviewuri.

Va multumesc pt. ajutorul acordat, pt. sfaturile primite. Multumesc si celor care au contribuit la realizarea acestui forum despre astronomie.

Cu respect.
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 08 Noi 2020 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Am mai cautat si am gasit acest binoclu : HAWKE 8X42 FRONTIER ED X. Aveti review la el, este din 2019 lansat.
Multumesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2020 07:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am deținut niciodată un binoclu nou, ba chiar am unul (TZK10x80) făcut din bucăți ce provin de la binocluri separate, adunate în timp. Desigur, există diferențe între unul nou și unul second-hand, ca la orice lucru. Praf, mici zgârieturi, uzura unor componente mecanice. Dar, dacă optica este intactă, nu este decolimat, nu e stricat antireflexul, nu are fungi sau alte mizerii în tuburile optice, performanța nu este afectată. Eu unul pot trăi cu asta. Smile

Orice binoclu nou poate căpăta "botezul" în foarte scurt timp de la prima utilizare, exact ca o mașină nouă care, dacă ai deschis ușa și te-ai urcat la volan și ai mers cu ea până acasă, a doua zi n-o mai poți vinde ca nouă. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Noi 2020 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihnic2003,
In legatura cu Hawke Frontier ED X 8x42 nu cunosc acest binoclu, dar Hawke este o firma din UK care fabrica binoclurile tot in China! Parca spuneati ca nu vreti binocluri fabricate in China Smile Dupa cum am mai spus si mai inainte, pe mine nu ma streseaza deloc acest aspect al fabricarii in China, atata timp cat instrumentele vor da dovada de performanta reala! Dovada vie este faptul ca toate binoclurile propuse mai sus de mine sunt fabricate in China, dar nu le gategorisesc nici pe departe ca fiind "chinezarii", pentru ca au performante foarte bune!
Despre Hawke Frontier ED X 8x42 gasiti ceva informatii utile in review-ul de aici https://www.allbinos.com/350-binoculars_re..._8x42.html unde aflam ca Hawke Frontier ED X 8x42 nu straluceste la transmisia luminii si nici la claritatea imaginii...Plus ca, in legatura cu magnificatia, eu inclin pentru astronomie mai mult pentru binocluri 10x pentru ca puterea de rezolvare a magnitudinilor stelare a unui 10x este mai mare decat a unui 8x, si asta fara sa fie diferenta intre ele asa mare in manevrabilitate!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Noi 2020 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este brand din UK, cum spuneti. Eu am gasit acest cite: https://www.bestbinocularsreviews.com/Hawk...ew-232.htm Hawke Frontier 8x42 ED X este cel mai bun binoclu pe 2019 ( Birdwatching) si este cotat cu 87%
https://www.bestbinocularsreviews.com/birdwatching-binoculars.php

As dori deocamdata un binoclu din categoria Birdwatching.

Multumesc.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2020 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile din nefericire pentru tine sa stii ca la 2000 de lei nu vei gasi decat un binoclu fabricat in China Smile
Pe de alta parte asa cum zicea si Tudor, ar fi bine sa nu neglijezi faptul ca acesti chinezi fac si lucruri superbe ... dupa cumpararea lui Hawke am fi si noi interesati sa ne scrii un review ... caci dupa cum vad esti deja hotarat ... Smile
Review aici:
https://www.allbinos.com/index.html?test=lornetki&test_l=350
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Noi 2020 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu m-ati inteles ce este aceea chinezarie pt. mine. Am expus in 3 noiembrie cazul, dar nu m-am facut inteles din pacate... Mai scriu o data: lucrul care este conceput, proiectat in alta parte decat china, nu este chinezarie... totala. Telefonul Samsung este Coreea de Sud nu China. Ca este facut cu mana de lucru chineza, nu inseamna ca este chinezarie! HUAWEI este chinezarie, punct.

Cred ca voi cumpara un binoclu de maxim 1000 lei dar, nou...

Multumesc.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Noi 2020 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui sa treceti peste unele prejudecati, cei ce le mai aveti. Chinezii fac aproape toata optica astro de pe piata mondiala, cel putin cea la nivel de amatori. Evident, in functie de pret (si musai citind review-uri) poti da peste chinezarii proaste, dar exista (credeti-ma) destule chinezarii bune.
A fost o vreme cand chinezariile erau proaste, nu fiindca chinezii n-ar fi avut marfuri de calitate, ci pentru ca asta importau ai nostri comercianti: cumparau ieftin si prost si vindeau scump. Intre timp si clientela s-a mai cizelat, puterea de cumparare s-a mai imbunatatit... concurenta chiar s-a facut vizibila, plus ca poti comanda si de afara acum. Dar si-acolo vei gasi chinezarii bune si proaste, dupa buget, coane Fanica!

Huawei, dar mai ales Xiaomi fac chestii foarte bune, Xiaomi chiar si excelente la pret. La acelasi hardware cu un Xiaomi, un Samsung costa dublu. Si, hai s-o spunem pe-a dreapta, e plin de bug-uri... Koreanărie. Mr. Green De Aifoane nu vorbesc ca sar fanboy-ii. Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2020 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe vremea lui Ceaușescu tot ce venea din China era de maximă calitate, ce venea din Rusia era urât și prost. Faptul că acum piața este inundată de lucruri ieftine și contrafăcute în China nu înseamnă că toate sunt la fel.

Sigur, fiecare este liber să aleagă ce dorește. Dacă vrea Mercedes își ia Mercedes, dacă vrea Zeiss își ia Zeiss!

Succes! Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 13 Noi 2020 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La varsta mea, acumulezi multe prejudecati in timp. Decat un lucru prost, mai bine unul ceva...mai scump dar, calitativ.

Am mare problema la achizitionare. Pot spune ca nu mi-a picat in mana niciun binoclu. Trebe sa trec pe la ALTEX sa vad ce inseamna 8x , 10x , cat de tare tremura imaginea...Va mai tin la curent.

Cu respect.
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 14 Noi 2020 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,
Am mai intrat pe allbinos.com si am vazut un "Olympus 8x42 PRO" Este pe locul 7. Nu stiu daca se preteaza foarte bine la observarea pasarilor. Are cineva acest binoclu ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact